Najnowsze

Najnowsze

Kongresmeni nie rozumieją powagi sytuacji

Główną przyczyną odrzucenia przez Izbę Reprezentantów ustawy o udzieleniu 700 mld dolarów pomocy amerykańskim instytucjom finansowym, jest niezrozumienie powagi sytuacji i brak zaufania do liderów politycznych i biznesowych - pisze wtorkowy "Washington Post".

Rząd wysyła pomostówki do Sejmu

Projekt ustawy o emeryturach pomostowych przyjęty. Rząd chce, by do końca roku ustawa przeszła cały proces legislacyjny i weszła w życie 1 stycznia 2009 r. O szybkie jej uchwalenie apeluje także Konfederacja Pracodawców Polskich.

USA zaskakuje

Kongres odrzucił plan Paulsona. Decyzja ta wzbudziła skrajne reakcje na całym świecie i spowodowała rekordowe spadki w USA. O komentarz poprosiliśmy specjalistów. Polecamy!

Analitycy zaskoczeni naszym PKB

Wzrost gospodarczy Polski wyniósł w 2007 roku 6,7 procent, wobec szacowanych wcześniej 6,6 procent - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny

Czeka nas spór z Brukselą o fundusze emerytalne

Komisji Europejska żąda zniesienia ograniczeń, jakim podlegają polskie fundusze emerytalne inwestując za granicą. Polska nie zamierza zmieniać prawa. Czy polsko-europejski spór o OFE trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

Ceny miedzi najniższe od 1986 roku

Cena miedzi spadła na giełdzie w Londynie i w Nowym Jorku, a w skali kwartału może to być największa zniżka co najmniej od 1986 roku. Inwestorzy obawiają się, że rozlewający się na cały świat kryzys w sektorze finansowym zahamuje popyt na surowce.

Rynki w panice - co dalej?

228 głosów "przeciw", 205 głosów "za". Totalne zaskoczenie i brak oklasków... - amerykańska Izba Reprezentantów odrzuciła wart 700 miliardów dolarów Plan Paulsona. Na reakcję giełd nie trzeba było długo czekać: Dow Jones zanotował największy jednorazowy spadek w historii.

Ropa też do dółu

We wtorek na giełdzie w Nowym Jorku powrót do mocnych spadków cen ropy naftowej - podają maklerzy. Juz w poniedziałek surowiec mocno zniżkował, po odrzuceniu w amerykańskim Kongresie planu ratunkowego Paulsona.

Kolejny europejski bank z rządowym wsparciem

Rządy Belgii, Francji i Luksemburga zapowiedziały, że zamierzają wesprzeć bank Dexia kwotą ok. 6,4 mld euro. To kolejna taka decyzja, w poniedziałek znacjonalizowany został bank Fortis.

Quo vadis, Ameryko?

Ben Bernanke, szef FED wielokrotnie powtarzał, że nie przyjęcie planu - nawet jeśli będzie on wymagał poprawek - to najgorsza z możliwych decyzji. Dlaczego więc właśnie taką decyzję podjęli w poniedziałek kongresmenii?

Kondycja spadku...

Podczas poniedziałkowych notowań ceny akcji takich banków jak AIG, Commerzbank i ING zanotowały spadki rzędu 20%. Na antenie TVN CNBC kondycję europejskiego i polskiego sektora finansowego analizował prezes grupy ITI - Wojciech Kostrzewa.

Chory kryzys

Akcja uzdrawiania światowych finansów przynosi skutek - taki że... przybywa chorych pacjentów - czyli banków. Amerykańscy politycy ogłosili, że porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonych w kryzysie instytucji finansowych, ale jeszcze zanim to ogłosili, pojawiły się informacje o kłopotach banków w Europie. Co europejskie rządy robią aby kryzys nie rozprzestrzenił się na starym kontynencie i dlaczego jego skutki wciąż nieznacznie tylko widać w Polsce?

Sytuacja na rynkach

Przez dzisiejsze giełdy przeszła fala spadków, a największe straty dotknęły instytucje finansowe. Na antenie TVN CNBC sytuację na rynkach finansowych analizował Andrzej Kurnicki - prezes spółki EuroAmerican Company.

Ceny prądu wciąz regulowane

Prezes urzędu Regulacji Energetyki nie zdecydował się na całkowitą liberalizację rynku, więc dostawcy energii w dalszym ciągu będą musieli uzyskać jego akceptację dla podwyżek.

Amerykańska zaraza w Europie

Po bankach amerykańskich, kłopoty ze złymi kredytami hipotecznymi mają pierwsze europejskie instytucje finansowe. Na akcję ratunkową decydują się rządy. Akcje banków na starym kontynencie tracą nawet po kilkadziesiąt procent.

Fed znowu pompuje zieloną krew

Akcja głównych światowych banków centralnych na rzecz utrzymania stabilności rynku kredytów dolarowych zostanie powiększona o kwotę 290 mld dol., do łącznie 620 mld dol. - poinformował w poniedziałek Fed - bank centralny USA.

Moskwa naprawia swoje parkiety

Tydzień na rosyjskiej giełdzie rozpoczął się od sporych spadków. Pakiet antykryzysowy, który przedstawił w poniedziałek Władimir Putin obejmuje m.in. refinansowanie zagranicznych długów rosyjskich koncernów i banków na sumę do 50 mld dolarów

Nie każdy biznes zyska z euro

Jak przyjęcie wspólnej waluty oceniają przedsiębiorcy i czy rzeczywiście wspólna europejska waluta jest im potrzebna. Gościem programu "Bilans " był Marek Goliszewskim prezes BCC.

USA: Plan prawie przyjęty

W amerykańskim kongresie trwa walka o ratowanie amerykańskich instytucji finansowych. Chodzi o zasady, na jakich władze USA będą wykupywać "toksyczne aktywa" - papiery związane z rynkiem nieruchomości, które mocno straciły na wartości w ostatnich kilkunastu miesiącach. Jego twórca, sekretarz skarbu Henry Paulson, chciał, by wartość programu wyniosła 700 mld dolarów. Kongresmeni uzgodnili, że pomoc będzie rozłożona na transzę, a kolejne wypłaty będą zależeć od tego czy poprzednie przyniosły oczekiwany skutek.

Grad jedzie do Brukseli

Minister skarbu Aleksander Grad spotka się we wtorek w Brukseli z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes w sprawie planów restrukturyzacji polskich stoczni.

Czy kryzys z USA zawita do Polski?

Znamy szczegóły ustawy ratującej amerykański sektor finansowy. Plan zakłada między innymi, że 700 mld dolarów na ratunek instytucji finansowych zostanie wypłacone w transzach. Ma również nastąpić ograniczenie wynagrodzeń kadry kierowniczej firm, które sprzedadzą skarbowi swoje toksyczne aktywa. O szczegółach planu oraz jego europejskich konsekwencjach rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Maurycym Kuhnem członkiem zarządu Noble Bank.

Pakiet energetyczno-klimatyczny

Eksperci branży energetycznej szacują, ze przyjęcie pakietu w obecnej formie przyczyni się do znacznego podwyższenia cen energii. Polski rząd chce aby Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty, czy są jeszcze szanse na negocjacje? O tym wszystkim rozmawialiśmy z naszym gościem którym był Piotr Łuba z PriceWaterhouseCoopers.

UKE chce podziału TP SA

Telekomunikacja Polska do podziału! - nalega prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Co na to TP SA? Gościem programu "Dzień na Rynkach" był członek zarządu spółki, Ireneusz Piecuch.

Plany spółki Internity

Spółka planuje debiut na NewConnect. O tym, jakiej kwoty szuka na rynku alternatywnym spółka Internity, rozmawiliśmy w TVN CNBC Biznes z jej prezesem Piotrem Grupińskim.

Polak, Węgier dwa bankowe bratanki?

Największy na Węgrzech bank OTP oprócz budapeszteńskiego chce być notowany także na giełdzie w Warszawie. Tymczasem "Puls Biznesu" twierdzi, że powraca pomysł fuzji największego polskiego banku detalicznego PKO BP z OTP.

Czy Kongres USA rzuci koło ratunkowe?

Na 18 czasu polskiego zaplanowano w Izbie Reprezentantów USA głosowanie nad "Planem Paulsona". Ekonomiści są podzieleni: dla jednych to jedyne wyjście, dla innych - coś, co zaburzy zdrową konkurencję na rynku i ostatecznie rozłoży wiele banków.

Ceny prądu pozostają pod kontrolą

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że nie uwolni cen energii elektrycznej od 1 stycznia 2009 roku. Rynek ten jest zbyt mało płynny - podano w poniedziałkowym komunikacie.

Kryzys finansowy dotknął Islandii

Rząd Islandii przejął w poniedziałek pakiet 75 proc. akcji banku Glitnir Bank hf, trzeciego największego w Islandii, co wywołało obawy na rynku, że globalny kryzys finansowy rozprzestrzenia się coraz bardziej.

Rostowski: Już zmieniajmy konstytucję pod euro

Realny termin wejścia do systemu ERM2 to pierwsza połowa przyszłego roku. Do tego czasu trzeba jednak zmienić konstytucję, by umożliwić przyjęcie euro. Jeśli tak się nie stanie, plany wprowadzenia wspólnej waluty będzie trzeba odłożyć w czasie - ocenia minister finansów Jacek Rostowski.