Deprecjacja hrywny jest zagrożeniem dla wskaźników przyjętych przez MFW w programie ratunkowym dla Ukrainy. Spadek PKB i koszt rekapitalizacji banków może wywindować dług tego kraju do ponad 60 proc. PKB – obawia się Timothy Ash ze Standard Banku.
W komentarzu ze środy zauważa on, że program MFW opierał się na założeniu, że średni kurs hrywny (UAH) do USD za 2014 r. wyniesie 10,5, a już teraz wynosi 10,8 i zanosi się na dalszą deprecjację. We wtorek ukraińska waluta osłabiła się do 13,8/USD zanim nie odbiła się nieco do 13,4/USD. "Ma to znaczenie dla nominalnej wartości PKB wyrażonej w USD, kosztów rekapitalizacji sektora bankowego oraz wskaźnika długu do PKB" – zaznaczył.
Załamanie ukraińskiej gospodarki
"Program MFW zakłada, że liczony w USD ukraiński PKB za 2014 r. wyniesie 143 mld USD wobec ok. 178 mld USD w 2013 r. Jednak kalkulacja ta oparta jest na założeniu, że średni kurs UAH za 2014 r. wyniesie 10,5/USD, a spadek PKB nie przekroczy 5 proc." - tłumaczy. Obecnie MFW spodziewa się głębszego załamania ukraińskiego PKB o 6,5 proc.). Zakładając, że stopa inflacji i deflator PKB (wskaźnik inflacji rozumianej jako procentowa zmiana cen wszystkich dóbr, wchodzących w skład PKB między rokiem bazowym, a obecnym – PAP) będą podwyższone (9-10 proc.), choć z pewnym opóźnieniem (rosyjski zakaz importu ukraińskiej żywności obniży ceny w br., ale w 2015 r. możliwy jest ich wzrost w związku z tzw. cyklem świńskim), nominalna wartość ukraińskiego PKB za br. może obniżyć się do 125 mld USD - szacuje analityk. Przy takim poziomie PKB ukraiński dług zagraniczny oceniany przez MFW na koniec 2014 r. na 44 mld USD i dług krajowy sięgający 24 proc. PKB wywindowałyby ukraiński dług do 60 proc. PKB.
Wywindowany dług
Wyliczenia te nie uwzględniają kosztów rekapitalizacji sektora bankowego. MFW szacował, że przy średnim rocznym kursie hrywny 12,5/USD koszt przyrośnie do 5 proc. PKB. Tymczasem nie można wykluczać, że osłabienie UAH/USD może przekroczyć próg 13/UAH do USD. Kursowi szkodzi ucieczka od ukraińskiej waluty spowodowana obawami przed skutkami konfliktu zbrojnego na wschodzie i załamanie się rosyjsko-ukraińskiej wymiany handlowej. "Biorąc pod uwagę to, że kosztom rekapitalizacji sektora bankowego w połowie sprostać ma ukraiński budżet i uwzględniając straty ukraińskich banków na Krymie wynoszące 30 mld UAH (ok. 2 proc. PKB), które wzięło na siebie państwo, mamy wskaźnik ukraińskiego długu publicznego powyżej 60 proc. PKB" – wyliczył. "Ukrainie nie udało się w przeszłości utrzymać w dłuższym czasie tak wysokiego wskaźnika długu i są wątpliwości, czy uda jej się to tym razem, zwłaszcza jeśli sytuacja w Donbasie nie ustabilizuje się w miarę szybko. Rejon ten wnosi 27 proc. ukraińskiej produkcji przemysłowej i 18 proc. PKB" – napisał w konkluzji analityk rynków wschodzących Standard Banku.
Autor: km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com