Najnowsze

Najnowsze

Kod Goldmana Sachsa

Były programista finansowej grupy Goldman Sachs został zwolniony z aresztu po wpłaceniu 750 tys. dolarów kaucji. W piątek został zatrzymany pod zarzutem kradzieży programu komputerowego. Przejęcie oprogramowania przez konkurencję może kosztować firmę Goldman Sachs miliony dolarów.

Niemiecki przemysł z grubszym portfelem zamówień

Czy to już światełko w tunelu? Ta informacja w każdym razie poprawiła humory za Odrą: niemiecki przemysł w maju zebrał o 4,4 procent więcej zamówień niż w kwietniu. Takiego wzrostu nie było nie tylko w ostatnich trudnych czasach, ale i w ciągu poprzednich dwóch lat.

Ikea tnie zatrudnienie

Coraz większe zwolnienia w IKEI. Założyciel globalnej sieci meblowej Ingvar Kamprad w wywiadzie dla szwedzkiej gazety Dagens Industri powiedział, że do takich kroków zmusza firmę pogłębiający się kryzys, szczególnie mocny w meblarskiej branży.

UE da pół miliarda euro bezrobotnym

25 tysięcy euro pożyczki będzie mogła otrzymać osoba zagrożona bezrobociem, która zechce podjąć działalność gospodarczą - zapowiedział europejski komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Spidla. Na tego rodzaju kredyty w całej UE ma zostać przeznaczonych około pół miliarda euro.

Cegielski będzie zwalniał

W poznańskich zakładach Cegielskiego będą zwolnienia, a tych co zostaną czekają przestoje. Pracę może stracić nawet więcej niż 1/3 spośród 1400 zatrudnionych obecnie pracowników firmy H. Cegielski Poznań SA. Kłopoty zakładu wynikają z braku zamówień na silniki okrętowe.

Samochód w firmie po nowemu

Koniec "samochodów z kratką", za to odliczenie 60 procent podatku VAT zapłaconego przy kupnie samochodu (ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych), oraz brak prawa do odliczenia VAT-u zawartego w cenie paliwa - o takich zmianach w ustawie o podatku VAT dowiaduje się w resorcie finansów Polska Agencja Prasowa. Miałyby obowiązywać od nowego roku.

Skarb Państwa zmienia prezesa PKO BP

Rada Nadzorcza PKO BP odwołała ze stanowiska prezesa Jerzego Pruskiego oraz Tomasz Mironczuka, wiceprezesa odpowiedzialnego za inwestycje banku - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Pełniącym obowiązki prezesa został Wojciech Papierak.

Kammel & partnerka - jest śledztwo

Będzie śledztwo w sprawie byłej wiceprezes banków BPH i PEKAO S.A. Katarzyny Niezgody - potwierdza prokuratura. - Prokurator sporządza teraz plan śledztwa - ujawnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Paragraf, z którego może odpowiadać Niezgoda, mówi o karze do 10 lat więzienia.

"Nowelizacja stabilizacji, rozsądku i odpowiedzialności"

- To nowelizacja stabilizacji, nowelizacja rozsądku, i nowelizacja odpowiedzialności za finanse publiczne - mówi minister finansów o przyjętym przez rząd projekcie zmian w tegorocznym budżecie. Min. Jacek Rostowski twierdzi, że zmiana jest dokonywana w najlepszym możliwym momencie, na podstawie twardych danych o gospodarce.

Trybunał karze za Olympic

Grecja ukarana przez Europejski trybunał Sprawiedliwości. Rząd tego kraju będzie musiał zapłacić dwa miliony euro za zlekceważenie decyzji Komisji Europejskiej, nakazującej zwrot pomocy publicznej udzielonej liniom lotniczym Olympic Airways.

Jedna nowela budżetu w 2009?

Co dzieje się z budżetem? Dziś rząd zajmuje się nowelizajcją budzetu na ten rok. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Mają Goettig główną ekonomistka Banku BPH i Łukaszem Tarnawą głównym ekonomistą PKO BP. Czy będzie kolejna nowelizacja budżetu jesienią? Według Łukasza Tarnawy głównego ekonomisty PKO BP nie musimy się obawiać ryzyka drugiej nowelizacji budżetu w tym roku.

Udany czerwiec w TFI

Według wstępnych szacunków analiz online przewaga wpłat nad umożeniami może tym razem przekroczyć nawet 400 mln złotych. To kolejny miesiąc kiedy TFI radzą sobie bardzo dobrze. Ale jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" Maciej Bombol, dyrektor inwestycyjny ING Investment Management w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się korekty.

NFZ głębiej sięga do naszych kieszeni

Szef Narodowego Funduszu Zdrowia zamierza wystąpić o podwyższenie składki zdrowotnej. Podwyżka miałaby wejść w życie od roku 2011 i zapobiec spadkowi wpływów NFZ-u. Zdaniem prezesa tej instytucji to jedyny sposób na utrzymanie świadczeń zdrowotnych na obecnym poziomie.

Tania naprawa po stłuczce.

Niezawiniona stłuczka tuż przed wakacyjnym wyjazdem? Korzystając z własnego AC i warsztatu, który ma umowę z ubezpieczycielem możesz zaoszczędzić na... czasie - nawet 2 miesiące. Może wygodniej i korzystniej finansowo będzie naprawić auto na własną rękę? O licznych sposobach na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy przy naprawie auta Robert Stankiewicz rozmawiał z Marcinem Tarczyńskim z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Co z budżetem, z podatkami?

Ja byłbym bardzo ostrożny- tak, Andrzej Raczko, komentuje w TVN CNBC ewentualne plany zmiany podatków. Zdaniem byłego minister finansów rząd powienien przyjrzieć się wpływom budżetowym, takim jak VAT,a dopiero poźniej dokonywać zmian w opodatkowaniu.

Hazard odporny na kryzys

Polacy pokochali hazard. I chociaż mowa o mini salonach gier to jednak kwota mini z pewnością nie jest. W zeszłym roku wydaliśmy na hazard 17 miliardów złotych. To więcej niż na alkohol czy leki. Mini salon gier to biznes, który można w sposób dość prosty uruchomić i zarabiać pieniądze. Problem jednak w tym, że chociaż formalnie ta sfera gospodarki jest uregulowana, to jednak nie jest tajemnicą, że znaczna jej część to często, bardzo szara strefa.

Kto odwiezie walizki?

Cisza przed burzą na warszawskim Okęciu. Lot Ground Services, firma która niedawno upadła traci certyfikat do obsługi lotniska 10 lipca. LOT chce powołać nową spółkę, która miałaby zacząć działać już 11 lipca. Nie jest jednak jasne, kto tą firmę stworzy i skąd będzie pochodzić jej finansowanie. Tymczasem sam port lotniczy traci klientów, bo w niedzielę z lotów do Warszawy zrezygnowały linie EasyJet. Kolejnym przewoźnikiem, który może przestać do polskiej stolicy latać jest węgierski WizzAir.

Załamanie produkcji na Węgrzech

Większy od oczekiwań spadek produkcji przemysłowej na Węgrzech. W maju była o 22,1 procent niższa w porównaniu do maja zeszłego roku. Analitycy oczekiwali spadku o 20 procent - wynika z opublikowanych we wtorek rano przez Węgierski Urząd Statystyczny wstępnych szacunków.

Winiety

Jeżeli nie samolotem to na wakacje można zawsze wybrać się samochodem. I pozazdrościć sąsiadom wspaniałych dróg. Ale wszystko ma swoja cenę. Również dobre drogi. Ta cena to najczęściej winieta. Gdzie, ile kiedy i jak trzeba zapłacić za korzystanie z autostrad naszych sąsiadów?

Unia wzięła się za nasz deficyt

Polska ma czas do 2012 roku, aby obniżyć deficyt publiczny do poziomu 3 proc. PKB - taką decyzję podjęli ministrowie finansów Unii Europejskiej. Jest to termin zgodny z propozycją Komisji Europejskiej, która wszczęła względem Polski procedurę ostrzegawczą. W zeszłym roku nasz deficyt wyniósł 3,9 proc. PKB.

Powrót Fon'a

Decyzją GPW spółka FON została przeniesiona z notowań jednolitych z powrotem do ciągłych po udanym i wzorowym przeprowadzonym splicie akcji. Ostatnie WZA zobowiązało zarząd i radę nadzorczą do kontynuowania współpracy z Lemna International Inc w celu realizacji projektów budowy ekologicznych centrów odzysku i recyklingu. Gościem Rafała Wojdy w "Rynkach Dnia" był Piotr Żołyński, prezes FON.

Budżet od nowa

Ponad 30 miliardów złotych - o tyle mniejsze będą w tym roku wpływy budżetowe. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy budżetowej. Tymczasem premier proponuje negocjacje podatkowe tak, aby ewentualna decyzja o zwiększeniu obciążeń fiskalnych była podjęta wspólnie przez wszystkie opcje polityczne. To przerzucanie odpowiedzialności - grzmi opozycja, a prezydent Lech Kaczyński zamierza o budżecie rozmawiać z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Okęcie bez tanich linii

Przyszłość warszawskiego Okęcia zależeć będzie od strategii jaką przyjmie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Tani przewoźnicy, dotąd korzystający z tańszej Etiudy nie chcą po jej zamknięciu płacić więcej za infrastrukturę Terminału 2. Gościem Marcina Kowalskiego w programie "Bilans" był Jarosław Błaszczak – ekspert Ernst&Young

Polacy wybierają w kryzysie Irlandię

Polscy imigranci zatrudnieni w budownictwie w Irlandii godzą się na gorsze warunki pracy, ponieważ wolą ją zachować niż rozglądać się za innym zatrudnieniem albo wracać do kraju - wynika z badań Trinity College w Dublinie.

Młodzi i zdolni zarządzają

Po raz czwarty rusza Akademia Liderów Rynku Kapitałowego. Jest to program edukacyjny, który wystartował w 2006 roku z inicjatywy Fundacji im. Lesława A. Pagi. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Zarządzanie inwestycjami i ryzykiem". Telewizja TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji, a w programie "90 Minut" o szczegóły Marek Tejchman pytał Ewę Pagę z ALRK.

Ożywienie USA-Rosja

Prezydent USA Barack Obama z oficjalną wizytą w Rosji. Podczas trzy dniowego miniszczytu spotka się z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem. Tematem rozmów będą między innymi kwestie bezpieczeństwa nuklearnego. Czy w stosunkach amerykańsko - rosyjskich zmieni się coś po tej wizycie i czy będzie miała ona wpływ na handel pomiędzy obydwoma krajami? O tym w programie "90 minut" mówił prof. Krzysztof Michałek amerykanista UW.

Teta zaskoczy wynikami

Spółka Teta, dostawca oprogramowania biznesowego nie narzeka na brak zleceń. Wartość pojedynczych kontraktów jest większa niż rok temu. Według prezesa Jerzego Krawczyka, który był gościem programu "Dzień na rynkach" wyniki grupy w II kwartale będą zbliżone do ubiegłorocznych, podobnie będzie z wynikami za 2009 rok.

Nowelizacji ciąg dalszy

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach obywatelskich projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zakłada ulgę podatkową dla oszczędzających na emeryturę w III filarze. Pod tym projektem podpisało się ponad 130 tyś osób. O tym projekcie w kontekście oszczędzania i godziwej starości Jolanta Wiśniewska w programie "Biznes Lunch" rozmawiała z Adamem Sankowskim pełnomocnikiem Komitetu Obywatelskiego „Razem”.

Inwestycyje w Kazachstanie

O relizacji marzeń i planach inwestycyjnych w Kazachstanie rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia" z prezesem spółki poszukiwawczo -wydobywczej Petrolinvest Pawłem Gricukiem. Koncesja OTG w północnym Kazachstanie jest największa koncesją poszukiwawczą w tym kraju. Mc Daniels, niezależny audytor, który badał OTG, najcenniejsza koncesję na wydobycie ropy, jaką ma spółka Petrolinvest, zweryfikował raport z ubiegłego roku. Jego zdaniem, potencjalne zasoby ropy naftowej wynoszą tam 1,9 mld baryłek ropy.

Asseco South Eastern szykuje sie na GPW

"Już teraz spółka złożyła wniosek o rejestracje nowych akcji i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na przełomie lipca sierpnia zadebiutujemy na warszawskim parkiecie" - powiedział w TVN CNBC Biznes Piotr Jeleński prezes spółki. O planach wejścia na warszawski parkiet rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".