Najnowsze

Najnowsze

Oblicz rentowność swojej firmy

Wskaźniki zysków i strat pozwalają ocenić opłacalność prowadzenia firmy, także całkiem małej. Ilustrują ile zysku przynosi każda złotówka ze sprzedaży. Jest ich wiele. Np. wskaźniki zyskowności sprzedaży netto i brutto pozwalają właściwie zarządzać kosztami, mówi dr Iwona Cieślak z Akademii Leona Koźmińskiego.

Sprawdź swojego kontrahenta

Źródłem danych finansowych o naszym przyszłym kontrahencie może być Monitor Polski B i Krajowy Rejestr Sądowy. Trzeba mieć jednak świadomość, że opóźnienie w aktualizacji danych w przypadku Monitora Polski B może wynosić nawet kilkanaście miesięcy, mówi Wojciech Komer z HLB Sarnowski & Wiśniewski Sp. z o.o. Możemy skorzystać także z usług tzw. wywiadowni gospodarczej, która opracuje dla nas wszystkie dane dostępne w publicznych rejestrach o interesującej nas firmie. Koszt takiego raportu wynosi od kilkuset do około 1 tys. złotych.

10 proc. na Tauronie? Najwyżej...

- Dziesięć procent, to jest to, na co możemy liczyć - tak o potencjalnym zarobku na akcjach Tauronu, dzień przed debiutem spółki na warszawskim parkiecie, mówi Andrzej Domański, zarządzający Noble Funds TFI. Debiut - w środę.

Kompromis według Google'a

Wojna Google'a z Chinami trwa. Rząd ChRL tym razem grozi, że cofnie firmie licencję na działalność w Chinach, jeśli Google utrzyma automatyczne przekierowanie ze strony google.cn na wyszukiwarkę w Hongkongu. Koncern już wymyślił, jak obejść zakaz. Czy chińskie władze zaakceptują taki kompromis?

Kto kupi akcje BZ WBK?

W Londynie dużo się mówi na temat przejęcia BZ WBK przez PKO BP. Jednak jak przyznaje Maciej Szczęsny, analityk banku inwestycyjnego Nomura, jest kilka innych instytucji branych pod uwagę, które są zainteresowane kupnem. Chodzi m.in. o rosyjski Sbierbank, który może aktywnie uczestniczyć w procesie kupna banku i podbijać cenę.

Nie ma wiadomości, nie będzie gazet

Poważne zakłócenia w transporcie publicznym, trudności z korzystaniem ze służby zdrowia - Grecja od rana we wtorek zmaga się ze skutkami kolejnego już strajku generalnego przeciw oszczędnościom, na jakie zdecydował się tamtejszy rząd. Greccy dziennikarze w ramach strajku nie nadają dzienników radiowych i telewizyjnych. Nie ukaże się środowa prasa.

Global Finance Conference 2010

Dziś drugi dzień Global Finance Conference 2010 w Poznaniu i kolejne wykłady z teorii i praktyki biznesu. W stolicy wielkopolski jest Błażej Karwowski, reporter TVN CNBC Biznes, który mówi o najciekawszych zaplanowanych na dziś panelach dyskusyjnych i zapowiada kolejne wywiady z gośćmi konferencji, które będziemy emitować na naszej antenie.

Prognozy dla złotego

Rynek złotego odczuwa wpływ złej sytuacji w krajach regionu, uważa Marek Rogalski analityk DM BOŚ. Jego zdaniem, na rynku walutowym będzie nadal nerwowo i obawia się, że w lipcu może dojść do sytuacji, kiedy euro może kosztować 4,30 zł.

1 proc. - ostatnie podejście

Ostatnia chwila, by oddać wybranej Organizacji Pożytku Publicznego 1 proc. podatku za 2009 rok. 30 czerwca to ostatni dzień, gdy wskazana w korekcie zeznania wpłata 1 proc. zostanie uwzględniona - przypomina "Gazeta Prawna".

Bezpłatne obwodnice?

Rząd może podjąć dziś decyzję o tym, czy przejazd obwodnicami miast dla samochodów osobowych i motocykli będzie bezpłatny. Dr inż. Izabella Mitraszewska z Instytutu Transportu Samochodowego uważa, że mieszkańcy nie powinni płacić za korzystanie z obwodnic własnych miast. W przeciwnym razie czekają nas gigantyczne korki, bo jej zdaniem wdrożenie elektronicznego systemu opłat w przyszłym roku jest nierealne.

Mr. Swatch nie żyje

Nicolas Hayek, twórca firmy Swatch, która uratowała szwajcarski rynek produkcji zegarków, zmarł w nieoczekiwanie w poniedziałek - poinformowali przedstawiciele Swatch Group w oficjalnym komunikacie. Hayek zmarł na serce. Miał 82 lata.

Dołożymy do Fiata?

W zamian za likwidację linii produkcyjnej Pandy, Fiat na otarcie łez miał do Polski przenieść produkcję Lancii Ypsilon. I zrobi to, jeżeli rząd dopłaci, tworząc z terenów fabryki specjalną strefę ekonomiczną - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Przywódcy przestają się bać światowego kryzys"

Jednolita, globalna reforma systemu finansowego jest mało prawdopodobna, bo przywódcy przestają się bać światowego kryzysu. Tak szczyt G20 w Toronto podsumowuje Krzysztof Błędowski, ekonomista Manufacturers Alliance. W „Rynkach dnia” komentarz z Waszyngtonu po globalnym szczycie G20 w Toronto.

Inwestycje zagraniczne

W programie "90 Minut" o raporcie inwestycji zagranicznych Polsce i na całym świecie przygotowanym przez Ernst&Young, Marek Tejchman rozmawiał z Marcinem Kaszubą z Ernst&Young.

Przez Hollywood na NewConnect

MSCI Films producent zagranicznych filmów przygotowuje się do debiutu na rynku NewConnect. Spółka chce pozyskać w ramach oferty prywatnej 5 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na kolejne produkcje filmowe. A będą to w dalszym ciągu produkcje zagraniczne, bo jak mówi prezes spółki w TVN CNBC Biznes - "Aby w Polsce na filmie dobrze zarobić, trzeba sprzedać na niego przynajmniej milion biletów. Marcin Kowalski rozmawiał w "Rynkach dnia" z prezesem MSCI Films, Konradem Wojterkowskim

Komentarze po szczycie G20

Przywódcy G20 zapowiadają redukcję deficytów. Poparli oni w oświadczeniu kończącym szczyt "śmiałe zobowiązanie bogatych krajów do zredukowania deficytów budżetowych o połowę w ciągu trzech lat". Do roku 2016 kraje rozwinięte miałyby "ustabilizować lub zredukować stosunek zadłużenia do PKB". W komunikacie ostrzeżono - uwzględniając obawy Stanów Zjednoczonych, że podejmowane przez niektóre kraje starania o redukcję deficytu mogą doprowadzić do spowolnienia uzdrawiania gospodarki. Zdaniem profesora Krzysztofa Rybińskiego, ze Szkoły Głównej Handlowej, mimo ważnych postulatów, kraje G20 nie mają już mocy sprawczej a są jedynie forum dyskusyjnym.

Jak sprzedaż BZ WBK zmieni rynek?

Minął termin składania wstępnych ofert na 70 procent akcji BZ WBK - należących do grupy AIB. W piątek rada nadzorcza PKO BP zgodziła się, by bank taką ofertę przygotował. Jednocześnie akcjonariusze odłożyli decyzję o wypłacie dywidendy z zysku za zeszły rok do 23-ego lipca. Co oznaczałoby dla rynku bankowego ewentualne połączenie PKO BP i BZ WBK? Marcin Kowalski rozmawiał o tym z doradcą prezesa NBP, byłym generalnym inspektor Nadzoru Bankowego.

Firma fonograficzna ściga internautów

Oddział francuskiej firmy fonograficznej śle do użytkowników portali typu chomikuj.pl i wrzuta.pl maile z ultimatum, które można streścić tak: odszkodowanie albo prokuratura. Internauci na maile często odpowiadają i wybierają ugodę. Skąd firma ma adresy internautów? Od samych administratorów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Cudowna recepta na walkę z piractwem internetowym czy jednak nadużycie?

Atrakcyjna pożyczka bez BIK

Pośrednicy finansowi coraz częściej zachęcają nas do pobierania pożyczek bez uwzględniania w procesie kredytowym Biura Informacji Kredytowej. Taka oferta może być dla nas szybszą drogą do pieniędzy, ale czy bezpieczną? Robert Stankiewicz próbował się tego dowiedzieć w rozmowie z Pawłem Wrotkiem, wiceprezesem Multispektrum.

W Poznaniu o strefie euro

Światowa konferencja Global Finance Conference to doskonały moment na rozmowy o poważnych problemach z jakimi zmaga się ostatnio strefa euro. Jednym z przemawiających na konferencji był w poniedziałek dr Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Po wykładzie dr Kowalski był gościem magazynu "Rynki dnia".

Miedziowy problem ze związkami

W KGHM trwa referendum strajkowe. Postulaty zgłaszane przez związkowców nie powinny mieć miejsca mówi prezes spółki i dodaje, że mogą one być zagrożeniem dla spółki. Dwa największe związki zawodowe KGHM chcą podwyżek i nawet dwudziestoletnich gwarancji zatrudnienia. Czy inwestorzy posiadający akcje KGHM powinni obawiać się o swoje pieniądze? O sytuację w spółce Marcin Kowalski pytał jej prezesa - Herberta Wirtha.

WIG20 na czerwono

WIG20 zaczął na plusie, ale o 14:30 dane ze Stanów Zjednoczonych rozczarowały inwestorów i indeks kończy dzień 0,04% na minusie. Traciły dzisiaj m.in. takie spółki jak Lotos czy PGNiG, a na plusie Mostostal oraz Centrozap.

Rynki dla opornych

Dzisiaj w "Rynkach dla opornych" kupujemy spółkę ZASTAL. W 1992 roku spółka przejęła majątek i stała się spadkobiercą tradycji przedsiębiorstwa państwowego: "Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego ZASTAL" istniejącego na polskim rynku od 1945 roku. Dlaczego warto kupić akcje tej spółki wyjaśni Jan Niedziałek.

Świat po G20

Złośliwi mówią, że jedyne co można powiedzieć o weekendowym szczycie G-20 to fakt, że się odbył, a największym sukcesem jest brak konkretnych rozwiązań. Nie wiadomo, jakie będą faktyczne efekty spotkania na szczycie w Toronto. Z jednej strony państwa zobowiązały się do zaciskania pasa, ale z drugiej nie zamierzają karać się wzajemnie za niestosowanie ustalonych zasad. Czym może skutkować taki brak konsekwencji i czy podczas szczytu dostrzeżono faktyczne problemy globalnego rynku?

Emocje przy inwestowaniu

Emocje i inwestowanie to jedno - twierdzi John Nofsinger, autor książki "Psychologia inwestowania". Jak można te emocje rozpoznać i jak ograniczyć ich działanie, szczególnie w obecnych, trudnych czasach - o to podczas Global Finance Conference w Poznaniu pytał Błażej Karwowski

Regulacja rynku bankowego

Regulacja 3.0 – tak profesor Karim Pakravan z DePaul University nazwał obecne ingerencje amerykańskiej administracji w rynek. Regulacje sektora bankowego są jednym z tematów międzynarodowej konferencji ekonomicznej Global Finance Conference 2010, której patronem jest TVN CNBC Biznes.

Z Amazon do paczkomatu

Amazon.com chce rozwinąć w Polsce system dostarczania przesyłek. Trwają rozmowy z Integer.pl na temat wykorzystania do tego paczkomatów. Prezes Integer.pl Rafał Brzoska zapowiada w TVN CNBC Biznes, że efekty rozmów będą znane przed końcem roku.