Najnowsze

Najnowsze

Klienci mogą domagać się zwrotu pieniędzy od banku. Ważny wyrok

W sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się między innymi z prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ten sposób odniósł się do najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prezes NBP: płaca minimalna była radykalnie za niska

Zawsze uważałem, iż trzeba - jeśli to będzie możliwe i realne - podnosić płacę minimalną jak najszybciej - powiedział na środowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak podkreślił, w Polsce "płaca minimalna była radykalnie za niska". Szef polskiego banku centralnego był też pytany o spotkanie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Sejm o raporcie w sprawie luki w VAT. Opozycja wskazuje na "grzech pierworodny"

Raport z komisji śledczej dowodzi, że wzrost luki VAT-owskiej w Polsce zależał od tego, kto był u władzy - stwierdził w środę podczas obrad Sejmu przewodniczący komisji śledczej do spraw VAT Marcin Horała. Jak podkreślił, Donald Tusk musiał posiadać wiedzę o skali wyłudzeń podatku. Tymczasem, zdaniem Zbigniewa Konwińskiego z PO-KO, raport powstał na polityczne zamówienie PiS, a jej przewodniczący Marcin Horała, przedstawiając go, nie wykonał ustawy o komisji śledczej.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To oznacza, że główna, referencyjna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej.

Dlaczego Polska importuje węgiel? Minister wyjaśnia

Węgiel sprowadzamy z różnych miejsc, dlatego że w Polsce póki co węgla brakuje - stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN. W ten sposób odpowiedział na pytanie, dlaczego importujemy surowiec z Mozambiku.

Dobre wiadomości dla frankowiczów. Rata będzie niższa

Po latach stagnacji obniżył się wykorzystywany w umowach kredytowych w Polsce LIBOR CHF. To oznacza to, że ci, którzy mają kredyty denominowane we franku szwajcarskim, mogą oczekiwać obniżenia się raty. W zależności od warunków zapisanych w umowie - LIBOR zostanie obniżony już teraz lub na koniec kwartału.

Miliarder żegna się z firmą w rockowym stylu

Założyciel Alibaby Jack Ma pożegnał się z firmą jak prawdziwa gwiazda rocka – donosi Reuters. Chiński miliarder wystąpił na scenie z gitarą podczas specjalnej uroczystości na stadionie mogącym pomieścić aż 80 tysięcy osób.

Apple pokazał nowe iPhone'y

Apple zaprezentował swoje najnowsze smartfony - iPhone'a 11, 11 Pro i 11 Pro Max. Podczas prezentacji w siedzibie głównej Apple pokazano też nowe modele tabletu iPad i zegarka Apple Watch.

Kołodko o obietnicach PiS: nie będzie takiej pensji minimalnej

Nie będzie takiej płacy minimalnej, to są obietnice oderwane od realiów ekonomicznych - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, były wicepremier i minister finansów. W ten sposób odniósł się do obietnic PiS w sprawie podwyżki minimalnego wynagrodzenia do poziomu trzech, a w kolejnych latach czterech tysięcy złotych. Według ekonomisty zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Koalicja Obywatelska przed wyborami "licytują się na populizm".

Wielka płyta do remontu. Będzie "dodatkowa premia"

3,2 miliarda złotych - tyle w ciągu 10 lat ma wydać na termomodernizację i wzmocnienie budynków z wielkiej płyty Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Jak mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, od samorządów zarządzającymi budynkami komunalnymi powinno wpłynąć około 8 tysięcy wniosków.

Wyższa płaca minimalna, zmiany w składkach. "Trudna sytuacja dla najmniejszych"

Zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość podwyżka płacy minimalnej oraz zniesienie limitu 30-krotności składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to dodatkowe koszty dla firm. Już o samym wzroście najniższego wynagrodzenia w tym i kolejnych latach minister minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła, że to propozycje "trudne, wymagające i wymagające konsultacji". Oszczędności ma przynieść propozycja składek ZUS proporcjonalnych do dochodów.

Dlaczego sprowadzamy węgiel z Mozambiku?

W 2018 roku do Polski sprowadzono prawie 20 milionów ton węgla kamiennego. Zdecydowana większość trafiła do nas z Rosji, jednak na liście importowych kierunków znajdował się także Mozambik. Dlaczego Polska, która jest unijnym liderem w wydobyciu węgla kamiennego, potrzebuje surowca z Afryki?

Duża podwyżka pensji minimalnej. Jest decyzja rządu

Pensja minimalna od stycznia 2020 roku będzie wynosić 2600 złotych brutto - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to wzrost o 350 złotych, czyli o 15,6 procent w stosunku do 2019 roku. Obecnie najniższa płaca wynosi 2250 złotych.

Polska wygrała z Komisją Europejską. Monopol Gazpromu ograniczony

Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce w sporze z Komisją Europejską. Chodzi o decyzję umożliwiającą Gazpromowi większe wykorzystanie gazociągu OPAL. "Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej" - podał we wtorkowym wyroku Sąd Unii Europejskiej.

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku. Sąd doszedł do niecodziennych wniosków

Rodzic popełnia wykroczenie, nawet gdy dziecko - poniżej siódmego roku życia - prowadzi chodnikiem za rękę lub wiezie autem - zwrócił uwagę Sąd Rejonowy w Sokółce. Grozi za to grzywna w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Sąd ma więc wątpliwości, czy przepisy są zgodne z konstytucją i skierował pytanie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego - o czym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Lidl pokazał raport o pensjach swoich pracowników

Ponad 17,5 tysiąca pracowników było zatrudnionych w Lidlu na koniec lutego tego roku - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez sieć. Zdecydowaną większość, bo aż 77 procent, stanowiły kobiety. Lidl poinformował także, na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w sieci.

Ubezpieczenie dla "kierowców" hulajnóg. Rośnie zainteresowanie

Wypadki, ranni wymagający opieki szpitalnej i rehabilitacji, uszkodzenia mienia – hulajnogi elektryczne zbierają coraz większe żniwo. Dlatego przybywa użytkowników zainteresowanych wykupieniem polisy chroniącej ich przed ewentualnymi kosztami naprawy szkód - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".