Najnowsze

Najnowsze

Posiedzenie rządu: bezpieczniejsza restrukturyzacja i specustawa o LNG

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw. Chodzi o ustawę - Prawo restrukturyzacyjne. Ma ona m.in. umożliwić restrukturyzację przedsiębiorstwa w wypadkach, w których stosowanie obecnych przepisów prowadzi do jego likwidacji. Rada ministrów zastanowi się też nad propozycjami zmierzającymi do uproszczenia procedur administracyjnych przy budowie dużych gazociągów.

Nowoczesny rolnik ma aspiracje. I inwestuje

Sprawnie zarządzający, wyedukowany, a przede wszystkim inwestujący. Polski rolnik, po dekadzie spędzonej w Unii Europejskiej, żyje w zupełnie innym świecie – informuje "Puls Biznesu".

Wall Street łapie oddech. Przed wystąpieniem Yellen

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła poważniejszych zmian najważniejszych indeksów. Inwestorzy oczekują na wtorkowe wystąpienie nowej prezes Rezerwy Federalnej Jannet Yellen przed Kongresem USA.

"Świat", 10.02

Unia Europejska i USA dyskutują o umowie o wolnym handlu. Komisja Europejska przewiduje, że dzięki porozumieniu gospodarka Unii zyska 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB). Istnieje również ryzyko, że miliony pracowników UE stracą pracę. Tymczasem w Bośni i Hercegowinie tysiące demonstrantów kolejny dzień domagało się nowego rządu Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej, złożonego z bezpartyjnych ekspertów.

W pułapce Fed

Na pewno państwo słyszeli o tym, że coś podrożało, albo potaniało przez amerykański Fed. Złoty zyskał, albo stracił przez Fed, euro drożeje przez Fed, dolar drożeje, obligacje tanieją, albo drożeją. I tak dalej i tak dalej. Generalnie prawie wszystko na rynkach finansowych od dobrych kilku lat dzieje się przez Fed.

"Biznes dla ludzi", 10.02

Na co trzeba uważać podpisując weksle? Co zrobić, gdy sprzedawca nie chce oddać pieniędzy za zwrócony towar? Jak przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na składkach ZUS? Na te pytania odpowie Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Rząd chce przyśpieszyć budowę gazociągów

We wtorek rząd zajmie się ustawą, która umożliwi szybsze wybudowanie najbardziej potrzebnych dużych gazociągów. Chodzi o uproszczenie procedur administracyjnych, które w procesie inwestycyjnym trwają najdłużej.

Zakładasz firmę? Sprawdź, jak płacić niższy ZUS

Ponad 350 tys. firm powstało w Polsce w ubiegłym roku. Rozpoczynający działalność przez pierwsze dwa lata mają prawo do niższych składek ZUS. Niestety, przepisy są pełne pułapek. Nowi przedsiębiorcy nie zapłacą niższych składek, jeżeli np. ich firma będzie pełnić usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Alior Bank i LPP wejdą do WIG-u 20

LPP i Alior Bank po sesji 21 marca wejdą do WIG-u 20. Natomiast indeks blue chipów opuszczą GTC i Bank Handlowy - podała w komunikacie Giełda Papierów Wartościowych.

Surowsze normy wędzenia wędlin. "Będzie pomoc dla zakładów"

Odpowiednia technologia wędzenia umożliwia spełnienie surowszych norm obecności m.in. benzopirenu; zakłady, które nie spełnią norm, będą mogły otrzymać pomoc z programów unijnych na poprawę technologii - zapowiedział wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Łódź promuje się w Chinach

Województwo łódzkie będzie miało swoje biuro w Chengdu w zachodnich Chinach. Z tego miasta od kilku miesięcy przyjeżdżają do Łodzi pociągi z towarami z Chin, a biuro ma pomóc w kontaktach gospodarczych i promocji województwa łódzkiego.

Grad wiceprezesem Taurona

Aleksander Grad do 11 maja będzie wiceprezesem spółki energetycznej Tauron. Od lutego były minister skarbu zasiada w radzie nadzorczej tej spółki. Wcześniej Grad pełnił funkcję prezesa jądrowej spółki PGE EJ 1.

Europę zasili gaz z Iraku? Jest propozycja

Władze Azerbejdżanu zaoferowały Irakowi dostęp do swoich gazociągów wchodzących w skład południowego korytarza energetycznego. Ma to ułatwić eksport irackiego gazu do Europy - poinformował w poniedziałek szef dyplomacji Azerbejdżanu Elmar Maharam Mammadiarow.

Portugalia czeka na dobrą falę

Szansą dla portugalskiej gospodarki mogą być zyski z surfingu. Czy rząd postawi na marketing i stworzy centra turystyczne? Sprawdzała to w Portugalii reporterka TVN24 Biznes i Świat.

"Milion w portfelu", 10.02

W programie "Milion w portfelu" Mariusz Pawlak opowiada o swojej strategii inwestycyjnej. W ostatniej odsłonie jego wirtualny portfel skurczył się o sześć procent.

Młody, bogaty i bardzo hojny. Oto ranking filantropów

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan byli w 2013 roku najhojniejszymi filantropami w USA. Organizacji non profit z Doliny Krzemowej przekazali 18 mln akcji popularnego portalu społecznościowego, wycenianych na ponad 970 mln dolarów.

Bułgaria walczy z Turcją. Zablokowane przejście graniczne

Bułgarscy przewoźnicy zablokowali w poniedziałek największe drogowe przejście graniczne z Turcją - Kapitan Andrejewo. Przyczyną jest ciągnący się od ponad pół roku handlowy spór między Sofią i Ankarą. Jego efektem są poważne straty dla obu stron.

Gazociąg Jamalski w obie strony. Jest zgoda URE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowy regulamin eksploatacji polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Dzięki niemu Gaz-System będzie mógł prowadzić aukcje na przesył gazu tą nitką w odwrotną stronę - z Niemiec do Polski. Nowe zasady dziś wchodzą w życie.

Bardzo spokojny dzień na rynku walut

Poniedziałkowy handel na rynku walut należał do najspokojniejszych w tym roku. Ok. godz. 15.30 euro kosztowało 4,17 zł, a za dolara płacono 3,06 zł. Zdaniem analityków, inwestorzy czekają teraz m.in. na krajowe dane dotyczące inflacji i bilansu płatniczego.

Eksport wieprzowiny spada. Branża prosi o pomoc

Branża mięsna wystosowała w poniedziałek list otwarty do premiera Donalda Tuska w sprawie rosyjskiego zakazu importu wieprzowiny z UE. Przez ten zakaz tracą polscy przetwórcy i rolnicy - powiedział szef Związku Polskie Mięso Witold Choiński.

Szwajcaria nie chce imigrantów. "Wygrał populizm"

- Populizm wygrał, choć bardzo nieznacznie - ocenił w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując wyniki referendum w Szwajcarii, w którym 50,3 proc. głosujących i większość kantonów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników.

Atlantycka strefa wolnego handlu coraz bliżej. Umowa wkrótce?

Unia Europejska i USA dyskutują o umowie o wolnym handlu. Sprawa ciągnie się jednak od kilku lat, bo obie strony wciąż nie mogły się porozumieć co do istotnych szczegółów. Wszystko wskazuje, że tę umowę w końcu podpiszą, bo w interesie obu stron Atlantyku jest sprostanie konkurencji azjatyckiej, zwłaszcza chińskiej. W poniedziałek Bruksela przedstawiła propozycje ws. taryf celnych. Komisja Europejska przewiduje, że dzięki porozumieniu gospodarka Unii ma zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB).