Najnowsze

Najnowsze

Inwestycja w rytmie samby

Brazylijski Petrobras sprzeda akcje warte 70 miliardów dolarów brutto, większość obejmie rząd. Czy największy w historii giełd debiut jest wielką okazją dla inwestorów? O emisji akcji brazylijskiego konsorcjum naftowego opowiedział Paweł Homiński, zarządzający Noble Funds TFI.

Ukraińcy wbrew Polsce idą na rękę Gazpromowi

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu odmawia transportowania gazu do Polski - napisał w poniedziałek ukazujący się w Kijowie dziennik "Kommiersant". Gazeta powołuje się na źródła w ukraińskim ministerstwie ds. paliw i energetyki.

Krajowy system usług

Twoja firma chce zoptymalizować koszty? Masz pomysł na innowacyjny projekt internetowy? Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje nowe usługi dla przedsiębiorców, które pomogą w realizacji tych celów. O tym jak złożyć wniosek o dofinansowanie i jak duże wsparcie  można otrzymać - Mariola Misztak-Kowalska, dyrektor Zespołu Instytucjonalnego Systemu Wsparcia PARP.

Nowelizacja VAT

Szykują się zmiany w polskim prawie podatkowym. Od 1 stycznia 2011 roku zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Sejm przegłosował nowelizację ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym. Na mocy nowych przepisów, szkoły językowe z akredytacją skorzystają ze zwolnienia podatkowego. Co jeszcze zmieni się po wprowadzeniu nowelizacji? Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Roman Namysłowski, dyrektor w Dziale Podatkowym Ernst&Young.

Budowanie zespołu

Chcesz zainteresować fundusz venture capital albo private equity swoją firmą? Pamiętaj żeby biznes plan dobrze prezentował zespół projektowy. Projekty start-up'ów bez opisu zespołu są gorzej oceniane  przez fundusze PE i VC. O szczegółach opowiedział Rafał Bator, partner w Enterprise Investors.

Ciężarówki na wagi

Samochody na wagi. Przyjęta w czwartek nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zakłada, że ważenie pojazdów będzie należeć do obowiązków Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, a nie wojewodów tak jak to miało miejsce do tej pory. Co to w praktyce oznacza dla kierowców? Na to pytanie odpowiedział Hubert Jednorowski, Naczelnik Wydziału ds. Inspekcji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Drożej w InterRegio

Od początku października drożeją bilety na międzywojewódzkie pociągi Przewozów Regionalnych InterRegio. Podwyżka średnio ma wynieść 2,50 zł. Przewoxnik zapowiada natomiast zwiekszenie liczby tańszych połączeń na trasach regionalnych.

Dzień z biotechnologią

Przełom w Mabionie? Spółka ma umowę ze szwajcarską firmą dotyczącą rozwoju leku MabionCD20. To przeciwciała monoklonalne stosowane w leczeniu chłoniaków i białaczki. Produkcja leku ma ruszyć w połowie przyszłego roku po przeprowadzeniu niezbędnych badań klinicznych. O szansach MabionCD20 na podbój rynku w Polsce i za granicą z prezesem Mabionu Maciejem Wieczorkiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Koniec pomocy

Narodowy Bank Polski w symboliczny sposób odwołuje kryzys. NBP uznał, że bankom nie jest już potrzebna pomoc i postanowił zrezygnować z działań antykryzysowych. Od października bank centralny wstrzyma prowadzone obecnie operacje typu repo oraz swapy walutowe dla banków. Co to oznacza dla polskiego sektora bankowego? Gościem Cezarego Królaka jest główny ekonomista banku PKO BP, Łukasz Tarnawa

Projekt zmian w OFE

Rząd wciąż nie zajął się zapowiadanymi zmianami funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Swoich działań nie odwlekają za to eksperci, którzy przygotowują swoje własne propozycje zmian. W TVN CNBC pytamy Agnieszkę Chłoń-Domińczak, byłą wiceminister pracy, która jest współautorem raportu o OFE pod kierownictwem profesora Marka Góry. O wizję OFE w oczach ekspertów pytał Robert Stankiewicz

Bruksela chce budżety wziąć na smycz

W środę Komisja Europejska przedstawi propozycje zmian prawa, aby wzmocnić zarządzanie gospodarcze i dyscyplinę budżetową Unii Europejskiej. Niesubordynowane kraje strefy euro muszą liczyć się z nowymi sankcjami. Dla całej UE będą rekomendacje, by uzależniać wydatki publiczne od wzrostu PKB.

Paliwa jeszcze podrożeją?

Ceny oleju napędowego i gazu LPG wzrosły w tym roku odpowiednio o 17% i 20%. Czy będą dalsze wzrosty cen? Według analizy łódzkiego biura Reflex benzyna i olej napędowy będą tanieć. W tym tygodniu cena benzyny zmalała o 10 groszy na litrze. Jednak o tyle samo może do końca roku zdrożeć gaz LPG. O sytuacji na rynku paliw - Ryszard Kaczmarek, prezes BM Reflex.  

W Hamburgu cię prześwietlą

Na hamburskim lotnisku uruchomiono pierwszy w Niemczech skaner ciała. Urządzenie ma za zadanie prześwietlać całe ciało człowieka w poszukiwaniu ukrytych w ubraniu niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych. Przeciwnicy tej technologii mówią jednak o naruszaniu przez nią prywatności podróżnych. W Hamburgu poddanie się prześwietleniu jest na razie dobrowolne.

Uncja złota za ponad 1300 dolarów

Cena złota znów bije rekordy: uncja kruszcu w dostawach natychmiastowych przekroczyła poziom 1300 dolarów. Według części analityków, wzrost cen wziął się stąd, że banki centralne w strefie euro - a także w Szwecji i w Szwajcarii - znacznie ograniczyły sprzedaż złota ze swoich rezerw. Producenci złota widzą pole do dalszych wzrostów.

Pomocna dłoń dla Interferii

KGHM TFI inwestuje w Interferie, giełdową spółkę z branży hotelarsko-turystycznej. KGHM kupił pakiet 67% akcji Interferie Medical Spa, spółki odpowiedzialnej za budowę kompleksu wypoczynkowego w Świnoujściu. Środki pozyskane z KGHM TFI pozwolą na ukończenie tej inwestycji a także sfinalizowanie budowy bazy rehabilitacyjno - zdrowotnej w ośrodku Cechsztyn i rozbudowy kompleksu rekreacyjnego w Bornicie. Gościem Dnia Na Rynkach był Adam Milanowski, prezes Interferii.

Giełdowa przyszłość Simple

Simple w drodze na giełdę. Spółka zależna Gino Rossi w najbliższym czasie złoży w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny. Gino Rossi pozostanie większościowym udziałowcem Simple. Wśród akcjonariuszy prawdopodobnie znajdą się fundusze inwestycyjne. O planach Simple opowiedziała wiceprezes spółki, Aleksandra Zawadzka.

Nowy prezes, nowa wizja?

Ambitne plany MIT SA. Firma z branży telekomunikacyjnej planuje przejęcia spółek o przychodach większych od MIT lub porównywalnych. Firma myśli o przejmowaniu spółek oferujących usługi multimedialne dla telefonów komórkowych. Chodzi m. in. o firmy z branży gier komputerowych. Gościem Dnia Na Rynkach był Leszek Kułak, nowy prezes MIT SA.

Rosja: Chinom damy tyle gazu, ile tylko potrzebują

- Rosja jest gotowa do zaspokojenia całego zapotrzebowania Chin na gaz - taką deklarację złożył rosyjski wicepremier w czasie wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Pekinie. Chiny i Rosja podpisały w jej trakcie dokumenty o zintensyfikowaniu współpracy w dziedzinie energetyki, ale na mniejszą skalę.

Spodziewaj się ogłoszeń "zatrudnimy"

Następne pół roku przyniesie stabilizację na rynku pracy - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad oraz TNS OBOP. Niemal 2/3 pracodawców deklaruje, że poziom zatrudnienia w ich firmach nie zmieni się. Zwalniać zamierza co dziesiąty z pracodawców, ale zwiększenie zatrudnienia przewiduje 1/4 ankietowanych.

Długi w cenie

Długi przedsiębiorstw coraz bardziej popularne i coraz bardziej atrakcyjne. Sprzyjające warunki i spory popyt sprawiąją, że coraz więcej firm chętnie emituje obligacje. Optymizm zarządów firm podzielają analitycy i przyznają, że warto obecnie kupować długi firm bo może to być stabilna inwestycja w ciągu najbliższych lat. O perspektywach w inwestowanie w obligacje Mikołaj Kunica rozmawiał z Anną Buchert, analityk rynku obligacji w Lloyds Banking Group w Londynie.

Amerykańscy dziennikarze lubią Apple

Producent komputerów i sprzętu elektronicznego Apple cieszy się wyjątkową przychylnością amerykańskich mediów - wynika z opracowania naukowców z Waszyngtonu. Jak wyliczają, co piąte doniesienie o nowinkach technicznych dotyczy jego wyrobów i na ogół ma wydźwięk pozytywny.

"Gazprom dwa razy wychodził naprzeciw"

W przededniu sezonu grzewczego Rosja najwyraźniej nie jest gotowa do kompromisów - tak moskiewski dziennik "Wremia Nowostiej" podsumowuje w poniedziałek rosyjsko-polskie rozmowy gazowe, które w piątek odbyły się w Moskwie. Według gazety, "zakończyły się one niczym".

Turyści pokochali Niemcy

Niemcy ogłaszają rekord liczby zagranicznych turystów odwiedzających ten kraj. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku odnotowano największą w historii liczbę turystycznych przyjazdów - podał Statistische Bundesamt w Światowym Dniu Turystyki.

Mocny złoty na gwiazdkę

Złoty będzie się umacniał na koniec roku - tak uważa coraz więcej analityków. Podobnego zdania jest również dyrektor skarbu Rabobank Polska. Jego zdaniem główny wpływ na umocnienie złotego będą miały dobre nastroje na rynku akcji. Scenariusz dla złotego do końca roku może się zarysować już w październiku.

Sonaty zapraszamy do warsztatu

Południowokoreański producent samochodów Hyundai ogłasza akcję naprawy swych aut sprzedanych na amerykańskim rynku. Do warsztatów wezwano 139,5 tys. pojazdów.

Japoński eksport podnosi się z trudem

Japoński eksport w górę, ale słabiej od oczekiwań. Ekonomiści obawiają się, że wciąż silny jen, w parze ze spowolnieniem eksportu może mieć negatywny wpływ na japońską gospodarkę. Rząd zapowiada kolejny pakiet stymulacyjny.

Hotele odejmują sobie gwiazdkę

Z powodu kryzysu oraz mniejszych dochodów luksusowe hotele celowo obniżają standard, a co za tym idzie ceny. Cel jest jeden - przyciągnięcie klientów, którzy w pierwszym rzędzie zaczęli oszczędzać na noclegach w luksusach.

Firmy boją się inwestować?

Za trzy, cztery kwartały firmy będą musiały zacząć inwestować, by sprostać popytowi. A póki co mają dylemat, czy jest to dobry czas na inwestycje, mówił Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku w rozmowie z Rafałem Wojdą.

Wolne dla gospodarki

Świętujemy, odpoczywamy, celebrujemy, wszyscy razem i każdy z osobna - święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy! Piątkowa decyzja sejmu, już tylko senacka zgoda i podpis prezydenta dzielą nas od dodatkowego, 12 -tego dnia w roku wolnego od pracy. To 4 dni więcej niż mają Niemcy i 6 więcej niż Francuzi. Ile polską gospodarkę kosztuje zapał do obchodzenia religijnych świąt obliczał Łukasz Kijek.

Zastrzyk przychodu

To, że budzi kontrowersje... natury medycznej to wiemy, ale, że podatkowe? A jednak, fiskus przyjrzał się szczepionce na grypę i zdiagnozował - przychód! po stronie pracownika. A skoro jest przychód będzie i podatek. I choć nie są wielkie kwoty, w końcu zdrowie jest bezcenne, przepisy podatkowe potrafią przyprawić o porządny ból głowy.