Najnowsze

Najnowsze

Ożywienie gospodarcze

PKB w II kw. wzrosło o 3,5% rdr. Przed publikacją danych przez GUS Elżbieta Chojna-Duch z RPP, była przekonana, że nasza gospodarka rozwija się szybciej niż przed rokiem. Jej zdaniem dynamika wzrostu PKB w kolejnych kwartałach będzie w Polsce wyższa niż w innych krajach regionu.

"Bernanke nigdy nie miał racji"

Ben Bernanke nie wie, co robi, zapowiadając następną falę dodruku pieniędzy - tak znany inwestor Jim Rogers skrytykował słowa szefa FED, które padły w Jackson Hole.

Gospodarka ruszyła z kopyta

Tego nikt się nie spodziewał. Pomimo katastrofy smoleńskiej i majowych powodzi polska gospodarka w II kwartale ruszyła z kopyta. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,5 proc. po wzroście w I kwartale o 3,0 proc. Ale na tle Europy wcale nie jesteśmy już "zieloną wyspą".

Intel dalej kupuje

Intel robi coraz większe zakupy. Amerykański producent mikroprocesorów za prawie 1,5 miliarda dolarów kupił dział rozwiązań bezprzewodowych niemieckiego Infineona. Intel ma nadzieję, że ten zakup pozwoli mu zwiększyć udziały w rynku łączności internetowej, między innymi w technologiach Wi-Fi czy WiMAX.

OFE nieźle zarabiają

Premier Donald Tusk w czasie spotkania z szefami funduszy emerytalnych w ubiegłym tygodniu nie szczędził im słów krytyki. Wskazywał, że bardziej dbają o swój interes niż klientów. Czy rzeczywiście tak jest? Czy fundusze źle gospodarują oszczędnościami 14 mln Polaków? 34,8 proc. to średnia stopa zwrotu OFE w ciągu ostatnich pięciu lat. To wcale nie tak źle - pisze "Rzeczpospolita".

Ile Orlen stracił na Litwie?

PKN Orlen, który nie jest w stanie od kilku lat przywrócić rentowności litewskiej rafinerii w Możejkach zastanawia się, czy się stamtąd nie wycofać. Mógłby to zrobić, ale z gigantyczną stratą. Eksperci wskazują, że Rosjanie nie będą się bić między sobą o Możejki. Ich wycena rafinerii sięga 750 mln dolarów, gdy wydatki Orlenu przekroczyły 3,5 mld dolarów - pisze "Rzeczpospolita".

Gminy zadłużają się na potegę

Dług samorządów w 2010 roku może przekroczyć 50 mld zł. Miasta zadłużają się, bo chcą wykorzystać unijne dotacje. Ministerstwo Finansów boi się, że z tego powodu dług publiczny Polski przekroczy pierwszy próg ostrożnościowy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Niemcy na drodze unijnych dotacji na gazoport

80 mln euro unijnych dotacji na gazoport w Świnoujściu stanęło pod znakiem zapytania. Powód? Pomoc z Brukseli, która ma dać Polsce energetyczną niezależność, zablokowali Niemcy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polsko-niemiecka wojna o kabanosa

Niemcy nie zgadzają się na rejestrację w Brukseli polskiego kabanosa. Jak twierdzą, naruszy to prawa ich producentów - pisze "Rzeczpospolita".

Akcyza w górę, papierosy podrożeją

Akcyza na papierosy może wzrosnąć bardziej, niż się tego spodziewaliśmy. Firmy tytoniowe alarmują, że rząd chce zignorować ustalenia z marca tego roku - informuje "Puls Biznesu". Od 2011 r. paczka papierosów może być droższa nawet o 90 groszy.

Putin otworzył rurę do Chin

Premier Rosji Władimir Putin zainaugurował rosyjski odcinek rurociągu, którym ropa naftowa z Rosji popłynie do Chin. Uroczystość odbyła się w miejscowości Skoworodino w obwodzie amurskim, gdzie Putin zatrzymał się w ramach swojej podróży po rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Co czwarty Polak wybiera zakupy w sieci

Coraz więcej Polaków robi zakupy w sieci - czytamy w "Rzeczpospolitej". Do e-sklepów przyciągają ich niższe ceny i szeroka oferta produktów. Dostrzegając ten trend, coraz więcej firm oferuje swoje usługi w internecie, dzięki czemu ich obroty rosną. Jednak do Europy wciąż nam jeszcze daleko.

Subfundusze zapewnią emerytom bezpieczeństwo?

Rząd szykuje spore zmiany dla przyszłych emerytów. Jak pisze dziś "Gazeta Wyborcza", każdy z obecnych Otwartych Funduszy Emerytalnych miałby przekształcić się w dwa subfundusze emerytalne - ostrzej i łagodniej grające na giełdzie. Zmiany miałyby też dotyczyć kryteriów osiągania dochodów przez towarzystwa emerytalne.

Rynek aptek podzielony

Rynek aptek jest podzielony na apteki indywidualnych farmaceutów oraz sieci. W Polsce nie udało się wprowadzić zapisu 'Apteka dla Aptekarza'. Według tego systemu aptekę może prowadzić jedynie dyplomowany farmaceuta, a nie przedsiębiorca. Więcej o rynku aptek w Polsce w rozmowie Marcina Kowalskiego z Grzegorzem Kucharewiczem, prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Getin Holding zaskakuje wynikami

Wyniki finansowe Getin Holding lepsze od oczekiwań. Analitycy twierdzą, że to efekt transakcji wymiany i dobrej sytuacji podatkowej spółki, a nie wyników prowizyjnych. Innego zdania jest prezes grupy finansowej, Radosław Boniecki. Ograniczenie sprzedaży produktów ryzykownych i zwiększenie sprzedaży tych bezpiecznych, to jeden z powodów dobrych wyników - mówił w TVN CNBC Biznes.

Spółki farmaceutyczne w centrum uwagi

PGF najlepszą spółką farmaceutyczną do inwestycji w akcje. Takiego zdania jest Sylwia Jaśkiewicz, analityk Domu Maklerskiego IDM SA. PGF nie bez kłopotów przechodzi restrukturyzację sieci sprzedaży. Spółka ma jednak potencjał do wzrostów na najbliższe kwartały, mówiła w Rynkach Dnia.

Lepsza sprzedaż Multioferty

Prezes Cyfrowego Polsatu, Dominik Libicki wierzy w potencjał Multioferty. Spółka poszerzyła nie dawno ofertę swojej zintegrowanej usługi o większy pakiet danych i dodatkowe minuty na rozmowy telefoniczne. Obecnie z internetowej usługi Cyfrowego Polsatu korzysta ok. 11 tysięcy miejscowości.

Jak pomóc amerykańskiej gospodarce?

Rezerwa Federalna gotowa w dalszym ciągu stymulować amerykańską gospodarkę. Ben Bernanke powiedział na spotkaniu szefów banków centralnych w Jackson Hole, że według niego dalsze zakupy obligacji o długim terminie zapadalności uspokoiłyby sytuację na rynkach. Maurycy Kuhn ocenia że decyzja szefa amerykańskiej rezerwy Federalnej jest najlepszą, jaką mogą podjąć władze w obecnej chwili. Zaznacza jednak, że administracja Baracka Obamy powinna dokonać niezbędnych reform fiskalnych.

Dzień z farmaceutykami

Treść: Kryzysowy rok 2009 był bardzo dobry dla rynku farmaceutyków, mówi w TVN CNBC Biznes Tomasz Kornacki, wiceprezes Polfarmex S.A. W Polsce istnieje problem z wprowadzaniem nowych leków. Małe firmy potrzebują wsparcia dużych, a potem często są przez nie przejmowane, dodał Tomasz Kornacki w rozmowie z Markiem Tejchmanem.

Sprzedają logo Centralwings

25 tys. 708 zł to cena wywoławcza - bez podatku - za prawa do znaku towarowego upadłych linii lotniczych Centralwings. Ich właścicielem jest LOT. W prasie ukazały się ostatnio ogłoszenia dotyczące przetargu

Intel zarobi mniej

Intel obniża prognozy. Ten największy na świecie producent mikroprocesorów spodziewa się, że trzecim kwartale jego przychody sięgną około 11 miliardów dolarów wobec nawet 12 miliardów prognozowanych wcześniej. Analitycy spodziewają się 11,5 miliarda dolarów.

Pasywny portfel na gorsze czasy

Pasywny portfel z perspektywą długoterminowej inwestycji zaproponował w "Godzinie dla Pieniędzy", Jarosław Antonik, dyrektor biura analiz i doradztwa inwestycyjnego KBC TFI. W jego skład weszły m. in. depozyty bankowe, akcje azjatyckie i fundusze inwestujące w złoto.

Dokąd na trekking?

Wyprawa w dowolne miejsce na świecie, na przykład w Himalaje? Dla zamożnego biznesmena to nie problem. Są jednak przeszkody, których nie pokonają żadne pieniądze. O tym jak wybrać się na wymarzony trekking w Himalajach, mówiła w "Godzinie dla Pieniędzy" Katarzyna Mazurkiewicz, podróżniczka i współwłaścicielka firmy Terra Incognita

TVP ma tymczasowy zarząd

Rada Nadzorcza TVP zawiesiła w piątek prezesa Romualda Orła i członka zarządu - Przemysława Tejkowskiego. Nowym p.o. prezesa został Włodzimierz Ławniczak, dotychczasowy członek zarządu. Zarząd ma charakter tymczasowy. Rada odwołała także z funkcji przewodniczącego Bogusława Szwedo; nowym przewodniczącym rady został przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Grzegorz Borowiec.

Ubezpieczenie zamiast NFZ ?

Czy istnieje taka możliwość by ubezpieczenia medyczne komercyjne zastępowały system publiczny? Czy są rynki na świecie, które pozwalają na wyjście chętnym osobom z publicznego systemu ubezpieczeń do prywatnego? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w rozmowie Roberta Stanilewicza z Marcinem Ajewskim, prezesem Healthcare Consultants Poland.

"Będziemy dalej pompować kroplówkę"

Rezerwa Federalna gotowa w dalszym ciągu stymulować amerykańską gospodarkę. Ben Bernanke powiedział na spotkaniu szefów banków centralnych w Jackson Hole, że według niego dalsze zakupy obligacji o długim terminie zapadalności uspokoiłyby sytuację na rynkach.

ZUS wypłaci emeryturę z OFE?

Dopiero w przyszłym roku rząd zajmie się ustawą o wypłatach emerytur z nowego systemu. Prawdopodobnie będzie ich dokonywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie - jak chcieli tego autorzy reformy - zakłady emerytalne.

Zmiana pokolenia w firmie

Oddać władzę nad firmą nie jest łatwo. Nawet jeśli to jest firma rodzinna, a ster przekazywany jest komuś z rodziny. Trzeba uważać na to czy osoba która przejmuje po nas władzę, nadaje się na to stanowisko. Więcej na ten temat w programie "Godzina dla pieniędzy" Robert Stanilewicz rozmawiał z prof. Janem Jeżakiem, z Uniwersytetu Łódzkiego, oraz z prof. Andrzejem Blikle, prezesem stowarzyszenia "Inicjatywa Firm Rodzinnych".

Skuteczne negocjacje

Żeby wygrać negocjacje, trzeba się najpierw dobrze przygotować. Podstawą dobrych negocjacji... tak naprawdę jest analiza własnych interesów., trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: co chcę osiągnąć? Więcej informacji jak skutecznie odnosić sukces w negocjacjach w rozmowie Pawła Blajera z dr. hab. Robertem A. Rządcą, z Katedry Strategii Akademii Leona Koźmińskiego.