Najnowsze

Najnowsze

Banki w USA przyzwoicie zarabiają

Kolejne amerykańskie banki podają lepsze od oczekiwań wyniki za drugi kwartał. Po Goldman Sachs i JP Morgan Chase są to Bank of America i Citigroup, o którego przetrwanie jeszcze niedawno wielu ekonomistów wyrażało obawy.

Grabarczyk zostaje w rządzie

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Podczas debaty poprzedzającej głosowanie przedstawiciel wnioskodawców, Krzysztof Tchórzewski, argumentował: - Minister utracił zdolność do kierowania resortem i podległymi mu instytucjom. Wcześniej wniosek opozycji negatywnie zaopiniowała komisja infrastruktury.

Zmiotła nas z nóg nagła fala pesymizmu

Tegoroczne powodzie i dyskusje na temat zmian w budżecie państwa znacznie pogorszyły nastroje konsumentów - podał instytut Pentor. W lipcu - po trzech miesiącach stopniowej poprawy - nastąpiło znaczące pogorszenie poziomu optymizmu Polaków.

Produkcja spadła, ale jesteśmy na plusie

Całkiem niezła kondycja naszego przemysłu zaskoczyła. Produkcja przemysłowa w czerwcu 2009 roku spadła o 4,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,2 proc. - poinformował GUS. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań, a po jego ogłoszeniu Ministerstwo Finansów szacuje, że w II kwartale nasza gospodarka wciąż była na plusie.

Mocniejszy złoty

Złoty odzyskuje w tym tygodniu siły. Polska waluta znajduje się bardzo daleko od poziomów sprzed roku, kiedy za euro płaciliśmy około 3,20 złotych, a za dolara nieco ponad 2 złote. Jednak ostatnie miesiące przyniosły umocnienie, a przede wszystkim odwrócenie niekorzystnego trendu. Tańsze waluty, a w szczególności frank szwajcarski to coś, na co czeka wielu kredytobiorców. Jednak walutowy kurs to również bardzo istotna sprawa dla polskich przedsiębiorców. O tym, jakie będą konsekwencje mocniejszej złotówki w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Plany Gant Development

Z nowej emisji zdołamy sfinansować budowę jednej trzeciej zaplanowanych mieszkań, czyli ponad 500 lokali - stwierdził w TVN CNBC Biznes Henryk Feliks, wiceprezes Gant Development. Spółka przekazała informacje o trzyletnie emisji obligacji opartej o sześciomiesięczny Wibor. Spodziewany zysk to 21 milionów złotych. O planach Gant Development i segmencie mieszkaniowym rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Szkolny kryzys?

Niż demograficzny to tylko jeden z problemów, z jakimi uczelnie wyższe niedługo będą musiały się zmierzyć - uważają eksperci z sektora szkolnictwa polskiego. Według danych przez najbliższych 15 lat liczba studentów będzie spadała. Jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto za studia na uczelni, która zbankrutuje - o tym rozmawialiśmy z prof. dr hab. Witoldem Jurkiem, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. dr hab. Waldemarem Tłokińskim z Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.

Euro poniżej 4 złotych?

"Nawet mega katastrofa nie doprowadzi do osłabienia złotego" - twierdzi Marek Wołos. Zdaniem analityka TMS Brokers inwestorzy wcześniej zbyt mocno wyprzedawali złotego z powodu niestabilności gospodarczej w tym regionie Europy. Teraz zaczynają wracać do naszej waluty. O sytuacji na rynku walutowym rozmawialiśmy w programie "Bilans".

Stoczniowcy szykują się do strajku

Na początku przyszłego tygodnia w Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni odbędzie się referendum. Załoga zdecyduje w nim o ewentualnym strajku. Powód? Ponad 1300 pracowników firmy nie dostało pensji za czerwiec, a w maju pełne wynagrodzenia otrzymało tylko 30 proc. zatrudnionych.

Szykuje się kolejne wielkie bankructwo

Akcje CIT, walczącego o przetrwanie amerykańskiego kredytodawcy dla małych i średnich firm, potaniały w czwartek o przeszło 70 proc. Po załamaniu się rozmów w sprawie rządowego programu ratunkowego. Piątkowy "Financial Times" obawia się, że firma może nie przetrwać kryzysu.

"Wniosek PiS jest czysto polityczny"

- To wniosek czysto polityczny - tak Cezary Grabarczyk i jego otoczenie ocenili wniosek PiS o wyrażenie wobec ministra infrastruktury wotum nieufności. Wcześniej podobną opinię wyraził premier Donald Tusk. Jak wyjaśnił Grabarczyk, liczba inwestycji wskazuje na przyspieszenie w budowie dróg. - To może być sukces, a opozycja nie chce naszego sukcesu - tłumaczył minister.

Allegro wpuszcza dzieci

- Od piątku osoby między 13. a 18. rokiem życia mogą legalne korzystać z Allegro - pisze bankier.pl. Konto małoletniego użytkownika będzie specjalnie oznakowane. Nie będzie mógł on jednak zawierać transakcji we wszystkich kategoriach serwisu aukcyjnego.

Bankomaty pojadą na imprezy

Zabrakło gotówki na rybkę w tawernie? Pomóc mógłby bankomat. Na co dzień w miejscowościach turystycznych jest ich mniej, bo nie opłaca się ich instalować na stałe. Latem jednak sieci i banki rozsyłają po Polsce dodatkowe, mobilne maszyny. W tym roku pojadą nad morze i na masowe imprezy.

Balcerowicz chce rozliczyć św. Mikołajów

- Polskie finanse publiczne są chore od lat - powtórzył po raz kolejny w TVN24 były minister finansów prof. Leszek Balcerowicz. Dlaczego tak się dzieje? - Bo wiele osób głosuje na fałszywych świętych Mikołajów, którzy mówią "damy, damy, damy" i wystawiają weksle bez pokrycia. Czas już ich rozliczyć - uważa ekonomista.

Reklama zwłok - nieetyczna

Rada Reklamy ma zastrzeżenia do reklamy kontrowersyjnej wystawy wypreparowanych ludzkich organów - pisze Presserwis. "Bodies... the exhibition" na początku roku pojawiła się w jednym z warszawskich centrów handlowych. Choć reklamy już zniknęły z nośników, rada uznała je za nieetyczne. Ku przestrodze.

Rostowski robi nadzieję

- Jeśli w drugiej połowie 2010 roku i w 2011 nastąpi przyspieszanie gospodarki, to nie powinno być potrzeby podwyżki podatków - powiedział w radiu TOK FM minister finansów Jacek Rostowski. Podkreślił jednocześnie, że do takiego deficytu jak w tym roku już więcej nie dopuści.

Prezes PKO "poleciał" za AIG?

Na początku lipca Jerzy Pruski został odwołany z funkcji prezesa PKO BP. Spekulacjom dotyczącym powodów zwolnienia nie było końca. Według informacji "Pulsu Biznesu", Pruski stracił pracę, bo nie udało mu się kupić AIG Polska.

Chlebowski: nie chcę łupić bogatych

- Nie uważam, że trzeba łupić bogatych, żeby dzielić się z biednymi. Ale w czasach kryzysu trzeba szukać różnych alternatyw, żeby łatać dziury w budżecie – tak Zbigniew Chlebowski tłumaczył się z pomysłu podniesienia składki emerytalnej dla najlepiej zarabiających.

"Trybunie" grozi upadłość

Spółce Ad Novum, wydawcy dziennika "Trybuna", grozi postępowanie upadłościowe. Sąd może ją postawić w stan upadłości już w piątek - informuje "Presserwis".

Co z pieniędzmi dla Łotwy?

– Międzynarodowy Fundusz Walutowy zachowuje się jak zły policjant - skarży się prezydent Łotwy Valdis Zatlers. W piątek skończą się rozmowy w Rydze z misją MFW, która sprawdza czy łotewski rząd realizuje oszczędności budżetowe. Od ich wyniku zależy wypłata drugiej raty przyznanego jesienią kredytu.

Rostowski gra euro, żeby łatać budżet

Pieniądze z Unii Europejskiej zamiast finansować inwestycje i budowę autostrad idą na pensje budżetówki oraz wypłatę rent i emerytur - oburza się "Rzeczpospolita". Minister finansów Jacek Rostowski liczy, że euro niedługo potaniej, więc póki jest w cenie sprzedaje zaliczki z UE i wykorzystuje je na ratowanie budżetu.

Bitwa o tańszy internet

Telekomunikacja Polska znów na celowniku urzędników. Tym razem Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął konsultacje w sprawie rozliczeń za ruch internetowy pomiędzy TP SA a innymi operatorami. Choć ceny z roku na rok spadają, ci ostatni chcą stawek co najmniej trzy-cztery razy niższych - pisze "Rzeczpospolita".

Wykradziono plany finansowe Twittera

"Jesteśmy już w kontakcie z naszymi prawnikami" - ogłosili zdenerwowani twórcy Twittera. - Takie są reguły medialnego świata, te dokumenty to tylko kolejny news - ripostuje Michael Arrington, założyciel wpływowego bloga TechCrunch, który opublikował wykradzione Twitterowi przez hakera tajne dokumenty finansowe firmy.

W Polsce znikają sklepy

Aż trzy tysiące sklepów spożywczych i dwa tysiące sklepów odzieżowych zniknie w 2009 roku - alarmuje "Gazeta Prawna". Najwięcej przestanie działać w tym półroczu.

Płace i nastroje...

Płace wciąż w górę, zatrudnienie w firmach w dół. Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wzrosło o 2 procent rok do roku i o prawie 3 procent w stosunku do maja. Problem jednak w tym, że z miesiąca na miesiąc spada dynamika wzrostu płac. Co gorsza wyższa od wzrostu wynagrodzeń jest dziś roczna inflacja. Dodatkowo widać wyraźnie, że w firmach ubywa pracowników, a wśród tych którzy pracują rośnie odsetek osób, którym pracodawcy nie płacą wynagrodzenia. Tymczasem z Diagnozy Społecznej 2009 wynika, że Polacy czują się bogatsi, szczęśliwsi i bezpieczniejsi na rynku pracy.

Unijne pieniądze dla lotnisk

Wielkie pieniądze i wielkie wyzwania przed tymi, którzy je dostaną. Pół miliarda euro - takie pieniądze Komisja Europejska przeznaczyła na rozbudowę i budowę nowych portów lotniczych w naszym karju. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Adrianem Furgalskim - dyrektorem w Zespole Doradców Gospodarczych TOR i Marcinem Pulitem - dyrektorem biura spółki Kraków Airport, o tym jak rozsądnie rozdysponować te pieniądze, żeby nasze lotniska w końcu chociaż trochę przypominały te, które znamy z krajów Europy Zachodniej.

Indykpol sobie radzi

Indykpol może zrezygnować z rosyjskiej inwestycji. Firma zamierza przeznaczyć na rozwój 60 mln złotych, ale te pieniądze wyda przede wszystkim w kraju. Spółka przez najbliższe dwa, trzy lata będzie się koncentrować na rodzimym rynku. Dlatego nie zamierza na razie budować fabryki i ferm w Rosji. Indykpol nie wyklucza sprzedaży działek w Rosji tamtejszemu inwestorowi. W programie "Rynki dnia" rozmawialiśmy z prezesem Indykpolu Piotrem Kulikowskim.

Polski zakaz uprawy roślin GMO nielegalny

Polska naruszyła unijne zobowiązania w kwestii GMO - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Chodzi o wprowadzony przez polski rząd zakaz swobodnego obrotu nasionami genetycznie zmodyfikowanych roślin oraz odmowę wpisu odmian GMO do krajowego rejestru odmian.

Najbiedniejszi bez pomocy?

Związki zawodowe pytają, czy rząd szukając oszczędności poświęci najuboższych. Rząd ma przedstawić nowe kryteria pomocy społecznej – czyli progi dochodowe. Zamierza zamrozić je na 3 lata. Według związkowców to uderzenie w najbiedniejszych, którzy nie mają silnego głosu. Według nich pomaganie osobom niezamożnym opłaca się wszystkim... Marek Klapa

Komentarz do danych GUS

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie pomiędzy 12, a 14 procent - uważają analitycy. Dziś poznaliśmy nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich zatrudnienie spada w ujęciu rocznym, zaś wynagrodzenia rosną. Tempo wzrostu jest jednak wolniejsze, niż tempo w jakim drożeje nasze życie. O konsekwencji tych danych dla sytuacji Polski rozmawialiśmy z Jackiem Wiśniewskim, głównym ekonomistą Raiffeisen Bank Polska oraz Radosławem Cholewińskim, głównym ekonomistą Noble Banku.