48,5 pkt. wyniósł w lutym indeks PMI Rosji - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Markit Economics. To już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik pozostaje poniżej poziomu 50 pkt. Oznacza to recesję w gospodarce.
W lutym 2014 roku wskaźnik PMI Rosji wyniósł 48,5 pkt. W poprzednim miesiącu było to 48 pkt. Niewielki wzrost o 0,5 pkt. oznacza poprawę, ale nadal rosyjska gospodarka jest w stanie recesji, bowiem wskaźnik poniżej 50 pkt. oznacza spowolnienie w gospodarce.
Skąd spadek?
Według raportu Markit Economics rosyjska gospodarka odnotowała najsilniejszy od maja 2009 roku spadek nowych zamówień. Ósmy miesiąc z rzędu spada też zatrudnienie. Przekłada się to na możliwości produkcyjne rosyjskich przedsiębiorstw. Zmniejszyła się też ilość towarów eksportowych poza granice tego kraju. Na sytuację rosyjskich firm wpływa też kurs rubla. Przedsiębiorcy muszą zatem płacić więcej za importowane produkty, a jednocześnie zarabiają mniej na eksportowanych towarach. Inwestorzy na rynku walutowym na otwarciu poniedziałkowej sesji płacą za niego o 2,5 proc. mniej. Obecnie za jednego dolara można kupić 36,5 rubla.
Centralny Bank Rosji podniósł w poniedziałek poziom stóp procentowych z 5,5 do 7 proc. Taką decyzję władze instytucji tłumaczą rosnącą inflacją i zagrożeniem dla stabilności finansowej.
Co dalej?
Według analityków HSBC obecne wyniki sygnalizują dalszy spadek krajowego popytu. Uznali też, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że krajowe dane o produkcji za pierwszy kwartał będą gorsze niż się spodziewano.
Co to jest indeks PMI?
Indeks PMI powstaje w oparciu o ankietę przeprowadzona wśród rosyjskiej kadry kierowniczej ponad 300 firm. Oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Indeks z wyprzedzeniem obrazuje koniunkturę nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale również w całej gospodarce. Odzwierciedla momenty jej ożywienia i załamania. Wskaźnik powyżej 50 pkt oznacza rozwój całej gospodarki.
Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS