Najnowsze

Najnowsze

Udane półrocze

Przychody spółki hotelarsko-turystycznej Interferie w I półroczu wzrosły o 21,1% rdr do 19,4 mln złotych. Jak zapowiada prezes spółki Adam Milanowski cały 2009 rok będzie udany. Dobre wyniki I półrocza to zasługa wyższej frekwencji w ośrodkach wypoczynkowych Interferii i mocnego złotego.

Udostępniasz konto na Allegro? Możesz trafić za kratki

Każdy, kto udostępni swoje internetowe konto aukcyjne innej osobie, może trafić do więzienia - ostrzega "Gazeta Prawna". W określonych przypadkach za firmowanie cudzej działalności w internecie grożą nawet trzy lata za kratkami.

Inflacja zjada nam podwyżki

Choć pensje w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o 3,9 procent, tej niewielkiej podwyżki ani przez chwilę nie odczujemy w naszych portfelach. Niemal w całości pochłonie je rosnąca inflacja - czytamy w "Dzienniku".

Efekt iPhone'a nie istnieje

Dla Apple telefony iPhone to żyła złota, dla operatorów - niekoniecznie. Po wprowadzeniu iPhone'a żaden telekom nie zwiększył swojego udziału w rynku ani zysków - wynika z raportu firmy badawczej Strand Consult, o którym pisze "Gazeta Wyborcza".

Spór o stocznie: "Kompromitacja", "Robimy, co możemy"

- To kompromitacja inwestora - tak były minister skarbu Wojciech Jasiński (PiS) ocenia fakt, że na konto państwa wciąż nie wpłynęły pieniądze za stocznie w Gdyni i Szczecinie. Zdaniem byłego ministra, rząd nie powinien zwodzić związkowców. - Prośba do PiS: nie napuszczajcie związkowców i nie przeszkadzajcie - odpowiadał mu w programie "24 godziny" Stefan Niesiołowski (PO).

Niemcy masowo wykupują żarówki

Nasi zachodni sąsiedzi masowo wykupują ze sklepów tradycyjne żarówki. Powód? W myśl unijnych regulacji wynalazek Edisona wkrótce ma zniknąć z taśm produkcyjnych i półek sklepowych w całej UE.

"Gospodarka wraca do zdrowia, ale..."

Globalna gospodarka zaczęła powracać do zdrowia - uważa główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard. Jak jednak podkreśla, by poprawa była trwała, konieczne jest przeorientowanie gospodarki Stanów Zjednoczonych na eksport, zaś Azji na import.

Kotlet z poprzednich wakacji? Smacznego!

Produkty przeterminowane o kilka lat, 75 ml wódki zamiast zadeklarowanej w menu "setki", czy "pstrąg z potoku", który w rzeczywistości jest hodowlaną rybą z mrożonki - to tylko niektóre grzechy barów, restauracji i zajazdów w beskidzkich kurortach. Kontrola śląskiej inspekcji handlowej w lokalach gastronomicznych w Wiśle, Ustroniu i Szczyrku przyniosła zatrważające wyniki.

Szybsze zakupy dla naszych w Afganistanie

Rząd chce, by zakupy sprzętu dla wojsk za granicą był zwolniony z offsetu. Pozwoli to szybciej kupić m.in. opancerzone samochody patrolowe i bezpilotowe środki rozpoznania, które są potrzebne w Afganistanie. Prace nad zmianami w przepisach już trwają.

Posłuchałeś analityków? Jesteś mocno "w plecy"

Każdy, kto podejmując decyzje inwestycyjne w marcu, pokierował się radami analityków z Wall Street, dziś może jedynie liczyć straty - wynika z analizy Bloomberga. Stało się tak nawet pomimo faktu, że w tym czasie byliśmy świadkami największych wzrostów na amerykańskich giełdach od 70 lat.

Najszybciej na świecie rośnie jeżyna

Kanadyjska firma RIM - produkująca telefony Blackberry - jest najszybciej rozwijającą się firmą na świecie - wynika z zestawienia, które przygotował magazyn Fortune.

Mieszkania staniały, ale kupić je trudniej

Nawet spory spadek cen mieszkań nie był w stanie zrekompensować wpływu zaostrzenia polityki kredytowej przez banki - wynika z raportu przygotowanego przez analityków Expandera. Przeciętna rodzina może sobie pozwolić na kupno na kredyt mniejszego "M" niż wówczas, gdy ceny nieruchomości były najwyższe.

"Koncert życzeń" związkowców KGHM

10 lat gwarancji zatrudnienia w przypadku utraty kontroli nad KGHM przez Skarb Państwa, a teraz odstąpienia od represjonowania pracowników za ostatnie protesty - to najważniejsze warunki, jakie stawiają zarządowi miedziowego giganta zakładowe związki zawodowe. - To koncert życzeń - odpowiada rzeczniczka zarządu.

Potentat przejmuje polskie śmigłowce

W południe w Warszawie została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik na rzecz konsorcjum AugustaWestland. W ręce włosko-brytyjskiego inwestora trafi ponad 87 procent akcji, należących dotąd do Skarbu Państwa.

Min. Grad: Polskie stocznie i Porsche w jednych rękach

- Jest szansa na sfinalizowanie sprzedaży stoczni przed 31 sierpnia - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Prawa do kupna majątku stoczniowego miałaby przejąć od dotychczasowego inwestora rządowy fundusz Qatar Investment Authority. Minister dał Katarczykom czas do końca miesiąca.

I znów więcej zarobiliśmy

O 3,9 procent wzrosło w lipcu przeciętne wynagrodzenie w polskich przedsiębiorstwach - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To dużo więcej niż przewidywali ekonomiści, spodziewający się wzrostu o 2,1 procent. Jednocześnie pracuje nas mniej niż przed rokiem - o 2,2 procent.

Polskie stocznie w kłopotach

Stocznie Szczecin i Gdynia czekają na przelew z Kataru. Czas na przekazanie pieniędzy mija dziś o północy. Ani MSP, ani ARP, ani Polskie Stocznie i reprezentujący inwestora pan de Jonge nie wiedzieli dziś rano, czy pieniądze nadejdą. Premier zapowiadał, że zdymisjonuje ministra skarbu, jeśli do końca sierpnia sprawa stoczni nie zostanie pomyślnie załatwiona. Scenariusz dla stoczni bez Katarczyków to ogłoszenie upadłości i wejście syndyka, lub mniej prawdopodobne szukanie nowego inwestora.

Prezes pracuje, prezes zarabia. Nawet u prawie-bankruta

Siedem milionów dolarów rocznie, czyli ponad 20,5 miliona złotych - tyle będzie zarabiał nowy prezes amerykańskiej grupy finansowej AIG, Robert Benmosche. Koncern, który dzięki rządowej pomocy ledwo uniknął bankructwa, był już wcześniej mocno atakowany za zbyt hojne wynagradzanie swego managementu.

Hygienika: Nowe umowy

Hygienika przyjęła za swój strategiczny cel zapewnienie stabilnej i wysokiej jakości wytwarzanych produktów, a co za tym idzie zdrowie i komfort klientów. Prezes spółki w programie "Rynki dnia" mówił, iż ma nadzieję, że rok 2010 będzie rokiem w którym spółka wyjdzie na prostą i będzie rentowna.

Energomontaż-Północ mocno w górę

Przychody spółki w drugim kwartale tego roku wzrosły o 40%, zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 112% rdr do 8,5 mln złotych. W związku z nie dotrzymaniem przez katarskiego inwestora terminu płatności za polskie stocznie wiceprezes spółki Przemysław Milczarek w "Dniu na Rynkach" nie wykluczył, że Energomontaż byłby zainteresowany nabyciem fragmentu nabrzeża Stoczni Gdyńskiej. Firma chciałaby tam rozwijać wielkogabarytowe budowy komponentów platform wiertniczych.

Rząd nie ma kontaktu z Katarem

- Od poniedziałku nie mamy kontaktu z przedstawicielami inwestora, który kupił majątek Stoczni w Gdyni i Szczecinie - przyznał przed kamerą TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu. Nabywca kupił, ale nie zapłacił, choć termin minął - resort skarbu ma zwrócić się teraz do KE o przedłużenie czasu na znalezienie nowego inwestora. Bruksela robi nadzieję, że zgodę da.

Chcą dymisji premiera

- Nie chcemy dymisji Aleksandra Grada. Chcemy dymisji premiera - mówi część stoczniowych związkowców. Z pomocą im idzie im były senator PO, który apeluje, by Tusk wybrał jedyne "honorowe" wyjście". A co na to szef rządu? Podobno ma plan B.

Bruksela: My o stoczniach nie mamy nic do dodania

Najpóźniej od wtorku stocznie w Gdyni i Szczecinie miały być katarskie, a wciąż są polskie. Inwestor nie zapłacił za nie, choć termin już minął. Jeśli pieniędzy nie będzie - zakłady czeka upadłość. Chyba, że Komisja Europejska zgodzi się, by to rząd sprzedał jej jeszcze raz. - Na razie nie mamy w tej sprawie nic do dodania - mówi rzecznik Brukseli.

Za stocznie nie zapłacili. Co dalej?

Pieniądze za majątek stoczni Gdynia i Szczecin nie wpłynęły, choć 17 sierpnia o północy minął ostateczny i drugi już termin, do którego inwestor miał wpłacić prawie 400 mln zł. Resort skarbu uspokaja, że nie ma powodu do paniki, ale niektórzy związkowcy już domagają się dymisji premiera.

Enea liczy na dobrą wycenę

Brak zainteresowania ze strony Vatenfalla i CEZ-u nie oznacza, że większościowy pakiet w ENEI nie zostanie sprzedany dużemu koncernowi energetycznemu. Kupnem pakietu kontrolnego ENEI zainteresowany jest niemiecki koncern RWE. Według "Financial Times Deutschland" REW może zapłacić za Eneę 2 mld 300 mln dolarów - czyli równowartość około 6 mld 800 mln zł. O szczegóły pytaliśmy prezesa Enei, Macieja Owczarka w programie "Dzień na rynkach".

Lipiec w pracy i portfelach

W czerwcu przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło o 2,9% w stosunku do maja, a w ujęciu rocznym wzrosło o 2,0% i wyniosło 3287 złotych. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 1,9% w stosunku do poprzedniego roku. Jak mogą wyglądać dane za lipiec, które dzisiaj poda Główny Urząd Statystyczny? O tym w programie Pieniądze Od Rana, Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Jackiem Męciną, ekspertem rynku pracy.

"Twarze TVP" na bruk

W poniedziałek w Agencji Informacji Telewizji Polskiej ruszyły zwolnienia grupowe - podaje Presserwis. Według tych doniesień, na liście są m.in. głównie prezenterzy programów informacyjnych TVP i TVP Info, ale także operator raniony w Iraku.

USA kontra Polska

Amerykańska gospodarka nie zaskakuje i powoli, ale ostrożnie się rozkręca. A co w najbliższych miesiącach czeka Polskę? Na pewno wzrost. Pytanie tylko, jak duży - zauważył w programie "90 minut" Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku. O tym, co złoży się na dobre wyniki naszego kraju i co w praktyce oznaczają ostatnie decyzje amerykańskiego FED-u z gościem TVN CNBC Biznes rozmawiał Marcin Kowalski.

Co z podziałem Telekomunikacji Polskiej?

To problem sztuczny - tak o podziale TP SA wypowiedział się w TVN CNBC były minister łączności Maciej Srebro. Według niego zapomina się o inwestycjach na rynku telekomunikacyjnym. Gościem "90 Minut" był Maciej Srebro, były minister łączności.

Głód ziemi

O 14 proc. w ciągu ostatniego roku zdrożała ziemia rolna - podała Agencja Nieruchomości Rolnych. I ta sytuacja prędko się nie zmieni. Dr Tomasz Nawrocki, prezes agencji potwierdził na antenie TVN CNBC Biznes, że według jego ekspertów cena gruntów w Polsce nadal będzie rosnąć. Czy w związku z tym warto zainwestować w grunty rolne? A może rozwiązaniem jest przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną lub rekreacyjną? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy w programie "Pieniądze od rana."