Najnowsze

Najnowsze

Polaka życie na kredyt

Jesteśmy w europejskiej czołówce pożyczających na bieżące wydatki. Jak wyliczyła firma doradcza PwC, Polska zajmuje 6. miejsce w UE pod względem relacji wartości zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych do PKB - pisze "Rzeczpospolita".

Depresja niszczy. Także firmy

Dostęp do informacji o składkach, składanie wniosków, a dla małych firm nawet dokumentów rozliczeniowych pracowników – m.in. takie usługi chce zaoferować ZUS posiadaczom kont internetowych w bankach – pisze "Puls Biznesu".

OPZZ mówi nie "pracy na telefon"

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest przeciwko tzw. "umowom na telefon". "Ostatnio niektórzy pracodawcy proponują tzw. "pracę na telefon", czyli pracę na umowie cywilnoprawnej, w ramach której pracodawca nie gwarantuje, że będzie ona wykonywana codziennie. (…) OPZZ bardzo krytycznie postrzega tego typu propozycje" - czytamy w komunikacie OPZZ.

Wzrosty na Wall Street. Pomogły dane makro i wyniki spółek

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach przeniosła wzrosty głównych indeksów po danych o inflacji CPI w USA w czerwcu oraz serii raportów kwartalnych amerykańskich korporacji. W centrum uwagi rynków utrzymują się wydarzenia na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

"Świat", 22.07

W programie "Świat" opowiedzieliśmy o nowym międzynarodowym kanale informacyjnym w języku angielskim - Ukraine Today, który od sierpnia rusza na Ukrainie. W założeniu ma kontrować rosyjską propagandę na Zachodzie i popularyzować ukraińską narrację o konflikcie na wschodzie kraju. "Walka o umysły i serca" trwa również na Bliskim Wschodzie pomiędzy armią izraelską a Hamasem. O wojnach propagandowych na tle konfliktów zbrojnych opowiedzą medioznawcy - prof. Maciej Mrozowski z UW i SWPS i prof. Stanisław Jędrzejewski z KUL.

"Epicentrum", 22.07

W programie "Epicentrum" rozmawialiśmy o propozycji Carlosa Slima. Meksykański miliarder i jeden z najbogatszych ludzi na świecie sugeruje, że pracownicy mogliby przejść na trzydniowy tydzień pracy. Jest jednak haczyk: w zamian Slim wymaga 11-godzinnego dnia pracy i aktywności zawodowej do 70 lub 75 lat. Czy taka praca mogłaby okazać się bardziej efektywna?

Sikorski: Unia szykuje inteligentne sankcje wobec Rosji. Czara goryczy się przelała

- Komisja Europejska ma zaproponować inteligentne, precyzyjnie skierowane sankcje, które mają wpływ na Rosję, przy minimalnych kosztach po naszej stronie. W czwartek przedstawi propozycje sankcji w sferach obronności, usług finansowych i zaawansowanych technologii, w tym związanych z energetyką - poinformował w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"Biznes dla Ludzi", 22.07

Obalamy mity zawiązane z funduszami inwestycyjnymi, sposób budowania sieci kontaktów, wcześniejsza spłata kredytu, budujemy lojalność klienta - o tym w programie "Biznes dla Ludzi" mówił Paweł Blajer.

"Bezpieczeństwo energetyczne musi kosztować". Ponad 11,5 mld zł

System wsparcia zielonej energii może kosztować nawet 11,5 mld zł w 2020 r., ale nie powinno to powodować wzrostu cen dla konsumentów - szacuje rząd. Za nami pierwsze czytanie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Prace nad nowym aktem trwają już blisko 4 lata.

Rekordowe odszkodowanie dla żony palacza. W kolejce ponad 5 tys. kolejnych pozwów

Ponad 23 mld dolarów odszkodowania dla wdowy palacza, jakie ma zapłacić firma RJ Reynolds Tobacco, rozwiązuje tylko jeden z tysięcy pozwów przeciwko drugiemu co do wielkości producentowi papierosów w USA. Jak informuje CNN Money, koncern nadal ma ponad 5 tys. spraw do wygrania. Pochodzą one z lat 90. i trafiły do sądu w pozwach indywidualnych.

Leczenie bez granic? Polacy jeszcze poczekają

Polska spóźnia się z przyjęciem unijnych przepisów, które pozwalają na zwrot kosztów leczenia przeprowadzonego w innym państwie UE. I odkłada prace nad nimi. A niektórzy pacjenci już korzystają z leczenia za granicą i domagają się od NFZ zwrotu jego kosztów.

Prowokacje FBI i trzydniowy tydzień pracy. Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat spróbujemy wyciągnąć wnioski z raportu Human Rights Watch, który głosi, że podczas agresywnych prowokacji policyjnych po atakach z 11 września 2001 roku FBI "zachęcało, nakłaniało, a czasami nawet opłacało" amerykańskich muzułmanów, by dokonywali oni zamachów. Zastanowimy się również, czy praca trzy dni w tygodniu, ale po 11 godzin dziennie, byłaby bardziej efektywna niż w obecnym systemie.

CBOS: związkowców jest niewielu i nie przybywa

Statystyczny związkowiec ma 44 lata i raczej pracuje w oświacie i ochronie zdrowia, a rzadko w handlu i usługach oraz w budownictwie i w firmach prywatnych. W ostatnich ośmiu latach odsetek związkowców w Polsce pozostaje stabilny i relatywnie niski, bo na początku lat 90. związkowcem był niemal co piąty Polak.

Giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyda na dzisiejszym posiedzeniu decyzji w sprawie Pawła Tamborskiego - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Biznes i Świat. Według informacji do jakich dotarł nasz reporter, KNF potrzebuje więcej czasu na analizę kandydatury Tamborskiego. To komplikuje zaplanowane na najbliższy piątek walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW, podczas którego były wiceminister Skarbu Państwa miał być wybrany na nowego prezesa spółki.

Padł kolejny rekord. OFE wybrało już ponad 760 tys. osób

Do wczoraj liczba osób, które zdecydowały się na odkładanie części składki emerytalnej w OFE wyniosła 760 tys. 218 - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat. W poniedziałek padł absolutny rekord - tylko tego dnia do OFE zapisały się 41 tys. 954 osoby.

W Polsce da się tworzyć innowacje? Zdaniem większości dyrektorów nie

Trzy czwarte dyrektorów najwyższego szczebla dużych firm zagranicznych uważa, że w Polsce warunki dla tworzenia innowacji są trudne. Jedynie 24 proc. respondentów jest zdania, że jest inaczej - wynika z Globalnego Barometru Innowacyjności GE. Także polscy menedżerowie negatywnie oceniają sytuację w kraju.

GUS: sytuacja w handlu detalicznym gorsza niż w czerwcu

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w lipcu oceniany jest korzystnie, ale gorzej niż w czerwcu - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Z przedstawionych danych wynika też, że sytuacja w budownictwie oceniana jest negatywnie. Optymistycznie wygląda jednak koniunktura w handlu hurtowym.