Najnowsze

Najnowsze

Gowin: Znajdziemy sposób, by zreformować pomostówki

- Decyzja o ewentualnym wecie zapadnie dopiero wtedy, kiedy się okaże, jaki kształt będzie miała ustawa o pomostówkach po poprawkach Senatu - zapowiedział w radiowej "Trójce" prezydencki minister Piotr Kowancki. - Rząd znajdzie sposób, by wprowadzić ją w życie - zapewnił z kolei Jarosław Gowin (PO).

Pojedziesz za grosze

Cena benzyny 95 i oleju napędowego na wielu stacjach spadła poniżej czterech złotych za litr. To efekt pikujących cen ropy na światowych rynkach i kryzysu finansowego. Lejmy więc do pełna i cieszmy się, bo na tym prawdopodobnie nie koniec obniżek.

Autostrady będą droższe

Z Nowym Rokiem podrożeją opłaty za autostrady w Niemczech. Druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, własnie zatwierdziła zarządzenie wydane przez ministra komunikacji Wolfganga Tiefensee. Podwyżka będzie znaczna.

Co dalej z Centralwings?

Tym razem znowu się udało. Samolot Centralwings wystartował, bo znaleźli się chętni, by kupić bilety na rejs. Nie byli to jednak klienci indywidualni, lecz agencje turystyczne. Bo Centralwings 7 października przestał być linia regularną. Także w przyszłym roku będzie jedynie przewoźnikiem do wynajęcia.

Wall Street: Wzrost na koniec tygodnia spadków

Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie zakończyła się wzrostami wszystkich indeksów o ponad 2 proc. Według analityków, inwestorzy, mimo świadomości narastających problemów gospodarczych, zostali zmotywowani do zakupów niskimi cenami akcji.

Play wygrał częstotliwości

Spółka P4, operator sieci komórkowej Play, wygrała przetarg na częstotliwości radiowe 900 MHz - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Częstotliwości 900 MHz operator będzie mógł przeznaczyć na rozbudowę sieci telefonii komórkowej lub internet.

Bajkowy świat w szponach kryzysu

Kryzys finansowy nie omija świata bajek - koncern Walt Disney notuje spadek sprzedaży biletów w swoich parkach rozrywki, kurczą się też przychody z reklam w kanałach telewizyjnych należących do koncernu.

Niemcy uległy Francji, czy to tylko cisza przed burzą?

Nicolas Sarkozy zapowiedział w piątek, że UE podczas szczytu przemówiła jednym głosem w walce z kryzysem finansowym. Czyżby w ten głos wpisała się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która dotychczas mówiła wyraźne "Nein", postulowanemu przez Francję, planowi jednolitego zarządu unijnej gospodarki? Z deklaracji obu przywódców wynika raczej, że zgoda jest nie na konkretne działania, ale na to, że działać trzeba zgodnie.

Kto najwięcej straci na kryzysie?

Na kryzysie finansowym najwięcej mogą stracić rynki rozwijające się, w tym Chiny i Rosja, a nie - jak dotąd sądzono - państwa najbogatsze - wynika z analizy amerykańskiego ośrodka badań Council of Foreign Relations (CFR).

Ford liczy straty, Daimler mniej sprzedaje

Amerykański Ford zamknął II kwartał stratą prawie 129 milionów dolarów. Koncern zamierza zwolnić co dziesiątego pracownika. Niemiecki Daimler również notuje spadki sprzedaży samochodów. A w Polsce wrasta liczba sprzedanych samochodów.

Centralwings pod czarterowymi skrzydłami

Centralwings, tani przewoźnik należący do LOT, wprowadza plan naprawczy, który ma pomóc spółce w osiągnięciu rentowności na koniec 2009 r. Spółka w pierwszej połowie tego roku miała 55 mln zł straty. Przewoźnik zakończył właśnie obsługę połączeń regularnych i skupiła się na czarterach, które zamierza rozwijać.

Europa ma 2,5 procent.

Po dwóch dniach spadków, w piątek na warszawski parkiet powrócił kolor zielony. WIG 20 na otwarciu sesji wyniósł 1793,97 pkt. i zyskał 0,95 proc. Potem dwa razy próbował podskoczyć do góry, aby w miarę upływu czasu uplasować się na blisko 2,5 procentowym plusie.

TVN chwali się świetnymi wynikami finansowymi

Grupa TVN ogłosiła rekordowe wyniki finansowe za trzeci kwartał 2008 roku. TVN zanotowała również rekordowe wyniki oglądalności. Prezentację dla dziennikarzy zatytułowano: "najlepsza grupa medialna na niepewne czasy".

USA mają najwyższe bezrobocie od 16 lat

Zza wielkiej wody napłynęły bardzo słabe dane. 240 a nie 200 tysięcy, jak zakładali analitycy rynku, miejsc pracy ubyło w październiku w Stanach Zjednoczonych. To znaczy, że Amerykanie coraz bardziej odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego.

Polska pożyczy Islandii 200 mln dolarów

Polska pożyczy Islandii 200 mln dolarów. Ministerstwo Finansów uważa, że Polskę stać na taki gest, bo nasze finanse mają solidne podstawy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że na tej wyspie żyje ok. 10-tysięczna grupa naszych rodaków.

Reklama stawia na sieć

Nawet ponad miliard złotych mogą sięgnąć w tym roku wydatki na reklamę w internecie. Branża internetowa zaczyna zastanawiać się, kiedy sieć stanie się medium nr 2 po telewizji. I kalkuluje, że kryzys może w tym pomóc - pisze "Gazeta Wyborcza".

Większe limity IKE

Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będziemy mogli odłożyć dwukrotnie więcej niż dotąd. Sejm zdecydował, że limit wpłat, zwolnionych z podatku Belki, wzrasta z obecnych 4,5 tys. zł do 9 tys. złotych.

Kiedy pieniądze będą za darmo?

Przez cały świat przetoczyła się fala obniżek stóp procentowych. Banki centralne decydują się na to, żeby obniżyć koszt pieniądza dla słabnącej gospodarki i zapobiec w ten sposób recesji. Ale ekonomiści twierdzą, że czeka nas kolejna fala obniżek stóp, gdyż dotychczasowe nie wystarczą. Być może stopy procentowe spadną nawet do zera. Kredyt będzie za darmo?

Super-nadzór biczem na kryzys?

Globalne rynki finansowe wymagają ścisłej regulacji - do takiego wniosku doszli ministrowie finansów państw UE, podczas spotkania Ecofin Brukseli. Wśród proponowanych przez nich rozwiązań znalazło się utworzenie unijnego nadzoru finansowego. Właśnie m.in. o tym rozwiązaniu będzie rozmawiał dziś na szczycie UE prezydent Lech Kaczyński.

Sposób na kryzys? Znacjonalizować OFE!

Topniejąca w ostatnim czasie wartość środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych to nie tylko problem Polaków. Borykają się z nim także Argentyńczycy. Tamtejszy rząd podzielił obawy obywateli i postanowił znacjonalizować wszystkie OFE. Tyle tylko, że to, co ma uspokoić przyszłych emerytów, bardzo niepokoi inwestorów.

Podzielić TPSA. Ale jak?

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyda w środe decyzję w sprawie podziału Telekomunikacji Polskiej. Anna Streżyńska jeszcze trzy dni temu deklarowała, że istnieją podstawy prawne do przeprowadzenia tej operacji. Ale z raportu przegotowanego przez KPMG i kancelarię prawną Grynhoff, Woźny i Maliński, do którego dotarł "WSJ Polska", wynika, że będzie ona wyjątkowo ryzykowna.

Unia chwali pomysłowość Polski

Bruksela akceptuje polskie pomysły na reformę unijnej polityki energetycznej i jest gotowa dopłacić do budowy naszych sieci - informuje "Gazeta Wyborcza". Ale bałtyckiej rury z gazem z Rosji do Niemiec Komisja Europejska nie zablokuje.

Łatwiej kupisz ziemię od państwa

Resort rolnictwa zamierza ułatwić nabywanie nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - zapowiada "Gazeta Prawna". Ale nowe przepisy nie będą dotyczyć wszystkich.

Pomostówki ograniczone Prezydencki projekt przepadł

Prawo to emerytur pomostowych straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze. Późno wieczorem Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nią prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę utrzyma niecałe 250 tys. osób z ok. miliona, które obecnie mają taką możliwość. Posłowie odrzucili prezydenckiego projekt przedłużenia na 2009 rok wypłaty "pomostówek" na dotychczasowych zasadach.

Wall Street znów w głębokiej czerwieni

Czwartkowa sesja na Wall Street zaczęła się od kontynuacji spadkowego trendu, a potem było tylko gorzej. Ostatecznie indeks Dow Jones zakończył dzień ze spadkiem o 4,85 procent. To tylko odrobinę mniejszy spadek niż dzień wcześniej.

Kredyty we franku - czy to juz koniec?

Czy to juz koniec ery opłacalnych kredytów we franku szwajcarskim? Według Komisji Nadzoru Finansowego coraz więcej banków ma problem z udzielaniem kredytów we franku, niektóre banki już wycofały tę usługę ze swojej oferty. Kredytom w szwajcarskiej walucie przyglądała się Karolina Hytrek.

Prezydent powie, co stoi w instrukcji

Prezydent Lech Kaczyński już zna rządową instrukcję na nieformalny szczyt UE w Brukseli. - Wie i powie, bez zaznaczania, że ma inne zdanie na temat euro i Traktatu Lizbońskiego - mówił po spotkaniu prezydenta z ministrem finansów szef kancelarii Piotr Kowncaki.

Wojna ubezpieczeniowa

Walka o kierowców i miliardy złotych w pełni. Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę?

Wyścigi ubezpieczycieli samochodów

Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę...

Menedżerowie nie zarobią więcej

Koalicja PO-PSL nie zdołała odrzucić w Sejmie prezydenckiego weta do zmian w tzw. ustawie kominowej. Nowelizacja miała umożliwić podwyższanie pensji menedżerów w spółkach z udziałem skarbu państwa, ale prezydent ją zablokował.