Najnowsze

Najnowsze

"Menadżerowie powinni sami ograniczyć swoje pensje"

Nieograniczone wynagrodzenia oraz opcje na akcje dla menadżerów stanowią ryzyko dla przedsiębiorstw - ocenił komisarz UE ds. przemysłu Guenter Verheugen w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Die Welt".

Polskie giganty w dobie kryzysu

Polski sektor finansowy bardzo dobrze wykorzystuje sytuację związaną ze światowym kryzysem - przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu państwa, Michał Chyczewski. O sytuację finansową i plany akwizycyjne dwóch największych podmiotów na polskim rynku: PKO BP i PZU, gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Minimalnych cen alkoholu nie będzie

Naczelny doradca medyczny brytyjskiego rządu Liam Donaldson zaproponował wprowadzenia cen minimalnych na napoje wyskokowe. Miałoby to zniechęcić Wyspiarzy do pijaństwa. Pomysł odrzucił już jednak premier Gordon Brown. - Nie można karać wszystkich za grzechy nielicznych - powiedział.

Brytyjskie związki chcą podniesienia stawek Polaków

Brytyjskie związki zawodowe obawiają się konkurencji ze strony polskich robotników. Członkowie związku GMB w elektrowni na półwyspie Isle of Grain zapowiadają protest, jeśli stawki pracowników z Europy Środkowej nie zostaną zrównane ze stawkami Brytyjczyków. Obecnie są one o 1/3 mniejsze.

Bezrobotni imigranci - do domu!

78 procent Brytyjczyków uważa, że imigranci powinni wyjechać z Wielkiej Brytanii, jeśli nie mają pracy - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu "Financial Times". Szacuje się, że na Wyspach mieszka ok. 1,5 mln nowych imigrantów z Polski, a nawet 20 proc. z nich szykuje się do powrotu do kraju z powodu kryzysu.

Za Intercity zapłacisz więcej

Jeszcze w marcu zdrożeją bilety na PKP Intercity - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki Krzysztof Celiński. Powód? Wzrost cen energii i dostępu do torów. Podwyżki już od poniedziałku, 23 marca.

Nieletni u fiskusa

Nieletni do pracy, rodzice do PITów. Na ogół to rodzice lub opiekunowie prawni doliczają do swoich dochodów to, co zarobiły ich dzieci. Są jednak pewne wyjątki, o które w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz zapytał doradcę podatkowego MDDP, Annę Misiak.

Ceny biletów w górę

Jeszcze w marcu wzrosną ceny biletów PKP Intercity. Przewoźnik zdecydował się na podwyżkę ze względu na rosnące koszy związane z opłatami za energię i użytkowanie torów. O to, które bilety o ile wzrosną i jakie plany PKP Intercity ma na najbliższe miesiące, w programie "Pieniądze od Rana" prezesa spółki Krzysztofa Celińskiego pyta Robert Stankiewicz.

Sony musi obciąć cenę PS3

Japoński gigant elektroniczny obniży cenę swojego flagowego produktu, konsoli do gier PlayStation 3 - prognozują analitycy. Powód? Naciski ze strony producentów gier.

Kredyt Bank będzie płacił?

Z Kredyt Banku wyciekła wewnętrzna instrukcja, zgodnie z którą bank ma ograniczać kredytowanie firm, które znalazły się w finansowych kłopotach. TVN CNBC Biznes ujawniła dokument, a już dzień po tej sytuacji - zaprosiliśmy do studia prezesa Kredyt Banku. O sytuacji Kredyt Banku i przede wszystkim o ujawnionej instrukcji mówił w magazynie "90 Minut" Maciej Bardan

Zła sytuacja banków?

Banki wcale nie są w złej sytuacji. Raporty publikowane potwierdzają, że sytuacja nie jest najgorsza. Kredyty od początku roku wzrosły o ok 5 %. Na temat sytuacji banków i kredytów rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK.

Miliardy w resortach, inwestycje w powijakach

Polskie firmy i samorządy nie mogą wykorzystać ponad 17 mld zł dotacji z Brukseli. Powód? Brak odpowiednich przepisów - pisze "Rzeczpospolita". Inwestycje w turystykę, lotniska lub centra usług finansowych będą musiały poczekać.

LOT trafi w ręce Arabów?

Ministerstwo Skarbu szuka ratunku dla LOT-u na Bliskim Wschodzie. Już dziś p.o. prezesa spółki Sebastian Mikosz będzie rozmawiał z szejkiem Ahmedem Bin Saeedem Al Maktoum, prezesem The Emirates Group - donosi "Wall Street Journal Polska".

Dostali miliardy pomocy. Miliony wydają na premie

Płaczą, ale płacą - i to miliony. AIG, jedna z największych firm ubezpieczeniowych, która dzięki 170 miliardom dolarów rządowej pomocy cudem uniknęła bankructwa, wypłaca właśnie premie swoim pracownikom. Jednak pod naciskiem ministra skarbu USA postara się zmniejszyć wypłaty w przyszłym roku. W tym roku nagrodzeni dostaną łącznie około 165 milionów dolarów, co zaszokowało miliony Amerykanów.

Bernanke: ożyjemy za rok

- Świat był blisko od całkowitego załamania systemu finansowego. Jak blisko? - Bardzo blisko - twierdzi prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke. Ale ma też dobre wiadomości. Uniknęliśmy najgorszego. Recesja w Stanach Zjednoczonych może skończyć się w tym roku, a ożywienie gospodarki może rozpocząć się na początku przyszłego, po warunkiem stabilizacji systemu bankowego - powiedział w niedzielę.

Będzie euro bez zmiany konstytucji?

Jeśli PiS będzie się sprzeciwiał, znajdzie się sposób na wprowadzenie euro bez zmiany konstytucji - przyznaje resort finansów. Planami rządu dotyczącymi waluty oburzone jest Prawo i Sprawiedliwość, które domaga się referendum w tej sprawie. O całej sprawie pisze "Dziennik".

OPEC nie zmniejszy limitów wydobycia

Ministrowie państw członkowskich Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) zdecydowali się nie zmniejszać wydobycia surowca i utrzymać obowiązujące od grudnia ub.r. limity produkcyjne. Uczestnicy konferencji w Wiedniu ustalili również, że 11 spośród 12 państw OPEC przekracza obowiązujące limity wydobywcze o łącznie 800 tys. baryłek dziennie.

Prywatny kapitał ma wesprzeć skarb państwa

Prywatny kapitał powinien wesprzeć skarb państwa w działaniach na rzecz poprawy kondycji amerykańskich banków - oświadczył doradca prezydenta Baracka Obamy Austan Goolsbee.

Czy znów zaczyna się gra na osłabienie złotego

Amerykański gigant bankowy Goldman Sachs znów wieszczy poważne problemy polskiej złotówki. Według najnowszej analizy banku, w czerwcu euro ma kosztować 4,90 - i, co gorsze, kurs taki ma utrzymywać się przez dłuższy czas. O najnowszych, pesymistycznych spekulacjach pisze "Dziennik".

Opel pod unijną kroplówką

Upadający koncern General Motors otrzyma europejskie wsparcie finansowe. Podczas specjalnego spotkania w Brukseli swoją pomoc zadeklarowały kraje UE, w których znajdują się fabryki Opla. Wsparcie otrzyma także fabryka Opla w Gliwicach.

Neuromarketing

Dziś w "Programie" przyjrzymy się zagadnieniu neuromarketingu - czyli pokażemy, jakie sztuczki stosują reklamodawcy, aby przekonać nas do swoich produktów. Pokażemy też, jak skompletować własną bibliotekę internetowych multimediów... za darmo.

Sytuacja na giełdzie

O tym jak przebiegnie dzisiejsza sesja i jakie panują nastroje na rynku mówi w "Dniu na Rynkach" analityk niezależny Piotr Szulec.

Oligarchowie w rękach Putina

Obciążeni olbrzymimi długami rosyjscy oligarchowie obawiają się o przyszłość swoich fortun wobec zapowiedzi rządu, że nie zamierza dofinansowywać kolejnych przedsiębiorstw. Wierzą, że premier Putin jednak im pomoże, by nie ryzykować załamania gospodarki Rosji.

Skarb łatwo nie odda PZU

Po blisko dwóch miesiącach zastanawiania się, Ministerstwo Skarbu Państwa odrzuciło proponowaną przez Eureko ugodę w sprawie PZU. Podstawą ugody powinna być wartość inwestycji faktycznie dokonanej przez Eureko - podkreśla resort.

Polska gospodarka mocna?

Inflacja w styczniu - niższa. Po zweryfikowanych danych wyniosła 2,8 procent a nie 3,1%. Czy to wystarczający sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że spokojnie może kontynuować serię obniżek stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki? Jak będzie wyglądała sytuacja polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach?

Propozycje antykryzysowe dla rynku mieszkaniowego

Udzielanie gwarancji państwowych dla kredytów mieszkaniowych oraz przyznawanie kredytów na wkład własny - to niektóre z działań, które proponuje Kongres Budownictwa w celu przeciwdziałania kryzysowi na rynku mieszkaniowym. W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Romanem Nowickim, przewodniczącym Kongresu Budownictwa

Twarde dno

Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować łagodną politykę w odniesieniu do stóp procentowych - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga. Zdaniem profesora, następny rok będzie w Polsce wejściem na ścieżkę wzrostu. W tym roku Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone osiągną tzw. twarde dno, od którego się odbiją, a Polska na ich wzroście gospodarczym skorzysta - ocenił Marian Noga

Inflacja w lutym 3,3%

Ministerstwo finansów prognozuje że w lutym był ostatnim miesiącem szybkiego wzrostu cen. Tak sądzą też ekonomiści.. Jacek Wiśniewski - główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska uważa ze największy wpływ na spadającą inflację w najbliższych miesiącach będą miały ceny żywności.

Zagroził samospaleniem, by odzyskać pieniądze

76-latek zagroził samospaleniem, by zmusić bank do zwrotu zdeponowanych w nim pieniędzy. Ukraińcy, którzy już piąty miesiąc nie mają dostępu do własnych lokat bankowych, chcąc odzyskać swoje pieniądze coraz częściej decydują się na radykalne działania.