Najnowsze

Najnowsze

UOKiK bada rentę dożywotnią

Renta dożywotnia pod lupą urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes urzędu podkreśla, że brak regulacji prawnych ws. renty dożywotniej to największe zagrożenie dla seniorów korzystających z tego świadczenia. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel ostrzega, że w przypadku upadłości firmy oferującej tę usługę, emeryt może stracić prawo do zamieszkania w nieruchomości. O uwagach prezes UOKiK i zapisach ustawy rozmawialiśmy z Jerzym Bańką, wiceprezesem Związku Banków Polskich i Robertem Majkowskim, prezesem funduszu hipotecznego Dom.

Problemy z "Obamacare"

Problemy z wdrażaniem "Obamacare". Program ochrony zdrowia dla osób nieubezpieczonych, został uruchomiony 1 października, jednak pojawiły się awarie na stronie rządowej. Osoby chcące zarejestrować się w programie, nie były w stanie się zalogować, a na stronie pojawiały się komunikaty o błędach. O systemie ochrony zdrowia w USA rozmawialiśmy z Bartoszem Węglarczykiem, dziennikarzem TVN i "Rzeczpospolitej" i Andrzejem Jonasem z "Warsaw Voice".

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Adama Dakowicza, prezesa zarządu Agiofunds TFI zyskuje w tej edycji 10,5%. Od początku portfela zysk to 58%. Największa strata na akcjach Ganta -49%. Największy zysk na Lenteksie +42%. W portfelu pojawiają się 3 nowe spółki, o których również w rozmowie z zarządzającym portfelem.

Twoja emerytura

Budzący wiele emocji i kotrowersji projekt ustawy o OFE nabiera w rządzie ostatecznych kształtów Tymczasem Olli Rehn, unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych odpowiada na list Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych z 12 września dotyczący reformy systemu emerytalnego w Polsce. W odpowiedzi czytamy, że decyzje o strukturze i finansowaniu systemów emerytalnych należą do krajów członkowskich. Zdaniem ekspertów - list Komisji Europejskiej jest jedynie kurtuazyjną odpowiedzią. Andrzej Sadowski z centrum im. Adama Smitha podkreśla, że w spawie systemu emerytalnego Komisja nie może narzucić swojej woli żadnemu państwu członkowskiemu. Andrzej Narkiewicz, szef praktyki emerytalnej Mercer dodaje, że Komisja Europejska daje do zrozumienia, że nie będzie mieszać się w wewnętrzne sprawy Polski.

Dłuższa sesja na GPW?

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych przekazał przedstawicielom domów maklerskich informację, by sesja znowu była dłuższa i trwała, tak jak w Europie Zachodniej, do 17.30. Waldemar Markiewicz prezes Izby Domów Maklerskich mówi, że wydłużenie sesji byłoby szkodliwe dla warszawskiego parkietu.

Kondycja konsumenta

Sprzedaż detaliczna w górę, ale mniej niż oczekiwali tego analitycy. Wzrosła o 3,9% w ujęciu rocznym - to przyspieszenie po sierpniu, kiedy wzrost wyniósł 3,4%, ale mniej niż 4,4%, jakich spodziewał się rynek. Czy ożywienie w handlu przekłada się już na realny biznes rozmawialiśmy z prezesem Atlantica, Wojciechem Morawskim i Grzegorzem Maliszewskim, głównym ekonomistą banku Millennium.

Kondycja konsumenta

Najmocniej rośnie sprzedaż w sklepach średniej wielkości, problem pojawia się w małych i największych marketach - mówi Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Jego zdaniem sklepy wielkopowierzchniowe muszą znaleźć na siebie nowy pomysł, by mogły się dalej rozwijać.

Wyzwania Baracka Obamy

Po walce stoczonej z demokratami z kongresie, program Obamacare uległ awarii na stronie rządowej. Zdaniem Romana Rewalda partnera w Weil, Gotshal & Manges, problemy techniczne szybko da się usunąć, w przeciwieństwie do problemów demokratów, którym Amerykanie nie zapomną doprowadzenia do shutdownu.

Dane z polskiej gospodarki

Polacy we wrześniu zwiększyli zakupy, ale mimo wszystko nie tak mocno, jak spodziewali się tego ekonomiści. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,9% w ujęciu rocznym - to przyspieszenie po sierpniu, kiedy wzrost wyniósł 3,4%. To jednak dane słabsze od oczekiwanych 4,4%. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadłą - o prawie 1%. O kondycji polskiej gospodarki Rafał Hirsch rozmawiał z ekonomistą Invest Banku, Rafałem Sadochem.

Problem z deweloperem

W świetle zgłoszonego wniosku o upadłość spółki deweloperskiej Gant, postanowilismy wyjaśnić jak ma dochodzić swoich roszczeń osoba, która jest klientem zagrożonej upadłością firmy.

Kongres Kadry 2013

Przyspieszające ożywienie w gospodarce zaczyna wymuszać na przedsiębiorcy potrzebę dokonania zmian m.in. kadrowych. W jaki sposób właściwie zarządzać kapitałem ludzkim w swojej firmie? Jak motywować swoich pracowników do pracy?

Wartość firmy

W okresie ożywienia przedsiębiorca dostrzega nowe możliwości, nowe rynki zbytu, lecz niekoniecznie musi widzieć swoją przyszłość w obecnym biznesie. Jak sprzedać swój dotychczasowy biznes, aby zacząć nowy? Jaką metodę wyceny przedsiębiorstwa zastosować, aby uzyskać optymalną cenę?

Polskie problemy

W Niemczech socjaldemokraci chcą podwyższenia płacy minimalnej do 8,5 euro za godzinę. Czy gdyby Polacy zaczęli tam wyjeżdżać, jak wpłynęłoby to na rynek pracy? O tendencjach demograficznych w Polsce i krajach ościennych rozmawialiśmy z prof. Maciejem Żukowskim, Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

KNF vs MF

Komisja Nadzoru Finansowego ma pełne prawo wypowiadać się w sprawie zmian w systemie emerytalnym, ma nawet taki obowiązek - zgodnie twierdzą: były wiceprzewodniczący KNF Marcin Gomoła i były minister finansów Jarosław Bauc. To ich komentarz do wypowiedzi ministra Finansów. Jacek Rostowski ostro skrytykował bowiem obecnego wiceszefa KNF za wypowiedź ws. wpływu zmian w OFE na rynek Otwartych Funduszy Emerytalnych. Gomoła i Bauc apelują też o merytoryczną dyskusję na ten temat.

Polityka i pieniądze - unijne pieniądze a budowlanka

Budzet uniii na lata 2014-2020 może na dłużej utknąć w Parlamencie Europejskim. W tym tygodniu europosłowie mieli przyjąć Wieloletnie Ramy Finansowe. To właśnie z tego budzteu Polska ma otrzymać 105 mld euro. Od ostatecznego przyjęcia unijnego budżetu zależy dokończenie inwestycji drogowych w Polsce i przyszłe zyski z opłat drogowych - mówił w TVN CNBC szef rady nadzorczej Budimeksu, Marek Michałowski.

Polityka i pieniądze

Renta dożywotnia pod lupą urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes urzędu podkreśla, że brak regulacji prawnych ws. renty dożywotniej to największe zagrożenie dla seniorów korzystających z tego świadczenia. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel ostrzega, że w przypadku upadłości firmy oferującej tę usługę, emeryt może stracić prawo do zamieszkania w nieruchomości.

Deweloper na krawędzi

Gant Development złożył wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Zarząd wierzy że uda mu się zawrzeć układ. Niektórzy Klienci dewelopera "Gant Jana Kazimierza" informują TVN CNBC, że nie mogą odzyskać swoich pieniędzy. Spółka celowa giełdowego Ganta miała budować osiedle Royal House w Warszawie. Po zaniechaniu inwestycji klienci mogli rozwiązać umowy i otrzymać zwrot wpłaconych pieniędzy. Jak mówił radca prawny Bartosz Sierakowski, z powodu braku w polskim prawie przepisów holdingowych, klienci mogą mieć problemy ze zwrotem pieniędzy od celowych spółek-matek deweloperów.

Budżet unijny

Głosowanie nad nowym budżetem UE zostało odłożone na listopad. Jeśli budżet nie zostanie uchwalony na czas, czy np. polscy rolnicy otrzymają należne im dopłaty? Kiedy zostaną wypłacone środki z nowej perspektywy, pytaliśmy Jerzego Kwiecińskiego z Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, byłego Wiceministra Rozwoju Regionalnego.

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lorka zyskał od początku inwestycji prawie 27%. W ostatniej odsłonie zarabia on niespełna 2%. Największy zysk odnotował on na funduszu Ishares MSCI Poland Investable Market Fund +7,56%. Jedyną stratę w tej odsłonie przyniosła inwestycja w dolara amerykańskiego. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem programu od marca 2011 roku. Na następna odsłonę przewiduje doważenie portfela polskimi akcjami.

Plany KGHM

KGHM chce zadebiutować na zagranicznej giełdzie, ale może mieć z tym problemy.

Rekord liczby zastrzeżonych dokumentów

W trzecim kwartale 2013 roku odnotowano rekordową liczbę zastrzeżonych dokumentów. Według najnowszego raportu InfoDok przygotowanego przez Związek Banków Polskich, do systemu Dokumenty Zastrzeżone zgłoszono 34 tys. 325 dokumentów służących do potwierdzania tożsamości.

Emigracja zarobkowa Polaków

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku za granicą w Europie przebywało 1,816 mln Polaków. Według ekspertów, by poradzić sobie z demograficznymi problemami, Polska będzie musiała pracować nie tylko nad polityką prorodzinną, ale także imigracyjną. O tym jakie kroki są niezbędne, by Polska zachęcała cudzoziemców do przyjazdu i Polaków do powrotu zza granicy, rozmawialiśmy z Adamem Grzeszakiem z Polityki i Grzegorzem Cydejko z Forbsa.

Konflikt na linii KNF-MF

Komisja Nadzoru Finansowego krytykuje proponowane przez rząd zmiany w funkcjonowaniu OFE, minister Finansów, Jacek Rostowski odpowiada że rola KNF-u to nadzór, a nie lobby na rzecz instytucji finansowych. O sporze na linii KNF-MF rozmawialiśmy z byłym przewodniczącym KNF-u, Stanisławem Kluzą.

KNF zmienia zasady

Akcje Aliora straciły na piątkowej sesji ponad 20 procent przy największych obrotach ze wszystkich spółek, bo inwestorów wystraszyła informacja o tym, że nowe zasady księgowania przychodów z działalności ubezpieczeniowej mocno uderzą w wyniki firmy. Gościem Rafała Hirscha był Jacek Kseń z Kseń Consulting.

Plany CI Games

Prawie 16-ście procent na minusie w piątek - producent gier CI Games dotarł do bardzo trudnego poziomu - żeby dokończyć nowe gry które mają wystartować w 2014 roku potrzebuje pieniędzy i zamierza wyemitować do 9 i pół miliona nowych akcji - teraz kapitał zakładowy dzieli się na nieco ponad 12 i pół miliona akcji - Sniper 2 i gra Alien Rage nie podbiły rynku i nie dały zarobić tyle by wystarczyło na nowe produkcje. Naszym gościem był prezes CI Games, Marek Tymiński.

Związkowcy vs pracodawcy

Związkowcy odmówili uczestniczenia w Komisji Trójstronnej zarzucając rządowi, a także pracodawcom, że prowadzony przez nich dialog nie jest prowadzony we właściwej formie. O tym, co dzieli partnerów społecznych rozmawialiśmy z Tadeuszem Chwałką, przewodniczącym Forum Związków Zawodowych i Wojciechem Warskim, przewodniczącym konwentu Business Centre Club.

Rząd vs. inwestorzy. 28,6 mld PLN w jedną stronę, 12 mld PLN w drugą (czyli ciekawy tydzień)

Rozpoczyna się bardzo ciekawy tydzień dla ministra finansów. Do piątku minister wykupi z rynku obligacje za 19,6 mld PLN. Dodatkowo w tym tygodniu minister wypłaci posiadaczom obligacji roczne odsetki w wysokości 8,77 mld PLN ( plus 79 mln USD z trzech serii obligacji dolarowych). Z drugiej strony we wtorek minister organizuje przetarg, na którym chce sprzedać nowe obligacje. Chce ich sprzedać za 12 mld PLN. Te 12 mld to absolutny rekord Polski - pisze dziennikarz TVN CNBC Rafał Hirsch.

Rośnie potęga kobiet u władzy. Mężczyźni będą musieli ustąpić w kadrowej rewolucji?

- Jestem ślepa na płeć - mawia Marissa Mayer, szefowa Yahoo. Ślepi na płeć byli również niektórzy nadawcy, którzy adresowali listy do minister Henryki Bochniarz, zwracając się do niej imieniem Henryk. - Dość! - powiedziała unijna komisarz Viviane Reding, która chce równouprawnienia płci w biznesie. I próbuje wywalczyć nową dyrektywę wprowadzającą 40-procentowy udział kobiet w radach nadzorczych dużych firm w krajach Unii Europejskiej. Czy Europę czeka kadrowa rewolucja?