Najnowsze

Najnowsze

Nasza gospodarka szósta w Unii

W tym roku Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie sześciu największych gospodarek Unii Europejskiej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane Eurostatu. Od upadku komunizmu dokonaliśmy jakościowego skoku, który sprawił, że znaleźliśmy się blisko zamożnej Europy Zachodniej - komentują eksperci.

Ile można zarobić na kontraktach z polską armią?

Spółki giełdowe będą mogły liczyć na kontrakty z wojskiem. Będzie można również zarobić w ciągu najbliższych miesięcy na sprzedaży nieruchomości, które obecnie są w gestii polskiej armii. Co ważne 93% pieniędzy ze sprzedaży mienia Agencji Mienia Wojskowego trafia na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z dyrektorem Zespołu Gospodarki Nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego Zbigniewem Prokopczykiem.

Moda na przejęcia zdrowych biznesów

Canon ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Optopolu, spółki produkującej nowoczesny sprzęt okulistyczny, a Samsung kupi dwie fabryki firmy Amica.- To element trendu wśród światowych gigantów, którzy są nastawieni na innowacyjne przejęcia - przekonuje Cimochowski z Boston Consulting Group. O tym, co oba komunikaty oznaczają dla polskiej gospodarki, wraz z Jackiem Chwedorukiem z Rothschild Polska mówił w programie "90 minut".

USA: sprzedaż domów w górę

Dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w listopadzie o 7,4 procent miesiąc do miesiąca - czyli najszybciej od lutego 2007 roku. W ujęciu rocznym sprzedaż domów poszła w górę o 44,1 procent. To najszybciej od 10-ciu lat, czyli w całej historii gromadzenia tych danych. O sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości w magazynie "90 minut" z członkiem zarządu Noble Bank, Maurycym Kuhnem rozmawiał Marek Tejchman.

Sukces czy porażka Optopolu?

Światowy gigant optyki, firma Canon ogłosiła wezwanie na 100% akcji spółki Optopol. Jeśli wezwanie się powiedzie, technologia polskiego producenta urządzeń do diagnostyki okulistycznej znajdzie wsparcie w szerokim rynku Canona. Czy nie jest to po prostu próba połknięcia konkurenta? Z tym pytaniem musiał zmierzyć się w "Bilansie" twórca i prezes Optopolu, Adam Bogdani.

Kto zarobi na Samsungu?

Amica sprzedała Samsungowi dwie fabryki. Do Polski wkroczy więc kolejny światowy potentat w branży AGD. Wejście dużej marki wiąże się z powstaniem fabryk mniejszych producentów, którzy współpracują z gigantem - przekonuje gość "Bilansu". O tym kto oprócz Amici może zarobić na transakcjach z Samsungiem rozmawialiśmy z Markiem Cieślakiem, prezesem Łódzkiej Specjalnej Srefy Ekonomicznej, w której działają już takie firmy jak Siemens, Bosch czy Indesit.

Czekając na debiuty

Kto na giełdę w przyszłym roku? Inwestorzy już dzisiaj zastanawiają, kiedy i jakie inwestycyjny okazje pojawią się na rynku. Mijający rok mimo kiepskiej koniunktury w gospodarce wcale był całkiem dobry pod względem liczby debiutów. Kto wybiera się na parkiet w roku 2010 i która z nowych spółek może być tą najbardziej oczekiwaną, bo dającą szanse na największy zysk? O tym Marek Klapa.

"Dajcie kredyt gospodarce"

Gospodarka USA pnie się do góry, ale zagraża jej to, że banki wciąż niechętnie udzielają pożyczek - uważa Timothy Geithner, amerykański sekretarz skarbu. Sądzi też, że banki przesadzają teraz z zaostrzaniem polityki kredytowej, dlatego firmy wciąż nie mogą inwestować.

Obiecali i nie oddali

Menedżerowie z AIG, którzy zarzekali się niedawno, że oddadzą swoje bonusy, w większości tego nie zrobili. "Washington Post" pisze, że do kas banku do końca tego roku miało wrócić 45 milionów dolarów, a wróciło tylko 19 milionów.

Laponia? To na Wyspach Brytyjskich

Żeby zobaczyć Świętego Mikołaja w otoczeniu elfów i psów husky wcale nie trzeba jechać do Laponii. Wystarczy wycieczka do brytyjskiego hrabstwa Kent, gdzie powstał gigantyczny świąteczny park rozrywki.

Polacy kochają bazary

Choć w polskim handlu królują już galerie handlowe i hipermarkety, krajowy konsument wciąż kocha bazary. 1/3 Polaków spędza na nich nawet 40 dni w roku. To rekord w skali całej Unii Europejskiej.

Volvo już w rękach chińskich

Ford potwierdza, że udało mu się ustalić najważniejsze punkty sprzedaży swojej szwedzkiej marki Volvo chińskiemu koncernowi Geely. Umowa ma zostać podpisana w pierwszym kwartale przyszłego roku, a transakcja ma zostać sfinalizowana w drugim kwartale.

Czytnik Kindle zhakowany

Izraelski haker złamał zabezpieczenia e-książek dla Kindle - przenośnego czytnika sprzedawanego przez Amazon. Znalazł on sposób, by e-booki można było czytać w dowolnym innym urządzeniu czy komputerze.

Ważne wiadomości? To z TVN24 i tvn24.pl

TVN24 okazała się najczęściej cytowaną w listopadzie telewizją, a tvn24.pl jednym z trzech najczęściej cytowanych portali - wynika z badania "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce", przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów.

Pierwsze "równe kable" TP SA

TP SA oddaje berło monopolisty. Spółka podpisała z Netią umowę, która gwarantuje temu największemu operatorowi alternatywnemu dostęp do infrastruktury TP SA na takich samych zasadach, z jakich korzysta ich właściciel. Jest to jedno z głównych postanowień tzw. Karty Równoważności, która uchroniła Telekomunikację Polską przed podziałem.

Żyto dobija NFZ

W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia stracił niemal z dnia na dzień kilkaset milionów z powodu... spadku cen żyta. Składka, którą płacą rolnicy uzależniona jest bowiem głównie od ceny kwintala. Wiceminister zdrowia Jakub Szulc nie wykluczył w TVN CNBC Biznes, że poprze propozycję szefa NFZ o zmianę zasad naliczania składki.

Amerykanie kryzys spędzają w kinowej sali

Amerykanie kryzys najwyraźniej postanowili przeczekać w kinie. Już wiadomo, że rok 2009 zakończy się rekordowymi, przekraczającymi 10 miliardów dolarów wpływami w kasach. Swój rekord ustanawiamy także i my nad Wisłą.

Co dziewiąty Polak bez pracy, ale umyty

Przybywa bezrobotnych. Według danych GUS, w listopadzie poziom bezrobocia wyniósł 11,4 procent - miesiąc wcześniej było to 11,1 proc. Mimo to w listopadzie nieoczekiwanie Polacy ruszyli na zakupy. Najbardziej wzrosła sprzedaż... kosmetyków.

Herbata potanieje, bo... zacznie padać deszcz

Ceny herbaty, które w tym roku osiągnęły rekordowy poziom z powodu suszy w Indiach, Sri Lance i Kenii, ustabilizują się w 2010 roku - twierdzi FAO, Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Zdaniem przedstawicieli tej agendy ONZ, w przyszłym roku pogoda w w głównych regionach produkcji herbaty w Azji i Afryce powinna wrócić do normy.

Rosja zbroi juntę w Birmie

Koncern Rosoboronexport sprzeda władzom Birmy 20 odrzutowców MiG-29 za 570 mln dol na - donosi rosyjski dzienniki "Kommiersat". To kolejna zbrojeniowa umowa między Kremlem a wojskową juntą z Rangunu.

Skrócony lot Dreamlinera

Drugi lot Dreamlinera odbył się już bez takiego zainteresowania mediów, jak ten sprzed tygodnia. Druga maszyna z prototypowej serii amerykańskiego Boeinga po raz drugi wzbiła się w powietrze we wtorek - i szybko wróciła na ziemię.

Włosi wyciągają Pandę z Polski

Fiat wydaje się coraz bardziej ulegać protekcjonistycznym naciskom włoskich polityków i związkowców. Władze koncernu zapowiedziały, że zamierzają zainwestować i zwiększyć produkcję aut. Tyle, że głównie we Włoszech. Ma się tam m. in. przenieść z Polski produkcja popularnej Pandy.

Nasze gęsi zawojowały Niemcy

W Niemczech w Boże Narodzenie na stole niemal obowiązkowo musi pojawić się pieczona gęś. A jak wyliczają statystycy, dwie na trzy zjedzone tam ptaki pochodzą z Polski.

Służby topią Gudzowatego w biopaliwach?

Należąca do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego spółka Akwawit Brasco przegrała już drugi przetarg w Orlenie i straciła zlecenie tego największego odbiorcy biokomponentów w Polsce - czytamy w "Pulsie Biznesu". Sam biznesmen sugeruje, że za porażką stać mogą służby specjalne.

Super pociągi zamiast autostrad

Do 2020 roku przez Polskę śmigać będą pociągi z prędkością 160 km/h. Mają połączyć 12 największych miast w Polsce. Zamiast na autostrady, po 2012 roku rząd zacznie stawiać na rozwój kolei - donosi w środę dziennik "Polska".

2010 rokiem przemysłu

Ostatnie dni 2009 roku to czas nie tylko na robienie bilansu ostatnich dwunastu miesięcy, ale też ustawianie portfela pod to, co ma wydarzyć się po 1 stycznia. Wiceprezes Union Investment TFI radzi w "Rynkach dnia", w co zainwestować, by w przyszłym roku cieszyć się przyzwoitym zyskiem. Jego zdaniem najbardziej warto gromadzić akcje spółek przemysłowych...

Microsoft znów łamie prawo. I znów płaci

Od 11 stycznia 2010 roku w USA zakazana będzie sprzedaż edytora tekstów Word 2003 i 2007 firmy Microsoft, a koncern ma zapłacić 290 mln dolarów kary za naruszenie praw patentowych. Gigant z Redmond zadeklarował, że nowe wersje edytora już nie będą łamać cudzych patentów.

Kto stoi w rozkroku między giełdą i bankructwem?

94 spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mają niepewną sytuację finansową, a 64 przedsiębiorstwa mogą być narażone na zwiększone ryzyko upadłości - ostrzega firma doradcza PricewaterhouseCoopers. Najwięcej firm w ciężkiej sytuacji jest w branży deweloperskiej.

Uciekł nam samolot. Jakie mamy prawa?

Śnieg zasypał londyńskie lotniska, Gatwick, Heathrow i Luton. Na Luton nic nie startuje i nic nie ląduje. Wśród odwoływanych lotów są także połączenia z polskimi miastami. Anulowano m.in. loty do Gdańska, Katowic i Warszawy. Takie przykre niespodzianki mogą nas jeszcze spotkać przed świętami, bo ruch na lotniskach jest nasilony. Jeżeli przyjdzie nam spędzić święta na lotnisku to jakie mamy prawa, na co możemy liczyć, kiedy i w jakiej formie? O tym wszystkim rozmawiamy z Anną Olechowik-Kozłowską z Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Dwa nowe serwisy Bankiera w 2010 roku

Bankier.pl podsumowuje rok i podsumowuje swoją obecność na GPW. W przyszłym roku spółka może bowiem zniknąć z parkietu, jeśli MIH Allegro zakończy proces wezwania na jej akcje. Zanim Bankier zniknie jednak z giełdy, w sieci pojawią się dwa nowe serwisy spółki. Odpowiadając na pytanie widza "Dnia na rynkach" Roman Bryś z Rady Nadzorczej Bankiera, zdradził, że jeden z nowych serwisów będzie oparty na funkcjach społecznościowych