Najnowsze

Najnowsze

Energetyczna transakcja

RWE Power i Kompania Węglowa mają zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na utworzenie spółki, która zajmie się budową i eksploatacją nowej elektrowni.

WIG ponad poziomem

W ubiegłym tygodniu WIG zamknął się najwyżej od listopada 2008 roku. O tym, czy jesteśmy w stanie pokonać ten poziom w tym tygodniu i co czeka warszawskich inwestorów na dzisiejszej sesji, Mikołaj Kunica rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Asset Allocation, Arturem Wolakiem.

Kosztowne opóźnienie

Za niezłożenie rozliczenia podatkowego w terminie grozi kara finansowa sięgająca nawet 25 tys. zł - przyznał w TVN CNBC Biznes doradca podatkowy KPMG, Andrzej Marczak. Jest jednak sposób, by kary uniknąć. Polscy podatnicy mogą skorzystać z instytucji czynnego żalu. O szczegóły pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Majowy złoty

Złoty zazwyczaj zyskuje na początku miesiąca, a traci pod koniec. Czy taka sytuacja będzie w maju? O tym jak będzie ze złotym w tym miesiącu, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Jacek Maliszewski, Alpha Financial Services, oraz Maciej Podlaski, FCM Management.

Rosną bankowe opłaty

Niektóre banki już podniosły, a inne dopiero podniosą opłaty za prowadzenie rachunków i dokonywanie operacji bankowych. Jednak koszty prowadzenia rachunków internetowych nie powinny iść w górę. Na temat opłat bankowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Paweł Majtkowski, analityk Finamo.

Inflacja rośnie dalej. Ale wkrótce ma spaść

Ministerstwo Finansów szacuje, że wzrost cen w kwietniu 2009 roku wyniesie 3,9 proc. rok do roku, wobec podanych przez GUS 2,6 proc. w marcu. Prof. Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej uspokajał jednak w TVN CNBC Biznes, że nie jest to duży problem, a tempo spadku cen powinno wkrótce znacznie spaść.

Targ na 4 tys. m n.p.m.

Co roku, już od czterech lat, kupcy z należącego do Chin Tybetu oraz Indii przekraczają międzypaństwową granicę przez przełęcz Nathu w Himalajach, którą przez stulecia wiódł historyczny Jedwabny Szlak. Wkrótce znów na górskiej granicy rozgorzeje handel.

"MFW wyróżnia Polskę"

Mimo ostatniej prognozy mówiącej o spadku naszego PKB w tym roku, Międzynarodowy Fundusz Walutowy z uznaniem patrzy na Polskę - wynika z wypowiedzi Katarzyny Zajdel-Kurowskiej z MFW. Skutkiem jest chęć przyznania Polsce swoistego rodzaju gwarancji kredytowej, o czym MFW zadecyduje w najbliższych dniach.

Ostatni dzwonek

Ostanie chwile na złożenie PIT-a, ostatnie chwile z Twoim Bratem Pitem. W programie "90 Minut" Beata Kuszewska z kancelarii podatkowej, doradzała co należy zrobić jeżeli spóźnimy się ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego.

Unia Europejska: bilans zysków i strat

Dostosowywanie się do unijnych przepisów przysporzyło dodatkowych kosztów polskim przedsiębiorcom. Wiele osób w wyniku modernizacji zakładów utraciło pracę. O tym, co dobrego, a co złego przyniosła Polsce Unia Europejska, rozmawiała w programie "90 Minut" dr Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Meksykańska gospodarka

Gospodarka meksykańska ma wiele współnego z gospodarką polską. Między innymi jesteśmy w tej samej grupie mającej specjalny kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak bardzo Meksyk straci na świńskiej grypie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem dr Krzysztofem Smolaną z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pięć lat Polski w UE

Polska już pięć lat jest członkiem Unii Europejskiej. Stała się w tym czasie podmiotem, a nie przedmiotwem podejmowania decyzji. O tym, jak Polska wykorzystała pięć lat przebywania we wspólnocie europejskiej w magazynie "Bilans" rozmawiali prof. dr hab. Edward haliżak - dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz dr Rafał Traszkowski z Centrum Europejskiego Natolin.

Zredukują "made in China"

Mniej produktów "made in China" czy "Korea"? Azja musi radykalnie zmniejszyć zależność swoich gospodarek od eksportu - ostrzega Azjatycki Bank Rozwoju (ADB). Według instytucji, niezbędne jest też zwiększenie nakładów na walkę z ubóstwem.

Zdrożeją wycieczki

Minister sportu chce chronić niezadowolonych turystów. Jego projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych zakłada m.in. gwarancje pełnego pokrycia wszystkich roszczeń klientów. Ale biura ostrzegają: to zbyt wiele! I dodają, że może się to odbić na cenach wycieczek.

Fiat wynegocjuje Opla?

Fiat korzysta na kryzysie przemysłu motoryzacyjnego. Najpierw przejął 20 proc. akcji Chryslera, teraz zagiął parol na Opla. Dziś spotkanie prezesa fiata Sergio Marchione z ministrem gospodarki Niemiec Karlem-Theodorem zu Guttenbergiem.

Dość dyskryminacji w e-zakupach

W handlu internetowym panuje bałagan, a Polacy napotykają podczas e-zakupów na liczne przeszkody. Teraz ma się to zmienić, bo Komisja Europejska zaproponuje reformę rynku online. O całej sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Kowalski też dopadnie dłużnika

Do tej pory był to przywilej banków, firm telekomunikacyjnych i tym podobnych gigantów. Mogły ścigać zwykłego Kowalskiego za długi wpisując go do rejestru dłużników. wkrótce zwykły obywatel - o ile ma prawomocny wyrok sądu - będzie także mógł ścigać każdego nieuczciwego wierzyciela.

"Bogactwo Wall Street było częściową iluzją"

Bogactwo wypracowane na Wall Street było częściową iluzją, a samo znaczenie sektora finansowego w przyszłości się zmniejszy - ocenił w wywiadzie dla "New York Timesa" prezydent USA Barack Obama.

Zagraniczne firmy dostaną miliony od fiskusa

Zagraniczne firmy, którym polski fiskus zalega z wypłaceniem zwrotów podatku VAT mogą liczyć na wypłatę odsetek od tych kwot. Zdecydowały o tym wyroki sądów administracyjnych. Zaległości fiskusa sięgają setek milionów złotych - oceniają eksperci.

A jednak się skurczymy?

Polskiej gospodarce może jednak nie udać przetrwać tego roku bez uszczerbku. W prognozie, która ma być opublikowana w poniedziałek, Komisja Europejska przewiduje spadek PKB w tym roku aż o 1,7 proc. w Polsce, gospodarka całej strefy euro i UE 27 ma się skurczyć o 4 proc., a Niemiec – aż o 6 proc. - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Polacy polubili e-deklaracje

Znikomą popularnością cieszyło się dotychczas wysyłanie deklaracji podatkowych przez internet. Powód? Kosztujący kilkaset złotych e-podpis. Kiedy urzędnicy postanowili znieść ten wymóg, Polacy zaczęli chętniej wysyłać swoje deklaracje przez sieć. Do północy w czwartek, podatnicy złożyli 78972 deklaracje podatkowe przez internet. 77470 z nich było bez wymaganego do tej pory podpisu elektronicznego

35 chętnych na stocznie

35 inwestorów zgłosiło dotychczas swoje zainteresowanie zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin. Inwestorzy mieli czas na wpłatę wadium, uprawniającego do udziału w przetargach na poszczególne pakiety majątku obu stoczni, do czwartku do północy.

Fedak: Z bezrobociem nie jest źle

- Na koniec roku bezrobocie w Polsce powinno się stabilizować. W gorszej, pesymistycznej sytuacji może wzrosnąć o 2-2,5 pkt. procentowych - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolatna Fedak. Zdaniem pani minister, sytuacja na krajowym rynku pracy nadal nie jest zła.

Domy bez zezwolenia dla cudzoziemców

Od 1 maja obywatele Unii z obcym paszportem mogą bez zezwolenia kupować w Polsce domy, nawet jeśli nigdy nie mieszkali w naszym kraju. Jednak żeby bez zezwolenia kupić ziemię, będą musieli poczekać jeszcze 7 lat.

Czy grypa uderzy w gospodarkę

Pandemia grypy to tylko kwestia czasu - mówią przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Czy i jak pogłębi to światowe problemy gospodarcze i nasze własne problemy ze znalezieniem pracy? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Ryszardem Petru, ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej.

Bez zmiany stopy procentowej

Wzrost inflacji jest spowodowany deprecjacją złotego. Dane z marca pokazują że spadek w polskiej gospodarce nie jest już tak duży. To wyraźnie wyróżnia Polskę na tle innych państw. Na temat sytuacji polskiej gospodarki, oraz stóp procentowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes prof. Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wyniki Zakladów Azotowych Puławy

Pierwszy kwartał 2009 był dla Zakładów Azotowych Puławy wyjątkowy. Spółka jako jedyna w polskim przemyśle przyjęła na siebie efekt konfliktu gazowego pomiędzy Rosja a Ukrainą. Pomimo tego w ciągu kilku tygodni firma wróciła do pełnej mocy produkcyjnych. Gościem Roberta Stanilewicza był Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy.

Diamentowy gigant tnie wydobycie

Największa na świecie firma zajmująca się eksploatacją złóż diamentów, południowoafrykańska De Beers, zmniejszyła w pierwszym kwartale wydobycie i obróbkę szlachetnych kamieni o 90 proc. Powodem jest oczywiście światowy kryzys, który drastycznie ograniczył popyt na diamenty.

Twój brat PIT... 2009

Już tylko kilka godzin pozostało na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Jedno rozliczenie za większością Polaków - warto więc pomyśleć już o kolejnym. By jak najmniej oddać fiskusów. Na co zwrócić uwagę?

W korporacji czy na swoim

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji