Kiedy warto "wziąć wolne" od spłacania kredytu hipotecznego? Z jakimi opłatami wiążą się tzw. wakacje kredytowe? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.00.
Wakacje kredytowe to odroczenie jednej lub kilku rat kredytu hipotecznego. To opcja dla tych, którzy chcieliby zawiesić spłatę zobowiązania i miesięczną ratę przeznaczyć na przykład na uporządkowanie domowego budżetu.
Dopiero po 12 miesiącach
- Z zawieszenia spłaty możemy skorzystać w dowolnym momencie roku kalendarzowego, ale z reguły dopiero po 12 miesiącach regularnego spłacania kredytu. Tutaj nie może być opóźnień - zaznacza Michał Krajkowski z DK Notus.
Jak dodał, o tym że chcemy skorzystać z wakacji kredytowych musimy poinformować bank między 7 a 14 dni przed planowanym terminem spłaty raty. - Najczęściej wystarczy zgłoszenie telefoniczne, można też powiadomić bank pocztą elektroniczną - powiedział. Zaznaczył, że nie musimy informować banku, dlaczego nie chcemy spłacać raty.
Przed decyzją o zawieszeniu zobowiązania warto jednak zorientować się, ile za zwłokę trzeba będzie dodatkowo zapłacić, czyli jaką opłatę naliczy bank i w jakim stopniu harmonogram spłat ulegnie zmianie. Może się zdarzyć, że klient nie będzie mógł odroczyć całej raty, a tylko jej część.
- Są banki, które zawieszają spłatę całej raty, ale w kilku instytucjach część odsetkową, czyli koszty kredytu, musimy zapłacić i na bieżąco regulować - podkreślił Krajkowski.
Co jeszcze w programie?
W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer wyjaśnił także, jak skutecznie się przebranżowić, wytłumaczył różnicę w umowie pisemnej i ustaleniach ustnych oraz opowiedział o obowiązkach pracodawcy w przypadku wypadku pracownika.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat