Najnowsze

Najnowsze

Dla kogo intercyza?

Jeżeli zawieramy związek małżeński powinniśmy pomyśleć o biznesie który prowadzimy. Czy intercyza może okazać się ratunkiem dla naszych pieniędzy? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi. Pawłem Matusiakiem, notariuszem oraz Arturem Wiśniewskim z Euler Hermes.

Złoto w złotych

Czy warto teraz inwestować w złoto? Zgodnie z prognozami złoto będzie tanieć, ale nie będzie to stały trend. Jest to okazja do rozpoczęcia inwestycji. W programie "Dzień na Rynkach" o to kiedy w złoto zacząć inwestować i jakich stóp zwrotu należy się spodziewać wyjaśniał analityk Investors TFI Piotr Kowalski.

Budowy z torami w tle

Budynki nad torami. To może być opłacalna inwestycja po zmianie przepisów, którą właśnie szykuje Ministerstwo Infrastruktury. Projekt ustawy ma wydłużyć okres dzierżawy terenów pod tego typu inwestycje nad torami z obecnych 30 do 99 lat. Ma to sprawić, że deweloperom zacznie się opłacać budowanie np. biurowców, których najniższe kondygnacje będą stanowiły tunel dla pociągów. Dla PKP szansa na sprzedaż bardzo atrakcyjnych terenów po dobrych cenach.

NBP sprzedaje zieloną jaszczurkę

We wtorek 21 kwietnia Narodowy Bank Polski rozpocznie sprzedaż nowych srebrnych monet o nominale 20 zł z kolekcjonerskiej serii „Zwierzęta świata” przedstawiające jaszczurkę zieloną. Od 17 kwietnia można było kupić złote dwuzłotówki z nowym bohaterem NBP.

Rynki dla Opornych 20.04.2009

W dzisiejszym programie rozważaliśmy zakup akcji spółki MakoLab S.A. Jest to spółka informatyczna z Łodzi notowana na rynku NewConnect. Firma tworzy i wdraża oprogramowanie biznesowe i naukowe. Mimo ożywienia na rynku New Connect na razie wstrzymamy się z zakupem akcji.

Dobre wyniki zapowiedzią katastrofy?

Bank of America zrównoważył straty i zarobił w pierwszym kwartale prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Zysk netto banku przekroczył 2,8 miliarda dolarów. Chociaż wyniki finansowe były lepsze od oczekiwań analityków, bank rozczarował rynki ogłaszając szybki wzrost wartości niespłacanych kredytów. A choć złe kredyty są jeszcze pokrywane rezerwami, jednak przyszłość jest niepewna.

Wyższe składki od pensji?

Poważny zwiastun końca kryzysu - czy jedna jaskółka, która wiosny nie czyni. Dane dotyczące produkcji przemysłowej dużo lepsze od oczekiwań. Czy to oznacza, że już wkrótce całkowicie zapomnimy o kryzysie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Adamem Ambrozikiem z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Złoty na poświątecznej diecie

Nowy tydzień bardzo słabo zaczął się dla naszej waluty. Pod koniec poniedziałkowej sesji złotemu w stosunku głównych walut ubyło średni osiem groszy. Eksperci jednak uspokajają: - To korekta po dobrym początku kwietnia, zarówno na rynkach walutowych oraz na giełdach.

Biznes komunijny

Nie pierwszy raz - sprzedawcy i restauratorzy - z utęsknieniem czekają na pierwsze komunie. Pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego już odczuliśmy w naszych portfelach, czy zatem pierwsze pierwszokumunijne prezenty wybieramy skromniejsze niż w ubiegłych latach? Czy też pierwsza komunia będzie pierwszym realnym testem naszej kondycji finansowej? Kto i czym nas kusi?

Najgorsze już za nami

Dobre dane o produkcja przemysłowej - cieszą ekonomistów, ale przestrzegają oni, że nie oznacza to, że najgorsze już za nami. Dlaczego i gdzie powinniśmy wypatrywać pierwszych oznak końca trudnych czasów?

Google oskarżony o unikanie podatków

- Internetowa wyszukiwarka Google została oskarżona o obchodzenie brytyjskich przepisów podatkowych przez kierowanie 90 proc. przychodów osiąganych na brytyjskim rynku do Republiki Irlandii - donosi brytyjski dziennik "Guardian". Tam płacić ponad dwa razy mniejsze podatki.

Wiatraki zastąpią węgiel?

Elektrownie wiatrowe będą rosnąć jak grzyby po deszczu. Dlaczego? Bo do 2020 roku Polska ma pozyskiwać ze źródeł odnawialnych 15 proc. energii, jak to wynika z unijnych postanowień. Dlatego duże koncerny energetyczne już rozpoczynają inwestycje.

Recesja będzie jednak długa

Światowa gospodarka zacznie podnosić się z recesji dopiero w w połowie przyszłego roku - prognozuje szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt".

Rosjanie przekonują Finów do rury

Rosja nie poddaje się w forsowaniu pomysłu budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. W poniedziałek prezydent Federacji Dmitrij Miedwiediew przekonywał do projektu jednych z jego głównych przeciwników - Finów, podczas wizyty ich stolicy - Helsinkach.

Ostatnie 10 dni

Tylko 10 dni pozostało na złożenia PIT-u za 2008 rok. Polacy znani są z tego, że takie sprawy zostawiamy zawsze na ostatnią chwilę. A gdy siadamy nad formularzem - rodzą się pytania. My na te pytania odpowiadamy. Twój Brat PIT dziś o tym, co może dla nas oznaczać wypełnienie rubryk, których wypełniać nie powinniśmy - a także o tym, czym jest czynny żal.

Kredytów i pomysłów brak

Prezes wzywa - prezesi przybywają. Szef Narodowego Banku Polskiego - Sławomir Skrzypek zaprosił na spotkanie zarządzających największymi polskimi bankami. Tradycyjnie była dyskusja - i tradycyjnie brak konkretów. Dlaczego i kiedy w końcu pojawią się działania wspierające akcję kredytową?

Zarobić na kryzysie

Do firm doradczych i consultingowych masowo zgłaszają się firmy, które potrzebują pomocy przy redukcji kosztów. Jak zarabia się na kryzysie w consultingu? Czego potrzebują firmy i ile to kosztuje? Gości "Biznes Lunchu" Mariusza Pawłowskiego z Optima Partners i Jana Karaska z KPMG, pytała Jola Wiśniewska.

Twój Brat Pit 2008

Mnóstwo wątpliwości pojawia się zwłaszcza teraz kiedy do rozliczenia z fiskusem pozostało zaledwie 10 dni. Jednak różna jest interpretacja przepisów i tego co w swoich deklaracjach wpisują podatnicy. Na ten temat w programie "Biznes Lunch" z Dominiką Dragan-Berestecką - doradcą podatkowym, kancelaria Ożóg i Wspólnicy, rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Multimedia - lepszy I kwartał

W programie "Dzień na Rynkach" prezes Multimediów Polska Andrzej Rogowski zapewniał, że spółka pokaże w 2009 stabilność biznesu multimedialnego mimo, że jest ona podatny na wahania kursowe. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem prezes Multimediów powiedział, że jest przekonany iż wyniki spółki będą lepsze rok do roku.

Pobudzą akcję kredytową

W dniu dzisiejszym odbyła się inauguracja spotkań bankowców na temat pobudzenia akcji kredytowej. Jakie są jego wstępne postanowienia? Czy takie spotkania zmienią sytuację na rynku kredytowym? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Raiffeisen Bank Polska Piotrem Czarneckim.

Dobre dane w złych czasach

Łagodniejszy od oczekiwanego spadek produkcji w marcu, to dobra wiadomość w złych czasach - powiedział w TVN CNBC Biznes, członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Dariusz Filar. Z danych GUS wynika, że produkcja spadła w marcu w ujęciu rocznym o 2 procent, podczas gdy analitycy prognozowali 6,5 procentowy spadek.

"Rzepa" w ręce króla kasyn?

Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło negocjacje ze Zjednoczonym Przedsiębiorstwem Rozrywkowym w sprawie kupna akcji Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". Drugi dopuszczony do rokowań kandydat - Platforma Mediowa Point Group - poprosił o przesunięcie terminu wpłaty wymaganego wadium.

Czym są SKOK-i?

Za sprawą konfliktu w Ornontowicach, gdzie tłum zdesperowanych pracowników SKOK Kopernik okupuje wejście do swej firmy, o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych znów jest głośno. Czym tak naprawdę są SKOK-i i co różni je od banków?

Narodziny softwar'owego giganta

Oracle, amerykański potentat informatyczny produkujący oprogramowanie, zgodził się przejąć jednego ze swoich rywali Sun Microsystems. Wartość transakcji wyniesie ok. 7,4 mld dol. Jeszcze miesiąc wcześniej Sun'a chciał kupić IBM. Dawał jednak miliard dolarów mniej.

Zielono na wiosnę

Na wiosnę – zielono. Również na giełdzie. Fundusze inwestycyjne pokazują oznaki ożywienia – czy można interpretować je jako pierwsze jaskółki nadchodzącej hossy? Zapraszamy na „Portfel”.

Jedna, mała rata?

Dziś w „Portfelu” przyjrzymy się kredytom konsolidacyjnym. Czy faktycznie umożliwiają one poważne oszczędności w spłacaniu rat? Zastanowimy się również, czy telefoniczne abonamenty mają szansę w starciu z aparatami na kartę.

Święta pomogły polskiej gospodarce

Produkcja przemysłowa spadła w Polsce w marcu o 2 proc., w porównaniu do marca ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły o spadku 6,4 proc. Głównym powodem był przypadający na marzec w tym roku okres przedświąteczny.

Amrest sfinansuje się sam

Nie kredytem a gotówką Amrest zamierza finansować planowane akwizycje. Spółka odnotowała w I kwartale 2009 roku wzrost przychodów o prawie 120 procent w ujęciu rocznym. Szczegóły dotyczące działalności i wyników finansowych Mikołajowi Kunicy w "Dniu na Rynkach" zdradza dyrektor operacyjny Amrest, Wojciech Mroczyński.

Linie lotnicze na celowniku Brukseli

Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek dwa oddzielne dochodzenia antymonopolowe przeciwko niektórym członkom sojuszów lotniczych Star Alliance i Oneworld. Bruksela podejrzewa, że ich porozumienia o lotach nad Atlantykiem mogą łamać unijne przepisy.

Jest pole do obniżek

- Główna stopa procentowa może spaść do poziomu 3 procent - powiedział w TVN CNBC Biznes członek RPP. Stanisław Owsiak dodał, że obecnie jest duże pole do obniżek stóp procentowych, jednak jego zdaniem cięcie stóp na najbliższym posiedzeniu - w przyszłym tygodniu, jest wątpliwe. Z profesorem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.