Najnowsze

Najnowsze

Budżet okiem pracodawcy

W 2010 roku rząd planuje rekordowy deficyt budżetowy - 52,5 mld złotych. Taka perspektywa niepokoi Dariusza Witkowskiego, eksperta KPP. O punkt widzenia pracodawców w sprawie przyszłorocznego budżetu pytała Jolanta Wiśniewska.

W wakacje świat nie poleciał

Hamuje tempo spadków w międzynarodowym ruchu lotniczym. Jak podaje Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych IATA, w sierpniu ruch pasażerski stopniał o 1,1 procent w porównaniu z tym samym miesiące ubiegłego roku, po spadku o prawie 3 procent w lipcu. Przewóz towarów stopniał o 9,6 procent, wobec 11,3 proc. miesiąc wcześniej.

EuRoPol Gaz a bezpieczeństwo Polski

Podczas niedawnej wizyty w Polsce, Wladimir Putin oświadczył, że należy powrócić do równego podziału - 50 na 50 procent - pomiędzy rosyjskim Gazpromem a Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem w EuRoPol Gazie. Na temat sporu z Rosją o gaz i bezpieczeństwa energetycznego Polski mówił Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu

Budżet 2010

Projekt ustawy budżetowej przeszedł już swoje pierwsze batalie i został przyjęty przez rząd. Opinia społeczna zdążyła się już oswoić z nowymi założeniami budżetowymi. Na temat ustawy budżetowej i perspektyw jej wykonania mówił w programie "Pieniądze od Rana" Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku

Do rad TVP i PR już nie twórcy, tylko urzędnicy

Ministerstwo Skarbu zapewnia, że "wkrótce" powinni zostać powołani nowi przedstawiciele resortu do Rad Nadzorczych Telewizji Polskiej SA i Polskiego Radia SA. Jednak tym razem reprezentanci ministra skarbu mają pochodzić z samego resortu, a nie jak poprzednicy - z grupy wskazanej przez środowiska twórcze i naukowe.

Owce zeszły z tatrzańskich hal

Starzejący się bacowie wypasający owce na tatrzańskich halach narzekają, że nie mają następców. Jeszcze trochę władze Tatrzańskiego Parku Narodowego będą musiały wynajmować baców i ich stada, żeby owce nie zniknęły z tatrzańskich hal. 29 września - w dniu Świętego Michała - odbywa się osod, czyli zejście owiec z górskich hal.

Polskie stocznie znów na sprzedaż

Niekończącej się historii pod tytułem "Sprzedaż Polskich Stoczni" akt kolejny: po fiasku rozmów z inwestorami z Kataru, Agencja Rozwoju Przemysłu w środę ogłosi kolejny przetarg na majątek zakładów w Gdynii i Szczecinie. Tym razem ma o nim dowiedzieć się cały świat.

Niemcy po wyborach

Nowy niemiecki rząd - jak może wyglądać jego polityka gospodarcza, społeczna i zagraniczna? O tym w rozmowie Marka Tejchmana z prof. Eugeniuszem Cezarym Królem - historykiem i politologiem, kierownikiem Katedry Politologii Collegium Civitas

O budżecie i reformie finansów

System podatkowy w Polsce grzęźnie, obywatele za to płacą - podkreślił w "Bilansie" TVN CNBC doktor Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte. Raport Banku Światowego na temat wadliwego systemu podatkowego nie pozostawia złudzeń - Polska zajmuje 150 miejsce w zestawieniu liczącym 183 kraje.

LOT nadal optymistyczny

Albo płynność finansowa, albo prawa pracowników - prezes LOT-u, Sebastian Mikosz ostrzega pracowników Polskich Linii Lotniczych. Związkowcy twierdzą, że są gotowi na kompromis, ale nie taki, jaki proponuje prezes. O tym, jak rzeczywiście wygląda sytuacja Polskich Linii Lotniczych rozmawialiśmy w programie "90 Minut" z prezesem spółki, Sebastianem Mikoszem

Dotacje unijne 2009

W 2009 roku przewidziano 17 miliardów złotych na unijne dotacje. O to, ile z tych funduszy zostało już wykorzystane i czy cała kwota zostanie użyta pytaliśmy Jarosława Pawłowskiego, wiceministra rozwoju regionalnego

Ofensywa Banku BRE

BRE Bank rozpoczął nową kampanię skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw. Akcja ma na celu zachęcić firmy do polityki banku, która zakłada profesjonalną i kompleksową obsługę oferowaną do tej pory tylko dużym korporacjom. O nowej ofercie Banku BRE i o perspektywach jego rozwoju rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach" z członkiem zarządu - Przemysławem Gdańskim

Sytuacja w turystyce

Mamy dobre warunki dla rozwoju całej branży turystycznej. Wielu uważa, że kryzys w branży turystycznej był bardziej na płaszczyźnie mentalnej niż w rzeczywistości. Na temat sytuacji w branży i w spółce prezes Rainbow Tours - Grzegorz Baszczyński mówił w programie " Dzień na Rynkach".

Związki nie zostawiają na budżecie suchej nitki

Projekt budżetu 2010 r. bije w najbiedniejszych i nie łagodzi społecznych skutków kryzysu gospodarczego - uważają przedstawiciele największych central związkowych. Lepiej o projekcie mówią ekonomiści.

Oszczędzają na szkieletach i wydrążonych dyniach

Kryzys finansowy najwyraźniej wystraszył Amerykanów - i to na tyle skutecznie, że postanowili oszczędzać także na święcie strachów - Halloween. A wydatki z nim związane uważa się za prognostyk tego, co wydarzy się na rynku w końcówce roku.

Minister myli się w sprawie TVP

Pisali do sądu - i się pomylili. Minister skarbu złożył wniosek o dopuszczenie w charakterze strony w postępowaniu dotyczącym rejestracji władz TVP. Teraz ministerstwo przyznaje, że w piśmie do sądu znalazły się dane niewłaściwej osoby, co jednak jego zdaniem nie powinno mieć wpływu na decyzję sądu.

Rząd: budżet ostrożny, bezpieczny i wykonalny

- Przygotowywaliśmy budżet w czasach trudnych dla światowej gospodarki i chcieliśmy by był odpowiedzialny, ostrożny i bezpieczny, a także wykonalny - stwierdził premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu, podczas którego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2010. Dziura budżetowa wyniesie 52,2 mld zł.

BNP odda pieniądze państwu

Największy francuski bank BNP Paribas podnosi kapitał. Bank ogłosił, że chce pozyskać z rynku 4,3 miliarda euro - po to, by oddać pieniądze rządowi w Paryżu i w ten sposób uniezależnić się od wpływu państwa.

Telewizja w komórce już w stolicy

Spółka INFO-TV-FM, wybrana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej operatora telewizji mobilnej, oferuje już tę usługę hurtowo na terenie Warszawy.

Cierpi wiarygodność Litwy

Agencja Moody's tnie rating Litwy. Agencja obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej tego kraju w zagranicznej i lokalnej walucie do Baa1 z A3 - a perspektywa pozostaje negatywna, co oznacza, że możliwe są dalsze obniżki ratingu.

NBP: Dług publiczny przekroczy II próg

Dług publiczny w 2010 roku znacznie przekroczy poziom 55 proc. PKB, czyli II próg ostrożnościowy zapisany w Konstytucji - prognozują analitycy NBP. Rząd, który dzisiaj zajmuje się budżetem na przyszły rok, liczy, że uda się utrzymać dług poniżej tego progu.

W Japonii dramatycznie spadają ceny

Pogłębiająca się deflacja i spadający popyt - z tym musi borykać się japońska gospodarka. Według najnowszych danych ceny towarów i usług spadły tam w sierpniu o 2,4 procent rok do roku. Deflacja jest jeszcze głębsza niż miesiąc wcześniej, gdy wynosiła 2,2 procent.

Dzwonimy przez internet najczęściej w Europie

28 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu dzwoni za pomocą komunikatora internetowego - wynika z badania przeprowadzonego przez Ericsson Consumer Lab. Analitycy ustalili, że Polacy najczęściej w Europie, obok Czechów, używają "telefonii internetowej".

Bezrobocia się już nie boimy

Przestajemy bać się bezrobocia. Przybywa osób rozglądających się za nowym zatrudnieniem - pisze "Puls Biznesu". Wzrost bezrobocia jednak ciągle nam zagraża - przestrzega "Dziennik gazeta Prawna". Na koniec tego roku w urzędach pracy może być zarejestrowane 2 mln bezrobotnych, a wzrost płac wyhamuje, co oznacza, że mogą one realnie nawet tracić na wartości.

Minister Grad ocalił prezesa Farfała

Sąd Rejestrowy miał w poniedziałek zdecydować, kto rządzi w telewizji publicznej. Pełniący obowiązki prezesa Piotr Farfał, czy Bogusław Szwedo, oddelegowany na to stanowisko przez nowowybraną radę. Tak się jednak nie stało. Bo minister skarbu Aleksander Grad ponownie wkroczył do gry - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Autostrady giną w mglistej przyszłości

Budowa autostrad stoi w miejscu. Dopiero w 2012 roku możemy liczyć na istotne wydłużenie ich sieci. W najbliższych dwóch latach nie uda się zrealizować teoretycznie obowiązujących planów z 2007 roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Długi wymykają się spod kontroli

Rośnie liczba krajów z gigantycznym długiem publicznym. W porównaniu z Włochami Polska ma dług pod kontrolą. Na tle innych krajów naszego regionu Europy nie jest tak różowo. W 2011 roku będziemy wraz z Łotwą ustępować tylko Węgrom - pisze "Rzeczpospolita".

O ile podrożeją papierosy?

Złoty osłabł, a więc akcyza musi wzrosnąć. Ponieważ w Unii obowiązują minimalne stawki akcyzy wyrażone w euro, dlatego gdy przeliczy się je na złote, podatek musi wzrosnąć. Dlatego zapłacimy w przyszłym roku więcej za papierosy i olej napędowy. Ceny wzrosną co najmniej o kilkanaście groszy, ale w zależności od tego, jak zachowa się polska waluta, podwyżki mogą być znacznie wyższe - pisze "Rzeczpospolita".

Chętniej naprawiamy błędy wobec fiskusa

Łagodniejsze przepisy skłaniają podatników do korekt swoich zeznań - donosi "Rzeczpospolita". I przytacza dane, według których w pierwszym półroczu 2009 roku po wizycie inspektorów kontroli skarbowej podatnicy wpłacili rekordową kwotę ponad 192 mln zł do kasy państwa.