Do końca marca ministerstwo gospodarki wybierze kilka lokalizacji, w których miałaby stanąć polska elektrownia atomowa. Ostateczną decyzję podejmie inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna. Na liście jest 28 lokalizacji. 7 z nich typuje się jako najmocniejszych kandydatów.
Propozycje co do miejsca budowy elektrowni, zgłaszali do resortu marszałkowie województw, ale uwzględniono także te, które były brane pod uwagę jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku. Lista liczy łącznie 28 lokalizacji z 7 województw. Spośród nich do dalszych prac najpóźniej do końca marca ma zostać wybranych od 3 do pięciu możliwych lokalizacji.
- Teraz te propozycje będą weryfikowane przez zespół powołany przez Ministerstwo Gospodarki. Będą one uszeregowane pod względem ich przydatności. Głównymi kryteriami będą: dostęp do mediów potrzebnych do pracy elektrowni jądrowych, dostęp do infrastruktury oraz dostęp do sieci i możliwość wyprowadzenia mocy z takiej elektrowni - mówiła pełnomocnik ds. polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.
Miejsce na atom
Najbardziej prawdopodobnymi lokalizacjami wydają się być:
Bełchatów w woj. łódzkim,
Chełmno w woj. kujawsko-pomorskim,
Warta-Klempicz i Pątnów w woj. wielkopolskim,
Kozienice i Wyszków w woj. mazowieckim
Żarnowiec w woj. pomorskim.
To niektóre z 28 propozycji lokalizacji dla pierwszej elektrowni jądrowej, złożone przez województwa do resortu gospodarki.
Pozostałe propozycje to:
Choczewo (woj. pomorskie),
Chotcza (woj. lubelskie),
Dębogóra (woj. zachodniopomorskie),
Gościeradów (woj. lubelskie),
Karolewo (woj. kujawsko-pomorskie),
Kopań (woj. pomorskie),
Krzymów (woj. zachodniopomorskie),
Krzywiec, Lisowo i Wiechowo (woj. zachodniopomorskie),
Lisowo (woj. zachodniopomorskie),
Lubatowo-Kopalino (woj. pomorskie),
Małkinia (woj. mazowieckie),
Nieszawa (woj. kujawsko-pomorskie),
Nowe Miasto (woj. mazowieckie),
Pniewo i Pniewo-Krajnik (woj. zachodniopomorskie),
Połaniec (woj. świętokrzyskie),
Stepnica - dwie lokalizacje (woj. zachodniopomorskie),
Tczew (woj. pomorskie),
niesprecyzowana jeszcze lokalizacja w woj. podlaskim.
PGE, wybrana przez rząd jako główny inwestor atomowego biznesu w Polsce, planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda.
Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 roku. PGE ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24