Najnowsze

Najnowsze

Złoty kontratakuje

Złoty odrabia straty. Polska waluta w ciągu ostatnich dni zyskała wobec dolara już 41 groszy, wobec euro 43, a szwajcarskiego franka 31 groszy, wszystko w krótkim okresie. To oczywiście cieszy tych, którzy mają zobowiązania kredytowe denominowane w walutach obcych. Mniej powodów do zadowolenia mają za posiadacze pożyczek złotowych. RPP nie obniżyła dziś stóp procentowych, a Wibor czyli rynkowy koszt złotowych pożyczek międzybankowych od którego zależy oprocentowanie naszych kredytów rośnie.

zły nastrój konsumentów

Kryzys popsuł nam nastrój - ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Jednak handlowcy twierdzą, że zauważyli jedynie nieco większą ostrożność w wydawaniu pieniędzy ale generalnie ochoty na zakupy nie straciliśmy

oszczędzać po polsku...

Tylko siedem procent Polaków oszczędza regularnie, chociaż za oszczędzaniem opowiada się prawie 70 proc. z nas. 44 procent pytanych przyznaje, że w kwestiach oszczędzania ufa wyłącznie własnej intuicji a co piąty z nas wierzy reklamom instytucji finansowych.

znów tanie latanie?

Tanieją bilety lotnicze i to mimo wzrostu kursów walut. A to wszystko dlatego, że linie lotnicze muszą jakoś wypelnić swoje samoloty w czasach, gdy chce nimi latać coraz mniej pasażerów.

Miliardy dolarów dla Węgier

Wiele wskazuje na to, że radykalna poprawa nastrojów w regionie to między innym skutek pakietu pomocowego dla Węgier. Budapeszt otrzyma pomoc finansową w wysokości ponad 25 miliardów dolarów. Złożą się na niego Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska i Bank Światowy. W reakcji na szerszy od spodziewanego zakres pomocy pozytywnie zareagowały rynki. Indeks węgierskiej giełdy zyskiwał dziś ponad 13 procent, zyskiwał także forint.

"Wielka Brytania zmierza do recesji"

Wielka Brytania zmierza ku recesji i rząd będzie musiał zaciągnąć kolejne pożyczki, lekceważąc przyjęte wcześniej własne normy w sprawie deficytu budżetowego - oświadczył w środę minister finansów Alistair Darling.

Stopy w dół, giełda też

Środowa obniżka stóp procentowych przez Fed nie zapobiegła spadkom indeksów na nowojorskiej giełdzie. W trakcie sesji indeksy rosły, ale trend odwrócił się w ostatnich kilkunastu minutach, gdy inwestorzy przystąpili do realizowania zysków.

Kryzys sprowadza samoloty na ziemię

Kryzys powalił giganta - tanie islandzkie linie lotnicze Sterling Airways, jedne z największych w Europie, ogłosiły upadłość. Już zapowiadają, że nie będą w stanie zwrócić pieniędzy tym, którzy wykupili bilety. Może to dotyczyć nawet 40 tys. osób, także polskich podróżnych.

RPP nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Główna stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6 proc. - czytamy w komunikacie. - Rada postąpiła zgodnie z oczekiwaniami rynku - komentują decyzję organu NBP analitycy.

GPW kończy dzień w pięknym stylu

Kolejny zielony dzień na warszawskiej giełdzie. Indeks dużych spółek rozpoczął efektownie od ponad 4-procentowego wzrostu i jeszcze lepiej zakończył - blisko dwukrotnie wyżej. Wzrosty notuje też Europa, w której nie brakuje dwucyfrowych zamknięć. Na czerwonym pozostały tylko Niemcy.

Złoty kontratakuje

W oczach tanieje euro, funt, frank, a zwłaszcza dolar, który w środę kosztował już tylko 2,84 zł. Kredytobiorcy walutowi mogą odetchnąć z ulgą.

Po jakim kursie wymienimy złotego na euro?

Po jakim kursie zamienimy złotego na euro? To najważniejsze pytanie dla polskich konsumentów. Bo od tego zależy, ile - w przeliczeniu na euro - będziemy zarabiać. Ale też ile będziemy płacić w sklepach. Prognozy analityków wahają się od 3 do 3,5 złotego za euro.

Przez euro będą wyższe podatki?

Nie jest wykluczone, że aby w 2010 r. Polska mogła spełnić kryteria związane z wprowadzeniem euro, może być konieczne podniesienie podatków - uważa były wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Kapitał poszukiwany

Unijny program Innowacyjna Gospodarka to jedna z możliwości pozyskania kapitału na rozwój własnej działalności gospodarczej. Jakie jeszcze są metody pozyskania kapitału, gdy bank w roli kredytodawcy zawodzi?

Polacy mają dziurawe kieszenie

Pieniądze nas się nie trzymają. Na dziesięciu Polaków tylko jeden potrafi oszczędzać. Odłożone pieniądze najpewniej zainwestuje w ziemię lub nieruchomości, bo kryzys finansowy na świecie wyraźnie zniechęcił go do funduszy inwestycyjnych - wynika z najnowszej analizy Pentora dla Fundacji Kronenberga.

W 2030 roku będziemy uciekać z Ziemi?

WWF alarmuje: Świat zmierza w stronę kryzysu ekologicznego dużo poważniejszego niż obecny kryzys finansowy. Jeśli nic się nie zmieni, już w 2030 roku człowiek będzie potrzebował do przetrwania dwóch planet - czytamy w raporcie organizacji cytowanym przez środowy "The Guardian".

Microsoft kończy z Vistą

Vista kończy swoją dwuletnią karierę. Microsoft zdecydował zastąpić krytykowany system nowym Windowsem 7. Kiedy trafi do sprzedaży? Nie wiadomo, ale firma już zabukowała historycznie najwyższą kwotę na jego marketing.

Nadchodzą zmiany w Naszej-klasie

Popularny portal Nasza-klasa zmienia prezesa i zapowiada dalszy rozwój. - Naszym priorytetem jest przekształcenie spółki ze start-upu w stabilny biznes internetowy - zapowiada przyszły szef Arkadiusz Pernal. Analitycy odpowiadają: - Ciężkie czasy sprzyjają portalom społecznościowym, bo ludzie czują większą potrzebę komunikowania się - dodaje.

Nadzieja dla gospodarki Węgier

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) przyznał Budapesztowi 25 mld dolarów w pakiecie stabilizacyjnym. Jest to największa pomoc dla wschodzącej gospodarki odkąd zaczęły spływać wiadomości o światowym kryzysie finansowym i ponad dwa razy więcej od oczekiwań analityków.

Azja: drugi dzień wyraźnych wzrostów

Azja i Oceania na zielono. Tamtejsi inwestorzy entuzjastycznie zareagowali na ponad 10-procentowy wtorkowy skok akcji na Wall Street. Wyraźnie zwyżkowały papiery w Japonii i Hongkongu. Świetne nastroje w Australii i Nowej Zelandii. Inwestorzy liczą też na silną obniżkę stóp procentowych w USA.

"Słowacy coraz bardziej chcą euro"

Im bliższej jesteśmy przyjęcia euro-waluty, tym większe zadowolenie naszych obywateli - powiedział w TVN24 ambasador Słowacji Frantisek Ruzicka. - Partie polityczne prowadziły oczywiście dyskusje, ale zgodnie opowiedziały się za przyjęciem europejskiej waluty. Stosunek do euro nie zmieniał się wraz ze zmianą rządu - dodał Ruzicka.

Teraz ZUS płaci wyższe emerytury

Gdzie rosną szybciej nasze emerytalne oszczędności - w ZUS czy w OFE? Do niedawna każdy wskazałby na fundusze. Bessa oddała jednak prymat ZUS. Pieniądze w najlepszym funduszu emerytalnym są mniejsze niż te, jakie mielibyśmy, wpłacając je do ZUS - pisze "Parkiet".

Doradcy kredytowi dostali po kieszeni

Doradcy kredytowi, to w Polsce pierwsze ofiary kryzysu finansowego, twierdzi "Metro". Jeszcze niedawno zarabiali nawet po 20-30 tys. zł miesięcznie. Teraz muszą zaciskać pasa - ich pensje spadły nawet o 80 proc.

Islandia podnosi stopy, aby nie zatonąć

Islandzki bank centralny podniósł dziś główną stopę procentową o 6 punktów do 18 proc. Ta drastyczna podwyżka ma powstrzymać gwałtowną deprecjację islandzkiej korony, której notowania po tym, jak straciła ona wobec dolara 70 proc. swojej wartości, zostały zawieszone.

KE zgadza się na 500 mld euro dla niemieckich banków

KE zaakceptowała we wtorek opiewający na około 500 mld euro program publicznej dla niemieckich banków, deklarując, iż nie narusza on unijnych przepisów w sprawie ochrony wolnej konkurencji, jak mu to wcześniej zarzucano.

Zielono na Wall Street

Dow Jones zyskał 10,9 proc. Wskaźnik S&P500 10,7 proc. a Nasdaq zwyżkował o 9,5 proc. DJ w pięknym stylu znów znalazł się ponad psychologicznym poziomem 9 tys. punktów. To już druga taka sesja w tym miesiącu.

Rosną raty? Wyślij kredyt na wakacje

Ostatnio wielu Polakom bardzo wzrosły raty kredytów walutowych. Niekorzystne zmiany kursów sprawiły, że rata, którą płacili kilka miesięcy temu bez problemu - teraz naciąga domowy budżet do granic możliwości. A co zrobić, jeśli te grace zostały już przekroczone?

Im bliżej do euro, tym bezpieczniej dla złotówki

Czy kiedy już wejdziemy do ERM2 zdołamy się tam utrzymać? Wymaga to bowiem między innymi pilnowania kursu złotego i mądrego zarządzania rezerwami walutowymi państwa. Czy dewizowe zabezpieczenie naszej drogi do euro jest wystarczające?

Optymizm wrócił na GPW

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie upłynęła pod znakiem wzrostów dzięki poprawie nastrojów na światowych rynkach akcji i wzmacniającej się polskiej walucie. Indeks WIG20, który zakończył dzień wzrostem o 3,5 proc. najbardziej ciągnął w górę sektor bankowy oraz KGHM Polska Miedź SA.