Najnowsze

Najnowsze

Program łagodzenia kar i dalsze kontrole umów bankowych

Regulacje pozwalające na odstąpienie od nałożenia sankcji finansowej lub jej obniżenie wobec tego przedsiębiorcy, który podjął współpracę z UOKiK oraz przedstawił dowody na istnienie niedozwolonego porozumienia ograniczającego konkurencję lub tworzą program łagodzenia kar.W styczniu UOKiK rozpoczął kontrolę spreadów. Zamiarem urzędu jest aby konsumenci byli dobrze informowani na jakich zasadach bank może dokonywać zmian w wysokości spreadów. Dodatkowo UOKiK chce zagwarantować konsumentom, możliwość nabywania waluty na rynku zewnętrznym poza bankiem w którym udzielony został kredyt. W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, prezes UOKiK.

Złoto na wagę złota

W ostatnim tygodniu cena kruszcu niemal sięgnęła szczytów sprzed roku. Według ekspertów w złoto znowu warto inwestować, gdyż jego cena stabilnie rośnie, tak samo jak umacnia się dolar Kto i gdzie może kupić sztabkę? O złotym środku na ciężkie czasy rozmawialiśmy z Barbarą Jaroszek z Mennicy Polskiej.

Amerykański pakiet stymulujący

Barrack Obama duży nacisk kładzie na zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną. Może to pomóc amertykańskim przedsiębiorcom, stać się bardziej konkurencyjnym na rynku i zaoszczędzic pieniądze na ubezpieczeniach. Na temat peakietu stymulującego rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes prof. Janusz Ordover, New York University.

USA: w gospodarce najgłębsza noc od ćwierć wieku

Amerykańska gospodarka kurczy się mocnej i szybciej od prognoz. Produkt Krajowy Brutto spadł w IV kwartale 2008 roku o 6,2 proc. rok do roku - wynika ze wstępnych danych Departamentu Handlu USA. Prognozy analityków mówiły o spadku PKB o 5,4 proc., a rządu o 3,8 proc.

"Albo dacie 3,3 mld euro, albo koniec Opla"

W najbliższych tygodniach potrzebujemy 3,3 mld euro, albo zabraknie nam gotówki na prowadzenie Opla – według agencji Bloomberga taką propozycję ma złożyć General Motors rządowi Niemiec i innych krajom europejskim.

Ostatnie trzy statki z Gdyni

Dwa samochodowce oraz kontenerowiec ma wyprodukować do końca maja stocznia Gdynia - podaje biuro prasowe spółki po piątkowym spotkaniu rady wierzycieli stoczni.

U2 naciąga irlandzkiego fiskusa?

Irlandzki rząd kontra zespół U2. Władze w Dublinie oskarżają muzyków o uszczuplanie budżetu z powodu korzystania przez jego członków z rajów podatkowych. Rząd Irlandii uważa, że z tego powodu do budżetu nie wpłynęły ogromne kwoty, które mogły być przeznaczone na opiekę społeczną.

Na Słowacji ceny nie rosną

Liczona według metodyki UE roczna inflacja na Słowacji wyniosła w styczniu 2,7 proc., co jest najniższym jej poziomem od końca 2007 roku - poinformował słowacki urząd statystyczny. Styczeń był pierwszym miesiącem obowiązywania na Słowacji europejskiej waluty euro.

Złoty zyskuje zwolenników, choć cały czas się buja

Raz w górę, raz w dół - tak od kilku dni wygląda kurs naszej waluty. Złoty potrafi w ciągu kilku godzin umocnić się o kilka groszy, by w ciągu minut stracić to wszystko, czasem ze sporą nawiązką. Jedyne, co cieszy, to coraz bardziej optymistyczne prognozy co do najbliższej przyszłości.

Drożej za listy i paczki

Od 1 kwietnia drożeją usługi Poczty Polskiej. Zapłacimy średnio o 6 procent więcej - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.

W Unii rośnie bezrobocie i spadają ceny

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w styczniu 2009 roku 8,2 proc. wobec 8,1 proc. w grudniu 2008 roku - poinformował Eurostat. Agencja statystyczna UE podała także, że styczniowe ceny były wyższe od tych sprzed roku o 1,1 proc., ale niższe od grudniowych o 0,8 proc.

Rusza pomoc dla Europy Wschodniej

Wobec rosnących obaw o kondycję gospodarczą Europy Środkowo-Wschodniej, międzynarodowe instytucje finansowe ruszają na pomoc. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy zamierzają przeznaczyć 24,5 mld euro na pomoc dla banków i wzmocnienie akcji kredytowej w gospodarkach regionu.

Symbol kryzysu w jeszcze większym kryzysie

Fannie Mae, jedna z dwóch znacjonalizowanych we wrześniu amerykańskich instytucji gwarantujących kredyty hipoteczne, poniosła w ubiegłym roku blisko 60 mld dol. strat i wystąpiła do rządu o pomoc w wysokości co najmniej 15 mld dol.

USA kupią więcej Citi

Jest wstępne porozumienie Citigroup i Departamentu Skarbu USA w sprawie objęcia przez rząd pakietu akcji banku. Jak donosi CNBC, Skarb ma zamienić swój pakiet akcji uprzywilejowanych na zwykłe po cenach atrakcyjniejszych niż te oferowane zwykłym inwestorom. Amerykański rząd uzyska w ten sposób prawo głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy Citi.

Resort Pawlaka tnie prognozy PKB o połowę

- Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku nie więcej niż 2,0 proc. wobec 4,8 proc. szacowanych na 2008 rok - napisali w swoim najnowszym raporcie eksperci z departamentu analiz i prognoz Ministerstwa Gospodarki. Oficjalna prognoza budżetowa na 2009 rok mówi o 3,7 proc. wzrostu, ale pesymistyczny scenariusz rządowy - o 1,7 proc.

Kerry: Europa Wschodnia runie bez pomocy

20 lat temu w Europie Wschodniej runął mur berliński. Dziś zawalić się może tamtejsza gospodarka i system bankowy - przestrzega w "Wall Street Journal" przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA John Kerry. Były kandydat na prezydenta wzywa Zachód do pomocy regionowi.

Świat dobrze patrzy na nasze parcie na euro

- Deklaracje Polski o chęci przyjęcia euro to najlepszy sygnał dla świata, że jesteśmy wiarygodnym krajem. Dlatego wyznaczajmy daty i bądźmy gotowi - radzi w TVN24 Ryszard Petru, ekonomista SGH. Według niego, euroland wcale nie pali się do przyjęcia nas do swego grona, ale dla nas "euro-tarcza" powinna być jednym z nadrzędnych celów.

Cena metra wreszcie do negocjacji

Dla osób chcących kupić mieszkanie nadeszły złote czasy. Nawet przez telefon można wynegocjować aż 60 tys. zł rabatu i dostać miejsce parkingowe. Ale prawdziwe targowanie zaczyna się dopiero podczas spotkania z przedstawicielem handlowym - pisze "Dziennik".

Bankierzy: Jesteśmy niewinni

Szefowie międzynarodowych banków odrzucają oskarżenia, że specjalnie wciągały polskie firmy w pułapkę tzw. opcji walutowych. Kulisy handlu opcjami odsłania w rozmowie z "Dziennikiem" dwóch dyrektorów z dużych banków.

Inwestorzy wracają

Polska wraca do łask zachodnich inwestorów. Na naszą korzyść działają: kryzys, tani złoty, koniec wzrostu pensji. I utrata wiarygodności Ukrainy - pisze "Puls Biznesu".

Japończycy nie byli tak załamani od 56 lat

Przez wiele lat była podziwiana przez cały świat z powodu swoich gospodarczych sukcesów. Teraz przeżywa niemałe kłopoty. Produkcja przemysłowa w Japonii zmniejszyła się w styczniu o 10 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, który także przyniósł znaczny spadek tego wskaźnika - powiadomiło w piątek ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu w Tokio.

Europa Wschodnia pogrąży Unię?

Szalejące kursy walut, deficyty na rachunkach obrotów bieżących, przerażające zagraniczne zadłużenie i recesja w państwach Europy Wschodniej - także w tych, które są członkami Unii Europejskiej - mogą przysporzyć całej Unii wiele problemów. Powstrzymać przed upadkiem waluty państw "nowej Unii" - w tym polskiego złotego - to największe wyzwanie dla "starej" Europy - twierdzi "The Economist".

2,5 miliona bezrobotnych w 2010?

2,5-milionowa rzesza bezrobotnych pod koniec roku - to całkiem realny scenariusz. Przynajmniej według analityków, którzy twierdzą, że koniec roku może przynieść nam rekordowe, bo 16,5-procentowe bezrobocie. „Dziennik” postanowił to sprawdzić i przepytać przedstawicieli 33 firm z całej Polski, co zamierzają zrobić ze swoimi pracownikami. Wyniki tych rozmów nie rysują się niestety optymistycznie.

Rynki dla opornych

W programie "Rynki dla Opornych" nasz widz zaproponował nam kupno spółki Amrest. W ostatnim czasie spółka bardzo wyraźnie traci zwłaszcza w ostatnich dniach.

Czego komornik nie może

8 miliardów 600 milionów złotych - to łączna kwota zaległych płatności Polaków. To o prawie 40 procent więcej niż rok temu. W temacie dnia wraz z Stefanem Gintowtem przewodniczącym Rady Izby Komorniczej w Warszawie mówiliśmy jak poradzić sobie z długami i co zrobić gdy problemy nasz przerosną.

Stopy a gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje - a rynek krytykuje. Nie wszyscy są zgodni co do obniżek stóp procentowych przez RPP. Niektórzy krytykują politykę Rady. Razem z profesorem Janem Czekajem z Rady Polityki Pieniężnej analizujemy sytuacje na rynku międzybankowym i walutowym, komentując decyzję rady i ewentualne dalsze jej kroki.

Nie tylko hobby

Żeglowanie to nie tylko hobby - to pretekst do spotkań biznesowych, ale też sposób na zarabianie pieniędzy. Na regatach RC 44 Puerto galero Isla Canaris Coup 2009 jest nasz kolega redakcyjny Mikołaj Kunica, który rozmawiał dzisiaj z Igorem Lahem - trzecim najbogatszym mieszkańcem Słowenii i właścicielem funduszu operującego na rynku nieruchomości w Słowenii, Chorwacji i Rumunii - o biznesie w czasach kryzysu pod żaglami....

TVN CNBC na regatach

TVN CNBC jest patronem medialnym jedynego na tym poziomie profesjonalnego teamu regatowego Organika. Jacht jest własnością Macieja Nawrockiego kontrolującego Organikę. Zatrudnia Karola Jabłońskiego, który po sezonie 2008 zastąpił na stanowisku skipera Mateusza Kusznierewicza. Na temat regat oraz sytuacji w tym sporcie Mikołaj Kunica rozmawiał z Maciejem Nawrockim, właścicielem holdingu Organika.

Projekcja inflacyjna NBP

3,2 procent - tyle według szacunków Narodowego Banku Polskiego ma wynieść tegoroczna średnioroczna inflacja. Z kolei w przyszłym roku miałaby zejść do 2 procent. Tempo wzrostu gospodarczego ma się obniżać do końca trzeciego kwartału tego roku. Rozmawialiśmy z autorem projekcji inflacyjnej banku centralnego i członkiem zarządu NBP - profesorem Zbigniewem Hockubą

Bank upada, prezes z rekordową emeryturą

Royal Bank of Scotland jest o krok od przejęcia przez brytyjskie państwo. W czwartek ogłoszono dane: w 2008 roku bank poniósł rekordową stratę 24,1 mld funtów. Bank już teraz jest w 70 proc. własnością brytyjskiego skarbu państwa po otrzymaniu sumy 20 mld funtów.