Najnowsze

Najnowsze

Białorusini masowo robią zakupy w państwach UE. Mińsk zawiesza przejścia graniczne

Białoruś zawiesza od 1 października pieszy ruch na drogowych przejściach granicznych z Polską, Litwą i Łotwą - poinformował w piątek rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Alaksandr Ciszczanka. Białorusini, zwłaszcza ci mieszkający w obwodach przygranicznych, masowo kupują w państwach UE - towary przemysłowe, sprzęt gospodarstwa domowego, a także wiele artykułów żywnościowych, gdyż są one znacznie tańsze niż na Białorusi.

Czy Zachód zna Alibabę? Chińczycy muszą zdobyć zaufanie inwestorów

Alibaba, chiński gigant z branży e-handlu wejdzie dzisiaj na giełdę w Nowym Jorku. Debiut giełdowy będzie zapewne jednym z największych IPO w historii i może przewyższyć wartość oferty publicznej Facebooka sprzed dwóch lat. Alibaba ma szansę wskoczyć do czołówki wielkich firm z branży IT. Nie wiadomo tylko, czy firma odnajdzie się na rynkach, bo dla zachodniego konsumenta ta marka jest zupełnie obca - mówi Tomasz Popielarczyk z Antyweb.

Miedwiediew: Jesteśmy izolowani. Nasz kierunek to Azja

Polityka przeciwników Rosji stawia sobie za cel budowę nowego ładu światowego, w którym nasz kraj izoluje się od reszty globu - oświadczył w piątek w Soczi szef rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew. Zapowiedział zwrot Moskwy w stronę Azji.

Superresort dla Wasiak. Kopacz przedstawiła nowy rząd

Stawiam na sprawdzony zespół w gospodarce, a Janusz Piechociński jest jego mocnym filarem - powiedziała w piątek przyszła premier Ewa Kopacz, przedstawiając wicepremiera i ministra gospodarki. Na swoich stanowiskach pozostają także m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Mateusz Szczurek, minister rolnictwa Marek Sawicki oraz minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Nowym ministrem infrastruktury i rozwoju będzie Maria Wasiak.

"FT": sprawa Jewtuszenkowa szkodzi gospodarce Rosji

Aresztowanie przedsiębiorcy Władimira Jewtuszenkowa szkodzi gospodarce Rosji i pokazuje, że kremlowscy oligarchowie chcą zagrabić aktywa prywatnych firm w ramach "rekompensaty" za straty poniesione na skutek zachodnich sankcji - pisze "Financial Times".

4You Airlines przerywa milczenie. "Postępowanie UOKiK niezrozumiałe"

To, co robi UOKiK, jest dla nas niezrozumiałe. Postępujemy zgodnie z obowiązującymi procedurami, które wyznaczył nam sam urząd - poinformowała w piątek firma 4You Airlines w komunikacie. Wczoraj UOKiK zwrócił się do prokuratury o zbadanie spółki pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Google będzie dominować na rynku IT. "Robi niesamowite rzeczy"

Bardzo trudno to ocenić, która z dominujących obecnie na rynku firm technologicznych będzie górować nad innymi. Jednak gdybym musiał postawić na jedną, byłoby to Google, które robi niesamowite rzeczy. Ich biznes przeglądarkowy jest naprawdę potężny. A oni rozwijają się w wielu różnych kierunkach - przewiduje współzałożyciel Palantir Technologies Peter Thiel. Jego zdaniem dominacja zarówno Google'a, jak i Apple'a, Amazona czy Facebooka będzie trwać jeszcze przez jakiś czas, lecz nie w nieskończoność.

Szkocja mówi "nie". ONZ ograniczy rolę Rosji? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W piątek w TVN24 Biznes i Świat będziemy komentować wyniki referendum niepodległościowego w Szkocji. Według wstępnych wyników Szkoci opowiedzieli się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. Na naszej antenie opowiemy także o doniesieniach "New York Timesa". Jak pisze dziennik, prezydent Bronisław Komorowski będzie apelował podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o taką reformę tej organizacji, by ograniczyć możliwości Moskwy w wetowaniu działań Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących Ukrainy i regionu.

19.09 Szaleństwo na Wall Street, Alibaba na parkiecie

Dziś na warszawskim parkiecie dzień trzech wiedźm. Tak mówi się o trzecim piątku miesiąca kończącego kwartał, kiedy wygasają kotrakty terminowe na indeks, opcje na indeks oraz opcje na akcje. To zazwyczaj wiąże się ze wzrostem zmienności i obrotów na giełdzie, szczególnie w ostatnich godzinach. I tym razem ruch na parkiecie pod koniec sesji był ożywiony i dzień zakończyła się solidnymi wzrostami. Rynki żyły dziś też wynikami szkockiego referendum, a w Polsce poznaliśmy skład nowego rządu. Za oceanem temat jest jeden: największe IPO w historii USA, czyli debiut chińskiej Alibaby.

Szkocja mówi "nie". Funt się umacnia

W piątek kurs funta szterlinga w stosunku do euro jest najwyższy od dwóch lat, a wobec dolara najwyższy od dwóch tygodni, po tym, jak opublikowano wyniki referendum niepodległościowym w Szkocji. Według nich większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii.

Szkockie "nie" dla niepodległości. Program specjalny w TVN24 Biznes i Świat

Szkocja zostaje w Wielkiej Brytanii - zdecydowali o tym w głosowaniu Szkoci. Frekwencja wyniosła ponad 87 proc. Szkoci decydowali, czy pozostaną w Zjednoczonym Królestwie, czy przekreślą ponad 300-letnią historię unii z Londynem. Od samego rana analizujemy wybór Szkotów i jego wpływ na gospodarkę i politykę Wielkiej Brytanii.

Polacy jednak czytają? E-booki biją rekordy

Po dwóch latach spadków w 2013 r. rynek książki w końcu zanotował niewielki wzrost (0,4 proc.) – wynika raportu Biblioteki Analiz dla Instytutu Książki, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza".

Wall Street pod znakiem wzrostów. Rekord indeksu Dow Jones

Czwartkowa sesja na giełdach w USA przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji i kolejny rekord indeksu Dow Jones Industrial. Optymizm na rynku to wciąż efekt zapewnienia Rezerwy Federalnej (Fed) o zamiarze dalszego utrzymywania stóp procentowych bez zmian.

Szkocja zdecydowała. "Ci, którzy już się dorobili wiedzą, jakie są ryzyka"

W czwartek późnym wieczorem zakończyło się w Szkocji wyjątkowo gorące referendum, którego frekwencja wyniosła ok. 87 proc. Jego wyniki poznamy w piątek rano. W programie specjalnym w TVN24 Biznes i Świat goście analizowali szkocki wybór. - Ci, którzy mają najwięcej do stracenia - emeryci, osoby, które już się dorobiły, mają domy, oni wiedzą, jakie są ryzyka z wymianą waluty. Trzeba brać pod uwagę, że 80 proc. handlu Szkocji jest prowadzone z Anglią. Koszty transakcyjne, które byłyby związane z nową walutą, podniosłyby inflację. Młodzi ludzie są bardziej odważni, mają mniej do stracenia i nie rozumieją dokładnie, jakie są skutki tej decyzji - podkreślił w programie specjalnym w TVN24 Biznes i Świat Michael Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej.

Nadchodzi era reklam na "wearables". Co to jest i czy zawojuje inteligentne zegarki?

5 proc. będzie w roku 2020 wynosić udział reklamy wyświetlanej na urządzeniach "wearables" (czyli „noszonych”) w globalnym torcie reklamowym - donosi Bloomberg. Zdaniem dziennikarza stacji oznacza to, że już za kilka lat rynek reklam wyświetlanych na inteligentnych zegarkach i innych tego typu urządzeniach wart będzie 13 mld dolarów.

"Świat", 18.09

Potrzebujemy pomocy Ameryki - apelował w czwartek w Kongresie USA prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Prosił o pomoc finansową, sprzęt wojskowy i przyznanie Ukrainie specjalnego statusu kraju sojuszniczego USA, by pomóc Kijowowi stawić czoło rosyjskiej agresji. M.in. o tym w programie "Świat" z gośćmi rozmawiał Bartosz Węglarczyk. Wśród tematów też referendum w Szkocji.

Reaktory jądrowe dla przemysłu. Za 12 lat będą produkować ciepło?

Za 12 lat może powstać jądrowa elektrociepłownia. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) wystąpiło o dofinansowanie dalszych prac nad projektem reaktora jądrowego, którego głównym zadaniem byłoby dostarczanie ciepła dla przemysłu. Nad podobnym projektem pracują Chińczycy.

"Epicentrum", 18.09

W programie "Epicentrum" Katarzyna Werner rozmawiała ze swoimi gośćmi m. in. o referendum w Szkocji. Spróbowaliśmy odpowiedzieć, jak żyć w podzielonym kraju i od czego może zależeć pojednanie?

Kapsuła, która wyniesie astronautów w kosmos. Od Boeinga

Boeing zbuduje kapsułę, która wyniesie astronautów w kosmos. Firma od lat współpracuje z NASA przy wielu misjach kosmicznych, m.in. dostarczyła materiały potrzebne do budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz produkowała kabiny pojazdów kosmicznych podczas programów Mercury, Gemini i Apollo.