W Polsce jest coraz lepszy klimat dla biznesu - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Doing Business Poland 2015". Zapowiedziała też szereg zmian, które mają sprawić, że prowadzenie firmy w kraju będzie łatwiejsze.
- Ten wynik cieszy, ale nie zaspakaja w pełni naszych ambicji. Jesteśmy zdeterminowani, żeby dalej poprawiać warunki działania firm i wiemy, że w przyszłorocznym rankingu będziemy mogli pochwalić się kolejnymi usprawnieniami - zapowiedziała premier.
Obiektywna miara
- Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu. Najlepszy, jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowej. Warto przypomnieć, że ranking Doing Business to obiektywna miara warunków prowadzenia działalności gospodarczej i konkurencyjności Polski. Obiektywna, bo nie tworzy jej rząd, nie tworzy opozycja, nie tworzą media, ale renomowana instytucja międzynarodowa, jaką jest Bank Światowy - powiedziała premier.
- Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a mamy nadzieję, że niedługo wejdą w życie to zmiany w prawie budowlanym. Umożliwiają one szybkie uzyskiwanie zgody na budowę domów jednorodzinnych i innych małych obiektów. Ta nowelizacja jest już w lasce marszałkowskiej - zaznaczyła.
Tegoroczny ranking BŚ - jak podkreśliła Kopacz - nie uwzględniał też nowego prawa restrukturyzacyjnego, ułatwiającego funkcjonowanie firmom z przejściowymi problemami, a także zapowiadanych procedur dotyczących importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie.
Jak dodała Kopacz, za miesiąc rejestracja firmy będzie trwała krócej o ok. 20 dni niż dziś. - Stanie się tak dlatego, że będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP jak i REGON - podkreśliła.
Zmiana metodologii
W rankingu Doing Business na 2014 rok Polska zajęła 45. miejsce, ale po korekcie danych i zmianie metodologii przez Bank Światowy uplasowała się ostatecznie - jak podał bank w środę - na miejscu 30. W rankingu na 2015 rok Polska zajęła miejsce 32., co de facto oznacza, że w porównaniu ze skorygowanym raportem zeszłorocznym spadła o dwa miejsca. To plasuje ją tuż za Francją i przed Hiszpanią.
Autor: ToL / Źródło: PAP