Najnowsze

Najnowsze

Obiecują waloryzację składek w ZUS. Każdy minister inną

Minister Michał Boni zapowiedział, że część składki z OFE, która zostanie przeniesiona do ZUS, będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji skarbowych. Minister finansów też obiecuje waloryzację - ale tylko według tempa wzrostu PKB. Dysonans w wypowiedziach ministrów znów musiał prostować rzecznik rzadu.

Większe piersi – większy VAT

Od 1 stycznia usługi medyczne są opodatkowane 23 proc. stawką VAT. Nie dotyczy to zabiegów ratujących życie i zdrowie i tych wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej. Kliniki chirurgii plastycznej skarżą się, że podniesienie podatku i idąca za tym podwyżka cen usług spowodują zatrzymanie tzw. turystyki medycznej. Klienci z Wielkiej Brytanii, czy Niemiec będą woleli pojechać do Czech, czy Belgii, gdzie obowiązuje 0% VAT. O spadającym zainteresowaniu Polską jako miejscem zabiegów medycznych mówi ze Szczecina Monika Chomiuk, menedżer ds. klientów zagranicznych w Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej.

Spadek bezrobocia? Nie tak prędko...

Bezrobocie na koniec bieżącego roku wyniesie 10-11 proc., ale w korzystnych okolicznościach możliwe jest też, że osiągnie poziom zapisany w budżecie - 9,9 proc. - stwierdza wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Jednak według niej wcześniej bezrobocie nam wzrośnie i w lutym lub marcu może przekroczyć 13 proc.

Zapraszamy po Plusa!

Inwestorzy chętni na zakup Polkomtela zaproszeni do rozmów. Agencja Reuters powołując się na anonimowe źródła podała że zaproszenia zostały już wysłane. Analitycy rynkowi wyceniają operatora sieci komórkowej Plus na sumę 16 miliardów złotych (czyli około 4 miliardów euro lub 5,2 mld dolarów).

Praca nam się bardziej podoba

52 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją ubiegłoroczną pozycję w pracy, choć narzekaliśmy na brak podwyżek i zauważaliśmy zwolnienia – wynika z badań serwisu Szybkopraca.pl. Większość z nas uważa, że 2011 rok będzie dobrym okresem na awans, podwyżkę oraz rozwój kariery.

Portugalia się nie boi

Portugalia nie potrzebuje pomocy, a deficyt w 2010 roku udało się obniżyć silniej niż planowano - ogłosił premier Jose Socrates. Dziura budżetowa Lizbony za ostatnie 12 miesięcy okazała się niższa niż planowane 7,3 procent PKB.

Gorące zyski z chłodu

Wg prezesa Centrum Klima rok 2011 będzie udany dla całej branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Spółka wciąż ma więcej zamówień niż jest w stanie zrealizować. Dlatego do 2012 chce czterokrotnie zwiększyć swoje moce produkcyjne. Celem Centrum Klima jest zwiększenie udziału eksportu do 45% przychodów. O planach mówi prezes firmy, Marek Perendyk.

Producent chipów wyrzucił głowę

Dirk Meyer, prezes drugiego światowego producenta procesorów AMD odszedł ze spółki, którą - w zgodnej opinii ekspertów - wyprowadził w okresie ostatnich 2,5 lat na prostą.

Kara za malowaną zmowę

Akzo Nobel, producent farb i lakierów oraz cztery markety budowlane: Castorama, Leroy Merlin, OBI i Praktiker, ustalały minimalne ceny sprzedaży produktów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uczestnicy zmowy mają zapłacić ok. 54 mln zł kary.

Koniec szaleństwa zakupu aut?

W ubiegłym roku Polacy kupili ponad 333 tys. aut. Wynik przerósł najśmielsze oczekiwania ekspertów. Ten rok nie będzie już tak udany. Jeśli uda się przekroczyć 300 tysięcy sprzedanych będzie to spory sukces, uwzględniając brak jakichkolwiek zachęt do odnowy floty przez firmy po ubiegłorocznym szale wykupu aut z kratką. O sprzedaży aut w tym i zeszłym roku mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

System zdrowotny też do demontażu?

Minister Pracy znów wkłada kij w mrowisko. Tym razem chce rozmontować nasz system zdrowotny. Zamiast składki zdrowotnej zapłaćmy wyższe podatki do budżetu – postuluje Jolanta Fedak. To zdaniem minister ograniczy koszty funkcjonowania systemu. To zamach na „kasę NFZ” przekonują przeciwnicy takiego rozwiązania. Ich zdaniem resort pracy zamiast pomóc usprawnić system zdrowotny stara się pieniędzmi NFZ pokryć braki w budżecie państwa. Choć minister zdementowała plany, porozmawiajmy z Markiem Wójcikiem, wiceprezesem Związku Powiatów Polskich oraz przewodniczącym rady Małopolskiego Oddziału NFZ o ewentualnych zmianach w systemie ochrony zdrowia.  

Czy faktycznie jest drożej z nowym VATem?

Czy operacja zmian stawki VAT była znacząca finansowo? Jakiego rzędu to kwoty? Jak to wygląda z punktu widzenia sieci handlowych, a jak z punktu widzenia eksperckiego? O zmianie stawek VAT rozmawiają wiceprezes Tesco Polska Czesław Grzesiak i ekspert BCC, były wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Nie uciekniesz już na Cypr

Resort finansów przymierza się do renegocjowania umowy z Cyprem, która umożliwia polskim przedsiębiorcom płacenie niższych podatków - pisze we wtorek "Puls Biznesu".

Polacy rzucili się do klawiatury

Polacy kupili w 2010 roku 3,3 mln komputerów, czyli o pół miliona więcej niż rok wcześniej. Firmy zwiększyły zakupy technologii. Po chudym 2009 roku polska branża IT liczy na wzrost przychodów.

Polska rajem taniej żywności

Za większość produktów spożywczych płacimy mniej niż konsumenci w innych krajach w Europie - wynika z danych firmy Euromonitor International, które przytacza "Rzeczpospolita".

"Dolar walutą numer jeden"

- Zawsze byłem wielkim przyjacielem USA i przyznaję, że dolar jest walutą numer jeden na świecie - zapewnił prezydent Francji Nicolas Sarkozy po spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Głowy państw, podczas wizyty Sarkozy'ego w Waszyngtonie, rozmawiają o stabilizacji globalnego systemu finansowego oraz przygotowaniach do styczniowego szczytu państw grupy G20.

Zamieszanie w systemie opieki zdrowotnej

Zamieszanie wokół systemu opieki zdrowotnej. Likwidację składki zdrowotnej i zastąpienie jej podatkiem, z którego finansowane będzie leczenie Polaków zaproponowała minister pracy i polityki społecznej. Jolanta Fedak mówiła rano w TVN24, że z jej pomysłem zgodziła się  już minister zdrowia Ewy Kopacz. O tym w magazynie "90 Minut" z wiceministrem zdrowia, Jakubem Szulcem, rozmawiał Rafał Wojda.

Kleszcze długu

Europejski Bank Centralny skupuje portugalskie obligacje 5-cio i 10-cioletnie - tak podaje agencja Reutera, powołując się na źródło rynkowe. EBC w ten sposób obniżył rentowności obligacji tego kraju. Portugalskie papiery dłużne znalazły się pod presją po tym, jak Reuters podał, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozmawiają o pomocy dla tego kraju. Komisja Europejska jednak temu zaprzeczyła. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z głównym ekonomistą Societe Generale - Jarosławem Janeckim, rozmawiał Rafał Wojda

O pomyśle minister Fedak

O porannym pomyśle minister Fedak polegającym na likwidacji odpisywania od podatku składki zdrowotnej w wysokości 7,75% pensji brutto w studio TVN CNBC rozmawiają Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ oraz Marek Balicki, były minister zdrowia.

Rynki Dla Opornych

Wirtualny portfel rynków dla opornych wypada lepiej od rynków. Widz proponuje zakup akcji PKO BP. Czy to dobra inwestycja? O szczegółach Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Strach o Portugalię

Europejski Bank Centralny skupuje obligacje Portugalii - podaje agencja Reuters. EBC w ten sposób obniżył rynkowe rentowności obligacji tego kraju. Rentowności portugalskich papierów dłużnych rosły gwałtownie po tym, jak w weekend Reuters podał, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozmawiają o pomocy dla tego kraju.

Sytuacja finansowa Portugalii coraz trudniejsza

Dług publiczny w relacji do PKB wyniósł w 2010 roku 83,5%. O tym czy Portugalia będzie zmuszona przyjąć zewnętrzną pomoc w razie braku możliwości finansowania zadłużenia na rynkach opowiada reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Weterynarze bliżej porozumienia

Jest szansa, że rolnicy nie będą musieli nielagalnie ubijać zwierząt i sprzedawać niebadane przez weterynarzy mięso. W rozmowach Ministerstwa Rolnictwa z weterynarzami, którzy od piątku strajkują, nastąpił w końcu postęp - poinformowały obie strony sporu.

Dementi minister Fedak

Joanna Fedak, Minister Pracy rano zapowiedziała, że należy zlikwidować możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Po południu zdementowała swoją poranną wypowiedź. Składka na ubezpieczenie wynosi obecnie 9%, a odliczeniu podlega 7,75%. O pomyśle minister Fedak reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

362 mln zł leżą na A2

Ministerstwo Infrastruktury żąda od Autostrady Wielkopolskiej SA zwrotu ponad 362 milionów złotych z tytułu nadpłaty rekompensat za przejazd ciężarówek autostradą A2 od 2007 do 2009 roku. Sprawę rozstrzygnie Sąd Arbitrażowy.

Jak polską gospodarkę postrzegają zagraniczni inwestorzy

Sytuacja polskich finansów publicznych jest nieczytelna, uważa Bartosz Pawłowski, strateg rynków wschodzących BNP Paribas. Bartosz Pawłowski zauważa, że  w Polsce jest aż 16 definicji długu publicznego. O tym, jak polską gospodarkę postrzegają zagraniczni inwestorzy opowiada w TVN CNBC Bartosz Pawłowski.

Słoneczne nieruchomości 2011

Portugalia, Hiszpania, Chorwacja czy może Bułgaria - gdzie najlepiej kupić nieruchomości? Na przykład w Bułgarii ceny nieruchomości są niższe niż nad Morzem Śródziemnym ale sezon jest krótszy. Więcej o kupowaniu słonecznych nieruchomości - Andrzej Bursa z Carisma Nieruchomości.

Druga giełda Europy

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zajęła w 2010 roku drugie miejsce w Europie pod względem liczby, jak i wartości ofert publicznych - wynika z raportu IPO Watch Europe PricewaterhouseCoopers firmy doradczej PwC. Liderem w tym czasie była londyńska giełda.

Brat Vat

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie już pierwszego lutego. Podatkiem od wartości dodanej zostaną objęte nieodpłatne świadczenia dla pracowników, wzrośnie podatek na ubranka dla niemowląt, VAT trzeba będzie płacić także od pakietów medycznych. O szczegóły spytaliśmy Mirosławę Zugaj, doradcę podatkowego z kancelarii Grant Thornton Frąckowiak.

Ochrona przed wyższym procentem

Silny frank, ale niskie stopy - jak długo będą pomagać kredytobiorcom? Póki co banki nie oferują zabezpieczenia przed podwyżką stóp w Szwajcarii. Co zrobić gdy zaczną? Spytaliśmy Marcina Mrowca, ekonomistę Pekao SA.