Najnowsze

Najnowsze

Frankfurcka giełda wprowadzi rozliczenia w juanach

Na giełdzie we Frankfurcie nad Menem będzie można rozliczać się w chińskiej walucie. Tym samym miasto to stanie się drugim miejscem w Europie, w którym będzie taka możliwość. Przedstawiciele banków podpisali w tej sprawie deklarację woli.

"Milion w portfelu", 31.03

Proponowany przeze mnie portfel jest dość mocno zdywersyfikowany. Zawiera ekspozycje na akcje, instrumenty dłużne, ale także ETFy, których wartość powinna raczej rosnąć podczas bessy i tym samym chronić portfel przed istotną utratą wartości - podkreślił w programie "Milion w portfelu" Błażej Bogdziewicz,

Przerwa w dostawach surowców? "Polska ma plan"

Ministerstwo Gospodarki ma plan na wypadek kryzysu w dostawach surowców w przyszłości - powiedziała dyrektor Departament Ropy i Gazu w resorcie Małgorzata Szymańska w poniedziałek podczas debaty "Bezpieczeństwo dostaw ropy i gazu do Polski".

Mniej firm upada. "Sytuacja będzie się poprawiać"

W pierwszym kwartale bieżącego roku upadłość ogłosiło 178 przedsiębiorstw, co oznacza, że było ich o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2013 r. - wynika z zestawienia firmy Coface zajmującej się ubezpieczaniem należności. To najlepszy wynik od 2011 r.

Partie prawego sektora zagrożeniem dla jedności Europy

Prawicowe, nacjonalistyczne i eurosceptyczne ugrupowania cieszą się coraz większą popularnością przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Partie te chcą stworzyć w europarlamencie osobną grupę. Ich elektorat to głównie ludzie młodzi i sfrustrowani.

EY: Bezrobocie w strefie euro powyżej 11 proc. do 2018 roku

Mizerny, nieprzekraczający 1,6 proc. wzrost gospodarczy i 11-proc. bezrobocie co najmniej do 2018 r. - taki scenariusz dla strefy euro przewiduje EY i Oxford Economics. PKB eurolandu ma w 2018 r. być wyższe tylko o 5 proc. niż przed kryzysem 2008 r.

Goldman Sachs podnosi prognozę wzrostu dla Polski

Ekonomiści banku Goldman Sachs podnieśli swoje prognozy wzrostu PKB dla krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Prognoza wzrostu dla Polski na 2014 rok została podniesiona do 3,2 proc. z 2,9 proc. oczekiwanych wcześniej. Według analityków gospodarka przyśpieszy ze względu na rosnący eksport oraz szybsze niż oczekiwano odreagowaniu popytu wewnętrznego.

Zamrożone 14,5 miliarda dolarów, 300 zatrzymanych. Ta afera może zmienić Chiny

Wierchuszką chińskiej partii komunistycznej wstrząsnął najpotężniejszy w historii skandal korupcyjny - donosi agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. W centrum afery ma być wieloletni szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego i członek Komitetu Centralnego Zhou Yongkang. Śledczy mieli zatrzymać majątek warty około 14,5 miliarda dolarów. W kręgu podejrzanych jest 300 osób.

Inflacja w strefie euro coraz niższa

Inflacja w strefie euro wyniosła w marcu w ujęciu rok do roku 0,5 proc. - podał we wstępnym wyliczeniu Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. To mniej niż oczekiwali analitycy.

Chiński milioner chce przejąć brytyjską sieć handlową

Chiński konglomerat Sanpower Group kontrolowany przez milionera Yuana Yafei prowadzi rozmowy ws. przejęcia znanej, brytyjskiej sieci sprzedaży detalicznej House of Fraser za ok. 450 mln funtów – donoszą media powołując się na źródła chińskie.

Prezydent Chin w Brukseli. Wizyta z aferą korupcyjną w tle

Prezydent Chin Xi Jinping od kilku przebywa z wizytą w Europie. Przywódcy towarzyszy delegacja ponad 100 biznesmenów. Efektem wizyty jest m.in. umowa na dostawę 70 nowych Airbusów. Europejski koncern podpisał kontrakt wart 10 mln euro na dostawę 27 maszyn. Xi Jinping w poniedziałek gości w instytucjach UE. Spotkania z najważniejszymi unijnymi liderami zbiegło się w czasie z wybuchem wielkiej afery korupcyjnej w "Państwie Środka".

Rosną ceny gazu na Ukrainie. O blisko 30 proc.

Ceny gazu wzrosną od wtorku o prawie 30 proc. dla ukraińskich odbiorców przemysłowych, a ponad 64 proc. dla przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwa i budżetów lokalnych. Państwowa komisja regulacyjna ds. energetyki podjęła taką decyzję w poniedziałek.

Nowe kierunki i samoloty. Ofensywa easyJet

Brytyjska linia lotnicza easyJet planuje w przyszłym roku przewieźć 20 proc. więcej pasażerów z lotniska Luton w oraz 10 proc. więcej pasażerów z lotniska Gatwick. W tym celu trzeci największy tani przewoźnik na świecie zamówił u Airbusa 135 nowych samolotów.

"Nowa kadencja Parlamentu Europejskiego pod znakiem gospodarki"

W nowej kadencji polscy posłowie Parlamentu Europejskiego będą pracować m.in. nad redukcją emisji CO2, kosztami niezależności energetycznej, wydobyciem łupków oraz handlem związanym ze Stanami Zjednoczonymi - uważa Mikołaj Dowgielewicz, były minister ds. europejskich.

31.03 Janet Yellen pomaga giełdom rosnąć

Inflacja w strefie euro na poziomie 0,5 procent i zatroskana o amerykański rynek pracy Janet Yellen. To były dwa najważniejsze wydarzenia ostatniego dnia na rynkach w tym kwartale. Relacjonowali Rafał Hirsch i Mateusz Walczak.

Grecja o "krok do przodu". Parlament przyjął pakiet reform gospodarczych

Po burzliwej debacie parlament w Atenach przyjął w niedzielę późnym wieczorem pakiety reform gospodarczych. - Grecja zrobiła dzisiaj ogromny krok do przodu - powiedział po głosowaniach premier Antonis Samaras. Zatwierdzenie tych reform było warunkiem uruchomienia kolejnej transzy międzynarodowej pomocy dla Grecji.

Palisz? Płać wyższe składki zdrowotne

Koszty leczenia chorób odtytoniowych szacowane są nawet na kilkanaście miliardów złotych rocznie. Część środowiska medycznego przekonuje, że większość tego ciężaru powinni wziąć na siebie sami palacze - pisze poniedziałkowy "Dziennik Polski".

Od wtorku karty zbliżeniowe tylko dla chętnych

Klienci banków będą mogli zdecydować, czy chcą używać kart zbliżeniowych, czy też nie chcą. Wszystko przez nowe zalecenia NBP, które we wtorek wchodzą w życie. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo klientów - informuje "Rzeczpospolita.

Całe życie bez etatu. "To raczej ślepy zaułek"

Niemal 60 proc. młodych osób, które pięć lat temu pracowały na tzw. umowach śmieciowych, dziś albo nie ma pracy albo nadal pracuje na podstawie umów dzieło lub zlecenie. Tylko co trzeciemu zatrudnionemu udało się zdobyć umowę o pracę na czas nieokreślony.