Najnowsze

Najnowsze

"Plan Paulsona to obłęd"

- Czy nie wydaje się wam, że jest to obłęd? - tak Paul O'Neill, który niegdyś zajmował miejsce Henry'ego Paulsona w Departamencie Skarbu USA, skomentował wart 700 mld USD plan ratowania amerykańskiej gospodarki. - Ustawa nie jest idealna, ale została znacznie poprawiona - odpierają senatorowie, którzy Plan zaakceptowali.

O lokaty nie ma co się bać

Nie musimy się obawiać, jeśli mamy pieniądze na bankowych lokatach. Nasze oszczędności - nienaruszone - przetrwają globalny kryzys, choć być może banki, w których je ulokowaliśmy, zmienią właścicieli - pisze "Rzeczpospolita". W TVN CNBC Biznes prezes banku BGŻ Jacek Bartkiewicz nie kryje zainteresowania bankiem AIG.

Włochy nie boją się kryzysu

Wpływ kryzysu finansowego, który przetacza się przez USA i Europę, będzie we Włoszech marginalny, a krajowe banki i ubezpieczyciele mają mnóstwo gotówki w razie sytuacji kryzysowej - ocenił minister finansów Włoch Giulio Tremonti.

Rostowski chwali wszystkie rządy

- Wysoce nieodpowiedzialne byłoby straszenie obywateli, że grozi im jakiś kryzys. Mimo zawirowań na światowych rynkach, polska gospodarka jest w dobrej kondycji - powiedział minister finansów Jan Vincent-Rostowski w czwartek w Sejmie przedstawiając informację w sprawie planów rządu zmierzających do zabezpieczenia narodowej gospodarki i polskich obywateli przed skutkami międzynarodowego kryzysu finansowego.

Autostrady idą w ruch

Chociaż dawno nie oddano do użytku żadnego fragmentu autostrady w Polsce, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział w TVN CNBC Biznes "przyspieszenie". Powiedział także, kiedy po Polsce będziemy jeździli szybciej i bezpieczniej.

Europa też ma plan... Barroso

Nie tylko Ameryka walczy z kryzysem. W Unii powstaje wspólny program działania, który ma uchronić gospodarki państw UE przed skutkami ostatnich zawirowań finansowych na świecie. Komisja Europejska chce ścisłej współpracy unijnych nadzorów finansowych.

700 mld dla banków? Jest nadzieja

Amerykański Senat przyjął zrewidowany plan pomocy zagrożonym bankructwem bankom, firmom ubezpieczeniowym i innym instytucjom finansowym. Jego łączna wartość wynosi 700 miliardów dolarów. Po decyzji Senatu muszą do dokumentu powrócić kongresmeni. Zrobią to w piątek.

Boniek - jeśli nie prezesura... to biopaliwa

Zbigniew Boniek, jeden z kandydatów na prezesa PZPN, nie zamierza stawiać wszystkiego na jedną kartę. Poza prezesurą w piłkarskim związku ostatnio interesują go też... biopaliwa. O nowym pomyśle byłego napastnika Juventusu pisze "Puls Biznesu".

NIE dla stoczni - NIE dla Lizbony?

- Jeśli to lobbing stoi za decyzją unijnego komisarza, by pogrążyć stocznie, Polska powinna wstrzymać się z procesem ratyfikacji traktatu z Lizbony - mówi senator PO Krzysztof Zaremba. Polityk Platformy jest przekonany, że lobbyści naciskali na Brukselę i ma doradzać premierowi, by teraz ją zaszantażować Lizboną.

Polska giełda w górę, amerykańska w dół

WIG20 kontynuował w środę wzrosty, które jednak pod koniec dnia zostały ograniczone słabym otwarciem giełd w Stanach Zjednoczonych oraz złymi danymi makro z rynku amerykańskiego. Ostatecznie główny indeks warszawskiej giełdy zyskał na zamknięciu 1,24 proc.

UniCredit drży w posadach

Handel akcjami największego włoskiego banku UniCredit kilkakrotnie zawieszano w środę na giełdzie w Mediolanie. Powód? Nadmierny spadek kursu. Akcje tego banku straciły w tym tygodniu już prawie jedną czwartą wartości. Środowa sesja skończyła się jednak dla UniCredit pomyślnie. Akcje banku skoczyły po południu o 11,6 procent.

"Zróbmy z naszych stoczni banki"

- W Ameryce i w Europie ratuje się instytucje finansowe za gigantyczne pieniądze podatników. Może zróbmy z naszych stoczni banki i w ten sposób je uratujmy? - ironizował w "Kropce nad i" wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem los polskich zakładów nie jest jeszcze przesądzony.

Inflacja poniżej 4 proc. do końca 2008?

Inflacja na koniec tego roku może spaść poniżej 4 proc., jeśli nie nastąpią znaczące podwyżki cen regulowanych - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej. Ministerstwo Finansów potwierdza: - Presja inflacyjna wyhamowuje - mówi wiceminister Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Barroso docenia, nic nie obiecuje

Słowa unijnej komisarz ds. konkurencji ws. polskich stoczni były zaskoczeniem także dla urzędników Komisji Europejskiej? Jeszcze 15 września w liście do Donalda Tuska szef KE Jose Manuel Barroso pisał: "Doceniam determinację rządu polskiego w działaniach zmierzających do pozytywnego zakończenia procesu prywatyzacji i restrukturyzacji stoczni."

Taniej przez komórki

Urząd Komunikacji Elektronicznej zobowiązał operatorów sieci Plus i Orange do obniżenia stawek hurtowych (tzw. MTR), które operatorzy pobierają za połączenia między sobą. Zyskają na tym klienci. Za minutę połączenia zapłacą nawet kilkanaście groszy mniej.

Dorsza ruszać nie wolno

Kolejne zakazy połowów dorsza w Bałtyku. Tym razem polscy rybacy do końca tego roku nie będą mogli łowić dorszy z tzw. stada "wschodniego". Nadal mogą łowić w zachodniej części Bałtyku - informuje resort rolnictwa.

Kryzys w USA a Polska

Jaki wpływ ma kryzys w USA na polski system bankowy i gospodarkę? Co z bankructwem stoczni? Czy znajdą się podmioty chętne do ich kupna?Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Profesor Jan Winiecki z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Bruksela: żadnych dyskusji ws. stoczni

Komisja Europejska odrzuciła polskie propozycje dalszej dyskusji o restrukturyzacji stoczni. Minister skarbu Aleksander Grad chciał, aby do piątku unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes przedstawiła na piśmie zarzuty do programów naprawczych, a także zwrócił się o powołanie niezależnego zespołu do oceny polskiej propozycji.

Już wkrótce TVN tylko cyfrowy

Pomiędzy 15 a 20 grudnia kanały telewizyjne grupy TVN przejdą na satelitarne nadawanie cyfrowe. Większość telewidzów nie powinna mieć problemów z odbiorem, ale jest grupa odbiorców, która może dostęp do TVN-u stracić. - Przygotowaliśmy dla nich nową ofertę, dzięki której nadal będą mogli nas za darmo oglądać - zapewnia Tomasz Berezowski, dyrektor Departamentu Technologii TVN SA.

Co dalej z Ameryką?

Wczorajsze "nie" dla planu Paulsona zaskoczyło rynki finansowe. Giełdy zareagowały gwałtownymi spadkami, a później nieznacznie odrobiły straty. Co dalej z Ameryką? Czy zwycięstwo liberalizmu uchroni przed krachem? O kryzysie gospodarczym Marek Tejchman rozmawiał z Krzysztofem Błędowskim.

Stoczniowcy ciskają gromy na ministra skarbu

150 działaczy "Solidarności" ze Stoczni Gdańsk planuje w piątek w Brukseli demonstrację w obronie ich zakładu. Chcą też przeprosić za "skandaliczną" - jak mówią - postawę ministra Grada. Pozostałe stocznie zorganizowały spotkania komitetów protestacyjnych.

Polski system bankowy

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że zaangażowanie polskich instytucji w rynek amerykański nie przekracza dwóch procent całego naszego sektora bankowego. Czy to dużo czy mało? Czy mamy się czego obawiać? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Michał Macierzyński, Bankier.pl.

Komunikacja w Polcoloricie?

Marek Zuber, główny ekonomista z Dexus Partners a także były członek rady nadzorczej spółki Polcolorit był naszym gościem w programie "Dzień na rynkach". Wraz z Konradem Smokiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zastanawialiśmy się nad obecną sytuacją spółki i problemami z komunikacją zarządu z akcjonariatem.

Kryzys? Tak, gdzieś w Stanach

Polacy nie obawiają się, że krach do nas dotrze - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". W związku z załamaniem na rynkach finansowych tylko 18 proc. Polaków zamierza zrezygnować z planowanych inwestycji, a 11 proc. chce wcześniej spłacić kredyt. Co dziesiąta osoba myśli o wycofaniu oszczędności z banku.

Spokojnie, nie ma zagrożenia...

Czy im bardziej wszyscy zapewniają, że nas system bankowy jest bezpieczny, tym Polacy coraz bardziej sceptycznie do tego podchodzą? Jacek Borowski, główny ekonomista Invest Banku, podziela ogólne zapewnienia. Co więcej podkreśla, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nadejdzie, jednak nie z powodu amerykańskiego kryzysu a przez zbyt szybki rozwój polskiej gospodarki.

Zapadł wyrok na polskie stocznie

Po polskiej stronie nie padło na razie słowo "przegrana", a minister Grad zapowiada, że będzie walczyć do końca. Jednak według korespondentki TVN24 z Brukseli, Ingi Rosińskiej klamka już zapadła - nieformalnie negatywną decyzję ws. polskiego planu restrukturyzacyjnego stoczni miał podjąć sam przewodniczący KE, Jose Manuel Barroso

Palacze znowu dostaną po kieszeni

Podatek za energię elektryczną zapłacą dystrybutorzy zamiast producentów. Stawka na autogaz pozostanie taka sama. Wzrośnie natomiast danina od papierosów - o ponad 18 proc. To założenia projektu noweli ustawy akcyzowej, którą przyjął rząd.

Plan Paulsona jeszcze nie przepadł

Senat amerykański postanowił przeprowadzić głosowanie nad poprawionym planem ratunkowym dla sektora finansowego w środę wieczorem - poinformowały we wtorek źródła na Kapitolu. Przywódca większości demokratycznej w tej izbie, Harry Reid, uzyskał zgodę Senatu na przeprowadzenie głosowania w tym terminie.

Balcerowicz uspokaja

Gdyby polskie banki miały jakieś poważne problemy, to by się zapewne już one objawiły. Na szczęście nasze banki okazały się za mało wyrafinowane i - wedle dostępnych informacji - nie zainwestowały w ryzykowne amerykańskie papiery wartościowe. Ponadto podlegają polskiemu nadzorowi finansowemu - mówi "Gazecie Wyborczej" były prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Giełdy w Nowym Jorku w górę

Wtorek zakończył się na Wall Street dużymi wzrostami, bowiem inwestorzy zakładają, że Kongres jednak uchwali w najbliższy czwartek plan ratunkowy dla sektora finansowego wartości 700 mld dolarów, mimo odrzucenia go w poniedziałek.