Najnowsze

Najnowsze

Bruksela mówi "tak" polskiej recepcie na kryzys

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy dla instytucji finansowych. Choć mało kto wie, że taki istnieje, to przewiduje on m.in. gwarancje na krótko- i średnioterminowe zobowiązania, co ma zachęcić banki do udzielania nawzajem sobie pożyczek oraz zapewnić płynność instytucji finansowych.

Sejm uchwalił podatkowe kuriozum?

- Nigdzie na świecie pracodawcy nie rozliczają podatku dochodowego za pracowników. Przyjęte u nas rozwiązanie jest więc oryginalne i raczej nieprzemyślane - komentuje ironicznie nowe przepisy uchwalone przez Sejm ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Dariusz Witkowski. Z kolei Rafał Iniewski z PKPP Lewiatan zwraca uwagę na niepotrzebne koszty, które będą musieli ponieść pracodawcy.

Studenckie nominacje dla TVN i TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 otrzymali sześć nominacji do studenckich nagród MediaTorów. Wyróżnienia przyznają studenci dziennikarstwa z całego kraju.

Teraz G20 ma rozdawać karty w gospodarce

G20 zostanie przekształcone w stałą światową radę gospodarczą - wynika z projektu komunikatu końcowego szczytu grupy. Wzmocniona ma zostać także rola nowych graczy na międzynarodowej scenie gospodarczej, takich jak Chiny czy Indie.

Grozi nam herbaciany kryzys

Światu grozi deficyt herbaty oceniany na co najmniej 10 procent - donoszą indyjskie media. Powód? Słabe tegoroczne zbiory w Indiach, Kenii i Sri Lance - krajach, które są największymi eksporterami herbaty i dostarczają razem ponad 50 proc. tego produktu na światowe rynki.

Miejsca pracy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Na rynku spowolnienie, ludzie obawiają się o utratę miejsc pracy, ale nie w Łódzkiem. Komisja Europejska zgodziła się na to, by Polska przekazała łódzkim zakładom Della 54,5 mln euro pomocy inwestycyjnej. Według komisji ten projekt pomoże w rozwoju regionowi łódzkiemu. Jednak nie tylko DELL inwestuje w Łodzi. Na temat inwestycji i miejsc pracy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozmawiał Marek Cieślak, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dobre praktyki Skarbu Państwa?

Skarb Państwa wykorzystuje dominującą pozycję w spółkach, w których ma swoje udziały - mówił w TVN CNBC Biznes Tomasz Bujak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W jaki sposób dochodzi do wykorzystania dominującej pozycji państwowego właściciela? W jakich sytuacjach zachowana jest równowaga? Między innymi o tym Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Tomaszem Bujakiem w programie "Pieniądze od Rana".

PIT rozliczą za ciebie w pracy

Od 2011 r. pracownicy nie będą musieli wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT - zrobią to za nich pracodawcy. Nowe regulacje przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe pieniądze dla studentów

Samorządy, fundacje, stowarzyszenia, a nawet osoby fizyczne będą mogły przyznawać stypendia studentom i doktorantom - zdecydował Sejm. Do tej pory było to niemożliwe.

Tauron i prywatyzacja

Dziś "Dzień z prywatyzacją". Drugą spółką z branży energetycznej po PGE, którą ma zostać sprywatyzona jest Tauron. Na temat prywatyzacji i planów Taurona, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Stanisław Tokarski, wiceprezes spółki Tauron.

Inwestorzy do prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej.

Wszelka prywatyzacja może polskiej chemii tylko pomóc - podkreślił w TVN CNBC Krzysztof Grzybowski z Frost & Sullivan, Technical Insights komentując zakwalifikowanie 6 inwestorów do negocjacji w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej.

Zgarnij 25 mln zł na pożegnanie Dużego Lotka

Jutro kumulacja w Dużym Lotku. Do wygrania 25 milionów złotych. Jeżeli "szóstkę" trafi tylko jedna osoba, zostanie absolutnym rekordzistą - jeszcze nigdy nikt w Polsce nie wygrał takiej kwoty. Wiele wskazuje na to, że tego wyniku nie przebije także nikt w przyszłości. Od 9 października Duży Lotek przestaje bowiem istnieć - zastąpi go nowa loteria: Lotto.

Nadchodzi superszybki mobilny internet

Usługi telefonii komórkowej czwartej generacji (tzw. LTE) zostaną uruchomione w Polsce w 2011 r. - pisze "Rzeczpospolita". Dzięki nim będzie można korzystać z bezprzewodowego, mobilnego internetu z prędkością nawet osiem razy większą niż obecnie.

Za co złapali celebrytkę?

Dajcie nam łapówkę, a my zaniżymy wartość spółki, byście taniej mogli ją kupić - taki scenariusz afery z Weroniką M.-P. w roli głównej analizuje prokuratura. O sprawie pisze "Puls Biznesu".

Nie ma bata na sterty ulotek w twojej skrzynce

Wymiana skrzynek pocztowych na tzw. euroskrzynki, sprawiła, że dostęp do nich mają teraz nie tylko listonosze, lecz także postronne osoby. W efekcie w skrzynkach lądują sterty ulotek i reklam. Prawo jest wobec nich bezradne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zabraknie na nasze emerytury

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, którym administruje ZUS, otrzyma w 2010 roku rekordową dotację z budżetu w wysokości 37,9 mld zł. Mimo to zabraknie mu na wypłatę świadczeń - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

G20 zamiast G8

Liderzy państw G20 uzgodnili, że gremium to na stałe zastąpi G8 w roli głównego koordynatora światowej gospodarki. Ustalili również nowy podział głosów w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który - jak zaznaczono - "lepiej odzwierciedla rosnące znaczenie gospodarek wschodzących".

G20 - sposoby na kryzys

Przywódcy 20-tu najbardziej uprzemysłowionych gospodarek świata będą musieli wypracować w Pittsburghu międzynarodowe porozumienie dotyczące szacowania ryzyka dla rynku finansowego - mówił w TVN CNBC Biznes były minister finansów. O tym, co przyniesie szczyt G20, Rafał Wojda rozmawiał z programie "Bilans" z Andrzejem Raczko - byłym ministrem finansów

Zakończenie sporu z Eureko znów się oddala?

Na piątkowym posiedzeniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PZU nie zapadnie decyzja o wypłacie dywidendy - podaje IAR. Wiadomo też, że Ministerstwo Skarbu Państwa i Eureko będą głosowały za ogłoszeniem przerwy w obradach NWZA do 1 października. Oznacza to, że między stronami wciąż nie ma porozumienia, a tym samym oddala się zakończenie ośmioletniego sporu.

Prezydent Kaczyński otwiera sesję w USA

Na najsłynniejszym balkonie świata gospodarki zawisła flaga Polski. Z wizytą do Stanów Zjednoczonych wybrał się prezydent Lech Kaczyński. Po spotkaniu z prezesem NYSE, prezydent Kaczyński uroczyście otworzył sesję giełdową. W prezydenckiej delegacji do Nowego Jorku był między innymi minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik. Kilka minut po starcie notowań połączyliśmy się z Wall Street, by porozmawiać z ministrem HJan

Niemcy z pomocą dla Opla

Niemcy będą szukać z partnerami z UE "dobrego europejskiego rozwiązania" w sprawie pomocy publicznej dla spółki motoryzacyjnej Opel - zapewnił niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. W ten sposób odniósł się do rosnącej krytyki ze strony Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w związku z planowaną sprzedażą większości udziałów w Oplu austriacko-kanadyjskiemu konsorcjum Magna i rosyjskiemu Sbierbankowi.

Nominacja do nagrody Hot Bird TV Awards

Telewizja TVN CNBC Biznes znalazła się w gronie 4-ech stacji nominowanych do międzynarodowej nagrody Hot Bird TV Awards w kategorii kanałów informacyjnych. W konkursie wystartowały w tym roku 144 kanały z różnych stron świata, w kategorii kanałów informacyjnych zgłoszeń było 9 - poza nominowaną czwórką wystartowały w niej stacje: BBC Arabic, Bloomberg, CNBC UK, włoski RaiNews 24 i rosyjska stacja RT TV Chanel. Jury złożone z niezależnych ekspertów rynku mediów ogłosi swój werdykt podczas gali finałowej w Wenecji, 20 listopada.

Sześciu inwestorów w kolejce po polską chemię

Nafta Polska zakwalifikowała sześciu inwestorów, z którymi będą prowadzone negocjacje w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - poinformował prezes Nafty, Marek Karabuła. Dodał, że przedstawione propozycje cenowe są atrakcyjne i zawierają premię w stosunku do wyceny rynkowej.

Jeszcze tańsze latanie

Bilet lotniczy za 1 grosz - albo lot z Warszawy do Sztokholmu za 30 złotych. Linie lotnicze na wszelkie sposoby starają się zachęcić do korzystania ze swoich usług - bo bez nowych klientów wiele z nich już wkrótce może nie wystartować. Szacuje się, że w tym roku linie lotnicze na całym świecie stracą w sumie aż blisko 28 miliardów dolarów. O niskich lotach branży lotniczej i wysokich upustach, które mają wspomóc podniebny biznes - Patrycjusz Wyżga

Zdrowy zysk

26 miliardów złotych - tyle Polacy wydali w zeszłym roku na prywatne leczenie. To już połowa tego, ile wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Polacy coraz częściej stosują się do zalecenia: pacjencie lecz się sam. A to oznacza, że rośnie nam kolejny wielki sektor w gospodarce. Jak się w tym sektorze robi biznes, kto i ile może na tym zarobić? O tym Łukasz Kijek

Nowoczesne płacenie

Bliskość popłaca. A wręcz płaci. Nowe, działające juz ale niezbyt rozpowszechnione technologie pozwalają płacić w sklepie, parkomacie czy automacie z napojami za pomocą zbliżenia naszego telefonu do czytnika. Specjalne pole wychwytuje sygnał i rachunek zapłacony. O tym jak to zrobić i czy to aby na pewno bezpieczne - Cezary Królak.

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych

Bardziej opłaca się budować własny dom niż kupować mieszkanie. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej działki. W przeciwnym razie na działkę i budowę domu w pobliżu wielkiego miasta można sporo zapłacić. Możemy zaobserwować również spadek cen usług firm budowlanych, oraz nieznaczny spadek cen materiałów. Na temat sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Zbigniew Kwapisz, Polskie Składy Budowlane.

Zysk i bezpieczeństwo w kopalniach

Nie będziemy kopać węgla tam, gdzie wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem dla życia górników - mówi premier Donald Tusk. Czy taka deklaracja może zostać zrealizowana? Co to oznacza dla polskiego przemysłu górniczego? Jak radzą sobie z tym inne kraje? Jak mądrze rozwiązać walkę o bezpieczeństwo i o zysk? O to w programie "Pieniądze od Rana" Jolanta Wiśniewska pytała byłego ministra gospodarki, Janusza Steinhoffa.

AXA TFI - co wniesie na rynek funduszy inwestycyjnych?

Nowe towarzystwo funduszy inwestycyjnych wchodzi na rynek. AXA TFI ma za sobą poważnego francuskiego ubezpieczyciela. W "Rynkach dnia" gościł jego prezes Adrian Adamowicz. Roberta Stanilewicz pytał gościa jakiej polityki inwestycyjnej można się spodziewać po zarządzających AXA TFI.

Pan-europejski nadzór finansowy

Bruksela bierze się za zacieśnianie nadzoru finansowego w Unii Europejskiej. Komisja Europejska ogłosiła szczegóły stworzenia pan-europejskiego nadzoru finansowego. Bruksela chce między innymi utworzyć osobny organ do spraw wczesnego ostrzegania o ryzyku w systemie finansowym. O pomyśle Unii oraz o szczycie G20, rozmawialiśmy z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP oraz byłym Generalnym Inspektorem Nadzoru Bankowego