Najnowsze

Najnowsze

Twój brat PIT

Wydatki na posiłki biznesowe można zaliczyć do kosztów podatkowych, czy nie? Sprawą zajmuje się Naczelny Sąd Administracyjny.

Brat VAT

W kasie fiskalnej konieczna jest możliwość wpisywania NIP nabywcy. Chodzi o to, żeby paragon mógł być równoważny z uproszczoną fakturą. Ale oznacza to, że wielu przedsiębiorców musi wymienić kasy na nowe.

Jamał II

Jakie znaczenie dla systemu gazowego w Polsce miałaby kolejna nitka ze wschodu? Rozmowa z Mariuszem Calińskim, prezesem Duonu.

Milion w portfelu

W portfelu pana Rafała Lisa widać wzrosty. W XI odsłonie przybyło w nim 2,04%.Wszystkie instrumenty przyniosły tym razem zyski. Najwięcej zarobiło na BZ WBK. Od początku inwestycji jest on „na plusie” 7,29%. Jakie propozycje zmian przedstawił zarządzający, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Praca w UE

Komisja Europejska przygotowała zmianę w dyrektywie wdrożeniowej, która obowiązywała od 20 lat. Dotyczy ona praw pracowników w Unii Europejskiej. Czy zmiana osłabi pozycję polskiego pracownika na europejskim rynku pracy? Pytamy o to Marka Benio, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Będzie on jednym z panelistów konferencji „Koordynacja Systemów Zabezpieczenia Społecznego”, odbywającej się 11-12 kwietnia w Krakowie. Patronem medialnym jest telewizja TVN CNBC.

Obligacje bez podatku?

W minionym tygodniu Komisja ds. Obligacji Bankowych przy KNF zaproponowała aby zwolnić z „podatku Belki” obligacje kupowane przez inwestorów indywidualnych. Ma to być impuls do wzrostu rynku obligacji, mówi Kamil Gemra, ze Stockwatch.pl.

Polityka pieniądze

Jakie znaczenie ma Memorandum Europolgazu z Gazpromem i jakie jest jego znaczenie dla rynku gazu?Podpisanie go bez wiedzy premiera może osłabiać pozycję Polski w negocjacjach z Rosjanami sądzi Filip Elżanowski, ekspert w sprawach energetycznych kancelarii Elżanowski Cherka i Wspólnicy. Uważa on, że źle funkcjonuje nadzór nad Europolgazem.

Surowce pod presją

Ceny ropy spadają od początku roku. Słabe dane z USA nie pomagają w zmianie tej tendencji. Może to jednak sprzyjać przecenianemu od początku roku złotu. W tym czasie traciło ono już 6,5%. Jakie są prognozy dla rynku surowców, pytaliśmy Pawła Kordalę, analityka X-Trade Brokers.

Konflikt koreański

Korea Północna zapowiada wycofanie wszystkich pracowników ze strefy ekonomicznej Kaesong - podała tamtejsza agencja informacyjna. Zawieszone w całości ma być też jej funkcjonowanie. To wydarzenie to kolejna eskalacja gróźb Korei Północnej. Anna Sawińska menedżer w Daewoo Shipbuilding, która była gościem TVN CNBC ze studia Seulu, mówi jednak, że te wydarzenia nie odbijają się na firmach w Korei Południowej.

"Falstart Gazpromu" w Polsce według rosyjskich mediów

"Falstart Gazpromu" - tak "Wiedomosti" w poniedziałek tytułują materiał poświęcony proponowanej przez rosyjski koncern budowie na terytorium Polski magistrali "Jamał-Europa-2". Z kolei "Niezawisimaja Gazieta" wybija w tytule, że "Gazprom postawił Polskę w niezręcznej sytuacji".

Kryzys w Korei

Korea Północna przygotowuje się do wystrzelenia rakiety. Próba ma nastąpić w środę dziesiątego kwietnia. Władze w Phenianie apelują do ambasadorów o wyjazd z kraju, a Chiny coraz głośniej nie zgadzają się na koreańskie poczynania. O eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim rozmawialiśmy z Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Zima wiosną

W budownictwie sroga zima. Z inwestycji energetycznej za ponad 11,5 miliarda złotych wycofało się PGE. Kontrakt miało realizować konsorcjum Polimexu –Mostostal, Rafako i Mostostalu Warszawa. Energetyka miała być nową siła napędową polskiego budownictwa. Jak to się przełoży na branżę? Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenia, że w tym roku sektor budowlany skurczy się o kilkanascie procent.

Polityka i pieniądze

Tworzenie dodatkowych instytucji, które wypłacałyby emerytury z OFE jest niepotrzebne, ocenia prezes Allianz PTE. Według Agnieszki Nogajczyk-Simeonow może to robić ZUS. Nogajczyk-Simeonow uważa, że to rząd powinien zaprosić przedstawicieli PTE do dyskusji o przyszłości drugiego filaru systemu emerytalnego. Jak na razie - rozmowy toczą się przez media, dodaje prezes Allianz PTE, należącego do Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Kondycja deweloperów

Brak programów z rządowym wsparciem - Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych jest na rękę giełdowej spółce Ronson. Członek zarządu dewelopera Tomasz Łapiński podkreśla, że nawet bez rządowych dopłat, Ronson sprzedawał i nadal sprzedaje mieszkania. W pierwszych trzech miesiącach spółka znalazła chętnych na 132 lokale, to o 36% więcej niż przed rokiem.

Będą kary za koninę

Kilka spośród prawie 160 zakładów fałszowało mięso w Polsce. Takie są wyniki kontroli, jaką przeprowadzono na zlecenie Komisji Europejskiej po wybuchu tzw. afery z koniną.

Popularny fast food wyrzuca kostkę z kurczaka

Amerykanie chcą jak najszybciej zjadać jedzenie, które zamawiają w restauracjach typu fast-food. Dlatego jedna z największych sieci fast foodów - KFC - zdecydowała, że w USA będzie usuwać kości z serwowanych kurczaków.

Włochy będą spłacać długi. Przedsiębiorcy czekają

Rząd Mario Montiego zdecydował o odblokowaniu w ciągu najbliższego roku 40 miliardów euro, jakie państwo włoskie winne jest prywatnym firmom. Długi te są jedną z podstawowych przyczyn trudności, jakie przeżywają przedsiębiorcy.

Rozbudowa Nord Streamu? Miedwiediew: Jak będą klienci

Warunkiem dalszej rozbudowy Gazociągu Północnego jest zapotrzebowanie na gaz ze strony potencjalnych klientów oraz przestrzeganie standardów ekologicznych - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew występując na forum Baltic Sea Action w Petersburgu.

Polityka i pieniądze

Wielkie zamieszanie wokół projektu drugiej nitki Gazociągu jamalskiego. Europolgaz podpisał memorandum z Gazpromem. Premier mówi, że nic o tym nie wie, a Rosjanie przekonują, że nowy gazociąg to dla Polski czysty zysk.

Banki centralne w akcji

Do Polski płynie rzeka pieniędzy... z Azji. Złoty się umacnia, a obligacje drożeją, bo azjatyccy inwestorzy ruszyli na zakupy w Polsce. Zdaniem wiceministra finansów, Wojciecha Kowalczyka, to wczorajsza decyzja Banku Japonii o zakupie aktywów na kwotę równą jednej dziesiątej wartości japońskiej gospodarki spowodowała widoczny wzrost zainteresowania polskim długiem. Gościem Bilansu był Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Polityka i pieniądze - Jamał II

Gazprom i Europolgaz podpisały memorandum w sprawie budowy gazociągu Jamał - Europa II, który miałby biec m.in. przez Polskę do Słowacji na Węgry. Zdaniem ministra skarbu, Mikołaja Budzanowskiego to nie jest wiążąca umowa, tylko porozumienie, które nie przesądza ani o budowie nowej nitki gazociągu ani o zwiększeniu dostaw gazu. Gościem Bilansu był Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych.

Dreamliner LOT-u przeszedł testowy lot. Bez usterek

Dreamliner wyprodukowany dla PLL LOT zakończył w piątek ostatni testowy lot. Samolot wystartował z Paine Field koło miejscowości Everett w stanie Waszyngton. Lot trwał niecałe dwie godziny. Boeingi 787 są uziemione od stycznia z powodu problemów z akumulatorami litowo-jonowymi.

Akcja deregulacja

Ustawa deregulacyjna okiem osób, którzy uczestniczyli w jej powstawaniu. Rozmowa z Jarosławem Bełdowskim, współtwórcą planów deregulacji z SGH.

Milion w Portfelu

Podsumujemy pierwszy kwartał Miliona w Portfelu - najlepszy okazał się pan Sebastian Buczek z Quercusa, zarobił 21 procent. Jakę strategię, jakie aktywa, na jakich rynkach wybrać, aby odnieść sukces? Jak radzili sobie inni zarządzający, przypomina Michał Duniec z Analiz Online.

Twój Brat PIT

Kiedy należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym zaliczkę na podatek dochodowy, płacony na przełomie roku, tłumaczy Konrad Turzyński, doradca podatkowy w Kancelarii KNDP.

Kondycja gospodarki USA

Amerykańska gospodarka tworzy najmniej nowych miejsc pracy od trzech kwartałów. W marcu za Oceanem powstało niespełna 90 tysięcy nowych etatów. To spore rozczarowanie dla analityków, którzy spodziewali się ponad dwa razy szybszej poprawy na rynku pracy. Zdaniem Sebastiana Stolorza, konsultanta Banku Światowego, dzisiejsze dane nie skłonią Rezerwy Federalnej do zmiany prowadzonej obecnie polityki pieniężnej.