Najnowsze

Najnowsze

W sądzie walczy o 3 miliony z Lotto

Pan Zenon był bardzo blisko szczęścia: na "jego" liczby w Lotto padła 3-milionowa wygrana. Tyle, że na drodze do szczęścia stanęła pani z kolektury, która odmówiła przyjęcia kuponu. Pan Zenon skłonił ją do potwierdzenia odmowy na piśmie, a teraz o pieniądze walczy w sądzie.

Siemens wjeżdża do tunelu

Niemiecki koncern Siemiens otrzymał od firmy Eurostar zamówienie na dziesięć swych szybkich pociągów, które mają być przeznaczone do obsługi połączeń przez tunel pod kanałem La Manche. Obsługująca tunel firma Eurostar zamierza w najbliższych latach zainwestować 800 milionów euro w modernizację swego taboru.

Euro-stopy stoją w miejscu

Europejski Bank Centralny już 17. miesiąc z rzędu pozostawił główną stopę na poziomie 1 procenta. Podobną decyzję podjął Bank Anglii: tamtejsze stopy pozostaną na poziomie 0,5 proc. Obie decyzje są zgodnie z oczekiwaniami.

Budżet wyższych podatków

Budżet 2011 nad którym debatował w czwartek Sejm to jak powiedział minister finansów - pierwszy z serii budżetów konsolidujących finanse publiczne. Innego zdania są jednak ekonomiści. Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku uważa, że przyszłoroczny budżet jest oparty na dobrych założeniach, ale nie wystarczających.

Zielone inwestycje

Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł - to jeden z tematów VII Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie. Zanim jeszcze ruszyły dyskusje panelowe wśród uczestników kongresu, my w TVN CNBC pytaliśmy jakie są perspektywy dla inwestorów chcących zarobić na zielonej energii. Gościem Pawła Blajera był wiceminister środowiska, Bernard Błaszczyk.

Pawlak: O gazie znów w przyszłym tygodniu

Wicepremier, minister gospodarski Waldemar Pawlak zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie dostaw gazu do Polski. Nie podał żadnych szczegółów dotyczących przebiegu negocjacji.

Energomontaż Południe przyspiesza

Dobre nastroje w Energomontażu. Prezes spółki jest przekonany, że do końca roku firma znacząco przekroczy sumę 300 mln złotych ze sprzedaży. Polepszenie ma być widocznie także w Amonteksie, który dzięki sporej liczbie kontraktów ma wyraźnie zmniejszyć stratę. Skąd te optymistyczne przewidywania? Mikołaj Kunica pytał o kondycję Energomontażu Południe prezesa spółki, Andrzeja Hołdę.

CD Projekt w internecie

Sprzedaż gier CD Projekt za pomocą internetu rośnie zgodnie z planem. Rocznie sprzedaż za pomocą platformy GOG.com wzrasta o 100%. Mimo, że spółka nie podaje prognoz dotyczących tego segmentu, prezes CD Projekt jest przekonany, że, Internet cały czas jest miejscem na zarobienie pieniędzy na nowych pomysłach. Gościem "Dnia na rynkach" z II Kongresu Netii "Biznes to rozmowy" był Michał Kiciński, prezes CD Projekt.

Niemiecki przemysł zaskoczył

Produkcja niemieckiego przemysłu w sierpniu 2010 roku była o 1,7 proc. wyższa niż w lipcu, po wzroście w poprzednim miesiącu o 0,1 proc. - podało tamtejsze ministerstwo gospodarki. To znacznie więcej, niż oczekiwali analitycy: spodziewali się oni półprocentowego wzrostu.

Złoto przebiło 1360 dolarów

Spodziewany potop świeżo drukowanych dolarów z USA i wynikające z tych obaw osłabienia dolara powodują, że cena złota bije kolejne rekordy. Uncja kruszcu przekroczyła w czwartek barierę 1 360 dolarów. Amerykańska waluta wciąż słabnie.

Polski węgiel, czeski zysk

Zdenek Bakala, jeden z najbogatszych Czechów chce przejąć jedyną polską kopalnię, która przynosi zyski. Kontrolowany przez niego koncern energetyczny New World Resources ogłosił wezwanie na akcje Bogdanki. Zamierza przejąć spółkę w całości i wycofać z giełdy. Kolejnym krokiem ma być stworzenie regionalnego giganta węglowego. Co na to najwięksi udziałowcy Bogdanki? O tym Łukasz Kijek.

GPW kontra TGE

Giełda Papierów Wartościowych czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie platformy obrotu energią elektryczną. Czy to oznacza konkurencję dla Towarowej Giełdy Energii? Prezes TGE uważa, że sprzedaż energii nie będzie dobrym biznesem dla GPW. Jak może więc wyglądać przyszłość tego rynku? Gościem Mikołaja Kunicy był prezes TGE Grzegorz Onichimowski.

Rząd pracuje nad podatkiem bankowym

Rząd pracuje nad wprowadzeniem podatku od banków, środki pozyskane w ten sposób trafią do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

Koniec tanich lotów

Wniebowzięci nie zapłacą mniej. Linie lotnicze przekonują, że era tanich lotów skończyła się na dobre, a zmiany mogą być tylko w górę. Wiele ma jednak zależeć od tego, jak zachowają się zarządzający lotniskami. To właśnie wysokie opłaty lotniskowe zmuszają do podnoszenia cen biletów. Tak przynajmniej twierdzą przewoźnicy. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Walka o internautów

Dostawcy Internetu coraz zacieklej walczą o nowych klientów. Po zapowiedzi obniżki cen Neostrady przez Telekomunikację Polską pytamy jakie plany na zwiększenie przychodów ma Netia. Gościem Mikołaja Kunicy prosto z II Kongresu Netii "Biznes to rozmowy" był Grzegorz Esz, członek zarządu Netii.

Energetyczna przyszłość Polski

Wciąż nie ma zgody UOKiKu na przejęcie Energi przez PGE. Rząd nie zmienia jednak swoich planów i uzależnia przyszłość energetyczną Polski od tej fuzji. Jak może wyglądać polska energetyka w scenariuszu powodzenia fuzji lub jej fiasku? Między innymi ta kwestia jest tematem VII Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie, któremu patronuje TVN CNBC. Gościem Mikołaja Kunicy prosto z kongresu był Dariusz Dariusz Marzec, dyrektor w KPMG, szef zespołu ds. energii i zasobów.

Bratkowski: Podwyższyłbym stopy o 50 pkt.

Szybką podwyżkę stóp procentowych nawet o 50 punktów bazowych postuluje członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski. Jak przekonywał na antenie TVN CNBC, Rada powinna zdecydować się na jednorazowy silniejszy ruch, bo inflacja już pod koniec tego roku będzie wyższa niż 3 procent.

Nowy, lepszy ZUS

Zamiast petenta klient. ZUS się zmienia, a zmiany mają iść w dobrym kierunku. Do końca 2012 ma pojawić się możliwość sprawdzania zawartości swojego konta emerytalnego dzięki dostępowi przez Internet. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma też powstać call center. Ubezpieczeni będą mogli wypełniać specjalne ankiety i oceniać jakość obsługi. Zyski ze zmian mają być zarówno po stronie klientów, jak i po stronie Zakładu. Jakie? O tym Marek Klapa.

Skarb sprzedaje kawałek PGE

Ministerstwo skarbu państwa oferuje do sprzedaży 10 procent akcji Polskiej Grupy Energetycznej - dowiaduje się TVN CNBC w dwóch niezależnych źródłach. Oferta skierowana jest do inwestorów zagranicznych. Skarb Państwa ma obecnie niespełna 80 proc. udziałów w PGE, resztę posiadają drobni akcjonariusze.

Pierwsze czytanie budżetu

Czwartek to w Sejmie dzień pierwszego czytania ustawy budżetowej na 2011 rok. Zgodnie z projektem, przyszłoroczne wydatki państwa mają wynieść 313 mld 500 mln 662 tys. zł, a dochody 273 mld 300 mln 662 tys. Deficyt określono na poziomie 40,2 mld zł. Zanim nad budżetem dyskusje rozpoczęli posłowie, w TVN CNBC pytamy o budżet profesora Krzysztofa Opolskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przejęcia w modzie

137 transakcji fuzji lub przejęć ogłoszono w Polsce w trzecim kwartale roku. Taka liczba potwierdza, że Polska jest największym rynkiem pod względem łączenia spółek w naszej części Europy. Co to oznacza dla naszego rynku i jak ta sytuacja może się rozwinąć? Gościem  Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od rana" był Jakub Siekierzyński z Dealwatch, Euromoney Polska SA.

Wysyłamy pieniądze za granicę

Jak wysłać pieniądze za granice, by doszły w najkrótszym czasie? Sposobów jest wiele, ale nie każdy jest równie prosty i równie bezpieczny. Poradnik bezpiecznego wysyłania gotówki na przykład do Wielkiej Brytani w programie "Pieniądze od rana", którego gościem był Karol Wilczko, ekspert Comperia.pl

Nowe kraje na celowniku inwestorów

Wietnam, Indonezja, Kolumbia czy Maroko to kraje, które znalazły się na liście potencjalnych miejsc na mapie inwestorów - powiedział  w rozmowie z Markiem Tejchmanem Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI. Miejsca, które do tej pory były na świeczniku, czyli państwa BRIC, powoli przestają gwarantować wysoką stopę zwrotu.

LOT po dymisji prezesa

LOT w tym roku jeszcze nie wypracuje zysku na działalności podstawowej – zapowiedział w TVN CNBC wiceminister skarbu państwa. Zdzisław Gawlik w programie „90 minut” komentował odejście ze spółki prezesa Sebastiana Mikosza.

Reforma w Wielkiej Brytanii

Zasiłki na dzieci tylko do szesnastego roku życia, świadczenia uzależnione od dochodów gospodarstw domowych i likwidacja tzw. EMA, czyli dodatku zachęcającego szesnastolatków do dalszego kształcenia to tylko niektóre założenia cięć budżetowych w Wielkiej Brytanii. O reformach Davida Camerona z Michaelem Dembinskim rozmawiał Marek Tejchman.

Polacy kochają podróbki

Niemal co trzeci Polak świadomie kupuje produkty nieoryginalne, opatrzone metkami czy logo światowych firm - donosi "Puls Biznesu". Gazeta podaje, że rynek podróbek w Polsce wart jest 830 mln dolarów.

Irlandia na cenzurowanym

Irlandia to Islandia w łagodniejszym wydaniu - tak określił sytuację tego kraju po obniżeniu ratingu Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers. W rozmowie z Markiem Tejchmanem podczas "90 minut" uspokoił, że kraj nie jest jeszcze bankrutem, ponieważ jest nadal w stanie emitować obligacje.

Gospodarka w 2011 r.

W przyszłym roku polska gospodarka zwolni - prognozują eksperci. Według raportu BNP Paribas tempo wzrostu polskiego PKB w 2011 roku wyniesie 2,7%. To mniej niż prognozy rządu, który spodziewa się wzrostu na poziomie 3,2%. Zdaniem ekonomistów BNP Paribas na spowolnienie tempa wzrostu PKB wpłyną m.in. mniejsze inwestycje w firmach oraz spadek eksportu. Gośćmi Bilansu byli Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas i Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku.

Strajk włoski w supermarketach

Związkowcy w kilku największych sieciach handlowych organizują w czwartek strajk włoski. Protest obejmie między innymi markety Biedronki, Reala i Carrefoura. Organizatorzy protestu chcą zwrócić uwagę na coraz gorszą sytuację pracowników wielkich sklepów. Dla klientów strajk może oznaczać długie kolejki do kas. W imieniu strajkujących w programie Bilans wypowiedział się Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

Polityka pieniężna

Rada Polityki Pieniężnej może spóźnić się z podwyżką stóp procentowych - ocenia członek RPP, dr Andrzej Bratkowski. Powodem będzie nasilająca się w gospodarce presja inflacyjna. W ocenie Andrzeja Bratkowskiego, lepiej podnieść stopy niż dopuścić, by inflacja znacznie przekroczyła cel. Rozmawiał Marcin Kowalski.