Najnowsze

Najnowsze

Polityka i pieniądze

Czy Warszawa potrzebuje fuzji z Wiedniem? Według nieoficjalnych informacji taki plan znów może być aktualny a rozmowy już wystartowały.

Plany ABC Data

Marka własna – Colorovo – ma być receptą na odbudowę marż jednego z największych sprzedawców sprzętu IT.

LUG z nową strategią

Nowa strategia i prognozy LUG - producenta systemów oświetleniowych. Ten rok będzie bez dywidendy ale wskaźnik cena/zysk ma być poniżej 7.

Wiosna w Echo Investment

Czynsze z wynajmu biur i powierzchni handlowej oraz przychody ze sprzedaży mieszkań. Na jaki rok powinni przygotować się akcjonariusze lidera polskiego rynku deweloperskiego – kontrolowanej przez Michała Sołowowa spółki Echo Investment.

Własna eko-energia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył o połowę pulę środków na program dopłat do instalacji ekologicznych energetycznych. Wyniesie ona 450 mln. złotych. Beneficjentami programu będą zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Obejmą one różne typy instalacji. Jak mówi nam Małgorzata Skucha, prezes NFOŚIGW dopłata będzie przyznawana w formie preferencyjnych pożyczek. Dodaje ona że program ma przygotować odbiorców do wejścia w życie ustawy o OZE.

Milion w portfelu

Portfel Sylwii Jaśkiewicz,analityk DM IDMSA zyskał w ostatniej odsłonie 7,45%. Jest to inwestycja z dość krótką historią, bowiem przed nami dopiero druga odsłona. Jakie zmiany proponuje zarządzająca? Które rynki i jakie aktywa kuszą obecnie potencjałem wzrostu? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Centrum wyników

Sezon wyników w USA rozpoczął produkujący aluminium koncern Alcoa. Zysk na akcje wyniósł 0,22 USD. W I kwartale najlepsze fundusze inwestujące za oceanem zyskały prawie 15%. Wyniki funduszy uzależnione są od notowań dolara. Rozmowa z Marcinem Różowskim, Analizy Online.

Skargi na przewlekłość

Więcej możliwości składania zażaleń na przewlekłe postępowanie sadowe. Rozmowa z Damianem Dworkiem, partnerem Kancelarii RKKW.

Klockonomia

Gra pokazuje mechanizmy funkcjonujące w gospodarce. Gracze kierują rządem państwa,które należy reformować ,żeby pobudzać gospodarkę do wzrostu. Gra jest dedykowana licealistom. Dzięki niej w czasie zajęć lekcyjnych uczniowie mogą uczyć się ekonomii przy użyciu klocków. Więcej o grze w rozmowie z pomysłodawcą – Kamilem Pruchnikiem.

Żelazna dama Brytyjskiego Królestwa

Margaret Thather była jedyną kobietą na czele rządu w historii. Wyprowadziła ona kraj z zapaści gospodarczej, wprowadzała zdecydowane reformy, swoją nieugiętą postawą udało jej się w ciągu dekady całkowicie zmienić oblicze Wielkiej Brytanii. Na temat dokonań zmarłej 8 kwietnia Margaret Thather rozmowa z Ireneuszem Jabłońskim, członkiem Zarządu Centrum im. Adama Smitha.

Chińscy turyści najbogatsi na świecie? Wydają najwięcej

Zamiast tanich pamiątek wolą luksusową torebkę z Paryża czy zegarek z Włoch. Tym samym stają się najlepszym źródłem dochodu dla branży turystycznej. Turyści z Chin wydali na podróże w roku 2012 najwięcej - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Turystyki.

Nie ma pracy

Polska gospodarka ma za sobą jeden z najgorszych kwartałów na rynku pracy od lat - a spółki zarabiające na rekrutacji pracowników jedna po drugiej pokazują rewelacyjne wyniki. Tak jak na przykład Polski Holding Rekrutacyjny dla którego czwarty kwartał był najlepszy w historii. Spółka zarobiła na czysto w czwartym kwartale ponad półtora miliona złotych przy przychodach na poziomie 10 milionów złotych. Naszym gościem był Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego.

Wiercenie KOV

Kulczyk Oil Ventures znalazł nowe pokłady gazu na koncesji M-16 na Ukrainie. Wydobycie może ruszyć jeszcze w tym kwartale, twierdzi dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej KOV. Zdaniem Jakuba Korczaka, w tym roku spółka wykona jeszcze przynajmniej trzy odwierty na Ukrainie. Kulczyk Oil Ventures zapowiada, że wartość produkcji na Ukrainie wzrośnie w tym roku co najmniej o 50%, do 700 tys. metrów sześciennych dziennie. Tegoroczne inwestycje w tym kraju, które zostaną pokryte z bieżących przepływów gotówkowych, spółka szacuje na ok. 45 mln dolarów.

Polityka i pieniądze

Tegoroczne założenia budżetowe są zbyt optymistyczne, ocenia główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec. Jego zdaniem - zabraknie 20 miliardów złotych, a pieniądze te rząd będzie mógł zdobyć na przykład z zysku Narodowego Banku Polskiego. Marcin Mrowiec oczekuje decyzji w sprawie nowelizacji budżetu w maju lub czerwcu.

Sezon wyników w USA

Sektor lotniczy i motoryzacyjny będzie w tym roku napędzał wyniki Alcoi, uważa Jakub Szkopek z Domu Inwestycyjnego BRE. Jego zdaniem skoncentrowanie się spółki na produkcji specjalistycznych części do tych branż było strzałem w dziesiątkę. Alcoa prognozuje, że globalny popyt na aluminium ma skoczyć w tym roku o 7%, co - zdaniem koncernu - podbije ceny surowca. Według Jakuba Szkopka na rosnącym apetycie na aluminium mogą skorzystać Impexmetal i Seco Warwick.

Bezrobocie w dół

Minimalnie, ale spada. Według wstępnych danych ministerstwa pracy, stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3% - to o 0,1 punktu procentowego mniej niż w lutym.

Umowy śmieciowe plagą brytyjskiego rynku pracy

W ciągu ośmiu lat liczba Brytyjczyków zatrudnionych na kontraktach zerowych wzrosła trzykrotnie - wynika z przeglądu brytyjskiego rynku pracy. Umów, w ramach których nie płaci się odpraw i za urlopy, przybywa głównie w służbie zdrowia i oświacie.

OFE nie spełniają oczekiwań?

Przez 14 lat istnienia otwarte fundusze emerytalne fatalnie zapracowały na nasze emerytury - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Rząd zdecyduje dziś ws. Prawa energetycznego

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma m.in. zająć stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji Prawa energetycznego. Ministrowie mają też zająć się uchwałą ws. rozwoju systemu bezpieczeństwa narodowego i harmonogramem zadań w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Dreamlinery w USA polecą już pod koniec maja?

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines planują wznowić loty Boeinga 787 Dreamliner w maju - poinformował CNN. UA czekają jeszcze na zatwierdzenie przez Boeinga rozwiązań mających zakończyć problemy z akumulatorami, które uziemiły wiele maszyn na całym świecie.

Margaret Thatcher nie żyje

Najdłużej urzędujący premier Wielkiej Brytanii w XX wieku, kobieta, która stawiła czoło dziesiątkom tysięcy górników wyrzucanych na bruk, wygrała brytyjsko-argentyńską wojnę i nie wahała się ostro krytykować słabości Unii Europejskiej. W wieku 87 lat zmarła dziś Margaret Thatcher, Żelazna Dama.

Co dalej z OFE?

Nie możemy pozwolić sobie na wariant węgierski w przypadku OFE - mówi profesor Leszek Balcerowicz w rozmowie z TVN CNBC i broni reformy emerytalnej.

Polityka i pieniądze - ulga dla banków?

Ulżyć bankom w ciężkich czasach i dać im więcej czasu - a konkretnie więcej pieniędzy na dłuższy czas. Komisja Nadzoru Finansowego chce, by zyski inwestorów z długoterminowych obligacji banków były zwolnione z tzw. podatku belki.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy placówkę banku Pekao SA.

Twój brat PIT

W jaki sposób negocjować z urzędem skarbowym opóźnienie albo rozłożenie spłaty zobowiązania podatkowego w sytuacji, gdy nie mamy środków na jego spłatę?