Tech
Partner serwisu

Jeden system na wiele urządzeń. Windows 10 skazany na sukces?


Windows 10, który niebawem trafi do sprzedaży, ma nadać nowy kierunek firmie Microsoft i stać się przełomowym momentem w kadencji obecnego prezesa Satya Nadelli. Eksperci podkreślają, że kolejne „okienka” będą uniwersalne i funkcjonalne. To ma być recepta na sukces. Ale czy to wystarczy, aby zmierzyć się z legendarnymi poprzednikami?

Nowe dziecko Microsoftu będzie usługą, którą w pierwszy rok po premierze, otrzymają użytkownicy systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1. "Dziesiątka" trafo do nich za darmo.

Rewolucja?

Czy nowy Windows 10 można nazwać rewolucją? Eksperci pytani przez tvn24bis.pl nie mają wątpliwości. - To najprawdopodobniej najbardziej ambitne przedsięwzięcie w historii Microsoftu - uważa Maciej Gajewski z portalu Spider’s Web. - Windows 10 zmienia reguły gry. Od tej pory jedna i ta sama aplikacja zadziała na wszystkich urządzeniach: tablet, smartfon, notebook, konsola do gier - tłumaczy. Oznacza to, że użytkownicy nowych „okienek” będą mogli korzystać z tych samych programów, wzajemnie ze sobą współpracujących na telefonie, tablecie czy komputerze. Natomiast ich twórcy będą mieli więcej czasu i funduszy na ich dopracowywanie, ze względu na brak konieczności pisania kilku wersji programu na osobne urządzenia.

Zdaniem Konrada Kozłowskiego z portalu AntyWeb kierunek, w jakim podąża obecnie Microsoft nadał gigantowi z Redmond jego nowy szef Satya Nadella. - Pierwsze efekty pracy pod jego przewodnictwem robią naprawdę spore wrażenie. Windows od tej pory postrzegany jest przez Microsoft nie jako system, ale jako usługa. Od modelu subskrypcji, tak dobrze sprawdzającego się w innych kategoriach rynku, dzieli nas zaledwie jeden krok - zaznacza.

Gdzie jest Windows 9?

Windows 10 będzie całkowicie nowym produktem. Microsoft grubą kreską odcina się nim od poprzedniej wersji systemu Windows 8, który został zaprojektowany głównie z myślą o urządzeniach z dotykowym ekranem.

Może o tym także świadczyć pominięcie przez koncern nazwy Windows 9. Pominięcie „dziewiątki” ze względów marketingowych to oficjalna wersja. Istnieje jeszcze ta mniej oficjalna. Plotka, której nikt nie chce potwierdzić mówi, że zrezygnowanie z nazwy Windows 9 wynikało z… błędów, które powodowała. - Niektóre aplikacje rzekomo rozpoznawały system nazwany Windows 9 jako wersje Windows 95, Windows 98 i Windows Me i działały nań niepoprawnie. Nie jest to jednak sprawdzona informacja - wyjaśnia Gajewski.

Menu Start na start

To co rzuca się w oczy po odpaleniu systemu to powrót do klasycznego Menu Start, który zastąpi znany z ”ósemki” ekran startowy. Menu Start będzie można teraz wyświetlać na pełnym ekranie. Ma to ułatwić używanie systemu na urządzeniach z dużym ekranem dotykowym.

Słowo klucz, którym kierowali się twórcy systemu to uniwersalność. Microsoft od lat obiecywał jeden system na wielu urządzeniach i wygląda na to, że dotrzymał słowa. Aplikacje będą miały ten sam wygląd i funkcje bez względu na przekątną ekranu naszego urządzenia. - Uniwersalne aplikacje będą odgrywać bezsprzecznie najważniejszą rolę w Windows 10. Deweloperzy będą je tworzyć jednorazowo z myślą o każdym typie urządzenie - podkreśla Kozłowski.

Uniwersalny ma być też pakiet Office obejmujący Worda, Excela, PowerPointa, OneNote i Outlooka.

Co się zmieni?

Windows 10 będzie pełen nowości. Jedną z najważniejszych będzie asystent głosowy, Cortana. Na razie jest on dostępny na platformie dla smartfonów, ale jeszcze nie w języku polskim. Cortana rozumie naszą mowę. Jeżeli np. będziemy chcieli do kogoś zadzwonić przez Skype’a wystarczy powiedzieć „Zadzwoń do…” a Cortana automatycznie otworzy program i wybierze numer żądanego przez nas rozmówcy. Ta funkcja pozwoli nam także na szybkie wyszukanie konkretnego zdjęcia na naszym dysku czy sprawdzenia w kalendarzu najważniejszych dla nas wydarzeń. Windows 10 zyska też gruntownie odświeżony interfejs, który automatycznie dopasowuje się do aktualnie wykorzystywanych przez nas metod komunikacji z systemem. Przykład? Dzięki funkcji Continuum, po odczepieniu klawiatury, włącza się tryb dotykowo-tabletowy, zaś po jej ponownym podłączeniu pojawia się wersja przystosowana do klawiatury i myszki, z wysuwanym Menu Start i aplikacjami w oknach.

Microsoft zdecydował się też na zastąpienie Internet Explorera nową przeglądarką o nazwie Project Spartan. Jej najważniejsze funkcje, to np. dodawanie notatek i rysowanie na stronach internetowych. Taką stroną, wzbogaconą o nasze komentarze i rysunki będziemy mogli dzielić się z innymi użytkownikami.

Kolejnym nowym rozwiązaniem, które ucieszy przede wszystkim miłośników gier to możliwość strumieniowania gier na komputer, czy tablet z konsoli Xbox One.

Pewny sukces rynkowy?

W opinii Gajewskiego Windows 10 jest skazany na sukces. - Jest to lekki, funkcjonalny, bezpieczny, znakomicie wyposażony i wręcz rewolucyjny system, a na dodatek darmowy dla posiadaczy Windows 7 lub nowszego - wymienia. Zastrzega jednak, że „łaska pańska na pstrym koniu jeździ”, a platformy takie, jak Android i iOS zdążyły już podbić serca dziesiątek milionów konsumentów.

Zdaniem Kozłowskiego “powrót do korzeni”, czyli ukłon w stronę korzystających z poprzednich wersji użytkowników może się tylko Microsoftowi opłacić. - Przy okazji dostaniemy także pokaźną listę innowacyjnych rozwiązań, które mogą, choć nie muszą przyczynić się do wzrostu popularności Windows 10 - dodaje.

Gajewski zwraca uwagę, że każdy nowy Windows jest krytykowany i na dowód tego odnosi się do eksperymentu marketingowego, jakim był Project Mojave. - Microsoft, widząc jaką krytykę zbiera następca Windows XP, a więc Windows Vista, zaprosił przypadkowe osoby, krytykujące Vistę, do testowania jego następcy, a więc Windows Mojave. W rzeczywistości była to Vista z inną tapetą i kolorystyką okien. Owi krytykanci wyszli zachwyceni, oceniając system pozytywnie - przypomina.

- Wydaje mi się, że “dziesiątka” na tle poprzednika będzie sukcesem, ale czy stanie się legendą na miarę XP, a później Windows 7? Z taką oceną musimy się jeszcze wstrzymać - zaznacza Kozłowski.

Powrót do przeszłości

Porównania nowego Windowsa do XP czy „siódemki” nie pojawiają się bez przyczyny. Windows XP, który trafił na rynek w 2001 roku przez wielu użytkowników uważany jest za jeden z najlepszych systemów w historii Microsoftu. Był tak popularny, że gigant z Redmond aż do kwietnia 2014 roku wspierał go udostępniając pomoc techniczną oraz aktualizacje. Z kolei Windows 7, który zadebiutował w październiku 2009 roku przyniósł Microsoftowi świetne wyniki sprzedaży i ogromne zyski. Była to także ulga dla użytkowników Visty - systemu, który nie został dobrze przyjęty przez rynek. Przez pierwszych dziewięć miesięcy od momentu pojawienia się w sprzedaży „siódemka” rozeszła się w liczbie 175 mln egzemplarzy, co przyniosło koncernowi łącznie 3,1 mld dolarów.

Wiele sentymentów wzbudza też Windows 95. Interfejs, który zaprojektowano na potrzeby tego systemu, dziś uważany jest właściwie za standard. Okna z kontrolkami w ich nagłówku, pasek zadań na dole ekranu z uruchomionymi aplikacjami czy wysuwane z lewego dolnego rogu menu są rozwiązaniami, które funkcjonują nadal nawet w Windows 10 i nikt nie widzi potrzeby ich zmian. Windows 95 wprowadził też mechanizm Plug&Play jako standard, a więc możliwość podłączania urządzeń przy włączonym komputerze i natychmiastowego z nich skorzystania.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP