Stopa bezrobocia na koniec ubiegłego roku wyniosła 11,9 proc. - dowiaduje się TVN CNBC Biznes w ministerstwie pracy i polityki społecznej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rozstrzał stopy bezrobocia w Polskich miastach waha się od 20 do 3 proc.
W porównaniu z listopadem stopa bezrobocia wzrosła w grudniu o 0,5 punktu procentowego. To wynik jest zgodny z przewidywaniami ministerstwa pracy. Wiceminister Czesława Ostrowska szacowała w połowie grudnia, że na koniec roku stopa bezrobocia nie przekroczy 12 proc.
- Związane to jest jak zwykle u nas z sezonem jesiennym i zimowym, wtedy kiedy nie pracują te branże sezonowe. Niemniej każdy procent bezrobocia nas martwi, jest to jednak poziom niższy niż zakładał rząd, ponieważ rząd założył w nowelizacji budżetu poziom bezrobocia w wysokości 12,5 procenta.
W końcu grudnia było 1.893,1 tys. osób bezrobotnych, czyli o 82 tys. osób (4,5 proc.) osób więcej niż pod koniec listopada. W całym 2009 roku liczba bezrobotnych wzrosła o 419,3 tys. osób (28,5 proc.). Zbliżony wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w 2001 roku - podał resort.
Miasta (bez) pracy
Jednocześnie GUS podał dane o bezrobociu z poszczególnych miast na koniec listopada. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Grudziądzu przekroczyła pod koniec 21 proc. To wynik wyższy o 10 punktów procentowych od średniej krajowej. Podobnie zła sytuacja na rynku pracy miała miejsce w Radomiu, gdzie stosunek osób bezrobotnych do aktywnych zawodowo pod koniec listopada wyniósł 20,9 proc.. Następny w kolejności Włocławek odnotował już znacznie niższą wartość wskaźnika - 15,8 proc.
Spośród wszystkich miast grodzkich w Polsce większość notowała bezrobocie jednocyfrowe, mieszczące się w przedziale 7-8 proc. W tej grupie znalazły się m.in. Toruń, Bydgoszcz oraz Zielona Góra. Najbardziej zbliżony do średniej krajowej poziom wskaźnika bezrobocia wystąpił w Zabrzu (11,5 proc.) oraz Koninie (11,3 proc.).
Pod koniec listopada 2009 roku zdecydowanie najkorzystniejsze warunki na rynku pracy panowały w stolicy naszego kraju. Warszawa mogła poszczycić się bezrobociem rejestrowanym rzędu 2,8 proc.. Podobnie niski odsetek osób bezrobotnych notowano wśród mieszkańców Poznania (3,1 proc.), Katowic (3,2 proc.) oraz Sopotu (3,2 proc.).
Źródło: GUS, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24