Najnowsze

Najnowsze

"Podział TP SA już przesądzony"

- Jestem przekonany, że decyzja o podziale Telekomunikacji Polskiej jest już podjęta - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prezes spółki Maciej Witucki. Swoją oficjalną decyzję Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawi w poniedziałek.

Afera na Wall Street

Inwestorzy na Wall Street gorączkowo próbują oszacować skutki aresztowania przez FBI byłego przewodniczącego rady nadzorczej Nasdaq Stock Market (publikującego indeks firm wysokiej technologii Nasdaq), 70-letniego Bernarda Madoffa. Jego przekręt może okazać się największym w historii. Jak dotąd...

Mało konkretów po szczycie klimatycznym

Po 12 dniach negocjacji, w sobotę na ranem w Poznaniu zakończyła się konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu. Największym sukcesem szczytu jest uzgodnienie uruchomienia Funduszu Adaptacyjnego, umożliwiającego krajom rozwijającym się przystosowanie do skutków zmian klimatu. Te jednak z przyjętego rozwiązania nie są do końca zadowolone.

Polski eksport rekordowo słabnie

Ekonomiczna prasa zaniepokojona: w październiku polski eksport był niższy niż rok wcześniej. Skala spadku nie była duża - spadek nieco przekroczył 1 procent - ale jeszcze we wrześniu notowaliśmy wzrost przekraczający 20 procent. Teraz także ekonomiści oczekiwali wzrostu, i to o 8-10 procent.

Bush jednak wspomoże motoryzacyjne giganty?

Administracja prezydenta Busha dała do zrozumienia, że gotowa jest ratować przed bankructwem koncerny samochodowe udzielając im awaryjnej pożyczki. Pieniądze prawdopodobnie będą pochodzić z pakietu 700 miliardów dolarów na pomoc dla sektora finansowego.

Etiuda rewelucyjna

Ciężkie czasy dla tanich. Tanich linii lotniczych. Bardzo twarde lądowanie centralwings - wizzair lądować gdzie nie będzie miał. Polski przewoźnik ze względu na trudną sytuację ekonomiczną spółki rozważa zwolnienia pracowników, a już w tej chwili wynagrodzenia wypłaca w transzach. Z kolei węgierskie linie lotnicze sprzeciwiają się decyzji Polskich Portów Lotniczych o zamknięciu Terminalu Etiuda, bo dla wizzaira oznacza to wzrost opłat lotniskowych, a dla klientów - podwyżki.

Świat bez Forda, GM I Chryslera?

Kolosy na glinianych kołach... kołach, z których w dodatku całkowicie uszło powietrze po wczorajszej decyzji amerykańskiego senatu. Decyzji, odrzucającej plan ratunkowy dla branży motoryzacyjnej, która może oznaczać - zezłomowanie sektora. Być może uda się jednak złapać oddech, jeśli wielkiej trójce pomoże amerykański rząd, co zapowiedział rzecznik amerykańskiego departamentu skarbu.

Klimat sukcesu

Polska może odetchnąć z ulgą - choć na razie nie będzie to oddech czystszym powietrzem - tak można podsumować wynik zakończonego w Brukseli unijnego szczytu. Nasz rząd uzyskał odroczenie do 2020 roku dla wdrażania przez Polskę pełnych płatności za prawa do emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że powinniśmy uniknąć gwałtownych podwyżek cen prądu. A w dodatku nasz kraj dostanie wielomiliardowe unijne wsparcie na wdrażanie czystszej energii.

"To był wielki szwindel, sam oszukiwałem klientów"

Bernard Madoff, szanowany amerykański biznesmen, były przewodniczący rady nadzorczej NASDAQ oraz założyciel Bernard Madoff Investment Securities, został zatrzymany przez FBI. Powód? Podejrzenia o stworzenie największej w historii piramidy finansowej i zdefraudowanie 50 miliardów dolarów.

Brytyjczycy mniej latają

Brytyjczycy coraz mniej latają. O prawie 9 proc. zmniejszył się w listopadzie 2008 roku popyt na zagraniczne podróże lotnicze, w porównaniu z listopadem 2007 r. - wynika z opublikowanych w piątek danych British Airports Authority.

Ile zarobi Hillary Clinton?

Przyszła szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, będzie otrzymywała niższą pensję niż obecna sekretarz stanu Condoleezza Rice.

Coraz mniej bankructw w Polsce

W ciągu jedenastu miesięcy 2008 roku w polskiej gospodarce zanotowano 364 upadłości firm, to aż o 15,3 proc. mniej niż przed rokiem. Ale już w przyszłym roku bankructw będzie znacznie więcej - prognozują eksperci.

Uwaga na szkło w ptasim mleczku!

Miłośnicy ptasiego mleczka, miejcie się na baczności. Do sklepów trafiły dwie partie produktu o smaku waniliowym, w których mogą znajdować się okruchy szkła.

29 państw się zwija

W przyszłym roku najszybciej na świecie będzie rosła gospodarka Kataru (+13,7 proc.) - wynika z prognoz Economist Intelligence Unit. Najwięcej, bo niemal 10 proc. skurczy się PKB Islandii. Polski wzrost - zdaniem EIU - ma kształtować się na poziomie 2,4 proc.

Rakotwórcze zabawki z Chin w Polsce

Ponad 1700 zabawek z Chin zatrzymali celnicy w Legnicy. We wszystkich przebadanych zabawkach stwierdzono przekroczenie niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych.

Na EURO do Kijowa pociągiem

Polskie i ukraińskie koleje planują w przyszłym roku uruchomić połączenie kolejowe, między polskimi miastami a Kijowem i Lwowem, z wykorzystaniem systemu SUW 2000, który pozwala na jazdę po torach różnej szerokości. To element przygotowań do EURO 2012 r.

Japonia chce dźwignąć się pierwsza

Japoński rząd przeznaczy kolejne 250 miliardów dolarów na walkę z kryzysem. Rządową pomoc mają otrzymać między innymi małe przedsiębiorstwa oraz bezrobotni, którzy po zwolnieniu stracili mieszkanie. Duże nadzieje w planie pokłada premier Japonii - Taro Aso.

Wyższa emerytura bez dokumentów

Od stycznia będzie można wystąpić do ZUS o podwyższenie rent, emerytur oraz kapitału początkowego. W przypadku braku dokumentacji płacowej zamiast dochodu zerowego będzie wpisywane wynagrodzenie minimalne. Obecnie milion osób bezskutecznie poszukuje w archiwach w całej Polsce swoich dokumentów płacowych dla ZUS.

"Irlandzkie dioksyny w normie"

W czterech pierwszych próbkach wieprzowiny pochodzącej z Irlandii poziom dioksyn nie przekraczał normy - poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Irlandzka wieprzowina mogła trafić nawet do tysiąca sklepów w Polsce.

Z parkietu na ławę... oskarżonych

Trzej mężczyźni, którzy wbrew prawu wykorzystali poufną informację, by wzbogacić się na giełdzie, odpowiedzą przed sądem. Grozi im 5 lat więzienia i do 5 mln zł grzywny.

Irlandzka wieprzowina nawet w 1000 sklepów

Irlandzka wieprzowina mogła trafić nawet do tysiąca sklepów w Polsce - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Nie wiadomo jednak, czy to mięso jest skażone. Wyniki badań na dioksyny poznamy najwcześniej dziś po południu. Według ministra rolnictwa, przyczyną zatrucia mięsa mogła być pasza z recyklingu.

III filar bardziej opłacalny

W przyszłym roku na Indywidualne Konta Emerytalne będzie można wpłacać ponad dwa razy więcej niż obecnie bez narażania się na płacenie tzw. podatku belki od odsetek. Zwolniona kwota w 2009 r. wyniesie 9579 zł. Czy dzięki temu IKE przybędzie członków?

Komórka zamiast telewizora?

Przychody telewizji mobilnej, odbieranej w telefonach komórkowych, wyniosą na świecie ponad 7,8 mld euro w 2013 roku - podała Komisja Europejska. Ma temu sprzyjać uproszczenie wymagań prawnych związanych z dostarczaniem tego typu usług.

Warszawiacy zadłużeni po uszy

Co dziewiąty mieszkaniec Mazowsza jest niesolidnym dłużnikiem – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów. Nie oddajemy pieniędzy bankom, nie płacimy podatków i rachunków za komórki. Gorsi od nas są tylko Ślązacy - przyznaje "Życie Warszawy".

Zatory płatnicze biją we wszystkich

Nasze firmy coraz częściej nie płacą w terminie kontrahentom. Tylko w budownictwie liczba długów ściąganych przez komorników wzrosła o 40 proc., a ich wartość prawie się podwoiła.

Koniec "Trójki z Detroit"?

W Senacie USA załamały się negocjacje dotyczące pomocy budżetowej dla zagrożonego bankructwem amerykańskiego przemysłu samochodowego. Producenci mają coraz mniejsze szanse na otrzymanie rządowej pożyczki w wysokości 14 mld dolarów i ratunkiem dla nich może być już tylko ogłoszenie bankructwa.

Sobala nowym szefem "Wiadomości"?

"Wiadomości" będą miały nowego szefa. Kierownictwo TVP postanowiło rozstać się z dotychczas kierującym programem Krzysztofem Rakiem i zatrudnić na jego miejsce Jacka Sobalę - donosi "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, ta zmiana nie oznacza jednak powrotu do programu Hanny Lis.

Pół miliarda w opcjach

Już co najmniej 85 polskich firm padło ofiarą opcji walutowych. Straty przedsiębiorców wynoszą już ponad pół miliarda złotych. A ci co raz głośniej  mówią o konieczności interwencji Komisji Nadzoru Finansowego. KNF tymczasem umywa ręce. Kto zatem ponosi odpowiedzialność i dlaczego zamiast chronić opcje walutowe okazały się fatalaną opcją dla wielu firm.

Kiedy będzie taniej?

Szwajacarska zjeżdżalnia dla stóp - stóp procentowych. Szwajacarski Bank centralny po raz kolejny pomógł... polskim kredytobiorcom. Bo decyzja o obniżeniu stóp sprawi, ze wskaźnik libor decydujący o oprocentowaniu naszych kredytów będzie niższy. Kiedy jednak faktycznie zapłacimy mniej i czy są szanse na to by rat kredytów były jeszcze niższe?

"Chcą pobudzać? To ich sprawa"

Minister finansów Jacek Rostowski podtrzymał wątpliwości Polski wobec proponowanego przez Komisję Europejską planu pobudzenia unijnej gospodarki w dobie kryzysu, który ma być zatwierdzony przez przywódców na szczycie UE. - Jeśli inne kraje chcą w taki niespecjalnie skuteczny sposób pobudzać gospodarkę, to ich sprawa - powiedział minister Rostowski w Brukseli.