Najnowsze

Najnowsze

Kogo upolują agencje ?

W kogo celuje Fitch? Ostatnie strzały agencji S&P i Moody’s w kierunku Grecji, Hiszpanii i Portugalii skutkują właśnie wielką wyprzedażą euro. Agencje ratingowe trzęsą rynkami, wydając lub zapowiadając decyzje o obniżkach ratingów dla zadłużonych krajów. Dyskusja o wiarygodności agencji ratingowych trwa od ponad roku, co nie zmienia faktu, że ich decyzje ruszają rynkami i zmieniają bieg notowań. Gościem „Pieniędzy od Rana” był Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

EBC nie zmieni podstawowych stóp procentowych

Nikt w Unii Europejskiej nie rozważa rezygnacji ze wspólnej waluty. Szef Europejskiego Banku Centralnego przekonywał, że stworzenie strefy euro i wprowadzenie rygorystycznych warunków członkostwa przynosi Unii wiele korzyści. Jean-Claude Trichet bronił europejskiej waluty, po uzasadnieniu decyzji o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Kondycja złotego

Jest jeszcze za wcześnie, żeby mocno się niepokoić osłabieniem złotego. Warto pamiętać, o tym, że podobne poziomy kursu euro zoty były obserwowane na początku roku. Co na to analitycy?

Eurokłopoty

Prawie 3,6 procent - takie oprocentowanie musiała zaoferować Hiszpania za emitowane w czwartek pięcioletnie obligacje. To 0,8 punktu więcej niż przy poprzedniej emisji - najlepszy dowód, że groźba niewypłacalności Grecji utrudnia pozyskanie finansowania przez inne kraje strefy euro.

Kryzys grecki na GPW

Niepewność rynków finansowych związana z wydarzeniami w Grecji była odczuwalna także na polskim parkiecie. O szczegółach przebiegu dzisiejszej sesji Jan Niedziałek.

Ostre pikowanie na Wall Street

Koniec bardzo chwiejnego dnia na Wall Street. Choć zapowiadało się na prawdziwą katastrofę (największe indeksy były nawet 8-9 proc. pod kreską), to w ostatnich godzinach przed zamknięciem giełdy przyszedł wzrost i wszystko skończyło się mniejszym spadkiem.

Przyszłość EURO strefy

Strefa EURO się nie rozpadnie mówi Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas. To test siły. Koszt finansowy będzie duży, bo na 110 mld pomocy dla Grecji się nie skończy. Do tego dochodzi koszt polityczny i społeczny, który będziemy musieli ponieść wszyscy.

Co zrobić z walutą w kryzysie?

Synonim bezpieczeństwa się nie zmienia mówi Wojciech Kowalski, INVESTcon GROUP. Najlepiej zabezpieczać się poprzez złoto, frank szwajcarski, korona norweska, obligacje norweskie, australijskie, nowozelandzkie, szwajcarskie. Jak dodaje Wojciech Kowalski złoto przez najbliższe 2 lata będzie utrzymywało trend wzrostowy i możliwe że przekroczy rekordowy próg sprzed lat 2240 dolarów za uncję.

Polska dalej od strefy EURO

Nie spełniamy kryterium fiskalnego i nasze wejście do strefy euro nie wchodzi na razie w grę mówi prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Gdyby doszło do wybuchu kryzysów dalszych krajów jeszcze bardziej by to oddaliło. Co dalej ze strefą euro?

Reklama po EURO 2012

Do tego czasu rynek reklamy w Polsce będzie się miał całkiem dobrze - uważa Krzysztof Przybyłowski, prezes CAM Media. Po mistrzostwach europy przyjdzie czas na refleksję i trzeba będzie doprecyzować nowe kierunki.

Euro = dolar w przyszłym roku?

W przyszłym roku para euro dolar spadnie do poziomu parytetu mówi Bartosz Pawłowski, strateg rynków wschodzących BNP Paribas. Strefa EURO jest w rozsypce. Przetrwa ale nie obędzie się bez restrukturyzacji. Zdaniem Pawłowskiego musimy mieć wspólną kasę i wspólny fiskus.

Dobry wynik Dom Development

Wyniki Dom Development w 1Q zbliżone do 4Q zeszłego roku mówi prezes spółki Jarosław Szanajca. W ciągu ostatnich 2 kwartałów Dom Development wprowadził na rynek ponad 1300 mieszkań, z czego sprzedał około 400. Najlepiej sprzedają się nowe mieszkania o średnim standardzie. To wynik spadku marży, które spółka stara się powoli odbudować.

Rumunia idzie śladem Grecji

Prezydent Rumunii Traian Basescu ogłosił w czwartek, że zamierza wprowadzić od czerwca drastyczne oszczędności w wydatkach publicznych. Wśród reform jest propozycja zmniejszenia o 25 procent zarobków w budżetówce oraz 15-procentowa obniżka emerytur i zasiłków dla bezrobotnych.

Grecja postanowiła: zaciska pasa

Parlament Grecji przyjął w czwartek budzący znaczne kontrowersje Greków pakiet oszczędności budżetowych, który ma uratować kraj przed niewypłacalnością. Za ustawą głosowało 172 z 300 parlamentarzystów.

Sytuacja w Grecji, a polskie banki

Zastanawiamy się jak sytuacja w Grecji może wpłynąć na polski rynek mówi Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego. Przyznaje jednak, że nie ma żadnych istotnych ryzyk związanych z Grecją. Dla klientów banku możliwe są dwa scenariusze.

Budżet Niemiec z wielką dziurą

Do końca 2013 r. wpływy z podatków do kas niemieckiego państwa będą o 38,9 miliarda euro mniejsze, niż przewidywały dotychczasowe plany, poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo finansów. - To oddaje skalę kryzysu finansowego i gospodarczego - powiedział minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Lotos po pierwszym kwartale

Lotos analizuje możliwość sprzedaży części zapasów obowiązkowych ropy naftowej. Spółka nie jest zmuszona do podejmowania takiego kroku, dlatego nie musi się spieszyć z podjęciem decyzji. Dodatkowo w rozmowie z Janem Niedziałkiem, Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos odnosi się do tematu przejęcia jej przez Jana Kulczyka.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby. Więcej o zakładaniu spółki z o.o. w programie "Biznes Lunch", którego gościem był mec. Jarosław Chałas z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Euro-nerwy na rynkach

Najniższy kurs euro od 14 miesięcy i niegasnący niepokój wokół Grecji - w takiej atmosferze rada EBC podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na historycznie najniższym poziomie jednego procenta. Choć decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków, to euro po niej znów osłabło.

Unijna walizka warta 1134,71 euro

Linia lotnicza zgubiła twoją walizkę? Pech... Należy się odszkodowanie? Oczywiście! Ale ma ono swoje granice: możesz dostać najwyżej równowartość 1134,71 euro. Ani centa więcej, chyba że dodatkowo opłaciłeś cenny bagaż - tak orzekł właśnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Bezpieczne interesy z Grecją

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. oferuje ubezpieczenie krótkoterminowych należności m.in. greckich firm. Przedsiębiorca może otrzymać odszkodowanie z KUKE, gdy nie otrzyma płatności za towary. Dzięki ubezpieczeniu eksportowemu firma może także łatwiej ubiegać się o faktoring. Gościem Pawła Blajera był główny ekonomista KUKE Piotr Soroczyński

Problem ze szkoleniami

Przepisy mają wprowadzić nowe zasady szkoleń. Pracę nad ustawą zakończyli senatorowie, teraz ustawa ponownie wróciła do Sejmu. Od 11 kwietnia przedsiębiorcy, którzy chcą wysłać pracownika na szkolenie mają nie lada problem, bo od tego terminu nie obowiązują żadne przepisy dotyczące szkoleń. Od połowy kwietnia na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego przestały obowiązywać przepisy o szkoleniach, a prace nad wspomnianą nowelizacją przedłużają się. Aby tego było mało senatorowie wprowadzili przejściową poprawkę, zgodnie z którą do pracowników którzy rozpoczęli szkolenia przed wejściem w życie przepisów stosuje się – uwaga – przepisy, które obowiązywały przed 11 kwietnia. Gościem programu "Biznes Lunch" był Marek Kolibski wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Ryzyko interesów w Grecji

Złoty i euro słabe, ale od przedpołudnia wyraźnie stabilniejsze. Wahania walut maleją, w miarę jak z Grecji przestały napływać informacje o masowych strajkach. Według danych GUS import z Grecji w 2008 roku stanowił 0,7% całego importu Polski. Gościem programu "Biznes Lunch" był Maciej Gawroński, ekspert KIG, szef polskiego biura Bird&Bird

Bruksela zadowolona z opóźnienia

Komisja Europejska mówi o "zadowoleniu" z zapowiedzianego przez polski resort gospodarki wstrzymania podpisania umowy z Rosją ws. dostaw gazu do Polski. Bruksela liczy, że umożliwi to rozwianie jej wątpliwości w tej sprawie.

Schować się przed Google

W powszechnej opinii Google zbiera tyle samo danych o każdym z nas, co mu dostarcza. Za każdym razem, gdy czegoś szukamy - dopisujemy do zbioru informacji o sobie kolejne linijki. Właśnie pojawia się sposób, by choć trochę gigantowi Mountain View to utrudnić.

Wybory na Wyspach

Wybory parlamentarne i samorządowe w Wielkiej Brytanii. W wyścigu o głosy Brytyjczyków liczą się trzy partie. Rządzący Laburzyści z premierem Gordonem Brownem oraz Torysi i Liberałowie. Wybory w tym roku mogą doprowadzić do pierwszej od dziesiątków lat zmiany układu sił na brytyjskiej scenie politycznej. Dotychczas na Wyspach były dwie liczące się ugrupowania polityczne - Partia Pracy i Partia Konserwatywna. W tegorocznej kampanii - niespodziewanie - mocną pozycję zdobyło trzecie stronnictwo - Liberalni Demokraci. Według sondaży żadna partia nie zdobędzie wystarczającej ilości głosów, aby rządzić samodzielnie. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Michael Dembinski, dyrektor Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej

Odwołanie pociągów narusza konkurencję?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy PKP Polskie Linie Kolejowe nie złamały prawa, odwołując pociągi Przewozów Regionalnych z powodu długów - poinformowała prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W tej sprawie wszczęte zostało odpowiednie postępowanie.

Niższy od oczekiwań zysk Lotosu

26 milionów złotych skonsolidowanego zysku netto miała w pierwszym kwartale 2010 roku Grupa Lotos SA. To mniej niż oczekiwali, którzy spodziewali się 65 milionów złotych czystego zysku gdańskiego koncernu. O komentarz do tych wyników poprosiliśmy Pawła Burzyńskiego - analityka DM BZ WBK.