Najnowsze

Najnowsze

Zyski Starbucksa ostro w dół

Zyski Strabucksa spadły w I kwartale 2009 r. aż o 77 proc. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Główną przyczyną słabszego wyniku jest zamknięcie przez kawiarnianego giganta kilkuset lokali w Stanach Zjednoczonych.

Dalsze losy Swarzędza

Od 10 marca spółka "Swarzędz" znajduje się w likwidacji. Funkcję likwidatora pełni Marek kamiński, który był gościem programu "Dzień na Rynkach". Rosnące przychody spółki to nie wszystko - jak podkreślił nasz gość. Pozostałe relacje finansowe uległy dalszemu pogorszeniu . W roku 2008 podejmowanych było szereg działań restrukturyzacyjnych. Ale początek roku i pierwszy kwartał sprawił, że spółka została ścięta z nóg w momencie, gdy podnosiła się z kolan.

Pięć lat minęło

Mija 5 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Choć w portfelach Polaków nadal nie ma euro - eksperci zgodnie oceniają - było warto! W magazynie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz rozmawiał z ministrem finansów, który wprowadzał nas do Wspólnoty - Andrzejem Raczko.

Imigranci ze wschodu napędzają UE

Imigracja z Europy Wschodniej do Zachodniej przynosi gospodarce Unii Europejskiej blisko 50 mld euro rocznie, czyli około 0,8 proc. PKB - pisze w czwartek dziennik "Financial Times", powołując się na raport zamówiony przez Komisję Europejską.

Resplik akcji FON SA

W ostatnią niedzielę WZA FON SA podjęło decyzję o resplicie akcji. Ich wartość po resplicie wyniesie 50 groszy. W magazynie "Dzień na Rynkach" prezes FON SA poinformował także, że spółka prowadzi rozmowy i szuka inwestora związanego z budownictwem drogowym. Z Piotrem Żołyńskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Propagandowy deficyt

Deficyt budżetu po kwietniu nie powinien przekroczyć 16 miliardów złotych - zapewnia ministerstwo finansów. Jednak zdaniem doradcy prezesa NBP, Cezarego Mecha deficyt sięgnie ok. 40 miliardów złotych - a nie jak zakłada rząd 18,2. O kondycji polskiej gospodarki oraz o roli rządu w czasach kryzysu z Cezarym Mechem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Bezrobocie w eurolandzie najwyższe od 3,5 roku

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w marcu 2009, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 8,9 proc. - poinformował w czwartek Eurostat. To 0,2 pkt. proc. więcej niż w lutym i najwięcej od listopada 2008 r.

UOKiK pozywa Erę, Orange i Play

Opłata za zdjęcie blokady karty SIM, uciążliwe formalności w przypadku kradzieży telefonu czy pozbawienie konsumenta dostępu do usług, za które regularnie płaci – to tylko niektóre działania operatorów komórkowych kwestionowane przez UOKiK.

Polska w UE już 5 lat

Polska dobrze wykorzystała 5-letnią obecność w Unii Europejskiej - oceniła w TVN CNBC Biznes unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego, Danuta Huebner. Jedną z niewielu rzeczy, która nam nie wyszła, to eurowaluta. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Spóźniony PIT może cię słono kosztować. Nawet 26 tys. zł!

Czwartek to ostatni dzień składania zeznań podatkowych za rok 2008. Jeśli więc twój PIT leży jeszcze na biurku, lepiej wybierz się do swojego Urzędu Skarbowego lub do specjalnego Skarbomatu. Pamiętaj, że możesz też rozliczyć się z podatku przez internet.

Kryzys bije w złocisty trunek

Wydawałoby się, że nękani kryzysem gospodarczym Brytyjczycy będą topić swoje smutki w kuflu piwa. Nic z tych rzeczy. W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż trunku była na Wyspach o 8 procent niższa niż rok wcześniej - to największy jednorazowy spadek od początku lat 90-tych.

W Belgii i Danii czekają tysiące etatów

Grubo ponad sto tysięcy etatów czeka na Polaków w Belgii i Danii - pisze "Polska". Kraje te od 1 maja w pełni otwierają swój rynek pracy, dzięki czemu nie potrzeba będzie, jak do tej pory, pozwolenia na pracę. Najwięcej etatów jest w branży budowlanej, rolnictwie oraz usługach.

"Nie ma podstaw do nowelizacji budżetu"

- Widać, że w Polsce sytuacja jest znacznie lepsza, niż można to przeczytać czy usłyszeć w mediach. Bardzo ważne, żebyśmy podtrzymywali pozytywne podejście. Polska jest krajem, który będzie miał w tym roku najlepsze wyniki gospodarcze w Europie - mówił w radiowych "Sygnałach Dnia" minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Szwajcarzy i Brytyjczycy dadzą nam na metro

Warszawa wyemitowała w Luksemburgu pierwszą w historii polskiego samorządu transzę międzynarodowych obligacji. Błyskawicznie zdobyła w ten sposób ponad 200 milionów euro na najważniejsze inwestycje - pisze "Życie Warszawy".

Belgia dla Polaków

Od pierwszego maja Belgia otwiera swój rynek na pracowników z Polski, którzy będą mogli tam legalnie szukać zatrudnienia. Czego spodziewać się po belgiskim rynku pracy? Spytaliśmy Leszka Kurycyna, dyrektora operacyjnego Manpower Professional.

PIT last minute

Ostatni dzwonek na złożenia PITa i ostatni dzwonek na pytanie o PITa. Gość magazynu "90 minut" - Wojciech Sawicki z Accreo Taxand odpowiadał na państwa pytania.

Ostatnie godziny.

Końcowe odliczanie ulg i czasu. Na rozliczenie z fiskuem pozostały już tylko godziny. Ostatnie pytania i ostatnie odpowiedzi. W programie "90 Minut" na pytania widzów odpowiadał doradca podatkowy Jerzy Paluch.

120 mld zł w 5 lat

Ponad 120 mld zł trafiło do Polski od czasu wejścia do Unii. Dzięki tym pieniądzom możemy jechać równą jak stół autostradą Stryków - Konin czy warszawskim metrem - pisze "Gazeta Wyborcza".

Euronet postawi na wpłatomaty

Dawanie pieniędzy to za mało. Teraz czas na branie. Euronet, największa w kraju sieć bankomatów, planuje postawić w Polsce swoje wpłatomaty.

Grypa zatrzymała fabryki

Rząd Meksyku nakazał w środę zawieszenie działalności niektórych sektorów gospodarki, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii grypy - poinformował minister zdrowia Jose Angel Cordova. Przestój ma trwać od 1 do 5 maja.

Fed nie ściął stóp. Nie miał z czego

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę, zgodną z oczekiwaniami decyzję, o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc.

Mocny spadek PKB w USA

Dane gospodarcze Stanów Zjednoczonych są fatalne - mówi w programie "90 Minut" Tomasz Piskorski z Columbia Business School. Spadek produktu krajowego o ponad 6%, wzrost bezrobocie i malejąca ilość inwetycji. Jedynym pozytywem są dane o wzroście konsumpcji. Jednak to tylko pozornie dobre wyniki ponieważ są spowodowane olbrzymimi wyprzedażami.

Pauza w obniżkach stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Czy oznacza to, że brakuje jej już środków, by znacząco wpłynąć na rynek kredytowy? W jakim kierunku zmierza polska i światowa gospodarka? Najgorszy okres szybkich spadków produkcji przemysłowej Polska ma już za sobą. Niepokojące są jednak sygnały płynące z gospodarek europejskich - uważa prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej, który był Gościem magazynu "90 Minut"

Co zrobi RPP?

Zwykle w cyklach zmian stóp procentowych przychodzi czas na pauzę i pogłębioną refleksję. Układ danych miesięcznych dotyczących marca sprzyja takiej pauzie. Jak zachowa się Rada Polityki Pieniężnej? O tym w Pięniądzach od Rana Robert Stankiewicz rozmawiał Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Incest-Banku.

Burger King dobry na kryzys

Kryzys zjada pieniądze świata, a świat zjada hamburgery. Burger King, jedna z największych sieci fast food na świecie, zarobił w pierwszym kwartale 2009 roku 47 mln dol. - 15 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Grupa obawia się jednak, że niejasna sytuacja na rynku oraz świńska grypa mogą negatywnie wpłynąć na branżę.

Wyniki Grupy Kęty

Portfel zamówień Grupy Kęty wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o drugi kwartał, powiedział w TVN CNBC prezes spółki. Zdaniem Dariusza Mańki najgorsze dla Kęt już minęło - klienci znowu składają zamówienia. Mańko uważa, że trwająca w spółce restrukturyzacja powinna przynieść wymierne efekty i pozwolić na realizacje prognozy na 2009 rok. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

Jak zachowa się Rada?

Rada przerwała serię comiesięcznych obniżek, która rozpoczęła się pół roku temu. Jak dotychczasowe obniżki wpływały na oprocentowanie produktów bankowych i ich dostępność? O tym w Biznes Lunchu rozmawialiśmy z Michałem Macierzyńskim, Banker.p i Karolem Wilczko - Comperia.pl.

Kupujemy akcje spółki Asseco Poland

Udało nam się zarobić. W naszym portfelu mamy spółki Azoty Tarnów, Instal Kraków i Pol-Aqua. Dzięki propozycjom widzów udaje nam się zarobić wirtualne pieniądze. Dzisiaj kupujemy zaproponowaną przez widza spółkę Asseco Poland.

RPP trzyma stopy

Stopy procentowe bez zmian, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Czy możemy się spodziewać zmian w czerwcu? Na te i inne pytania odpowiadali goście Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego oraz Marek Zuber, analityk Dexus Partners.

Wyjątkowo drogi maj.

Banki obniżają oprocentowanie lokat, w ślad za spadającymi stopami NBP. Jednak kredyty nie tanieją. W programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze" rozmawialiśmy z Krzysztofem Stępniem z Expandera o pułapkach jakie szykują na nas banki.