Najnowsze

Najnowsze

Będzie wspólny unijny nadzór

Unia Europejska wprowadza nowe regulacje rynku finansowego. Delegacja eurodeputowanuch, belgijska prezydencja Unii i Komisja Europejska porozumiały się co do utworzenia trzech agencji nadzoru - jedna z nich ma kontrolować banki, druga ubezpieczycieli, a trzecia - handel na rynkach akcji.

"Dr Zagłada" wieszczy bankructwa

"Doktror Zagłada" wieszczy kolejne bankructwa banków w Stanach Zjednoczonych. Znany ekonomista Nouriel Roubini uważa, że za oceanem upadnie jeszcze około 400 pożyczkodawców.

Textilmarket napędza Redan

Segment dyskontowy kołem zamachowym dla Redanu. Textilmarket odpowiada za połowę przychodów spółki. Jak zapowiedział prezes w II półroczu segment modowy zacznie zarabiać. W "Dniu na Rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z Piotrem Kulawińskim.

Asseco robi zakupy na Nasdaq

Firma Asseco Poland kupuje 49,2 proc. akcji spółki Formula Systems, notowanej na nowojorskiej giełdzie Nasdaq. Akcje dadzą jej 50,7 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, dodatkowo Asseco może dokupić od osoby fizycznej w ramach opcji sprzedaży 1,0 proc. akcji tej spółki, stanowiących 1,03 proc. głosów.

Rząd skubnie palaczy - i nie tylko

Od przyszłego roku akcyza na wyroby tytoniowe będzie rosła o 4 proc. rocznie, tak aby osiągnąć unijne minimum podatkowe w 2018 roku - zapowiada wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Według jego zapowiedzi na co najmniej dwa lata musimy zapomnieć o waloryzacji progów podatkowych.

TVN CNBC ma trzy lata

Nasz siostrzany, ekonomiczno-biznesowy kanał telewizyjny TVN CNBC w piątek obchodzi swoje urodziny. Po raz pierwszy widzowie na swych ekranach mogli zobaczyć go dokładnie przed trzema laty. Z okazji rocznicy kanał już od poniedziałku nadaje w nowej oprawie - i z krótszą nazwą.

Kiedy umowa gazowa z Rosją

Zima coraz bliżej, a Polska wciąż nie podpisała umowy gazowej z Rosją. Kwestionuje ją Komisja Europejska, która uważa, że porozumienie podważa reformy rynku gazowego całej Wspólnoty Europejskiej. O przyszłości gazowej Polski Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 minut" z dr. Filipem Elżanowskim z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Andrzejem Szczęśniakiem - ekspertem rynku gazu i ropy.

Rusza remont na Okęciu

Rusza się remont skrzyżowania pasów startowych na lotnisku Chopina w Warszawie. Remont potrwa trzy weekendy września. Dla mniejszych samolotów zostanie uruchomiony krótszy pas startowy, jednak 170 tysięcy pasażerów czekają ciężkie życie. Centralnym lotniskiem w weekend stanie się Łódź. O szczegółach w "Pieniądzach od Rana" Michał Marzec, dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Etyka w Biznesie

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, to nie tylko moda, ale ułatwienie w poważnej sztuce jaką jest prowadzenie firmy. Czy mowa o etyce w biznesie to tylko usprawiedliwienie pogoni za wyższymi zyskami firm? W "Pieniądzach od Rana" gościem Roberta Stankiewicza był Jacek Krawczyk, wiceprezydent Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Górnicy szykują się do strajku

Około 92,5 proc. górników uczestniczących w czwartkowym referendum w Kompanii Węglowej opowiedziało się za strajkiem. Głosowało prawie 3/4 górników obecnych tego dnia w pracy - informują organizatorzy związkowego referendum.

Wyciek kosztował BP już 8 mld  dol.

BP liże rany po wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. Spółka podała, że koszty walki z katastrofą wyniosły dotąd 8 miliardów dolarów. To o dwa miliardy więcej, niż suma podawana przed miesiącem. Dwa tygodnie temu udało się już na stałe zablokować pechowy odwiert.

Soul i Sorento do warsztatu

Południowokoreański producent samochodów Kia w Stanach Zjednoczonych wzywa do warsztatów 35 tysięcy aut swojej produkcji. Akcja obejmuje modele Soul i Sorento, którym zagraża wybuch pożaru.

Ministrowie pochylają się nad budżetem 2011

Rząd zbiera się dziś na specjalnym posiedzeniu, by zająć się projektem budżetu na 2011 rok. Resort finansów proponuje, by przyszłoroczny deficyt budżetu wyniósł 40,2 miliardów złotych - czyli o 10 miliardów złotych mniej niż przewidziano w ustawie budżetowej na ten rok.

Podatek PCC w firmie

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określa zasady kiedy i kto musi zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. O szczegółach dotyczących ustawy z Markiem Kolibskim, współnikiem w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, w programie "Blajer mówi Biznes", rozmawiał Paweł Blajer.

Milion w portfelu

Propozycja Adama Drozdowskiego, zarządzającego AXA TFI, jak dobrze zainwestować 1 milion złotych. W programie "Godzina dla pieniędzy" z gościem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Wyprzedaż nieruchomości

Agencja Mienia Wojskowego wyprzedaje swoje nieruchomości. Najciekawsze oferty przegląda Robert Stanilewicz wraz z gościem prezesem Agencji Mienia Wojskowego, Krzysztofem Michalskim w programie "Godzina dla pieniędzy".

Nowy telewizor nie kusi Polaka

Czy to będzie najgorszy rok w historii branży? Nie pomagają technologiczne nowinki - telewizory 3D i cyfrowe lustrzanki. Polacy oszczędzają na takich zakupach bardziej, niż wtedy, gdy zaczynał się kryzys. W II kwartale znów spadła sprzedaż elektroniki.

Zyskiem NBP rząd się nie pożywi

Jedynie 1,8 mld zł ma w tym roku zarobić Narodowy Bank Polski - dowiaduje się "Dziennik Gazeta Prawna". Budżet państwa może dostać nieco ponad 1,7 mld zł. Zysk za zeszły rok zasilił tegoroczny budżet państwa sumą niemal 4 miliardów złotych.

Zatrudniamy cudzoziemca

W wielu przypadkach zatrudnienie cudzoziemca wymaga zezwolenia na pracę. Przyjęcie do pracy cudzoziemca reguluje ustawa o promocji zatrudnienia. O szczegółach z Agnieszką Fedor z kancelarii prawnej WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, w programie "Blajer mówi biznes", rozmawiał Paweł Blajer.

Komu kasy fiskalne?

Od 1 maja 2011 roku kasy fiskalne będą musiały posiadać między innymi przychodnie lekarskie oraz prawnicy. O szczegółach z ekspertem ds. kas Pretor, Markiem Mozolewskim, w programie "Blajer mówi Biznes", rozmawiał Paweł Blajer.

Rynki dla Opornych

Portfel Rynków dla Opornych dziś gorzej od indeksów. Zyskaliśmy jedynie 0,25%. W dużej mierze jest to zasługa spadku akcji spółki Optimus, na której wcześniej zarobiliśmy. Kolejną propozycją inwestycji w Rynkach dla Opornych jest spółka Makarony Polskie. Podała ona dobre wyniki za pierwsze półrocze 2010 roku, i, jak zapowiada jej prezes, jej zyski będą rosły. Warto jednak pamiętać, że mąką, na którą idzie 60% kosztów spółki, oraz pszenica drożeją, co przełoży się na późniejszy zysk.

EBC: stopy bez zmian

Stopy bez zmian, prognozy w górę. Według szacunków EBC, w tym roku gospodarka strefy euro urośnie nawet o 1,8%. O szczegółach decyzji EBC prosto z Frankfurtu reporter TVN CNBC Cezary Królak.

40 mld deficytu w 2011?

Pierwsze sygnały dotyczące wysokości deficytu 2011. Według nieoficjalnych informacji Ministerstwo Finansów zaproponowało we wstępnym projekcie przyszłorocznego budżetu deficyt na poziomie 40,2 miliarda złotych. O pierwsze komentarze do tej kwoty Mikołaj Kunica pytał Marcina Mazurka, analityka BRE Banku.

Surowe kary za przeciek ws. PGNiG

Komisja Nadzoru Finansowego skreśliła z listy dwóch doradców inwestycyjnych i zawiesiła maklera papierów wartościowych. Chodzi o sprawę sprzed dwóch lat, dotyczącą informacji poufnej na temat PGNiG.

Jak nie płacimy, to większych sum

Rosną długi Polaków. Tylko w ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 82 proc. i obecnie wynosi prawie 22 miliardy złotych. W grupie dłużników rośnie także liczba osób powyżej 60 roku życia.

Bankowcy na bruk

Jeden z największych brytyjskich banków, częściowo znacjonalizowany Royal Bank of Scotland (RBS) ogłosił, że zwolni dalsze 3,5 tys. pracowników (ok. 2,2 proc. ogółu zatrudnionych) - informuje BBC.

Podatek za loty

Niemcy będą mieli podatek dla latających. Rząd Angeli Merkel chce nałożyć daninę w wysokości od 8 do 45 euro na bilety lotnicze w zależności od dystansu, na jakim wykonywane jest połączenie. Rząd w Berlinie chce dzięki temu ściągnąć do budżetu nawet miliard euro. To kolejny pomysł na łatanie dziury budżetowej za naszą zachodnią granicą. Niemiecki przewoźnik Lufthansa już zapowiedział, że za podwyżkę podatku zapłacą podróżni. I to nie tylko niemieccy...

Quo Vadis strefo euro?

"Nie grozi nam scenariusz drugiego dna recesji" - powiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego. Przy tej okazji EBC podwyższył prognozy wzrostu dla gospodarek strefy euro. Jakie wnioski wyciągną z tego zarządzający i inwestorzy zagraniczni? W programie "Rynki dnia" prosto z Frankfurtu analizował to Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Investment Trust.

Londyńskie metro zastrajkuje

W najbliższy poniedziałek ma rozpocząć się seria strajków tysięcy pracowników londyńskiego metra. Rozmowy mające zakończyć debatę o zwolnieniach zostały zerwane - poinformował związek zawodowy RMT, zrzeszający pracowników transportu.

Giełda na plusie

Dosyć duże obroty i umiarkowany wzrost WIG20. Po wczorajszej udanej sesji amerykańskiej giełdy, dzisiejsze otwarcie warszawskiego parkietu było niezdecydowane. Po godzinie handlu WIG20 znalazł się na plusie, by pod koniec sesji zyskać niecałe 0,3%. Największy wzrost wśród spółek finansowych zanotował bank PKO BP, ponad 1,8%, z kolei najwięcej, bo aż 2,3% straciły akcje PGNiG.