Najnowsze

Najnowsze

W Gliwicach boją się Niemców. Premier uspokaja

Magna przejmuje udziały w Oplu, a co z polską fabryką? Według ekspertów, gliwicki zakład nie musi się obawiać likwidacji, ale restrukturyzacji nie uniknie. Premier Donald Tusk uspokaja, że z jego rozmów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Rosji Władimirem Putinem wynika, że nie ma intencji zamykania fabryki.

Jak ZUS legitymacje kupuje

ZUS forsował najdroższą ofertę przy wyborze dostawcy kart-identyfikatorów dla emerytów - pisze "Rzeczpospolita". Wycofał się dopiero po interwencji posła PO Antoniego Mężydły. ZUS prostuje: przetarg trwa, rozstrzygnięcia nie ma - a odrzucana oferta miała błędy formalne.

Grad obala stoczniowe mity i czeka na NIK

- Stocznie Szczecin i Gdynia w listopadzie 2007 roku spełniały przesłanki do ogłoszenia upadłości - mówił w Sejmie minister skarbu Aleksander Grad. Przypomniał też raport NIK na temat sytuacji stoczni w latach 2005 -2007, piętnujący ówczesne rządy. Dodał, że czeka na kontrolę lat 2008-2009, której wyników nie zamierza ukrywać. Po tym stwierdzeniu PiS oświadczyło, że na razie nie złoży wniosku o odwołanie ministra.

Nieoczekiwany deficyt obrotów wstrząsnął złotym

Na rachunku obrotów bieżących w lipcu odnotowano deficyt w wysokości 565 mln euro wobec 459 mln euro nadwyżki miesiąc wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski. Deficyt pogrążył głównie eksport. Po publikacji tych danych nasza waluta, i tak słabnąca w ostatnich dniach, potaniała jeszcze bardziej. Potem zaczęła jednak odrabiać straty.

Budowa statków w Polsce

Wygląda na to że Stocznia Gdańska złapała wiatr w żagle i będzie miała pokaźne plany inwestycyjne. W programie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z Arkadiuszem Aszykiem ze stoczni Gdańsk na temat tego jak można w Polsce budować statki, bo okazuje się że można.

Hotel bez gwiazdek

Branża turystyczno-hotelarska na świecie odczuwa skutki kryzysu gospodarczego. Także w Polsce właściciele wielkich sieci weryfikują plany inwestycyjne. O to jak jest źle pytaliśmy w programie "Pieniądze od rana" dyrektora biura fundacji Polish Prestige Hotels Czesława Kisza.

Jeszcze kawałek drogi dla Poznania

Wojewoda Wielkopolski wydał pozwolenie na budowę drugiego, północnego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania - oświadczył w piątek rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

Dziwne głosowanie SLD ws. KRRiT

Sejm odrzucił w piątek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w ubiegłym roku. Wcześniej dokument odrzucił Senat. Jeśli to samo zrobi prezydent - kadencja Rady wygaśnie po dwóch tygodniach. Głosowanie skończyło się tak, jak przewidywano, ale jego przebieg był zaskakujący. Wszystko za sprawą Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Partnerzy do atomu będą gotowi za rok

W październiku przyszłego roku chcemy mieć wybraną technologię i partnerów do konsorcjum odpowiedzialnego za budowę pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce - powiedział PAP w piątek w Krynicy wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Topolnicki. Dodał, że w PGE rozpoczęto prace grupy roboczej odpowiedzialnej za ustanowienie takiego konsorcjum.

"Polska i świat najgorsze mają przed sobą"

- Zbliża się druga fala kryzysu, która mocno zmoczy także Polskę - uważają analitycy duńskiego Saxo Banku cytowani przez "Puls Biznesu". I chociaż nie są obecnie jedynymi pesymistami w gospodarczym świecie, to ich prognozy są prawie zawsze czarne, ale - co gorsza - często prawdziwe.

Niemiecka prasa: Magna nie taka pewna

Niemiecka kanclerz Angela Merkel entuzjastycznie komentowała przejęcie Opla przez kanadyjską Magnę i rosyjski Sbierbank. Niemiecka prasa jest już nieco bardziej ostrożna. "Przed Oplem ciężkie lata" - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung", a inne media dodają: to jeszcze nie koniec negocjacji! Mogą się pojawić takie warunki, których Magna nie przyjmie. Ale - już po wyborach.

Operatorzy idą w ślady o. Rydzyka

To, co świat odkrył już jakiś czas temu, w Polsce pierwszy podchwycił o. Tadeusz Rydzyk, tworząc wraz operatorem CenterNet sieć "W Rodzinie". Oferowane w niej telefony nie są gadżetami, ale mają... duży wyświetlacz - idealny dla osób starszych. Według "Forsalu", teraz inni operatorzy zaczynają dostrzegać potencjał, jaki dla ich biznesu drzemie w seniorach.

Małe szanse na produkcję w stoczniach

Stocznie w Szczecinie i Gdyni nie będą kontynuowały produkcji statków – przyznaje minister skarbu Aleksander Grad w Polskim Radiu. Grad stanie dziś przed sejmem, by wytłumaczyć się z sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym.

Rynkowa gorączka

O tym co działo się na rynku euro i dolara w czwartkowe popołudnie a także o prognozach dla złotego mówił Ernest Pytlarczyk - główny analityk BRE Banku w programie "Rynki dnia.

Jak bułki, to tylko przez internet

Przyszłość e-handlu leży w delikatesach? Eksperci z Gemiusa nie wykluczają takiego scenariusza, powołując się na własne, opublikowane niedawno badania "E-commerce w Polsce". Badania wykazały, że w tym roku na zakupy w sieci Polacy wydadzą nawet 15 mld złotych.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne

Partnerstwo Publiczno-Prywatne czyli świadczenie usług pożytku publicznego przez podmioty prywatne jest usankcjonowaną prawem polskim formą, współpracy prywatnych przedsiębiorców wspartych prywatnym kapitałem z sektorem publicznym na wszystkich szczeblach. Zdaniem Ireny Herbst z Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która była gościem Marka Tejchmana, przede wszystkim niezbędna jest edukacja władz.

Konkurencyjność regionów - Małopolska

Małopolska jest jedynym województwem które zanotowało przyrost miejsc pracy. Jak powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela w regionie jest około 300 tysięcy podmiotów gospodarczych. W programie "Rynki Dnia" gościem Marka Tejchmana był wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela.

PGE stawia na atom

Polska Grupa Energetyczna S.A. jest największą firma energetyczna w Polsce. Obecnie w planach ma budowę dwóch elektrowni atomowych. W 2010 roku PGE planuje powołać spółki celowe do budowy pierwszej atomowej elektrowni w Polsce. O szczegółach z prezesem PGE Tomaszem Zadrogą rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia".

Inwestorzy wybierają Zachodniomorskie

Dogodne położenie i duży potencjał - min. takie zalety województwa zachodniopomorskiego doceniają iwestorzy - podkreślał w magazynie "Rynki Dnia" marszałek województwa zachodniopomorskiego. Województwo jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o ilość przedsiębiorstw na tysiąc mieszkańców. O sposobach na przyciągnięcie inwestorów z Władysławem Husejko rozmawiał Marek Tejchman.

Rostowski: to chwilowe

Minister finansów spokojny o kondycję złotego. Polska waluta stracił na wartości po zaleceniu sprzedaży polskich obligacji wystosowanym do klientów przez analityków banku BNP Paribas. Rekomendacja wynikała ze wzrostu deficytu i prognozy, że w przyszłości rentowność obligacji będzie wyższa. Jacek Rostowski zapewniał w magazynie "Bilans", że reakcja na złotym była chwilowa.

Opel dla Magny

General Motors sprzeda Opla austriacko-kanadyjskiemu konsorcjum Magna. Według nowych ustaleń Magna zamknie fabrykę Opla w belgijskiej Antwerpii, ale zakłady w niemieckim Eisenach mają nadal produkować samochody. Co będzie z polskimi Gliwicami, na razie nie wiadomo. O komentarz poprosiliśmy Rafała Orłowskiego z Automotive Suppliers.pl

Obligacje drogowe na rynku w październiku

Bank Gospodarstwa Krajowego chce jeszcze na początku października przeprowadzić pierwszą emisję nowych obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego - dowiedziała się "Gazeta Prawna".

Uczelnie powalczą o pieniądze

Od 2011 roku najlepsze polskie uczelnie mają walczyć o status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Wraz z tytułem dostawałyby zaś przywileje i pieniądze.

Z Warszawy do Krakowa szybciej się nie da

PKP chce wrócić do czasów, kiedy z Warszawy do Krakowa pociąg jechał 2,5 godziny. Zmianę "na lepsze" koleje zapowiadają od grudnia, ale dodają też: szybciej nie będzie jeszcze przez co najmniej trzy lata - dowiaduje się "Dziennik Polski".

Polska giełda to potęga

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych - największą giełdą regionu. - Co miesiąc napływają dane, które to potwierdzają - mówił prezes GPW Ludwik Sobolewski w TVN CNBC Biznes.

Rostowski uspokaja przyszłych emerytów

Na koniec tego roku, dzięki prywatyzacji w Funduszu Rezerwy Demograficznej będzie 9,7 mld zł, nie będzie uszczerbku dla poziomu funduszu także w przyszłych latach - zapewniał minister finansów Jacek Rostowski w TVN CNBC Biznes. Pomysł rządu, zapisany we wstępnym projekcie budżetu, by łatać dziurę w budżecie pieniędzmi z rezerwy dla przyszłych polskich emerytów, budzi kontrowersje.

Gudzowaty chce, by premier go bronił

Rząd wysyła sygnały, że jest w stanie złożyć Aleksandra Gudzowatego na ołtarzu porozumienia z Rosją w sprawie dostaw gazu. A sam biznesmen apeluje do premiera o pomoc i obronę przed "niesprawiedliwą agresją". - Należy zadbać, by gaz nie stał się instrumentem nacisku politycznego - pisze Gudzowaty w liście otwartym do Donalda Tuska.

"Zielony" Sarko przekonuje do podatku

Francuzi się spierają, a ich prezydent Nicolas Sarkozy zapewnia: - Obowiązujący od przyszłego roku we Francji podatek od emisji C02 to strategiczny wybór państwa, który pozwoli skłonić obywateli do większej troski o środowisko naturalne. I podaje szczegóły projektu.

Magna ma Opla. Merkel się cieszy

General Motors sprzedał Opla kanadyjskiej Magnie. Magna/Sbierbank dostanie tym samym 55 proc. udziałów, 10 proc. trafi do pracowników, a 35 proc. pozostanie w rękach GM. - Zrobiliśmy duży krok do przodu, który oznacza nowy początek dla Opla - mówi kanclerz Niemiec Angela Merkel, która pierwsza poinformowała o decyzji koncernu.

Złoty słabszy, ale stabilny

Złoty tracił wobec euro i dolara niemal cały czwartek. Wahania kursu zawdzięczamy m.in. zaleceniu analityków BNP Paribas dla klientów tego banku, by sprzedawali polskie obligacje. Ale także obawom związanym z przyszłorocznym budżetem i przewidywanym rekordowym deficytem. Złotemu nie pomógł też spadek wartości euro wobec dolara.