KE: najwięcej na sankcjach stracą polscy sadownicy

Polska jest jednym z najbardziej poszkodowanych krajówsxc.hu

KE szacuje, że w wyniku rosyjskich sankcji najbardziej poszkodowanym sektorem rolno-spożywczym w UE będzie polskie sadownictwo. Według resortu finansów sankcje stanowią ryzyko dla perspektyw gospodarczych Polski. Wojny handlowej z Rosją obawiają się też inne kraje UE.

KE szacuje, że w wyniku rosyjskich sankcji najbardziej poszkodowanym sektorem rolno-spożywczym w UE będzie polskie sadownictwo. Według resortu finansów sankcje stanowią ryzyko dla perspektyw gospodarczych Polski. Wojny handlowej z Rosją obawiają się też inne kraje UE.

Eksport wart 340 mln zł

Z danych przedstawionych piątek przez Komisję Europejska wynika, że eksport owoców z Polski do Rosji w ub. roku miał wartość 340 mln euro. Tuż za polskimi owocami (głównie jabłkami) był eksport warzyw z Litwy, który w ub. roku wyniósł 338,3 mln euro. W dalszej kolejności: eksport produktów mleczarskich z Holandii (257,4 mln euro) i Finlandii (252,9 mln euro) oraz eksport mięsa i wędlin z Niemiec (248,5 mln euro) i Danii (216,8 mln euro). Minister rolnictwa Marek Sawicki chce pilnego zwołania rady ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej ws. rosyjskiego embarga na żywność. Podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że postulują to też Austria i Holandia. Takiego spotkania chcą również Czechy, co ogłosił premier tego kraju Bohuslav Sobotka. Sawicki wystąpił do resortu finansów z wnioskiem o czasowe zawieszenie akcyzy na cydr. Ma to pomóc polskim producentom jabłek. W piątek odbyła się też pierwsza tura rozmów polskich ekspertów z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie skutków embarga. "Przedstawiliśmy skalę problemu po nałożeniu rosyjskiego embarga. Przedstawiliśmy nasze oczekiwania i sposoby rozwiązania (problemu). Najbardziej palącą sprawą jest kwestia tych produktów rolnych, które dojrzały i nie można ich przetrzymać" - mówił Sawicki po tym spotkaniu. Chodzi o warzywa kapustne i paprykę.

Pilne spotkanie

Sawicki zwrócił się do wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego o natychmiastowe wystąpienie do komisarza UE ds. handlu Karela De Guchta ws. rosyjskiego embarga na żywność - z prośbą o pilne zorganizowanie przez KE spotkania w tej sprawie i o równie pilne wystąpienie do Federacji Rosyjskiej z wnioskiem o konsultacje przewidziane w procedurach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Na zagrożenie sankcjami dla polskiej gospodarki zwrócił uwagę w piątek także resort finansów. Uspokajał jednak, że skala ich wpływu na tempo wzrostu PKB i inflację jest raczej niewielka i trudna do precyzyjnego oszacowania. Polski resort uważa też, że obecnie trudno ocenić, jaki będzie wpływ sankcji na sytuację gospodarczą innych krajów UE, będących głównymi partnerami handlowym Polski. Podobnego zdania jest Komisja Europejska, która podała w piątek, że instytucjom europejskim zajmie "trochę czasu" ocena sytuacji po rozszerzeniu embarga przez Rosję na kraje UE, USA, Australię, Kanadę i Norwegię. Unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapowiedział, że w najbliższy czwartek w Brukseli odbędzie się spotkanie ekspertów wysokiego szczebla z krajów członkowskich ws. rosyjskich sankcji na import towarów rolno-spożywczych z UE.

Firmy liczą straty

Polskie firmy, które eksportowały warzywa i owoce na rosyjski rynek, szacują straty z powodu embarga. Rosyjskich sankcji obawiają się również polskie firmy transportowe, które woziły do Rosji towary. Embargiem Rosji nie martwi się branża przetwórstwa rybnego. Straty z wstrzymania eksportu ryb do Rosji będą znikome, to nie jest dla nas problem - powiedział w piątek PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb Jerzy Safader. Do Rosji wysyłane były z Polski tańsze części ryb. Obawy są zauważalne również za granicą. Litwa prognozuje, że wprowadzone przez Rosję sankcje obniżą wzrost PKB tego kraju o 0,2 proc. Takie szacunki przedstawił minister gospodarki tego kraju Evaldas Gustas. Na granicy z Rosją wstrzymano już pierwsze litewskie ciężarówki. Jak piszą w piątek bułgarscy analitycy, Bułgaria nie straci w wyniku rosyjskich sankcji na produkty rolne, lecz dla turystyki i budownictwa cios może być poważny. Holenderskie media podały zaś, że ten kraj już zaczął odczuwać rosyjskie sankcje - 300 ciężarówkom z warzywami i owocom odmówiono wjazdu do Rosji, a na giełdzie warzywnej spadły ceny.

Zakaz dla drobiu

Sankcje zaczęły już obowiązywać w praktyce także w Polsce. Rosyjskie służby celne w piątek na przejściu granicznym Bezledy-Bagrationowsk nie wpuściły na teren obwodu kaliningradzkiego 20 ton drobiu z Polski i 20 ton austriackiej wołowiny. W sprawie rosyjskich sankcji wypowiedział się też w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Jak ocenił, świat zachodni nie chce zniszczenia gospodarki rosyjskiej, lecz liczy na otrzeźwienie Rosji i korektę jej polityki. "Cały świat zachodni liczy nie na długotrwałość sankcji, nie na zniszczenie gospodarki rosyjskiej, tylko na otrzeźwienie polityki rosyjskiej, aby wycofała się z agresywnych form działania niezgodnego z prawem międzynarodowym w stosunku do sąsiada" - powiedział w TVP Info. Natomiast Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała do premiera Donalda Tuska petycję, w której domaga się uruchomienia na forum Unii Europejskiej "wszystkich dostępnych działań interwencyjnych oraz takich, które w ramach instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej pozwolą na ustabilizowanie sytuacji na rynku wspólnotowym". "Brak działań prewencyjnych spowoduje załamanie rynku eksportowego i zahamowanie możliwego zbytu produktów rolnych. Uważamy, że dojdzie do destabilizacji rynku i gwałtownego spadku cen, co będzie miało bezpośredni wpływ na gospodarkę naszego państwa" - podkreśliła Izba w swoim stanowisku.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Ponad 16-kilometrowy fragment trasy S3 między Bolkowem a Kamienną Górą oddano w środę do użytku. To ostatni ukończony fragment tej trasy na Dolnym Śląsku. Ministerstwo Infrastruktury nazwało go "najbardziej malowniczym odcinkiem" ekspresówki w Polsce. Na tej trasie znajduje się najdłuższy tunel pozamiejski w kraju.

"Najbardziej malowniczy odcinek" ekspresówki w Polsce otwarty dla ruchu

"Najbardziej malowniczy odcinek" ekspresówki w Polsce otwarty dla ruchu

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań spadają w większości badanych miast w Polsce - wynika z raportu Expandera i Rentier .io. Obniżki odnotowano w 10 z 17 badanych miast w Polsce. Eksperci wskazują, że rynek spowalnia.

Zmiana trendu na rynku mieszkaniowym. Pierwsza taka sytuacja od ponad roku

Zmiana trendu na rynku mieszkaniowym. Pierwsza taka sytuacja od ponad roku

Źródło:
PAP

Zorganizowane grupy wycieczkowe w Wenecji nie będą mogły przekraczać 25 osób - wynika z zarządzenia lokalnych władz. To już kolejne przepisy, które mają ograniczyć liczbę turystów w słynnym mieście.

Słynne miasto wprowadza limit liczby turystów

Słynne miasto wprowadza limit liczby turystów

Źródło:
Reuters

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

"Najsilniejszy skok od stycznia 2023". Inflacja w górę

"Najsilniejszy skok od stycznia 2023". Inflacja w górę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Robert Downey Jr. za nową rolę w nadchodzącej produkcji "Avengers Doomsday" zgarnie prawie 80 milionów dolarów. Prócz imponującej pensji przysługiwać mu będzie prywatny odrzutowiec, asysta ochrony, a także szereg nowoczesnych przyczep.

Downey Jr. wraca do Avengersów. Zgarnie najwyższą gażę w historii kina

Downey Jr. wraca do Avengersów. Zgarnie najwyższą gażę w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tesla wdraża naprawę w 1,85 mln samochodów. Koncern musi zaktualizować potencjalnie wadliwe oprogramowanie. To efekt występowania ryzyka automatycznego otwierania się klapy silnika w trakcie jazdy - informuje Reuters. Usterka dotyczy modeli 3, S, X oraz Y produkowanych od 2021 do 2024 roku.

Usterka w prawie 2 milionach Tesli. Gigantyczna akcja naprawcza

Usterka w prawie 2 milionach Tesli. Gigantyczna akcja naprawcza

Źródło:
Reuters

Rynek ropy reaguje na śmierć politycznego przywódcy Hamasu Ismaila Hanije, który zginął w środę nad ranem w Teheranie. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku widać mocne wzrosty. Śmierć lidera podsyciła napięcie na Bliskim Wschodzie, w regionie, skąd pochodzi ok. 1/3 światowej produkcji ropy naftowej - podają maklerzy.

Mocna reakcja na rynku ropy po zabiciu szefa Hamasu

Mocna reakcja na rynku ropy po zabiciu szefa Hamasu

Źródło:
PAP

Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin. To jednak intencjonalne działanie, mające uchronić nas dodatkowo przed oszustwami przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

Zastrzeganie i cofanie zastrzeżenia numeru PESEL. Jak to działa

Zastrzeganie i cofanie zastrzeżenia numeru PESEL. Jak to działa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo finansów w odpowiedzi na wczorajsze doniesienia, jakoby obiekty kultu takie jak przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki miały zostać objęte podatkiem od nieruchomości, wyjaśniło, że zmiany obejmą tylko budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. "Kwestia zostanie doprecyzowana w projekcie" - przekazał resort finansów.

Krzyże i kapliczki wolne od podatku. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Globalna awaria produktów Microsoft, w tym poczty e-mail Outlook oraz gry wideo Minecraft została rozwiązana - przekazał gigant technologiczny. Wstępne ustalenia wskazują, że do utrudnień doprowadził atak hakerski i brak odpowiedniej ochrony przed działaniami cyberprzestępców. Do zdarzenia doszło we wtorek, niecałe dwa tygodnie po poważnej awarii na całym świecie.

Kolejna awaria Microsoftu. "Wydaje się to surrealistyczne"

Kolejna awaria Microsoftu. "Wydaje się to surrealistyczne"

Źródło:
BBC

Pięćdziesięcioro siedmioro singapurskich pracowników ByteDance, spółki macierzystej TikToka, zostało hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego - donosi BBC. Agencja ds. Żywności Singapuru nie wyklucza "podjęcia działań egzekucyjnych wobec nieuczciwych dostawców żywności".

Wielkie zatrucie w siedzibie właściciela TikToka. Blisko 60 pracowników trafiło do szpitala

Wielkie zatrucie w siedzibie właściciela TikToka. Blisko 60 pracowników trafiło do szpitala

Źródło:
BBC

Setki fotoradarów bez homologacji jest konfiskowanych oraz wyłączanych w dziesięciu regionach Włoch - informują media. Urządzenia nie spełniają obowiązujących norm pomiaru prędkości, co może oznaczać lawinę anulowanych mandatów.

Konfiskata setek fotoradarów. Mandaty mogą zostać cofnięte

Konfiskata setek fotoradarów. Mandaty mogą zostać cofnięte

Źródło:
PAP

- W ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem do prawa zapisów dotyczących temperatury maksymalnej - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dopytywana o to, jakie zmiany mogą zostać wprowadzone, odpowiedziała: "na przykład skrócenie czasu pracy, wprowadzenie sjesty, przerwy, zapewnienie dostępu do pomieszczenia chłodzącego".

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Sjesta w Polsce? "Musimy powoli przygotowywać się także do takich zmian"

Źródło:
tvn24.pl

Pracujemy nad wprowadzeniem zmian w przepisach regulujących zasady pracy w trakcie upałów - ogłosiła we wtorek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Resort rozważa między innymi wprowadzenie przerw na schłodzenie, skrócenie czasu pracy albo montaż klimatyzacji w biurach.

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Źródło:
PAP

Węgry zostaną wezwane do wyjaśnień przez Komisję Europejską w sprawie zakresu ułatwień wizowych dla Rosjan i Białorusinów oraz ich zgodności z unijnymi przepisami - zapowiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper. Według przepisów Węgry nie mogą wpuszczać osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa UE. Ułatwienia dla Rosji i Białorusi zostały wprowadzone w lipcu.

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu do wygrania będzie 7 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 lipca 2024 roku.

Czwarte losowanie bez głównej wygranej. Kumulacja w Lotto rośnie

Czwarte losowanie bez głównej wygranej. Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku codziennie próbowano z polskich banków ukraść 875 tysięcy złotych - dowiadujemy się z raportu Związku Banków Polskich. ZBP wyjaśniło, że chodzi o 3229 prób wyłudzeń kredytów.

Codziennie próbowano ukraść 875 tysięcy złotych. Dane z banków

Codziennie próbowano ukraść 875 tysięcy złotych. Dane z banków

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Duża suma trafi jednak do gracza z Polski w ramach nagrody drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 30 lipca 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W koalicji rozważane są cztery pomysły na zmianę składki zdrowotnej. Porozumienia jednak nie widać, a eksperci ostrzegają, że to ostatni moment na przedstawienie konkretnych rozwiązań - donosi "Rzeczpospolita". Rząd chce, by składka zdrowotna na nowych zasadach obowiązywała od 1 stycznia 2025 roku.

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Źródło:
PAP

Trwają pace nad rozporządzeniem, na mocy którego zostaną wypłacone środki dla rolników poszkodowanych w wyniku wiosennych przymrozków oraz gradobicia - zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. W sumie pula pomocy może wynieść nawet 476 milionów złotych. Szef resortu rolnictwa poruszył również temat strat poniesionych w wyniku suszy.

Dodatkowe pieniądze dla rolników. Ważna zapowiedź ministra

Dodatkowe pieniądze dla rolników. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Chcieli kupić mieszkanie, liczyli na zapowiadane w kampanii wyborczej wsparcie państwa. Teraz okazuje się, że nowego programu tanich kredytów może w ogóle nie być. A frustracja rośnie. Ale są też tacy, których cieszy potencjalne fiasko kredytu #naStart. - Dzięki temu, że go nie uchwalili, właśnie kupujemy mieszkanie - mówi nam jedna z rozmówczyń.

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu czterech lat podmioty związane z Dominikiem Basiorem, PR-owcem Mateusza Morawieckiego, sprzedały Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych sprzęt o wartości co najmniej 147 milionów złotych - wynika z doniesień Onetu. Chodzi między innymi o materiały do walki z pandemią takie jak maseczki, rękawiczki lub inne środki ochrony osobistej.

Prawie 150 mln zł na maseczki i agregaty. CBA sprawdza człowieka Morawieckiego

Prawie 150 mln zł na maseczki i agregaty. CBA sprawdza człowieka Morawieckiego

Źródło:
Onet

W całej Unii Europejskiej weszła w życie dyrektywa o prawie do naprawy, która ma ułatwiać naprawę wadliwych sprzętów domowych i zachęcać konsumentów do reperowania zamiast wymiany. Państwa unijne mają dwa lata na wdrożenie przepisów.

Weszła w życie unijna dyrektywa o prawie do naprawy

Weszła w życie unijna dyrektywa o prawie do naprawy

Źródło:
PAP

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę w sprawie przeznaczenia niemal sześciu milionów złotych na promocję programów mieszkaniowych. - To przypominało jakąś szybką produkcję, jakąś taśmę produkcyjną, gdzie po prostu te pieniądze były wydawane w sposób niezgodny z zasadami - stwierdził na antenie TVN24 Mirosław Suchoń z Trzeciej Drogi-Polska 2050.

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Resort rozwoju zawiadamia prokuraturę. "Proces rozliczania będzie rozciągnięty na wiele lat"

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatnich dwudziestu czterech latach długość życia Polek wydłużyła się o 8,5 roku, z kolei Polaków o 6,8 roku - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W Polsce, podobnie jak w innych europejskich krajach, umieralność wśród mężczyzn jest wyższa w porównaniu do kobiet. Pod względem przeciętnego trwania życia mężczyzn Polska w 2023 r. zajmowała dopiero 28 miejsce spośród 34 krajów europejskich.

Długość życia w Polsce nie tak wysoka jak w innych krajach Europy

Długość życia w Polsce nie tak wysoka jak w innych krajach Europy

Źródło:
PAP

Liczba ugód frankowych banków z klientami przekroczyła 100 tysięcy - przekazał prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, wskazując, że są to szacunki ZBP.

Ile ugód frankowych zawarły banki? Podano szacunki

Ile ugód frankowych zawarły banki? Podano szacunki

Źródło:
PAP

Energia energetyczna produkowana w Unii Europejskiej za pomocą fotowoltaiki i wiatraków zdeklasowała w I połowie tego roku energię wyprodukowaną z paliw kopalnych - wynika z opublikowanego raportu think-tanku Ember. Udział tych źródeł w produkcji sięgnął rekordowych 30 procent.

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Źródło:
PAP

Obiekty kultu, takie jak przydrożne krzyże i figurki świętych czy kapliczki, mogą zostać objęte podatkiem od nieruchomości - donosi wtorkowy "Puls Biznesu". Zmiana miałaby zostać uchwalona przy okazji zapowiadanego wcześniej opodatkowania garaży i nowej definicję budowli.

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcyza na papierosy wzrośnie o 25 procent w 2025 roku oraz 20 procent w 2026 roku - wynika z informacji opublikowanej przez KPRM. Skokowa podwyżka podatku akcyzowego obejmie także płyn do papierosów elektronicznych i urządzenia do waporyzacji.

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Źródło:
PAP

Koncerty Taylor Swift, to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale szansa na duże przychody dla gospodarki. Obroty w restauracjach blisko położonych miejsca koncertu zwiększają się o nawet 70-80 procent - wynika z badania Mastercard Economics Institute. - Przewidujemy, że sklepy, restauracje i bary oraz branża hotelarska w Warszawie odnotują znaczny wzrost sprzedaży w ciągu tych trzech dni - prognozuje Lehmanova, główna ekonomistka instytutu. Swift zagra w Warszawie trzy koncerty, pierwszy odbędzie się 1 sierpnia.

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Źródło:
PAP