Najnowsze

Najnowsze

GM bankrutem?

General Motors na skraju bankructwa. Motoryzacyjny gigant poinformował, że kończą mu się zasoby gotówki i może mieć problemy z finansowaniem bieżącej działalności. Koncern ma nadzieję, że pomoże mu amerykański rząd. Prezydent-elekt Barack Obama zapewnia, że będzie starał się pomóc przemysłowi motoryzacyjnemu w USA. Skutki kłopotów koncernu-matki odczuwają też polskie zakłady, które coraz bardziej ograniczają produkcję.

Tankowanie tanie niesłychanie

Olej napędowy - według Polskiej Izby Paliw Płynnych - kosztował w poniedziałek średnio cztery złote. Popularna "95" była o pięć groszy droższa. Ostatni raz takie ceny można było zobaczyć na stacjach dwa lata temu.

Tanie tankowanie

Tanio - coraz taniej. Długoweekendowe wyjazdy dawno nie kosztowały tak niewiele - paliwa kosztują dziś średnio 4 zł za litr, a na tańszych stacjach nawet kilkanaście groszy mniej. To najniższe ceny od dwóch lat - problem w tym, że wobec znacznych wahań kursu złotego i niestabilnego rynku ropy - nikt nie chce dawać jednoznacznych prognoz cen na polskich stacjach. Na razie wiadomo jednak, że w najbliższym czasie drożej być nie powinno.

Nudna, zielona sesja na GPW

WIG20 rozpoczął świąteczny tydzień na plusie. Po niezłym otwarciu indeks największych spółek zamknął się 1,6 proc. nad kreską. Wzrosty panują też na innych parkietach w Europie.

Polska kapusta na rosyjskie stoły

Rosja cofnęła w poniedziałek zakaz importu polskich produktów pochodzenia roślinnego - poinformowała na swojej stronie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji. Zakaz obowiązywał od trzech lat.

Recesja groźniejsza dla Polski

- Recesja na świecie może być głębsza niż prognozowano. To, co się dzieje w światowej gospodarce, dotknie także Polskę, która wciąż ma jednak szansę na solidny wzrost gospodarczy - ocenił w TVN CNBC Biznes, członek RPP prof. Andrzej Sławiński. Nie wykluczył jednak, że stopy procentowe mogą zostać obniżone.

DHL odlatuje z USA

Niemiecki koncern logistyczny Deutsche Post poinformował, iż na skutek miliardowych strat zrezygnuje ze świadczenia przez firmę DHL usług kurierskich wewnątrz terytorium USA i zlikwiduje tam około 15 tysięcy miejsc pracy.

Komórka nie  na kryzys

Rynek telefonów komórkowych w Europie Zachodniej już najwyraźniej odczuł skutki kryzysu finansowego. W III kwartale br. sprzedano tam 45,8 mln telefonów komórkowych, czyli o 8 procent mniej niż w zeszłym roku.

Kryzys kryzysem, a McDonald's zarabia

Mimo kryzysu ogarniającego świat, McDonald's zarabia więcej. Największa na świecie sieć fastfoodów zwiększyła w październiku globalną sprzedaż o ponad 8 procent w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku.

Ostatni moment na kupno tańszego auta

W Europie i USA gwałtownie spada sprzedaż samochodów i choć trend ten nie dotyczy Polski, to wielu konsumentów zaciera ręce oczekując, że producenci mogą w tej sytuacji obniżać ceny aut. Eksperci rozwiewają jednak wątpliwości: taniej już nie będzie, a słabnący złoty może doprowadzić do podwyżki cen.

Decydują się losy złotego

Kurs złotego skacze ostatnio w górę i w dół i będzie tak jeszcze przez pewien czas - uważają analitycy. Tymczasem banki znalazły znakomity sposób, żeby zmienność kursu wykorzystać na swoją korzyść i zarabiać na spłacanych przez nas kredytach walutowych, ile się da. Ale wkrótce to się skończy - zapowiada nadzór finansowy.

Recesja to nie żarty, Polska w dół

Analitycy banku JP Morgan obniżyli swoje prognozy PKB dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej na najbliższy rok. Ich obecna prognoza dla Polski na 2009 rok wynosi 1,5 proc. wzrostu rok do roku. To najniższa prognoza na przyszły rok ogłoszona do tej pory.

Rząd wynajmie auta zamiast kupować?

Kancelaria premiera ma nowy pomysł na cięcie kosztów - informuje "Puls Biznesu". Zamiast kupować limuzyny, urzędnicy chcą je wynajmować. Pomysł na pierwszy rzut oka dosyć oryginalny, ale jak przekonują eksperci może się sprawdzić.

Polacy pod okiem elektronicznych szpiegów

Każdego dnia każdy z nas zostawia ok. 30 elektronicznych śladów - wylicza "Rzeczpospolita". Przechodząc pod kamerą, płacąc kartą, używając komórki czy zakładając profil na portalu społecznościowym. Firmy inwestują duże pieniądze, aby zdobyć o nas coraz więcej informacji.

Mocne wzrosty w Azji

Na głównych azjatyckich parkietach notowano w poniedziałek duże wzrosty. Japoński Nikkei 225 zyskał niemal 6 proc. Zdaniem analityków to odpowiedź inwestorów na ogłoszony w niedzielę chiński program ożywienia gospodarki.

Jest plan ratunkowy dla Chin

Rząd Chin zatwierdził uruchomienie opiewającego na 4 biliony juanów (586 mld dolarów) programu ożywienia gospodarki. Ma on zwiększyć krajowy popyt i złagodzić skutki globalnego kryzysu kredytowego - poinformowała w niedzielę państwowa agencja prasowa Xinhua.

Tysiące osób trafią na bruk?

Kryzys dopiekł dużym firmom - ostrzega "Puls Biznesu". Gazeta przygotowała mapę zwolnień grupowych. Pracę stracić może w sumie 7,5 tys. osób. Na razie w branżach szklarskiej, chemicznej, metalowej i AGD, ale to zapewne dopiero początek większej fali.

Droga energia zabójcza dla firm

Polskie przedsiębiorstwa nie radzą sobie z wysokimi cenami energii - alarmuje "Rzeczpospolita". Problem skokowych podwyżek dotyka największych odbiorców przemysłowych. Rachunki za prąd w niektórych branżach skoczą w przyszłym roku nawet o 50 – 60 procent, a to oznacza konieczność cięcia kosztów i zwolnienia.

AIG dostanie jeszcze większą pomoc

Jedna z najgłośniejszych ofiar kryzysu finansowego, towarzystwo ubezpieczeniowe American Insurance Group (AIG), nad którym kontrolę we wrześniu przejął amerykański rząd, może otrzymać jeszcze większe wsparcie finansowe niż uzgodnione dotychczas - twierdzi "Wall Street Journal".

General Motors na krawędzi bankructwa

General Motors, jeszcze w 2007 roku największy na świecie producent aut, zmaga się z problemami finansowymi. Teraz koncern szuka pomocy o władz amerykańskich. Potrzebuje bowiem solidnego zastrzyku kapitału.

Gowin: Znajdziemy sposób, by zreformować pomostówki

- Decyzja o ewentualnym wecie zapadnie dopiero wtedy, kiedy się okaże, jaki kształt będzie miała ustawa o pomostówkach po poprawkach Senatu - zapowiedział w radiowej "Trójce" prezydencki minister Piotr Kowancki. - Rząd znajdzie sposób, by wprowadzić ją w życie - zapewnił z kolei Jarosław Gowin (PO).

Pojedziesz za grosze

Cena benzyny 95 i oleju napędowego na wielu stacjach spadła poniżej czterech złotych za litr. To efekt pikujących cen ropy na światowych rynkach i kryzysu finansowego. Lejmy więc do pełna i cieszmy się, bo na tym prawdopodobnie nie koniec obniżek.

Autostrady będą droższe

Z Nowym Rokiem podrożeją opłaty za autostrady w Niemczech. Druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, własnie zatwierdziła zarządzenie wydane przez ministra komunikacji Wolfganga Tiefensee. Podwyżka będzie znaczna.

Co dalej z Centralwings?

Tym razem znowu się udało. Samolot Centralwings wystartował, bo znaleźli się chętni, by kupić bilety na rejs. Nie byli to jednak klienci indywidualni, lecz agencje turystyczne. Bo Centralwings 7 października przestał być linia regularną. Także w przyszłym roku będzie jedynie przewoźnikiem do wynajęcia.

Wall Street: Wzrost na koniec tygodnia spadków

Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie zakończyła się wzrostami wszystkich indeksów o ponad 2 proc. Według analityków, inwestorzy, mimo świadomości narastających problemów gospodarczych, zostali zmotywowani do zakupów niskimi cenami akcji.

Play wygrał częstotliwości

Spółka P4, operator sieci komórkowej Play, wygrała przetarg na częstotliwości radiowe 900 MHz - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Częstotliwości 900 MHz operator będzie mógł przeznaczyć na rozbudowę sieci telefonii komórkowej lub internet.

Bajkowy świat w szponach kryzysu

Kryzys finansowy nie omija świata bajek - koncern Walt Disney notuje spadek sprzedaży biletów w swoich parkach rozrywki, kurczą się też przychody z reklam w kanałach telewizyjnych należących do koncernu.

Niemcy uległy Francji, czy to tylko cisza przed burzą?

Nicolas Sarkozy zapowiedział w piątek, że UE podczas szczytu przemówiła jednym głosem w walce z kryzysem finansowym. Czyżby w ten głos wpisała się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która dotychczas mówiła wyraźne "Nein", postulowanemu przez Francję, planowi jednolitego zarządu unijnej gospodarki? Z deklaracji obu przywódców wynika raczej, że zgoda jest nie na konkretne działania, ale na to, że działać trzeba zgodnie.

Kto najwięcej straci na kryzysie?

Na kryzysie finansowym najwięcej mogą stracić rynki rozwijające się, w tym Chiny i Rosja, a nie - jak dotąd sądzono - państwa najbogatsze - wynika z analizy amerykańskiego ośrodka badań Council of Foreign Relations (CFR).

Ford liczy straty, Daimler mniej sprzedaje

Amerykański Ford zamknął II kwartał stratą prawie 129 milionów dolarów. Koncern zamierza zwolnić co dziesiątego pracownika. Niemiecki Daimler również notuje spadki sprzedaży samochodów. A w Polsce wrasta liczba sprzedanych samochodów.