Najnowsze

Najnowsze

Uczestnicy euroszczytu zgodzili się na program pomocowy dla Grecji, którego wartość może nawet sięgnąć niespełna 160 mld euro. 109 mld euro mają dać Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, resztę dołożą prywatne instytucje. Program ten przewodniczący Komisji Europejskiej nazwał pewnego rodzaju "europejskim planem Marschalla".

Ponad 900 skarg od pasażerów linii lotniczych wpłynęło w pierwszym półroczu 2011 roku do Urzędu Lotnictwa Cywilnego - poinformowała rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Pasażerowie najczęściej skarżą się na odwołane loty i ich opóźnienia. W pierwszym półroczu było jednak o ponad 600 skarg mniej niż w tym samym czasie 2010 roku.

- Lepiej by było, gdyby Eurogrupa permanentnie współpracowała z Polską jako krajem przewodniczącym Radzie UE. Ale jeśli nie ma tego typu zapotrzebowania, nie będziemy tych drzwi na siłę wyważać - powiedział premier Donald Tusk pytany o czwartkowe posiedzenie Eurogrupy ws. Grecji, w którym Polska nie bierze udziału. Szef rządu przypomniał, że na pierwsze spotkanie Eurogrupy zaproszenie otrzymał minister finansów Jacek Rostowski.

W Brukseli rozpoczął się szczyt przywódców strefy euro. Nieuniknione wydaje się ogłoszenie częściowej niewypłacalności Grecji. Miały się w tej sprawie porozumieć Francja i Niemcy. O prawdopodobnej "selektywnej niewypłacalności" Grecji mówili już dziś premier Luksemburga i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker oraz minister finansów Holandii Jan Kees de Jager.

- Na unijnym rynku nie ma już miejsca dla niebezpiecznych zabawek - oświadczyła wczoraj Komisja Europejska. W państwach UE zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące produkcji oraz importu zabawek.

Kontrakty na złoto, srebro a także instrument Investor PE i kontrakt na WIG20 - Andrzej Kaczorowski, doradca inwestycyjny Investors TFI przedstawia swój pomysł jak zainwestować milion złotych.

Kryzys zadłużeniowy, stabilizacja euro i nowy pakiet pomocowy dla Grecji - to główne tematy rozpoczynającego się o godz. 13 w Brukseli specjalnego szczytu państw strefy euro. Rozpoczęcie szczytu opóźniono o godzinę z powodu intensywnych negocjacji w celu przezwyciężenia rozbieżności występujących między państwami eurostrefy, szczególnie między Berlinem i Paryżem. Porozumienie w tej sprawie osiągnięto dopiero późno w nocy.

Prezydencja Polski w UE to także okazja dla polskich firm. Jednak zagraniczne przejęcie lub wejście na nowy rynek może być zniweczone, jeśli nasi pracownicy nie są do nich przekonani. Jak więc przekonać zespół do zmian. Rad w tym zakresie udziela Łukasz Nowak z AON Hewitt Business Consulting.

Zadłużanie się w obecnych walutach jest kosztowne. Firmom z pomocą mogą przyjść fundusze inwestycyjne i private equity. Gdzie więc szukać finansowania? Na to pytanie próbował odpowiedzieć uczestnik debaty ACCA Jarosław Dąbrowski, prezes Dąbrowski Finance.

Jeśli mieszkasz na Śląsku i chcesz zamontować w swoim domu kolektory słoneczne lub pompy cieplne, to możesz skorzystać ze specjalnego kredyty. O szczegółach Beata Lisiakiewicz z oddziału banku BOŚ w Katowicach.

W czerwcu dynamika polskiej produkcji przemysłowej wyniosła tylko 2% podczas gdy analitycy oczekiwali 5,8%. - Branża stalowa nie odczuwa jej spowolnienia - przekonuje w TVN CNBC prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard.

1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która pozwala jeszcze łatwiej zawiesić firmę. Można ją zawiesić m.in. na kilka dni. O szczegółach Wojciech Jagnieża, prawnik w Bird & Bird.

Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów Prefabet - Białe Błota zadebiutowało w środę 21 lipca na rynku NewConnect. Z emisji prywatnej spółka pozyskała 4,4 mln zł. Całość przeznaczy na inwestycje zwiększające produkcję. Rozmowa z Grzegorzem Brzykcym, wiceprezesem spółki.

Kryzys długu w strefie euro może być dla polskich firm okazją do korzystnych przejęć. Czy rzeczywiście spółki w państwach pogrążonych w kryzysie długu są tańsze. W swoim programie Paweł Blajer sprawdzał to wspólnie z partnerem w KPMG Tomaszem Wiśniewskim.

W kolejnym odcinku "Drogi do Milionów" ekspert Szkoły Giełdowej Krzysztof Borowski odsłania tajniki analizy fundamentalnej rynków finansowych.

Autospa to spółka posiadająca sieć myjni bezdotykowych. O specyfice biznesu i przewidywanym terminie debiuti na NewConnect w "Rynkach Dnia" opowiada prezes Autospa Sławomir Decewicz.

Eurocash nie zapłacił Emperii za sieć sprzedaży, i chce zmieniać warunki zawartej pół roku temu umowy. Emperia twardo mówi nie. Która strona straci więcej? Rozmowa z analitykiem KBC Securities, Kamilem Szlagą.

Inflacja bazowa wyhamowała. W czerwcu wzrost cen po wyłączeniu energii i żywności wyniósł 2,4% w ujęciu rocznym. Z opinią, że najnowsze dane niemal likwidują oczekiwania dotyczące wzrostu stóp zgadza się prof. Dariusz Filar, były członek rady polityki pieniężnej. Ale zdaniem prof. Filara oczekiwania obniżki nawet w odległym momencie - czyli w drugiej połowie 2012 roku - są przesadzone.

Inflacja bazowa wyhamowała. W czerwcu wzrost cen po wyłączeniu energii i żywności wyniósł 2,4% w ujęciu rocznym. To na podstawie danych o inflacji bazowej Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzję o poziomie stóp. Inflacja bazowa odzwierciedla wzrost cen wynikający ze wzrostu popytu. Rynki już nie spodziewają się podwyżek stóp NBP - mówi TVN CNBC Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Warszawska giełda po pierwszym półroczu 2011 utrzymuje 4 miejsce w Europie pod względem wolumenu obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi. Ale kontrakt na WIG20 to tylko jeden z instrumentów pochodnych, którymi można handlować na GPW. Jak inwestować w takie instrumenty - zapytaliśmy Grzegorza Zalewskiego z Domu Maklerskiego BOŚ.

Inwestujemy w Chorwacji. Ceny na tamtejszym rynku nieruchomości ciągle są niższe niż w krajach UE, a jednocześnie to jeden z niewielu krajów Europy Południowej, w którym te ceny nie spadły w okresie kryzysu – apartamenty kosztują od 1500 do ponad 200 euro za metr kwadratowy. Co warto kupić w Chorwacji i jak zabrać się za taką inwestycję? Spytaliśmy Grzegorza Gurbałę, właściciela firmy Greg-Nieruchomości.

Widz poprosił nas o pomoc jak ma „nabijać” na kasę fiskalną sprzedaż wycieczek turystycznych. Pośrednik zarabia bowiem nie na całej wartości sprzedaży, ale na samej marży. Często także klienci płacą np. bonami. Czy powinniśmy rozliczać taką sprzedaż? Spytaliśmy Michała Borowskiego, doradcę podatkowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Ubezpieczenie majątku firmy od kataklizmów – burz, trąb powietrznych, powodzi. Przed podpisaniem umowy warto szczegółowo przeczytać jej warunki – szczególnie wykluczenia, byśmy byli pewni, że zostaliśmy ubezpieczeni dokładnie od tego, od czego chcieliśmy. Co z ubezpieczeniem strat np. na wypadek odcięcia nas od prądu? Jak negocjować z ubezpieczycielem warunki polisy? Jak uszyć polisę dla firmy na miarę? Ile to kosztuje? Na te pytania w programie Blajer Mówi: Biznes odpowiadał Wojciech Rabiej, prezes porównywarki Rankomat.pl.

Składki przedsiębiorczych matek do umorzenia. 1 sierpnia mija termin, w jakim kobiety mogą skorzystać z abolicji obejmującej nieopłacone składki na Fundusz Pracy. Dotyczy to matek, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., przebywały na urlopie wychowawczym i prowadziły działalność. Jak wnioskować o umorzenie tych składek? Co z pozostałymi? Spytaliśmy Wojciecha Andrusiewicza z ZUS-u.

Sejm na ostatnim posiedzeniu znowelizował kodeks postępowania administracyjnego i ordynację podatkową. Wprowadza ona obowiązek zbierania informacji o wszystkich urzędnikach, którzy brali udział w wydaniu decyzji. Może to pozwolić przedsiębiorcy szybciej wyegzekwować odpowiedzialność wobec konkretnych osób. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Kozłowski, partner w Kancelarii Salans.

Medialne imperium Ruperta Murdocha drży w posadach. Prezes spółki News Corporation  zeznawał  brytyjskiej Izbie Gmin - parlamentarzyści wypytywali go o rzekomą aferę podsłuchową. Skandal sprawił, że kapitalizacja giełdowa News Corporation od 5-go lipca spadła o 8 miliardów dolarów. O tych, i innych biznesowych konotacjach problemów News Corporation rozmawialiśmy z Michaelem Dembińskim z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła zaledwie o 2 proc., podczas gdy rynek spodziewał się wzrostu o 5,6 proc. Na takie dane wpłynęła m.in. liczba wolnych dni w czerwcu, uważa Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawcy RP.

Czwartkowy szczyt państw strefy euro - i szczyt emocji na rynkach. W roli głównej pomoc dla Grecji, ale jeszcze ważniejsze - to konkretne rozwiązanie problemu selektywnego bankructwa. O możliwych rozwiązaniach i bankach, które mają uczestniczyć w greckiej pomocy rozmawialiśmy z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości

TVN CNBC jest patronem debaty prezydenckiej ACCA dot. przyszłości gospodarki Polski i Europy. To największa międzynarodowa organizacja zrzeszająca finansistów. Rozmowa z Krzysztofem Wantołą, prezesem TFI PZU.

Słabe dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa znacznie poniżej oczekiwań. Czy to oznacza, że "zielona wyspa" blaknie w oczach, a przede wszystkim co to oznacza dla portfeli Polaków? O tym rozmawialiśmy z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego