Najnowsze

Najnowsze

KOV zwiększa wydobycie

Ukraińska spółka zależna Kulczyk Oil Ventures zwiększa wydobycie gazu na Ukrainie, jednocześnie przyspiesza praca na polach naftowych w Brunei.

Firmy hazardowe mogą dochodzić odszkodowań

Firmy hazardowe mają podstawę do ubiegania się o odszkodowania za ograniczenie ich działalności wskutek uchwalenia tzw. "ustawy hazardowej" - wynika z czwartkowego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał zastrzegł jednak, że to polski sąd musi uznać roszczenia tych firm.

RPP w akcji - obniżka stóp możliwa

Rada Polityki Pieniężnej rozważy obniżki stóp procentowych jeśli spowolnienie gospodarcze będzie się pogłębiać - powiedziała członek Rady, prof. Anna Zielińska-Głębocka.

Milion w portfelu

W dzisiejszej odsłonie „Miliona” przedstawiamy inwestycję Błażeja Bogdziewicza, Caspar AM. Zysk przyniosła inwestycja w tureckie akcje. Jakie zmiany zaszły w portfelu, o tym w rozmowie Pawła Blajera.

Obligacje korporacyjne czy skarbowe?

Skarbowe oferują coraz niższe oprocentowanie, korporacyjne – coraz wyższe ryzyko. W środę kolejny debiut na Catalyst, a we wtorek rynek odnotował bardzo wysokie obroty. Jak dobierać spółki do portfela obligacji, żeby nie stracić jak na budowlance, radzi Olaf Pietrzak, zarządzający Skarbiec TFI

Polityka i pieniądze - dymisja Marka Sawickiego

W środę premier Donald Tusk zapowiedział przyjęcie dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Według nagrania przez które minister podał się do dymisji na państwowych stanowiskach można zarobić nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. O dymisji ministra Sawickiego i wielkich pieniądzach, którymi zarządza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w materiale Karoliny Hytrek-Prosieckiej.

"Po aferze z Libor trzeba przywrócić zaufanie"

W wywiadzie dla sieci CNBC Sekretarz Skarbu USA (minister finansów) Timothy Geithner odniósł się do skandalu związanego z manipulowaniem stopą kredytu Libor, wzywając do reform sektora i podjęcia zdecydowanych kroków, które przywrócą zaufanie do systemu finansowego.

Będą zmiany ws. obsługi kart płatniczych w sklepach

Pod koniec lipca projekt zmian w ustawie o usługach płatniczych, który pozwoli sklepom akceptować tylko niektóre karty płatnicze trafi do konsultacji w rządowym komitecie ds. europejskich - poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza. To pokłosie braku porozumienia w sprawie obniżenia prowizji za opłaty kartami płatniczymi. Polska ma najwyższe tzw. opłaty interchange w Europie.

Budowlanka się sypie

Energomontaż Południe to spółka kontrolowana przez Rafako, które jest kontrolowane przez PBG. To było jasne do wtorku. Do momentu, w którym nadzorca sądowy zażądał zwrotu pakietu kontrolnego akcji Energomontażu z Rafako do PBG. Sytuacja zrobiła się niejasna, akurat w momencie w którym Energomontaż odbywa kluczowe, zaplanowane od dawna Walne Zgromadzenie, które ma uchwalić nowe emisje akcji, które mają uratować spółkę, które wpadła w kłopoty właśnie przez problemy PBG. O całej sytuacji opowiadał prezes Energomontażu Południe Krzysztof Diduch.

Nowy projekt Elektrotimu

Elektrotim przejmuje firmę budowlaną Zeus. Czy to oznacza, że związany do tej pory raczej z branżą energetyczną w budowlance Elektrotim teraz zdywersyfikuje swoje przychody? Jakie z przejęcia Zeusa będą korzyści dla akcjonariuszy Elektrotimu? Pytaliśmy o to prezesa Elektrotimu Andrzeja Diakuna.

Plany Black Lion NFI

Na giełdach nie mamy dobrych czasów dla inwestorów finansowych czy funduszy inwestycyjnych. Aktywa funduszu Black Lion są rozłożone pomiędzy rynki finansowe, a nieruchomości. Na koniec marca wartość aktywów funduszu przekraczała 700 milionów złotych, tymczasem na giełdzie fundusz jest wart cztery razy mniej. Dlaczego? O to pytaliśmy prezesa Rafała Bauera.

Mostostal Wrocław na NC

Na New Connect są już 402 spółki. Dziś pojawiła się 402. To jednocześnie 54. debiut w tym roku. W TVN CNBC rozmawialiśmy właśnie Kazimierzem Frątczakiem, prezesem Mostostalu Wrocław, czyli dewelopera zajmującego się głównie budową parków handlowych.

Centrum wyników

W USA kolejne spółki podają wyniki finansowe za drugi kwartał. Wśród rozczarowań między innymi Intel, który obniża prognozy na cały rok. Biznes Intela nadal ma rosnąć, ale wolniej – czy to oznacza, że gorsza koniunktura dopadła już klientów Intela, czyli firmy informatyczne i telekomunikacyjne ? Czy prognozy Intela to tak naprawdę prognozy spowolnienia gospodarczego dla gospodarek rozwiniętych? O to pytaliśmy Tomasza Klerkowskiego, dyrektora Intela na Europę Środkowo-Wschodnią.

Sprzedaż w Magellanie

Służba zdrowia ciągle potrzebuje pieniędzy, biznes Magellana kręci się więc coraz szybciej. W drugim kwartale spółka pożyczyła szpitalom i przychodniom prawie 350 mln zł. Ile i kiedy na tych pożyczkach zarobi, jakie są prognozy na kolejne miesiące? O to pytaliśmy prezesa Magellana Krzysztofa Kawalca.

Produkcja przemysłowa

Dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej GUS za czerwiec komentuje Marcin Mróz, Główny ekonomista BNP Paribas Polska.

W co inwestować?

W czasie dużej zmienności na rynku trzeba dobrze zastanowić się gdzie ulokować kapitał. Wybrać obligacje, lokaty czy fundusze? Porównujemy stopy zwrotu z inwestycji razem z Michałem Sadrakiem, analitykiem Open Finance

Klucz do inwestycji

Inwestorzy mogą się pożegnać z pieniędzmi zainwestowanymi w Idea Premium SFIO – uważa Paweł Szczepanik z KBC Securities. Nie ma dziś bezpiecznych przystani. Kluczem do inwestycji jest uważne śledzenie rynku, dywersyfikacja portfela, ochrona oszczędności poprzez lokaty i obligacje skarbowe. O inwestowaniu mówi Paweł Szczepanik, Szkolenia z Inwestycji Giełdowych, KBC Securities.

Gospodarka hamuje. Zaskakująco złe dane o produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 1,2 proc. w porównaniu do czerwca 2011 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,0 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane GUS rozczarowały ekonomistów, którzy prognozowali znacznie wyższy wzrost produkcji.

Za żywność zapłacimy więcej

Żywność w tym roku podrożeje o ok. 6 proc. prognozuje Polska Federacja Producentów Żywności. Z kolei według analityków Banku Gospodarki Żywnościowej ceny żywności mogą podskoczyć o 4,5-5,5 proc. Najmniejszych wzrostów, rzędu 4 proc., spodziewa się natomiast Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Razem czy osobno?

Według badań amerykańskiego profesora Alexandra Cherneva, klienci są skłonni zapłacić więcej za pojedynczy, drogi produkt niż za pakiet. Czy promocje typu „w zestawie taniej” powinny przejść do lamusa? Rozmowa z Andrzejem Jacaszkiem, wydawcą Harvard Business Review Polska.

Wrzuć obiad w koszty

Kiedy wydatki na usługi gastronomiczne można wliczyć w koszty reprezentacyjne. O sprzecznych wyrokach sądów w tej sprawie mówi Katarzyna Szafrańska-Blank, starsza menedżer w PwC.

Przejęcie pracownika

Yahoo ma nowego prezesa. Stery internetowej spółki objęła Marissa Mayer, która była jednym z najważniejszych menedżerów w Google. Tam 37-letnia Mayer współtworzyła najpopularniejsze produkty firmy, między innymi słynną, minimalistyczną stronę główną wyszukiwarki, pocztę Gmail i wyszukiwarkę obrazów Google Images. Jak przejąć pracownika z konkurencyjnej firmy i na jakie zapisy antykonkurencyjne trzeba uważać, pytamy Piotra Wojciechowskiego, eksperta rynku pracy i Piotra Mazurkiewicza, partnera w HRK.

Urząd Skarbowy w twojej firmie

Fiskus wezwał naszego widza do zapoznania się z całością materiału dowodowego, po czym przedłużył postępowanie, w którym zebrał dodatkowe materiały i wydał niekorzystną decyzję. Czy takie postępowanie jest zgodne z przepisami i czy można się od odwołać od takiej decyzji, tłumaczy Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w KPMG.

Twój Brat PIT

Zgodnie z orzeczeniem TK, niepoinformowanie podatnika o zawieszeniu trybu przedawnienia jest „naruszeniem zasady ochrony zaufania do państwa”. Czy teraz za każdym razem fiskus będzie musiał informować podatnika o tym, że toczy się postępowanie w jego sprawie? Rozmowa z Arkadiuszem Gerwelem, adwokatem w Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Znikające obroty

Handel na warszawskiej w coraz głębszym dołku. Spadają dzienne obroty na rynku akcji, spada również zainteresowanie kontraktami terminowymi.

Wielka sieć delikatesów pod nadzorem sądowym

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ postanowił zabezpieczyć majątek spółki Bomi poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Spółka specjalizująca się w zarządzaniu sieciami handlowymi, na początku lipca złożyła wniosek o upadłość.

Jak zarobić na mięsie

Ostatnie rekordowe ceny surowców rolnych na amerykańskich giełdach wkrótce przełożą sie na notowania w Polsce, uważa Michał Koleśnikow, analityk BGŻ.