Najnowsze

Najnowsze

Gdzie trafiają pieniądze z ZUS-u

Dziś mija termin płatności składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników. Przemysław Przybylski z ZUS tłumaczy na co nasze składki trafiają. Oprócz ubezpieczenia chorobowego każda osoba ubezpieczona w ZUS-ie ma opłacone ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne, które jest przekazywane do NFZ. Żeby uzyskać prawo do świadczeń z ubezp. chorobowego trzeba opłacić co najmniej 3 składki (3 miesiące). Wyjątek stanowią kobiety ciężarne, które uzyskują już takie prawo już po opłaceniu pierwszej składki.

Auta z kratką

Po decyzji Rady Unii niektóre typy samochodów  nadal będą mogły mieć preferencje. Beata Hudziak, doradca podatkowy Grant Thornton Frąckowiak wyjaśnia co się zmieniło i jak wygląda opodatkowanie samochodów osobowych w działalności gospodarczej.

Inflacja w wakacje osiągnie swe minimum

W najbliższym czasie można oczekiwać spowolnienia inflacji przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jan Winiecki. Jego zdaniem osiągnie podczas zbliżającego się lata osiągnie ona swoje minimum, by po wakacjach powoli zacząć wzrastać.

Rostowski: pomożemy, jak będzie to konieczne

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział we wtorek, że Polska mogłaby udzielić pomocy jakiemuś krajowi ze strefy euro, gdyby doszła do wniosku, że to jest w naszym interesie, a także w interesie naszych najbliższych sąsiadów i Europy.

Jak reklama, to w sieci

Rynek rozrywki i mediów będzie wzrastał w ciągu najbliższych 4 lat w tempie 5 proc. rocznie osiągając w 2014 roku poziom 1,7 bln dolarów – wynika z najnowszego raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) "Global Entertainment & Media Outlook 2010-2014". W Polsce będzie rozwijał się trochę szybciej i skumulowana roczna stopa wzrostu wyniesie do 2014 roku 5,5 proc.

Inflacja w maju w dół

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 2,2 proc. w stosunku do maja 2009 roku, a w porównaniu z kwietniem wzrosły o 0,3 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

BŚ: nie tnijcie za ostro

Rząd przymierza się do wprowadzenia oszczędności w przyszłorocznym budżecie, a tymczasem Bank Światowy ostrzega: nie tnijcie za mocno, bo zdławicie wzrost, i wzywa Polskę, by nie ograniczała zbyt drastycznie swojego deficytu budżetowego. Thomas Laursen, menedżer Banku Światowego odpowiedzialny za Polskę i Kraje Bałtyckie przestrzega, że takie działanie może zdusić ożywienie gospodarcze.

Unia zakaże handlu w niedzielę?

Handel w niedziele może zostać zakazany. Nad takimi przepisami pracuje parlament Europejski. Blisko jedna trzecia europosłów podpisała apel, w którym wnoszą o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy - w całej Unii Europejskiej.

Bezrobocie spadnie w wakacje

Resort pracy spodziewa się w czerwcu stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 12 proc. lub jej nieznacznego spadku. W lipcu powinno dojść do bardziej zdecydowanego obniżenia się stopy bezrobocia - ocenia wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

WallStreet Zakopane - cz.III

Wiceminister skarbu państwa Joanna Schmid, prezes KDPW Iwona Sroka, prezes GPW Ludwik Sobolewski oraz prezes SII Jarosław Dominiak wzięli udział w dyskusji podczas 14. Konferencji WallStreet w Zakopanem. Panel nosił tytuł Plan "Wielkiej Prywatyzacji" szansą na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Telewizja TVN CNBC Biznes była patronem medialnym tej konferencji, a rolę moderatora pełnił nasz dziennikarz - Rafał Hirsch.

WallStreet Zakopane - cz.II

Wiceminister skarbu państwa Joanna Schmid, prezes KDPW Iwona Sroka, prezes GPW Ludwik Sobolewski oraz prezes SII Jarosław Dominiak wzięli udział w dyskusji podczas 14. Konferencji WallStreet w Zakopanem. Panel nosił tytuł Plan "Wielkiej Prywatyzacji" szansą na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Telewizja TVN CNBC Biznes była patronem medialnym tej konferencji, a rolę moderatora pełnił nasz dziennikarz - Rafał Hirsch.

WallStreet Zakopane - cz. I

Wiceminister skarbu państwa Joanna Schmid, prezes KDPW Iwona Sroka, prezes GPW Ludwik Sobolewski oraz prezes SII Jarosław Dominiak wzięli udział w dyskusji podczas 14. Konferencji WallStreet w Zakopanem. Panel nosił tytuł Plan "Wielkiej Prywatyzacji" szansą na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Telewizja TVN CNBC Biznes była patronem medialnym tej konferencji, a rolę moderatora pełnił nasz dziennikarz - Rafał Hirsch.

Pieniądze wysychają w Hiszpanii

Madryt przyznaje, że hiszpańskim bankom trudno pożyczać pieniądze na rynku. Sekretarz Skarbu Hiszpanii potwierdził oficjalnie, że zagraniczne banki nie chcą kredytować hiszpańskich pożyczkodawców, bo im nie ufają.

Cormay w drodze na amerykański rynek

PZ Cormay szuka nowych kanałów dystrybucji. Trwają rozmowy z niewielka firmą w USA związaną z diagnostyką laboratoryjna potwierdza Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay. Spółka chce wejść na rynek amerykański z ofertą do firm już tam działających. Na zakup spółka może przeznaczyć własne zapasy gotówki, niewykorzystaną zdolność kredytową, nie wyklucza też emisji obligacji. Porozumienie w sprawie przejęcia amerykańskiej spółki możliwe jest do końca tego roku.

Nowa KRRiT po wyborach prezydenckich

Wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski ma już swoich kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zapowiada jednak w RMF FM, że powoła ich dopiero po wyborach prezydenckich, choć mógłby to zrobić przed ich rozstrzygnięciem.

NBP jako oaza stabilności

Nowy prezes NBP nie przewiduje żadnych zmian w podstawach polityki pieniężnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski, który ma dbać przede wszystkim o stabilność cen. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Marek Belka ocenił, że polska gospodarka na tle innych gospodarek europejskich jest enklawą solidności.

Jaka inflacja w maju?

Resort finansów prognozuje, że w inflacja rok do roku w maju wyniesie +2,1%, a analitycy +2,3%. Czy maj będzie kolejnym miesiącem spadającej inflacji? O tym przekonamy się dziś o godzinie 14.00, kiedy GUS poda jej poziom. Piotr Kalisz główny ekonomista Citi Handlowego szacuje, że w ujęciu rocznym może wynieść od 2,4 % do 2,5%

Wakacje kredytowe, czy kredyt na wakacje?

Jeśli mamy możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, będzie to lepsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy - czyli najdroższy rodzaj kredytu mówi Marcin Fabianowicz, doradca finansowy Wealth Solutions. To jednak rozwiązanie dla osób posiadających kredyt hipoteczny. Musimy powiadomić bank około miesiąca przed tym zanim chcemy wziąć takie wakacje. Banki wyrażają najczęściej zgodę abyśmy nie płacili przez miesiąc lub kilka miesięcy całej raty, jej części kapitałowej lub odsetkowej.

Japonia straszy niepotrzebnie?

Problemy związane z długiem publicznym mogą stanowić zagrożenie dla stabilności gospodarczej Japonii - ostrzega premier Japonii. Dr Jan Majewski, ekonomista, japonista, twierdzi, że to zbyt ostre słowa, bo struktura zadłużenia japońskiego jest zupełnie inna od greckiego, czy hiszpańskiego. 96% japońskich obligacji jest w rękach tamtejszych inwestorów i w większości zdenominowane są w jenach.

Gracze dostaną, czego chcieli

Microsoft zapowiedział wprowadzenie także do Polski usługi Xbox Live. Jej niedostępność w naszym kraju była kością niezgody między koncernem a jego polskimi klientami.

Wynieście śmieci, bo będą kary

Unia Europejska wypowiada wojnę śmieciom. Jeśli nie zmienimy prawa, to grożą nam gigantyczne kary za brak systemu utylizacji odpadów - przestrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Zaczynamy łupić łupki

Kanadyjska firma Lane Energy jako pierwsza w Polsce wykona w ciągu kilku najbliższych dni odwiert w poszukiwaniu gazu z łupków. Szukać będzie w Łebieniu pod Lęborkiem - donosi "Rzeczpospolita".

Przepis za sto miliardów złotych

Jak zostać milionerem? "Superwizjer" TVN odkrywa, że... bardzo łatwo. Wystarczy mieć papiery wartościowe przedwojennych spółek, na ich podstawie reaktywować spółkę, a potem... domagać się od Skarbu Państwa zwrotu zajętego mienia lub miliardowych odszkodowań. Proste? Wszystko dzięki nagłemu zniknięciu pewnego przepisu.

Gaz łupkowy szansą dla Polski?

W ostatnim okresie coraz głośniej mówi się, że Polska może stać się europejskim Kuwejtem. Zagraniczne koncerny już niebawem zaczną penetrować naszą ziemię na dobre w poszukiwaniu złóż. Na temat gazu z łupków w programie "90 Minut" z Markiem Tejchmanem rozmawiał Michał Wilczyński, były geolog kraju.

Kryzysu nie ma?

Tak uważa co trzeci z przedsiębiorców zbadanych przez Randstand. Tyle samo uważa, że wyjdziemy z kryzysu maksymalnie za rok. Czy polski rynek pracy i polskie firmy – narzekające na kłopot z pozyskaniem właściwych kandydatów - są już gotowe na gospodarcze odbicie? Gośćmi „Bilansu” były Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji pracy tymczasowej Randstad i Anna Polak-Kocińska, dyrektor departamentu informacji gospodarczej PAIiZ.

Makler bez licencji

W Polsce mamy ponad trzy tysiące licencjonowanych maklerów i doradców inwestycyjnych. Możliwe, że więcej ich już nie będzie. Komisja Nadzoru Finansowego znana ze swojej surowości tym razem zaskoczyła rynek podejściem mocno liberalnym. O szczegółach Cezary Królak.

Pomoc dla zalanych firm

50 tysięcy złotych. Na takie pieniądze będą mogli liczyć właściciele firm, które poniosły straty na skutek powodzi. To najnowsza propozycja Ministerstwa Gospodarki, która ma przybrać formę ustawy. Pojawiają się także inne formy urzędniczej pomocy przedsiębiorcom - powodzianom. Przejrzał je wszystkie Patrycjusz Wyżga.

Gaz łupkowy tematem No.1 kampanii wyborczej

To właśnie gaz łupkowy stał się jak dotychczas obok prywatyzacji szpitali jednym z głównych tematów gospodarczej debaty prezydenckiej. Najpierw marszałek Bronisław Komorowski drugiego czerwca w Londynie stwierdził, że do eksploatacja gazu łupkowego musielibyśmy zastosować metody odkrywkowe, a to byłaby "dewastacja obszarów krajobrazowych Polski". Tyle, że gaz łupkowy wydobywa się przez specjalne odwierty. Tę wypowiedź ostro skrytykowali politycy Prawa i Sprawiedliwości. A kandydat tej partii Jarosław Kaczyński - uznał, że gaz łupkowy jest szansą dla Polski. Więcej o gazie łupkowym i kampanii w materiale Łukasza Kijka.

Japonii grozi niewypłacalność

Nowy premier Japonii bije na alarm i mówi, że krajowi może grozić niewypłacalność. Premier planuje oszczędności i podwyżki podatków. Sytuację gospodarczą w Japonii komentował na antenie TVN CNBC Biznes Dariusz Lasek z Union Inwestment TFI.

Gospodarka brytyjska wciąż w tarapatach

Brytyjska gospodarka będzie rosła w tym i przyszłym roku, ale wolniej niż sądzono. Nowo utworzone biuro ds. odpowiedzialnej polityki budżetowej (OBR - Office of Budget Responsibility) w pierwszym raporcie z poniedziałku ogłosiło prognozę PKB dla brytyjskiej gospodarki na 2011 rok wynoszącą 2,6 proc. wobec 1,3 proc. na 2010 rok.