Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Staniszewskiego zyskuje w ostatniej odsłonie 3,76%. Mimo to cała inwestycja licząc od pierwszej edycji przynosi straty na poziomie 4,9%. Największy zysk w portfelu zarządzającego przyniosła inwestycja w fundusz Noble Fund MIŚ, a jedyna strata poniesiona została na funduszu afrykańskim.

Praca i płaca

Z danych GUS wynika że liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach do 9 osób spadła o 0,8% do 5,5 mln rdr. Za to wynagrodzenia w lutym wzrosły o 4% rdr. Średnia płaca wyniosła 3710zł. Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty Nordea Bank Polska, wzrost wynagrodzeń spowodowany jest niską bazą z zeszłego roku.

Euro kryzys

Unia Europejska uzależniła wypłatę 10 mld unijnej pomocy dla Cypru od nałożenia na depozyty podatku wysokości 10%. Zabieg ten może przynieść 6 mld euro. Tego rozwiązania domagały się głównie Niemcy. O konsekwencji społeczno-politycznej decyzji o opodatkowaniu cypryjskich depozytów rozmawiamy z Pawłem Swiebodą, prezesem DemosEuropa.

Dobra rada 2013

O skuteczności działania rad nadzorczych w spółkach publicznych rozmawialiśmy z Dariuszem Witkowskim, dyrektorem generalnym SEG. Rady nadzorcze w spółkach mają chociażby zapewnić akcjonariuszom komfort co do jakości zarządzania spółką, w którą zainwestowali pieniądze. O tym m.in. rozmawiali uczestnicy konferencji "Dobra Rada 2013" na GPW.

Centrum wyników - Krakchemia

Dystrybutor granulatów tworzyw sztucznych i foli - Krakchemia – mocno poprawia wyniki. W czwartym kwartale przychody wzrosły 2%a zysk operacyjny o blisko 40%. W całym roku wzrost przychodów był siedmioprocentowy a rentowność operacyjna zbliżyła się do 3%. Wzrostowi zadłużenia towarzyszyła zdecydowane poprawa wyniku na poziomie EBITDA. Naszym gościem był Andrzej Izdebski, prezes Krakchemii.

"Dobra rada 2013"

Rady Nadzorcze – lukratywne synekury czy profesjonalny strażnik pieniędzy akcjonariuszy? W notowanych na GPW spółkach większość członków Rad Nadzorczych nie wykonuje tej funkcji w sposób profesjonalny, traktując to jako zawód i podstawowe źródło utrzymania. Czy to powinno się zmienić ? Ile warto płacić za dobre doradztwo? Naszym gościem był Paweł Pytel – prezes TFI Aviva.

Centrum wyników - Work Service

Work Service ma apetyt na niemieckie zyski. Prezes spółki Tomasz Hanczarek mówił w TVN CNBC, że rynek w Niemczech ma tak duży potencjał rozwoju, że za kilkanaście lat może zapewnić 20-30% przychodów całej grupy Work Service. Już ubiegły rok był udany dla spółki. Przychody wzrosły o 18% w ujęciu rocznym i przekroczyły 727 milionów złotych.

Centrum wyników - Asseco Poland

2012 rok był bardzo dobry dla Asseco Poland, mówił na naszej antenie wiceprezes spółki ds. finansowych. Spółka jest też coraz bliżej sfinalizowania przejęcia na rynku rosyjskim. Wartość transakcji nie przekroczy 100 milionów złotych, powiedział w TVN CNBC wiceprezes Asseco Rafał Kozłowski. Podkreślił on, że oprócz Rosji, spółka ma na celowniku także Afrykę i Wietnam. Według Kozłowskiego to bardzo perspektywiczne rynki.

Centrum wyników - spółka Kruk

Firma windykacyjna Kruk chce rosnąć o 20% rocznie. Zapowiada też wzrost wydatków na inwestycje. W ubiegłym roku przychody spółki wzrosły o 25%, a zysk netto o 22% w ujęciu rocznym. Prezes Kruka podkreślił w TVN CNBC, że firma może wejść na nowy rynek. Oprócz Polski, jest już obecna w Rumunii, Czechach i na Słowacji.

Eurokryzys

Cypr może dostać 10 miliardów euro, ale pod warunkiem, że kraj opodatkuje depozyty w bankach. Na decyzje parlamentu z niecierpliwością czekają firmy, która korzystają z usług tamtejszego sektora finansowego. Jedną z nich jest IQ Partners, której prezes Maciej Hazubski był gościem TVN CNBC.

Dobra rada 2013

Stoją na straży inwestora, są sumieniem zarządu? A może wręcz przeciwnie - pełnią rolę fasadową? Kryzys finansowy pokazał, że rola rady nadzorczej musi się zmienić. Krzysztof Szułdrzyński, partner PWC, mówił na naszej antenie, dlaczego.

Eurokryzys

Cyprowi może grozić bankructwo - uważa doktor Robert Zmiejko z SGH. Jego zdaniem stanie się tak, jeśli parlament tego kraju nie zaakceptuje warunków pomocy. Cypr dostanie 10 miliardów euro międzynarodowego wsparcia finansowego - ale pod warunkiem, że kraj opodatkuje depozyty w bankach.

Jakość raportów spółek

Raport finansowy spółki to dla Państwa bardzo często jednyne źródło wiedzy o spółce, w którą inwestujecie. Ale jaka jest jakość tych raportów? O to między innymi pytaliśmyArtura Sieranta, prezesa Notoria Serwis, która sprzedaje swoim klientom pakiety danych o spółkach.

Zmiany na poczcie

Poczta Polska z początkiem roku straciła monopol na dostarczanie listów ważących mniej niż 50 gramów, ale jeszcze przez 3 lata będzie w Polsce świadczyć tak zwane usługi powszechne - czyli takie, które muszą być świadczone dla dobra wspólnego, po przystępnych cenach.

Tylko co trzeci Polak za wolnym rynkiem

Tylko jedna trzecia Polaków (33,4 proc.) sądzi, że wolny rynek jest lepszy niż socjalistyczna, państwowa gospodarka planowa. Pozostali nie mają zdania - pisze "Rzeczpospolita".

Koniec zatorów płatniczych?

Dyrektywa o terminach płatności czeka już tylko na podpis prezydenta. Rozmowa z Krzysztofem Wróblem, partnerem w Kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy.

Ruszają gwarancje dla MŚP

Program gwarancji de minimis z Banku Gospodarstwa Krajowego. Rozmowa z Szymonem Wałachem dyrektorem pionu klienta detalicznego PKO BP.

Milion w portfelu

Podsumowania tygodnia dokonuje Marcin Różowski, analityk Analizy Online. W tym tygodniu najwyższy zysk zanotował portfel Piotra Greli +16,66%. Najsłabszy wynik zanotował portfel Jacka Maliszewskiego -22,06%. Więcej o portfelach gości w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Przecena nieruchomości

Kiedy obniża się wartość nieruchomości, bank może zażądać od klientów z kredytem hipotecznym np. wykupienia dodatkowego ubezpieczenia albo wpłacenia kaucji na rachunek. Czy w tym roku klienci mają większe powody do obaw? Pytamy o to Agnieszkę Grotkowską, Domiporta.pl.

Wartość gwiazdek

Pierwsza gwiazdka Michelina dla Polskiej restauracji. Wyróżnienie trafiło do warszawskiej restauracji Atelier Amaro. Jedna gwiazdka- czyli rekomendacja 'miejsce godne uwagi' została opublikowana w najnowszym przewodniku, który został wydany w czwartek, w Paryżu. Rozmowa z założycielem tej restauracji, Wojciechem Modestem Amaro.

LOT porozumiał się z Boeingiem ws. uziemionych dreamlinerów

PLL LOT oraz Boeing uzgodnili, że zaliczki za maszyny, które miały trafić do Polski w 2014 roku, zostają odroczone - poinformował rzecznik przewoźnika Marek Kłuciński. Dodał, że prawdopodobnie już latem boeingi 787 dreamliner zaczną latać.

Kondycja polskiej gospodarki

Inflacja najniżej od ponad sześciu lat. Czy może spadać dalej? Czy grozi nam deflacja? Czy RPP znów obetnie stopy procentowe?

GTC - analitycznie

GTC po słabych wynikach zeszłego roku nieustannie w górę. Robyg po stracie w czwartym kwartale mocno w dół. A jak deweloperów wyceniają analitycy?

GTC - analitycznie

GTC po słabych wynikach zeszłego roku nieustannie w górę. Robyg po stracie w czwartym kwartale mocno w dół. A jak deweloperów wyceniają analitycy?

Twój Brat PIT

Odliczanie od dochodu strat podatkowych z poprzednich lat. Rozmowa z Anną Ziębą, doradcą podatkowym w Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Pieniądze na inwestycje

Wciąż są pieniądze na unijne dotacje ze starej perspektywy finansowej - np. na rozwój przedsiębiorczości na wsi. Rozmowa z Zofią Szalczyk, wiceminister rolnictwa.

Polityka i pieniądze

Pieniądze na rozwój i inwestycje trafią do polskich firm z poślizgiem – przyznaje unijny komisarz do spraw budżetu. Janusz Lewandowski jest jednak optymistą i uważa, że do połowy roku powinno dość do kompromisu między Radą Europy a europejskim parlamentem i Unia będzie miała nowy wieloletni budżet.