Najnowsze

Najnowsze

Za pieluszki pod Trybunał

Komisja Europejska jest gotowa wystąpić do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce i czterem innym krajom UE, które niezgodnie z prawem stosują obniżoną stawkę VAT na pieluszki dziecięce. Poinformowała o tym Bruksela w dzień po ostatecznym uzgodnieniu, że pieluchy nie będą objęte niższą stawką.

Razem zdziałają więcej

Ustawa o pozwach zbiorowych daje szanse konsumentom i konkurentom dochodzenia swoich roszczeń - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rząd przyjął projekt ustawy, która rozszerza prawa konsumentów. O szczegóły zmian i o aktualne postępowania UOKiKu prezes Urzędu, Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Jeden procent dla OPP

Coraz więcej podatników może przekazać swój jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Jak to zrobić i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu i składaniu formularza, w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" tłumaczy Paweł Kochanowski z Independent Tax Advisers.

Będzie obniżka rezerwy obowiązkowej?

Narodowy Bank Polski jest gotowy do obniżki rezerwy obowiązkowej oraz stopy depozytowej - zapowiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Te zabiegi miałyby zachęcić banki do rozkręcenia akcji kredytowej.

Rostowski: urośniemy w tym roku 1,7-3,7 proc.

W tym roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie pomiędzy 3,7 proc. a 1,7 proc. PKB - ocenił minister finansów Jacek Rostowski. Podkreślił też, że rząd wciąż chce przystąpić do mechanizmu ERM2, czyli przedsionka strefy euro, w pierwszej połowie 2009 r.

Ameryka z Europą się nie dogada

Różnice zdań co do metod walki z kryzysem między przedstawicielami Europy i USA wynikają z różnych modeli rozwoju gospodarczego i kalendarzy politycznych - pisze "Washington Post". Różnice te mogą pojawić się na spotkaniu ministrów finansów G20 w najbliższy weekend w Londynie.

Bezrobocie znów w górę

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 10,9 proc. - szacuje resort pracy. To 0,4 punktu procentowego więcej niż przed miesiącem, ale jednocześnie 0,4 punktu procentowego mniej niż przed rokiem.

O zmywarkach słów kilka..

Dziś w magazynie „Nieruchomości” doradzimy, czym kierować się przy wyborze zmywarki. Powiemy również, jak w mieszkaniu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Obejrzymy również 140-metrowy apartament na Mokotowie.

Jak inwestować?

Czy giełda to wciąż dobre miejsce na inwestycje i oszczędzanie? Ostatnie zawirowania da rynku mocno dały się we znaki inwestorom. Kiedy można spodziewać się odwilży? Spróbowaliśmy znaleźć odpowiedź w dzisiejszym „Portfelu”.

Budowlanka w dół

Zaczyna się dobry okres dla budujących i urządzających własne domy i mieszkania. Branża budowlana traci, tanieją więc materiały i usługi budowlane.  Jak długo potrwa ten trend? Zapraszamy na „Portfel”.

Terravita ostrzega przed Białorusią

Nie inwestujcie na Białorusi - apeluje na łamach dzisiejszej prasy Terravita. Powód? Zdaniem zarządu firmy, białoruskie władze nie zapewniają odpowiedniej ochrony zagranicznym inwestorom. Jako przykład Terravita podaje własne doświadczenia.

Droższe kredyty

Popularne do niedawna kredyty we franku szwajcarskim dają się we znaki kredytobiorcom. W dzisiejszym „Portfelu” zastanowimy się, jak uniknąć utonięcia w coraz większych ratach...

Deficyt budżetowy będzie wyższy?

Rząd nie może podnosić składki rentowej ani ciąć wydatków socjalnych. Brak możliwości kolejnych oszczędności w budżecie oznacza jedno – konieczność podniesienia deficytu państwa - pisze "Rzeczpospolita".

Oszczędzamy, ale nie na wódce i papierosach

Kryzys gospodarczy powoduje, że konsumenci na całym świecie zastanawiają się, na czym oszczędzać. Na pierwszym miejscu wymieniają ograniczenie wydatków na gaz i prąd, rozrywkę, odzież - na końcu wskazują na alkohol i papierosy - donosi "Puls Biznesu".

Polski turysta znów biedny za granicą

Jeszcze pół roku temu za przeciętną pensję Polak mógł kupić 12 flakonów najdroższych perfum Chanel, sześć iPhonów czy 176 kufli piwa Guinness w pubie w Dublinie - wylicza "Dziennik". Teraz z perfumerii wyszedłby z ledwie ośmioma flakonami, a jego pensja byłaby warta 121 piw. Wszystko przez słabą złotówkę.

Polskę ominie gospodarcza apokalipsa?

Gospodarka Polski nie jest zagrożona - przekonuje w swoim raporcie prestiżowa agencja ratingowa Moody's Investor Services. Spośród krajów naszego regionu katastrofy gospodarczej uniknąć powinny także Czechy, Słowacja i Słowenia.

Rolnicy dorobią na wódce

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem resortu rolnictwa, z owoców, które dojrzeją w przyszłym roku, każdy rolnik będzie mógł legalnie wyprodukować śliwowicę lub jabłkówkę i ją sprzedać. Nad zmianą przepisów pracują politycy PSL - pisze "Polska".

Na wiosnę prąd nie zdrożeje

Nie ma powodu, by rosły ceny prądu dla ludności – uważa szef Urzędu Regulacji Energetyki. Przedstawiciele branży są innego zdania, ale najpewniej w tym półroczu nie dostaną zgody na podwyżki - pisze "Rzeczpospolita".

Spekulowali za nasze pieniądze

Siedem wielkich, państwowych spółek zostanie prześwietlonych w sprawie opcji walutowych - pisze "Polska". Specjalny audyt ma wykazać, czy zawierając umowy z bankami ich prezesi i szefowie finansowi chcieli się zabezpieczyć przed wahaniami kursowymi, czy spekulowali, narażając firmy na ogromne straty.

Gilowska: PO winna, że nie mamy euro

Była wicepremier Zyta Gilowska w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wini obecny rząd za fakt, że Polska nie weszła do strefy euro. Jej zdaniem obwinianie o taki stan rzeczy PiS jest nieusprawiedliwione.

Madoff przyzna się do przekrętów

Amerykańska prokuratura postawiła we wtorek podejrzanemu o defraudację ponad 50 mld dolarów Bernardowi Madoffowi 11 zarzutów kryminalnych, za które grozi mu kara dożywotniego więzienia. Adwokat Madoffa Ira Sorkin oświadczył, że jego klient przyzna się do winy podczas czwartkowej rozprawy.

Sądy polubowne - mediacja i arbitraż

Dla sądownictwa czas kryzysu oznacza dużej ilości spraw sądowych. Jak mówi gość TVN CNBC, przewodniczący rady Arbitrażowej przy Krajowej izbie Gospodarczej, Andrzej Kalwas, w razie problemów z ewentualnymi kontrahentami nie musimy od razu udawać się do sądu powszechnego. Przy woli obu stron, aby sporną sprawę załatwić polubownie, można sporną sprawę załatwić przez sądy arbitrażowe. O istniejącym w Polsce alternatywnym systemie sądownictwa – sądownictwie arbitrażowym – w programie „Fakty, Ludzie, Pieniądze – Temat z Bliska” rozmawiamy z Andrzejem Kalwasem. O jeszcze innej polubownej metodzie rozwiązywania sporu – mediacji – informuje w programie „Temat z Bliska” Anna Pukszto z kancelarii Salans.

Quantum na plusie

Śledzimy znajdujące się w naszym portfelu akcje: dziś zarabiamy na spółce Comarch, KGHM, Rafako i Swissmedzie. Tracimy - na Polsacie Cyfrowym. Tymczasem polecamy spółkę, która nie ma długów, za to spore zapasy gotówki - Quantum Software. Inwestycje w tę i inne firmy rozważamy w programie "Rynki dla Opornych" w TVN CNBC Biznes.

Na Wall Street największe wzrosty w tym roku

Najlepszy dzień w tym roku na Wall Street. Ceny akcji spółek finansowych szybowały w górę bo okazało się, że Citigroup, która wydawała się zagrożona bankructwem, ogłosiła, że miała najlepsze wyniki od 2007 roku. Inwestorzy przyjęli to jako sygnał, że być może największy kryzys sektora bankowego już minął.

Pozwy zbiorowe już w Polsce

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej pozwów zbiorowych. Dzięki nowym przepisom osoby fizyczne lub firmy, które czują się pokrzywdzone przez jakąś instytucję będą mogły występować do sądu z jednym wspólnym wnioskiem. W programie "90 Minut " Joanna Gawkowska-Kuk, radca prawny Kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy

Koniec niskiego VATu na pieluszki

Po wielu miesiącach sporów ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się ws. dopuszczenia na stałe, od 2010 r., stosowania obniżonej stawki VAT na niektóre "pracochłonne" usługi, w tym budownictwo oraz gastronomię. Ministrowie nie zgodzili się jednak na niższy VAT na pieluszki dziecięce, stosowany m.in. w Polsce.

Unia pomoże Rumunii

Komisja Europejska i czeskie przewodnictwo Unii Europejskiej wspólnie zapowiedziały wsparcie dla dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym Rumunii.

Internet głównym źródłem informacji dla... internautów

Internet jest głównym źródłem informacji dla 53 proc. polskich internautów - wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Banku Śląskiego. To duża część społeczeństwa, bo - jak pokazuje inne badanie - internautów jest w naszym kraju już prawie 16 milionów.

Swarzędza już nie kupisz

Jedna z lepiej znanych firm meblarskich w Polsce padła pod ciężarem kryzysu. Akcjonariusze "Swarzędza" zdecydowali o likwidacji spółki. Uzasadnieniem decyzji są słabe wyniki finansowe i brak perspektyw. Decyzja została podjęta po rozpatrzeniu informacji zarządu o działalności spółki w 2008 roku oraz o prognozach na rok 2009.

Część energii elektrycznej będzie sprzedawana na giełdzie towarowej

Prezes Urzędu Energetyki będzie mógł ustalać maksymalne ceny prądu dla przedsiębiorstw. To główne założenia zmian prawa energetycznego, które przyjął komitet stały rady ministrów. O szczegóły nowelizacji w programie "Pieniądze od rana" pytał Tomasza Dąbrowskiego z  departamentu energetyki Ministerstwa Gospodarki - Robert Stankiweicz.