Najnowsze

Najnowsze

UTK potwierdza: Alstom złożył wniosek ws. Pendolino

Urząd Transportu Kolejowego potwierdza informacje TVN24 Biznes i Świat. Firma Alstom złożyła wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego o dopuszczenie do eksploatacji pociągów Pendolino. PKP Intercity ocenia, że to dobry krok, aby te składy mogły wyjechać na polskie tory w grudniu tego roku.

Wybierasz niemieckie drogi? Berlin potwierdza: wprowadzamy opłaty

Niemiecki rząd oficjalnie potwierdził, że wprowadzi opłaty za jazdę po wszystkich niemieckich drogach. Opłaty za używanie dróg w Niemczech nie są sprzeczne z unijnym prawem - tak zapewniał niemiecki minister transportu, Alexander Dobrindt. Zdaniem ministra, miliony aut, które każdego roku poruszają się po niemieckich drogach, powinny przyczyniać się do rozwoju i utrzymania infrastruktury drogowej kraju. Roczna opłata ma być uzależniona od pojemności silnika oraz od czystości spalin i wynieść średnio 88 euro.

Kulczyk wkracza do Ciechu i zmienia radę nadzorczą

Walne zgromadzenie Ciechu odwołało w poniedziałek dotychczasową radę nadzorczą spółki. W skład nowej rady wszedł m.in. najbogatszy Polak Jan Kulczyk. Kontrolowana przez niego firma KI Chemistry od niedawna ma większość akcji chemicznej grupy.

Mężczyzna z Mazowsza to typowy gapowicz. "Ich długi to 120 autobusów"

Mężczyzna w wieku między 26. a 35. rokiem życia, pochodzący z województwa mazowieckiego - tak wygląda statystyczny gapowicz figurujący w Krajowym Rejestrze Długów za jazdę bez biletu. Pasażerowie, złapani bez biletów łącznie są winni miejskim przewoźnikom 288,6 mln zł. Za tę kwotę można kupić ponad 120 nowoczesnych autobusów.

Shell nie jest zainteresowany brytyjskimi złożami łupkowymi

Po BP, także drugi brytyjski gigant naftowy - Shell wyraził brak zainteresowania udziałem w eksploatacji brytyjskich złóż gazu łupkowego na obecnym etapie. Taką deklarację przekazał Andrew Brown, wiceprezes koncernu ds. wydobycia w wywiadzie dla „Sunday Telegraph”.

"Milion w portfelu", 7.07

Przyglądamy się inwestycjom Mariusza Staniszewskiego prezesa Noble Funds TFI. Od ostatniej odsłony portfel uczestnika "Miliona w portfelu" zanotował stratę. Co miało największy wpływ?

Polskie firmy produkują mniej. Przez Ukrainę

W czerwcu koniunktura w przemyśle przetwórczym się poprawiła, ale niewiele - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Dodano, że napięcie na Ukrainie negatywnie wpływa na optymizm firm.

Noblista: rekordowe poziomy na Wall Street są niepokojące

Wysokie ceny akcji spółek notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych są niepokojące - uważa prof. Joseph Stiglitz, ekonomista, laureat Nagrody Nobla. Jak podkreśla, nie odzwierciedlają one kondycji amerykańskiej gospodarki, która pozostaje słaba.

Własny ser i kiełbasa na sprzedaż? Sawicki: nie trzeba mieć działalności gospodarczej ani płacić podatku

Jeszcze w tym roku mogą wejść w życie przepisy dotyczące przetwarzania i sprzedaży przez rolników produktów własnych do lokalnych sklepów. Jak powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat minister rolnictwa Marek Sawicki, rolnicy będą mogli sprzedawać sery, kiełbasę czy mleko do sklepów i nie będą za to musieli płacić podatku dochodowego. Nie trzeba będzie też zakładać działalności gospodarczej, wystarczy indywidualna umowa ze sklepem.

Pięć zasad negocjacji. Co warto wiedzieć i o czym trzeba pamiętać?

- Trzeba uważać na pierwsze 30-40 sekund, bo wtedy tworzy się tzw. efekt psychologicznego pierwszego wrażenia. Bardzo ważne jest też to, jak mówimy, bo można znać techniki negocjacji, ale mówić nie takim tonem, a to już nastawia wszystkich partnerów w odpowiedni sposób do negocjacji - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat, Izabela Kielczyk psycholog biznesu. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Wszystkie drogi płatne dla cudzoziemców? Niemcy mają taki plan

Być może już wkrótce obcokrajowcy zapłacą za przejazd wszystkimi drogami w Niemczech. Jak informuje "Der Spiegel", niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt przygotowuje plan objęcia opłatami nie tylko autostrady - jak wcześniej donosiły media - ale też dróg federalnych i lokalnych. Kierowcy mieliby wybierać pomiędzy trzema rodzajami winiet. Niemieccy kierowcy też będą musieli kupować winiety, ale w zamian zostanie im obniżony podatek drogowy.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych: będą mogli krócej pracować

Od czwartku osoby niepełnosprawne będą mogły pracować krócej niż do tej pory, czyli maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń lekarskich. Taki wymóg według wyroku Trybunału Konstytucyjnego był niezgodny z Konstytucją.

Najgorzej zarabia się w kulturze. A w której branży najlepiej?

Telekomunikacja i IT to najlepiej opłacane branże w Polsce w 2013 roku - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Najmniej zarabiali pracownicy zatrudnieni w kulturze i sztuce. Połowa z nich otrzymała wynagrodzenie nieprzekraczające 3 tys. zł brutto miesięcznie.

07.07 RPP widzi powody do wzrostu inflacji

W dniu publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP członkowie Rady Polityki Pieniężnej sugerują, żeby nie czekać na obniżkę stóp procentowych w Polsce. Na świecie inwestorzy już czekają na rozpoczęcie sezonu publikacji wyników kwartalnych w USA. Dzień na rynkach - relacjonowali Rafał Hirsch i Mateusz Walczak

Polacy napędzają duński rynek nieruchomości

W rejonach Danii, które ucierpiały na skutek odpływu młodych mieszkańców, sprzedaż domów rośnie dzięki dużej liczbie nabywców z Europy Środkowo-Wschodniej - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Mikrofirmy już nie tryskają optymizmem

Mniej przedsiębiorstw wróży wzrost swoich obrotów w tym roku; więcej będzie tylko zwolnień pracowników - pisze "Puls Biznesu", powołując się na kwartalne badanie Idea Bank na 1000 małych firm.

Jak nie dać się naciągnąć na wakacje? Radzi Blajer

Jeżeli przelaliśmy komuś pieniądze za wakacje w hotelu, który nie istnieje, trzeba natychmiast zawiadomić policję, bo padliśmy ofiarą przestępstwa - ostrzega Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiŚ. W studio TVN24 radził, jak nie dać się oszukać w wakacje.