Najnowsze

Najnowsze

Kasy fiskalne dla lekarzy i u prawników

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić obowiązek rejestracji obrotów w każdym gabinecie lekarskim i kancelarii prawnej. Na temat wprowadzenia kas fiskalnych w gabinetach lekarskich i kancelariach prawniczych rozmawiali w programie "Biznes Lunch" Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej i mec. Krzysztof Boszko, sekretarz Naczelnej Izby Lekarskiej.

TP SA rusza z inwestycjami

Telekomunikacja Polska planuje wydać miliardy złotych na inwestycje w ciągu najbliższych 30-36 miesięcy. TP SA zapowiedziała, że będzie inwestować w światłowody już na początku 2010 roku. Warunkiem jest jednak porozumienie z UKE i konkurencją telekomunikacyjnego potentata. Na temat planów spółki i sytuacji w branży mówił członek zarządu TP SA Mariusz Gaca.

Jaka przyszłość gliwickiego Opla?

Wszystkie cztery niemieckie fabryki Opla będą nadal działają. Jak na fabryki Opla w Europie wpłyną zmiany w amerykańskim GM? Czy Polski rząd potrafi podobnie jak niemiecki zadbać o swoje przedsiębiorstwa? Między innymi o to pytaliśmy w programie 90 minut Macieja Grelowskiego, przewodniczącego rady głównej BCC.

Jakie zmiany czekają pracowników Opla w Europie?

Nowy właściciel - nowe zarządzenia. Wśród nich zamknięcie kilku zakładów w Europie. Austriacko-kanadyjsko-rosyjski właściciel Opla nie podał jeszcze dokładnie, które fabryki zostaną zamknięte, ale pracownicy w Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii już przygotowują się na taki właśnie scenariusz. W tej sytuacji uzasadnione jest pytanie - co dalej z polską fabryką Opla. Gliwicki oddział jest najnowocześniejszym na starym kontynencie. Stawką jest 25 tys. miejsc pracy – w samej fabryce i w firmach kooperujących. Na temat przyszłości gliwickiej fabryki w programie "Bilans" Marcin Kowalski rozmawiał z Łukaszem Piwowarczykiem menadżerem w firmie doradczej KPMG.

Będzie lotnisko w Modlinie

Lotnisko uzupełniające dla stołecznego Okęcia będzie gotowe na mistrzostwa Euro2012. Wczoraj wojewoda mazowiecki podpisał zgodę na budowę lotniska w Modlinie. Docelowo port ma obsłużyć około 1,5 mln pasażerów rocznie. Budowa ruszy wiosna przyszłego roku skończy się w I kwartale 2012. Na temat lotniska rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Tadeusz Jarmuziewicz, wiceminister infrastruktury.

Rocznica upadku Lehman Brothers

14 września - to data, która pozostanie w pamięci wielu bankowców przez długie lata. Właśnie mija rok od upadku czwartego co do wielkości banku inwestycyjnego w Stanach Zjednoczonych. Co ten upadek zmienił i jakie zmiany czekają rynki finansowe po kryzysie, w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" mówił Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej.

The Reds bez Carlsberga

Duński koncern piwowarski Carlsberg nie przedłuży umowy sponsorskiej z klubem piłkarskim Liverpool. Obowiązujący obecnie kontrakt wygasa w lipcu 2010 roku. Piwowarzy sponsorowali The Reds od 1992 roku.

Gotówka i technologia Opla wyjedzie do Rosji?

Duża część pomocy finansowej, jaką rząd Niemiec ma przyznać Oplowi, powędruje do Rosji - taki wniosek płynie ze słów przedstawiciela funduszu powierniczego, jaki zarządza Oplem. W wywiadzie dla "Frankfurt Allgemeine Zeitung" powiedział on, że nowy właściciel zamierza tak użyć sześciuset milionów euro.

Wyniki Żurawi Wieżowych

2009 ma być ostatnim trudnym rokiem dla Żurawi Wieżowych, twierdzi prezes spółki. Zdaniem Grzegorza Żółcika po trudnym pierwszym półroczu, w którym zysk spadł o ponad 74 procent, trzeci kwartał jest już lepszy. To zasługa wyraźnego - według Żółcika - odbicia w deweloperce i inwestycji związanych z EURO 2012.

Deficyt obrotów bieżących w dół

Po raz pierwszy od stycznia tego roku Polska zanotowała deficyt obrotów bieżących. Wyniósł on 565 mln euro. Analitycy ankietowani przez agencje Reutera oczekiwali nadwyżki w wysokości 215 mln. Wartość eksportu wyniosła 8 mld 209 mln euro - to o 23,9% gorzej niż rok wcześniej - ale licząc w złotych o 0,5% lepiej. O znaczeniu tej informacji dla rynku w magazynie "90 minut" z głównym ekonomistą PKO BP, Łukaszem Tarnawą rozmawiał Rafał Wojda.

Kasa adwokata

O wprowadzeniu kas fiskalnych dla prawników i lekarzy mówi się od lat. Zapowiadają to kolejne rządy i kolejni ministrowie finansów. Tymczasem usługi prawnicze wciąż znajdują się na kolejnych listach usług zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot należnego VAT za pomocą kas rejestrujących. Czy wprowadzenie kas fiskalnych dla wolnych zawodów to dobry pomysł i czy spowoduje wzrost wpływów podatkowych? Pytaliśmy o to mecenasa Michała Wołoszańskiego z kancelarii Wołoszański, Rożko i Partnerzy.

Polska gospodarka oczami prof. Balcerowicza

Polska zieloną wyspą na mapie wzrostu gospodarczego Europy. Jednak tak niska dynamika wzrostu gospodarczego nie jest zadowalająca na dłuższą metę. O prognozach dla polskiej gospodarki z profesorem Leszkiem Balcerowiczem w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

"Jest gorzej, niż przed upadkiem Lehman Brothers"

Problemy sektora bankowego są teraz większe niż przed upadkiem banku Lehman Brothers - uważa Joseph Stiglitz. Laureat nagrody Nobla z dziedziny ekonomii twierdzi, że amerykański rząd i regulatorzy rynku wcale nie poradzili sobie z naprawą systemu finansowego.

22 tys. absolwentów nie dostało pracy

Prawdziwy dramat: w ciągu roku ponad 22 tysiące świeżo upieczonych absolwentów nie znalazło pracy - alarmuje "Puls Biznesu". Jako główny powód - oprócz kryzysu - wskazuje niedopasowanie oferty szkół do potrzeb gospodarki.

"Dziennik" i "Gazeta Prawna" już razem

W polskich kioskach pojawiła się nowa codzienna gazeta - tytuł powstały z fuzji "Dziennika" i "Gazety Prawnej". Nowe pismo "ma z założenia odziedziczyć najlepszą część spuścizny obu gazet" - zapewnia naczelny gazety Michał Kobosko.

Obama przemówi w rocznicę początku kryzysu

Rocznicę upadłości banku Lehman Brothers - uważanej za początek światowego kryzysu finansowego - wybrał Barack Obama na termin swego przemówienie o reformie finansów. BBC wyliczyło, że państwa z G-20 wydały w ciągu roku 11 bilionów dolarów, by opanować skutki kryzysu.

Mimo kryzysu nie dostali po kieszeni

Mimo kryzysu polscy kapitaliści nie powinni narzekać - pisze gazeta "Parkiet". Jak wylicza, znaczący akcjonariusze indywidualni spółek giełdowych zgarnęli w tym roku ponad 500 mln złotych.

P.o. prezesa ZUS nielegalna?

Premier nie miał podstaw do powierzenia Elżbiecie Łopacińskiej obowiązków prezesa ZUS, bo nie ma odpowiednich przepisów - dowodzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Będą ostre cięcia etatów u Opla

Firma Magna, która wraz z rosyjskim Sbierbankiem ma kupić Opla od General Motors, zapowiada likwidację 10,5 tys. miejsc pracy w koncernie. Z tej liczby 4,5 tys. osób ma zostać zwolnionych w Niemczech.

Turkmeni utrą nosa Rosji?

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow oświadczył, że zasoby gazu, jakimi dysponuje jego kraj, są wystarczająco duże, by wysyłać ten surowiec planowanym gazociągiem Nabucco. Te słowa na pewno nie spodobają się Rosji, bowiem Nabucco ma być konkurentem dla jej gazociągów.

Kryzys się skończył? "To niebezpieczne myślenie"

- W zbyt wielu głowach - nie tylko zwykłych obywateli, lecz także czołowych polityków - kryzys już się skończył. Takie myślenie jest jednak niebezpieczne. Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy wciąż trwa - przestrzega na łamach niemieckiego "Spiegla" prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn.

Pracownik goni szefa. Na razie tylko w procentach

Pensja szeregowego pracownika w polskiej firmie produkcyjnej wzrosła w I półroczu 2009 roku o 11 procent. To ponad dwa razy więcej niż u szefostwa – zauważa "Rzeczpospolita". Choć procentowa statystyka nie wygląda optymistycznie dla dyrektorów, jednak osoby z kadry zarządzającej nie mają się czym martwić. Ich średnia pensja przekroczyła już 20 tysięcy złotych.

Autostradowe protesty oddalone

Wszystkie protesty złożone po rozstrzygnięciu przetargu na projekt i budowę 91 km fragmentu autostrady A2 ze Strykowa do Konotopy pod Warszawą zostały oddalone - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Umowy z wybranymi wykonawcami mają zostać podpisane na przełomie września i października.

111 miliardów dolarów w jeden miesiąc

Deficyt budżetu Stanów Zjednoczonych w sierpniu pobił rekord wszech czasów: w ciągu tego miesiąca wyniósł 111,4 miliardów dolarów. Suma deficytu za 11 miesięcy bieżącego roku budżetowego wyniosła 1,378 biliona dolarów. Rok budżetowy w USA kończy się we wrześniu.

Fiskus podgoli palaczy

Od Nowego Roku akcyza na papierosy wzrośnie o około 2,6 proc. W 2010 roku MF nie planuje wzrostu stawki akcyzy na alkohol i paliwa - zapowiada wiceminister finansów Jacek Kapica. Czy jednak ta ostatnia obietnica się spełni?

A może światowy podatek?

Niemieccy socjaldemokraci wezwali do wprowadzenia globalnego podatku od transakcji finansowych. Miałaby to być forma obciążenia banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych i inwestycyjnych kosztami walki ze światowym kryzysem gospodarczym.

"Rozszerzenie Unii pomogło walczyć z kryzysem"

Polska jest motorem wzrostu w Unii Europejskiej, a jej gospodarka wzmacnia się od czasu członkostwa - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen występując w Krynicy. Polityka uhonorowano nagrodą specjalną XIX Forum Ekonomicznego.

Pierwsza internetowa wyszukiwarka dla wyznawców islamu

W Sieci pojawiła się pierwsza internetowa wyszukiwarka, która ma dawać wyniki godne oglądania przez wyznawców prawowiernych islamu. Próba wpisania np. słowa "beer" kończą się ostrzeżeniem, że wyniki zostały zaklasyfikowane jako nieodpowiednie. Ale polskie "piwo" na indeks jeszcze nie trafiło...

Belgowie: Trzeba przyjrzeć się sprzedaży Opla

Rząd Belgii wzywa Komisję Europejską do zbadania, czy Niemcy nie dopuściły się protekcjonizmu przy transakcji sprzedaży Opla. Zaniepokojenie brukselskiego rządu wywołują zapowiedzi utrzymania czterech niemieckich fabryk koncernu, a zamknięcia tej w Antwerpii. Komisja Europejska zapowiada, że "bardzo dokładnie" sprawdzi umowę.

Bogacze zapłacili 11 bilionów dolarów za kryzys

Największe gospodarki świata uzyskały od swych rządów "doping" w łącznej wysokości 10,8 biliona dolarów publicznych pieniędzy - wyliczyło BBC na podstawie danych MFW. Oznacza to średnio ponad 10 tysięcy dolarów na każdego mieszkańca tych krajów.