Najnowsze

Najnowsze

"Nie pierzemy pieniędzy Al-Kaidy"

Irański biznesmen Ali Daddresan, prezes deweloperskiej firmy Verity Development z Wrocławia, zapewnia, że nie łamie prawa i nie pierze pieniędzy należących do Al-Kaidy. We wtorek i środę, w ramach śledztwa dotyczącego tych podejrzeń, ABW przeprowadziła kontrolę w firmie.

Rosnące opłaty w bankach

Banki podwyższają opłaty i prowizje. Zdrożeje między innymi prowadzenie konta i opłaty za przelew. Czy możemy się przed tym jakoś obronić? Czy zmiana banku załatwi sprawę o tym w materiale łukasza Kijka.

PZU a AIG

PZU SA zainteresowane jest przejęciem AIG w Europie Centralnej i Wschodniej. Jak powiedział w programie "Rynki Dnia" prezes PZU SA Andrzej Klesyk - będzie to od 12 do ok 14 krajów. Na jakim etapie są rozmowy z właścicielem AIG czyli Skarbem Państwa Stanów Zjednoczonych, wypytywał naszego gościa Mikołaj Kunica.

Akcyza uderzy w wina?

Rząd aby załatać dziurę w budżecie zastanawiał się nad podniesieniem akcyzy na alkohol. Dla Ambry, spółki zajmującej się dystrybucją wina, nie jest to dobra informacja. Czy spółka się boi tej perspektywy, a także czy przygotowuje się na te ewentualność, pytaliśmy jej prezesa, Roberta Ogóra.

"Umów trzeba dotrzymać"

Poselskie projekty ustaw, których zapisy mają chronić firmy przed niekorzystnymi skutkami zawarcia umów na opcje walutowe, mogą mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki oraz być niezgodne z konstytucją - wynika z opinii NBP i KNF. Pierwsze czytanie projektów odbyło się we wtorek. Ich celem jest pomoc firmom, które zawarły z bankami umowy o opcje, ale z powodu osłabienia złotego zanotowały na tych umowach straty.

Fiat nie rezygnuje z Opla

- Według włoskiego rządu szanse Fiata na przejęcie Opla nie zostały jeszcze przekreślone - powiedział minister rozwoju gospodarczego Claudio Scajola. Według niego w najbliższych miesiącach kwestia Opla będzie znowu otwarta, a jak podkreślił oferta turyńskiego koncernu była, jest i będzie najlepsza.

Lepsze czasy dla TFI?

Wraca zainteresowanie lokowaniem pieniędzy w TFI. Co ciekawe, fundusze zyskują coraz więcej nowych klientów. Prezes BPH TFI zwrócił uwagę w TVN CNBC Biznes, że większość nowych klientów towarzystwa to osoby, nie inwestujące do tej pory. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki dnia" był prezes BPH TFI Artur Czerwoński.

"Najcięższe pół roku wciąż przed nami"

Europejski Bank Centralny opublikował nowe, gorsze prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro w 2009 roku. Wynika z nich, że PKB eurolandu spadnie w 2009 roku między 4,1 a 5,1 proc. Wcześniej prognozowano spadek o 2,2-3,2 proc.

OFE mają najwięcej pieniędzy w historii

Trzeci miesiąc rosną aktywa, jakie OFE gromadzą, żeby wypłacać nam emerytury. W maju wzrosły one o 1,5 proc. do 147 mld zł. Ta kwota, to najwięcej pieniędzy, jakie zarządzający mieli pod swoja opieką od początku reformy emerytalnej - poinformowały Analizy Online.

Rosja w WTO do końca roku

UE i Rosja porozumiały się co do wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przed końcem tego roku. Zakończyło to ostatecznie trwające od 1993 roku negocjacje o przystąpienie Federacji Rosyjskiej do tej organizacji.

Jednogroszowa dywidenda Polimeksu

Co najmniej sześć złotych powinny być warte akcje Polimeksu-Mostostal, uważa prezes spółki. Zdaniem Konrada Jaskóły obecny kurs - ponad 3 złote 80-groszy za akcję - nie oddaje fundamentów spółki. Jaskóła podkreślił w TVN CNBC Biznes, że w tym roku sprzedaż będzie o 20 procent wyższa niż w ubiegłym roku. Solidnie ma też wzrosnąć zysk netto i zysk operacyjny. Prezes Polimeksu był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach"

Bruksela za gazem do Moskwy i Kijowa

Komisja Europejska wysyła do Kijowa i Moskwy ekipę swoich przedstawicieli w celu ustalenia faktów w związku z nowym sporem gazowym między Rosją a Ukrainą - poinformował przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

Zmiany, które wyzwoliły przedsiębiorczość

Przedsiębiorcy wspominają czasy czerwca 1989 roku. Gospodarz Biznes Lunchu, Robert Stankiewicz rozmawia z gośćmi na temat biznesu w tamtych czasach, przeszkodach dla przedsiębiorców i zmianach, które wyzwoliły przedsiębiorczość. Gośćmi programu były Wojciech Warski z BCC, prezes Softexdata i Tadeusz Winkowski, prezes drukarni Winkowski.

Zwrot na amerykańskim rynku pracy

Liczba Amerykanów pobierających zasiłek spadła w tygodniu zakończonym 30 maja o 15 tys. do 6,74 mln - podał Departament Pracy USA. Wcześniej rosła od stycznia bijąc kolejne rekordy.

Ten pierwszy rząd

To było absolutnie jasne, że w roku 89 narasta fala, która zmieni oblicze globu - powiedział w Biznes Lunchu Waldemar Kuczyński, były minister przekształceń własnościowych. Według Kuczyńskiego, który wówczas wracał z emigracji, zagranica wiedziała, że za wyborami w Polsce idą wielkie zmiany. O pierwszym rządzie i Leszku Blacerowiczu w rozmowie z Waldemarem Kuczyńskim byłym ministrem przekształceń własnościowych

Stopy w Europie bez zmian. Na znak ożywienia?

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podobną decyzję podjął Bank Anglii. Według analityków te decyzje, to reakcja na oznaki ożywienia pojawiające się w światowej gospodarce.

Zagraniczne inwestycje w Polsce

Na ten rok zaplanowano 7 miliardów euro inwestycji zagranicznych. Czy inwestorzy chętnie patrzą na polskę? O tym jak będą wyglądać bezpośrednie inwestycje zagraniczne w bieżącym roku w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomirem Majmanem.

Niepełnosprawni w pracy

Zatrudnianie osób posiadających grupę inwalidzką coraz bardziej opłaca się firmie. Chce o tym fakcie przekonać pracodawców Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zachęcić mają korzyści finansowe, ale także przekonanie, że osoby niepełnosprawne mogą stanowić bardzo ważny element zespołu pracowników w danej firmie. O korzyściach z zatrudniania osób niepełnosprawnych Marcin Kowalski rozmawiał z Wojciechem Skibą, prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Prywatyzacja GPW odsuwa się w przyszłość?

Prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych w tym roku może nie dojść do skutku - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety resort skarbu rozważa przesunięcie sprzedaży, choć inwestorzy za 2 tygodnie składają pierwsze oferty. Po południu resort skarbu zapewnił, że zamierza transakcję doprowadzić do końca w tym roku.

Na świecie o 20-leciu: Polska płaci za niekompletne reformy

Reformy ostatnich 20 lat w Polsce nie są kompletne: biurokracja utrudnia powstawanie firm, wydatki na cele socjalne wysokie, modernizacja infrastruktury jest zapóźniona – tak pisze londyński "Financial Times" w specjalnym dodatku z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Jakubas chce więcej Puław

Zbigniew Jakubas będzie znacząco zwiększał zaangażowanie w Puławach. Znany inwestor giełdowy powiedział w TVN CNBC Biznes, że interesuje go jak największy pakiet akcji tej spółki. Jakubas nie jest natomiast zainteresowany udziałem w jednym z najbardziej oczekiwanych debiutów w tym roku - emisji akcji Kopalni Bogdanka. Jego zdaniem, Bogdanką jest zainteresowanych zbyt wielu, by inwestorzy indywidualni mogli coś znaczącego nabyć. Zbigniew Jakubas był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach" w którym przypomnieliśmy także biznes Zbigniewa Jakubas z roku 1989.

Łotwa woła o pomoc

Łotwa desperacko potrzebuje uruchomienia dalszych pożyczek od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla CNBC premier Valdis Dombrowskis. Jak dodał, że Ryga prowadzi intensywne rozmowy z MFW, a ich wyniki zostaną ogłoszone w ciągu kilku dni. Fundusz obiecał dotychczas 7,5 miliarda euro pożyczki.

GPW od podstaw

Zgłosiłem się na ochotnika, że chce budować giełdę - tak Wiesław Rozłucki , były prezes Giełdy Papierów Wartościowych wspomina na antenie TVN CNBC początki warszawskiej giełdy. "Wtedy nikt nie wiedział na czym polega giełda, a moja przewaga była niewielka" - podkreślił Wiesław Rozłucki. O GPW kiedyś i teraz rozmawiał gość Dnia na Rynkach, Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

Banki kontra RPP

Część banków komercyjnych jest zainteresowana tym, aby 3-miesięczny WIBOR rósł, mimo, że w Polsce obniżane są stopy procentowe - mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes NBP, Witold Koziński. Podejrzewa, że chcą dzięki temu uzyskać lepszą wycenę udzielanych kredytów. O sytuacji banków i wciąż zakręconym kurku kredytowym z Witoldem Kozińskim rozmawiał Robert Stanilewicz

Wolność, zmiany, kapitalizm

Ponad połowa Polaków jest zadowolona z demokracji - zauważył w TVN CNBC Biznes Eugeniusz Śmiłowski. Prezes Pentora jednocześnie podkreślił, że nadal zbyt wiele obywateli Polski uważa się za skrzywdzonych przez zmiany ustrojowe. W programie "Pieniądze od rana" Eugeniusz Śmiłowski podsumował ostatnie 20 lat wolnej Polski.

20 lat wolnej Polski: Długi Gierka spłacone, mamy nowe

20 lat temu, u progu wolności, nasze zadłużenie zagraniczne wynosiło niemal 42 miliardy dolarów. Były to długi zaciągnięte jeszcze za czasów PRL. Do dziś udało się je spłacić w całości, ale po drodze zaciągnęliśmy nowe i obecnie jesteśmy winni zagranicy już 47 mld dol..

Pozytywny bilans wolnej Polski

Jest szansa, by dynamika PKB w tym roku była dodatnia - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Narodowego Banku Polskiego. Sławomir Skrzypek uważa, że skoordynowane działanie banku centralnego, ministerstwa finansów i komisji nadzoru finansowego może korzystnie wpłynąć na polską gospodarkę. Gość programu "Pieniądze od rana" zauważył również, że cel inflacyjny na poziomie około 2,5 punktu możemy osiągnąć już w 2010 roku. Ostatnie 20 lat wolnej Polski Sławomir Skrzypek podsumował wraz z Robertem Stankiewiczem.

Przedsiębiorcą być. Debata część 4

Czy przedsiębiorca to zawód - czy raczej pasja - o tym dyskutowali uczestnicy debaty w ramach inicjatywy "Przedsiębiorczość". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W debacie udział wzięli Leszek Czarnecki - założyciel Getin Holding, prof. Andrzej Blikle, Henryk Orfinger z Laboratorium Kosmetycznego dr Ireny Eris i Grzegorz Hajdarowicz z grupy Gremi. Moderatorem dyskusji był Roman Młodkowski, a TVN CNBC Biznes objęła imprezę patronatem medialnym.

Złomowanie napędza niemiecką motoryzację

Premia za złomowanie napędza rekordowe obroty w niemieckich salonach samochodowych. W tym samym czasie amerykańscy dilerzy zgrzytają zębami z powodu spadającej sprzedaży.

Przedsiębiorcą być. Debata część 3

Czy przedsiębiorca to zawód - czy raczej pasja - o tym dyskutowali uczestnicy debaty w ramach inicjatywy "Przedsiębiorczość". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W debacie udział wzięli Leszek Czarnecki - założyciel Getin Holding, prof. Andrzej Blikle, Henryk Orfinger z Laboratorium Kosmetycznego dr Ireny Eris i Grzegorz Hajdarowicz z grupy Gremi. Moderatorem dyskusji był Roman Młodkowski, a TVN CNBC Biznes objęła imprezę patronatem medialnym.