Najnowsze

Najnowsze

Marcinkiewicz zostaje u Goldmana

Kontrakt Kazimierza Marcinkiewicza w Goldman Sachs został przedłużony - donosi "Rzeczpospolita". Były polski premier ma więc zapewnione miejsce pracy w dobrze prosperującej instytucji finansowej przez kolejny rok.

1000 stacji paliw bez koncesji

Co ósma stacja paliw w Polsce działa nielegalnie, informuje "Gazeta Prawna" w oparciu o dane z wojewódzkich e-platform wymiany informacji.

Nasz złociutki ulubieniec

Bardzo dobry wtorek dla złotego. Euro i frank - waluty, których ceny najbardziej interesują Polaków tak tanie były ostatni raz w kwietniu - najlepszym miesiącu dla złotego w tym roku. A jest szansa, że będzie jeszcze lepiej.

LOT poleci Dreamlinerem w 2010 r.

Pierwszy samolot Boeing 787 może znaleźć się we flocie LOT pod koniec 2010 roku - poinformował prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Sebastian Mikosz. LOT będzie pierwszą europejską linią, której dostarczone zostaną te samoloty - docelowo może ich być 16.

Wielkie zwolnienia w PZU

- PZU może jeszcze w tym roku zwolnić około 600 osób z warszawskiej centrali spółki - zapowiedział podczas konferencji prasowej prezes PZU Andrzej Klesyk. Zapewnił, że dzięki dobrej sytuacji spółki będzie w stanie zaoferować odchodzącym lepsze niż normalnie odprawy. Nie wykluczył też dywidendy dla akcjonariuszy.

"Spadliśmy na dno, teraz możemy planować"

- Kiedy świat spadał, to trudno było dyskutować gdzie jest dno. Teraz jak już spadliśmy, można coś planować - tak prezes Pekao S.A. Jan Krzysztof Bielecki komentował nowelizację budżetu, która zdaniem opozycji jest mocno spóźniona. Dodał, że przez zaniedbania z przeszłości wyzwaniem będą budżety na przyszłe lata.

Unia wprowadzi "alarm gazowy"

Komisja Europejska planuje zaostrzyć system ostrzegania o problemach z zaopatrzeniem w gaz - napisało niemieckie wydanie "Financial Times". Stan alarmowy ma być ogłaszany, gdy dostawy gazu do Unii Europejskiej spadną o 10 procent.

Dlaczego NBP musi tworzyć rezerwy

NBP musi brać pod uwagę ryzyko kursowe i z tego powodu nadwyżka finansowa, nawet w całości, może być przekazana na utworzenie rezerw. Wysokość nadwyżki będzie można ocenić dopiero, gdy poznamy kurs, wedle którego będzie sporządzany bilans NBP, ale ten rok prawdopodobnie będzie dla wyniku NBP korzystny - powiedział Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Szukasz pracy? Spróbuj w Nokii

Nie wszyscy pracodawcy tną zatrudnienie. Wielu je zwiększa. Nokia Siemens Networks chce do końca 2010 roku zatrudnić dodatkowo 400 pracowników we wrocławskim Centrum Rozwoju Oprogramowania - głównie specjalistów z dziedziny informatyki i telekomunikacji.

Wniosek Polskich Stoczni już w sądzie

Polskie Stocznie, które będą właścicielem majątku stoczni Gdynia i Szczecin, złożyły w Sądzie Rejonowym w Warszawie wniosek ws. rejestracji spółki. Według wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika procedura potrwa nie dłużej niż tydzień.

Ceny skoczyły w USA

Czerwcowe ceny amerykańskich producentów zaskoczyły rynki dwukrotnie przewyższając prognozy. Według danych Departamentu Pracy, wzrost wyniósł 1,8 procent. To największy skok od listopada 2007 roku.

Gomułka wraca do władzy?

Ceny żywności powinny być monitorowane przez specjalny zespół - powiedział w TVN CNBC Biznes minister rolnictwa Marek Sawicki. To pachnie pomysłami z czasów Władysława Gomułki - mówią przedstawiciele organizacji handlowych.

Super-wynik bankowego giganta

Prawie 3,5 mld dolarów zarobił w drugim kwartale amerykański bank Goldman Sachs - piąty bank w USA, który jako pierwszy podał wyniki za ostatnie trzy miesiące. Prognozy zakładały, że będzie on o ponad 25 proc. mniejszy. Analitycy nie kryją zdumienia i podziwu.

Bedzie emisja w Mediatelu

Spółka telekomunikacyjna Mediatel chce osiągnąc w tym roku zysk na poziomie 22,5 mln. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" prezes Mediatela Marcin Kubit jeżeli sytuacja na rynkach nie ulegnie zmianie, możliwe będzie przeprowadzenie emisji akcji. Planowana emisja możliwa będzie na przełomie 2009/2010 roku.

Ceny wciąż zwalniają

Ceny w czerwcu wrosły o 3,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. To nieco więcej niż spodziewał się resort finansów, ale zgodnie z opiniami analityków rynkowych.

Office dla każdego i za darmo

Word, Excel, PowerPoint, OneNote dla każdego? Za darmo? Brzmi niemal nieprawdopodobnie - ale już za pół roku ma stać się to rzeczywistością. Każdy będzie mógł za darmo skorzystać z aplikacji stanowiących pakiet Microsoft Office - w sieci. To odpowiedź giganta z Redmond na dostępny od trzech lat pakiet Google Docs.

Pierwszy Lexus naprawdę hybrydowy

Toyota zaprezentowała pierwszy model ze swojej luksusowej serii samochodów Lexus, który będzie sprzedawany wyłącznie z napędem hybrydowym. Duża limuzyna spala zaledwie 4,4 litra benzyny na 100 kilometrów, nie jest jednak przeznaczona dla ludzi ubogich.

Pracodawcy częściej nie płacą nam pensji

Ponad dwa razy wzrosła liczba osób, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy nie dostrzegają problemu masowych zwolnień pracowników, ale przyznają, że wzrosła liczba naruszeń prawa pracy oraz skarg kierowanych do PIP.

1.000.000.000.000 dolarów deficytu USA

Deficyt budżetu USA osiągnął wielkość 1,1 biliona dolarów w pierwszych 9 miesiącach roku podatkowego, który rozpoczął się 1 października - podało w poniedziałek amerykańskie Ministerstwo Skarbu. - To przerażające liczby - komentują ekonomiści.

Przedsiębiorcy stracą miliony?

Nawet 65 mln zł przedsiębiorcy mogą stracić na e-podpisach - ocenia w TVN CNBC Biznes ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Adam Ambrozik. Od przyszłego tygodnia zaczynają obowiązywać certyfikowane podpisy elektroniczne, którymi posługiwać się muszą wszyscy przedsiębiorcy. Tymczasem od 2010 roku ma zacząć funkcjonować bezpłatna platforma do kontaktów z ZUSem, która zastąpi kosztowne e-podpisy. Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich tłumaczy Rafałowi Wojdzie w programie "Pieniądze od Rana", dlaczego przedsiębiorcy mogą zaskarżyć zmieniające się prawo.

Zmówili się ws. ekranów LCD? Bruksela wyjaśni...

Komisja Europejska wzięła pod lupę koncerny elektroniczne Philips i LG. Producenci zostali oskarżeni o zmowę cenową dotyczącą paneli LCD, stanowiących główny element wyświetlaczy w telefonach komórkowych, aparatach cyfrowych i odtwarzaczach MP3.

Ceny żywności pod lupą

Ceny żywności powinny być monitorowane w Polsce przez specjalny zespół - powiedział w TVN CNBC Biznes minister rolnictwa Marek Sawicki. Zdaniem szefa resortu sieci handlowe zawyżają marże na artykuły rolne, w niektórych przypadkach nawet o 100 procent. Powstanie takich zespołów unijnym krajom zaleciła Komisja Europejska. Jak miałby taki zespół wyglądać i czym się zajmować - o to w programie "Pieniądze od Rana" Rafał Wojda pytał szefa resortu rolnictwa.

Nowelizacja budzetu - ratunek dla gospodarki czy tylko gra polityczna ?

Rząd planuje zasilić budżet kwotą 11,5 mld złotych z prywatyzacji. Jednak wpływy z prywatyzacji to przychody, a nie dochody i nie zmniejszą one deficytu lecz go sfinansują. Na temat sejmowej debaty oraz deficytu rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Słaby ZEW z Niemiec

Wskaźnik oczekiwań niemieckich ekonomistów co do stanu tamtejszej gospodarki niespodziewanie okazał się niższy od przewidywań. Indeks ZEW spadł w lipcu do poziomu 39,5 pkt, podczas gdy oczekiwano aż 47,8 pkt.

Rostowski: Rząd nie robi skoku na kasę

Choć w Sejmie trwa debata nad nowelizacją tegorocznego budżetu, to znaczna część wystąpienia ministra Jacka Rostowskiego dotyczyła już budżetu 2010. Zarzucił on władzom NBP, że "wybiórczo stosują standardy" i ukrywają zyski, które mogłyby poratować państwową kiesę.

O. Rydzyk nie napędził strachu telekomom

Operatorzy komórkowi nie podjęli spektakularnych akcji marketingowych, których celem byłoby zatrzymanie abonentów przed odchodzeniem do sieci wRodzinie, związanej z medialnym imperium o. Tadeusza Rydzyka. Na razie jedynie obserwują nowego konkurenta - zauważa Presserwis.

Opozycja zaatakuje ministra

Rano Sejm rozpoczyna pierwsze czytanie nowelizacji tegorocznego budżetu. Choć to ostatnie posiedzenie Sejmu przed letnią przerwą, posłowie wcale nie są w wakacyjnych nastrojach. Lewica i PiS zapowiadają, że z sejmowej trybuny ostro zaatakują rząd.

Stopy spadają, kredyty nie tanieją

By ułatwić dostęp do kredytu, Rada Polityki Pieniężnej od roku zdecydowanie tnie stopy procentowe. Ale banki wcale nie są skore do oferowania tańszych kredytów. Praktycznie nie zareagowały na ostatnią, czerwcową obniżkę stóp procentowych - pisze "Gazeta Prawna".

Dostawcy stoczni też chcą pomocy

Część kooperantów stoczni w Szczecinie dopomina się, by rząd wypłacił ich pracownikom, którzy utracili pracę bezpośrednio wskutek upadku stoczni, odszkodowania takie same jak stoczniowcom - pisze "Rz". Zdaniem ekspertów, szanse na takie rekompensaty są jednak małe.

Do telegramu zniechęcą nas ceną

Poczta Polska szykuje podwyżkę. W ciągu najbliższych tygodni cena wysłania telegramu wzrośnie z 7 do około 20 zł - ostrzega "Rzeczpospolita". - Nikomu nie będzie się opłacało wysyłać telegramu - mówi wprost Andrzej Polakowski, dyrektor generalny Poczty Polskiej.