Przyjęcie w Polsce wspólnej europejskiej waluty wciąż budzi emocje. Hasło "euro" w Polsce powraca przy każdej możliwej okazji. W czwartek podczas wystąpienia w Sejmie szef MSZ Grzegorz Schetyna powiedział, że "Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne". W specjalnej sondzie tvn24bis.pl zapytaliśmy naszych czytelników, kiedy Polska powinna wstąpić do strefy euro. Ponad połowa głosujących odpowiedział, że "nigdy".
Do niedzielnego popołudnia w sondzie zagłosowało 20 460 osób. 57 proc. z nich (11 778 osób) wybrało opcję "nigdy". 31 proc. (6257 osób) stwierdziło, że powinno się to stać w latach 2016-2020, a 12 proc. (2440 osób), że w latach 2021-2030.
Wahania nastrojów
Jak pisaliśmy kilka dni temu, w sondażu CBOS 68 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko przyjmowaniu przez Polskę euro. Zwolenników wspólnej waluty było 24 proc. CBOS zauważa w badaniu, że odsetek przeciwników euro rośnie. Od lutego 2013 roku odsetek zwolenników przystąpienia Polski do strefy euro zmniejszył się o 5 punktów proc. i obecnie należy do najniższych w historii naszych badań - podkreśla CBOS.
Z sondażu wynika, że w wypadku przyjęcia przez Polskę euro 67 proc. badanych - o 7 pkt. więcej niż w lutym 2013 r. - spodziewa się, że "zwykli ludzie" na tym stracą. Przeciwnego zdania było 20 proc. ankietowanych - 5 pkt. mniej niż w lutym 2013 r. Wśród niekorzystnych efektów 64 proc. respondentów wskazało wzrost cen, 42 proc. - niekorzystny kurs wymiany, a 27 proc. utratę przez Polskę możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej. 59 proc. dostrzega natomiast korzyść w eliminacji ryzyka związanego ze zmianami kursu złotego wobec euro. Z kolei z październikowego sondaży GfK Polonia wynika, że 38 proc,. Polaków jest zdecydowanie przeciwnych przyjęciu przez Polskę euro. Tyle samo ankietowanych jest raczej przeciwnych. Odsetek zwolenników przyjęcia euro spadł o 3 pkt proc. m/m do nieco ponad 18 proc. Zdecydowanych zwolenników jest 3 proc., natomiast 15 proc. respondentów raczej poparłoby wprowadzenie euro. Jedynie 6 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania, podano także.
W SONDZIE TVN24BIS.PL MOŻNA NADAL ODDAWAĆ GŁOSY
Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN Online | Marcin Mazur