Jeden system na wiele urządzeń. Windows 10 skazany na sukces?


Windows 10, który niebawem trafi do sprzedaży, ma nadać nowy kierunek firmie Microsoft i stać się przełomowym momentem w kadencji obecnego prezesa Satya Nadelli. Eksperci podkreślają, że kolejne „okienka” będą uniwersalne i funkcjonalne. To ma być recepta na sukces. Ale czy to wystarczy, aby zmierzyć się z legendarnymi poprzednikami?

Nowe dziecko Microsoftu będzie usługą, którą w pierwszy rok po premierze, otrzymają użytkownicy systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1. "Dziesiątka" trafo do nich za darmo.

Rewolucja?

Czy nowy Windows 10 można nazwać rewolucją? Eksperci pytani przez tvn24bis.pl nie mają wątpliwości. - To najprawdopodobniej najbardziej ambitne przedsięwzięcie w historii Microsoftu - uważa Maciej Gajewski z portalu Spider’s Web. - Windows 10 zmienia reguły gry. Od tej pory jedna i ta sama aplikacja zadziała na wszystkich urządzeniach: tablet, smartfon, notebook, konsola do gier - tłumaczy. Oznacza to, że użytkownicy nowych „okienek” będą mogli korzystać z tych samych programów, wzajemnie ze sobą współpracujących na telefonie, tablecie czy komputerze. Natomiast ich twórcy będą mieli więcej czasu i funduszy na ich dopracowywanie, ze względu na brak konieczności pisania kilku wersji programu na osobne urządzenia.

Zdaniem Konrada Kozłowskiego z portalu AntyWeb kierunek, w jakim podąża obecnie Microsoft nadał gigantowi z Redmond jego nowy szef Satya Nadella. - Pierwsze efekty pracy pod jego przewodnictwem robią naprawdę spore wrażenie. Windows od tej pory postrzegany jest przez Microsoft nie jako system, ale jako usługa. Od modelu subskrypcji, tak dobrze sprawdzającego się w innych kategoriach rynku, dzieli nas zaledwie jeden krok - zaznacza.

Gdzie jest Windows 9?

Windows 10 będzie całkowicie nowym produktem. Microsoft grubą kreską odcina się nim od poprzedniej wersji systemu Windows 8, który został zaprojektowany głównie z myślą o urządzeniach z dotykowym ekranem.

Może o tym także świadczyć pominięcie przez koncern nazwy Windows 9. Pominięcie „dziewiątki” ze względów marketingowych to oficjalna wersja. Istnieje jeszcze ta mniej oficjalna. Plotka, której nikt nie chce potwierdzić mówi, że zrezygnowanie z nazwy Windows 9 wynikało z… błędów, które powodowała. - Niektóre aplikacje rzekomo rozpoznawały system nazwany Windows 9 jako wersje Windows 95, Windows 98 i Windows Me i działały nań niepoprawnie. Nie jest to jednak sprawdzona informacja - wyjaśnia Gajewski.

Menu Start na start

To co rzuca się w oczy po odpaleniu systemu to powrót do klasycznego Menu Start, który zastąpi znany z ”ósemki” ekran startowy. Menu Start będzie można teraz wyświetlać na pełnym ekranie. Ma to ułatwić używanie systemu na urządzeniach z dużym ekranem dotykowym.

Słowo klucz, którym kierowali się twórcy systemu to uniwersalność. Microsoft od lat obiecywał jeden system na wielu urządzeniach i wygląda na to, że dotrzymał słowa. Aplikacje będą miały ten sam wygląd i funkcje bez względu na przekątną ekranu naszego urządzenia. - Uniwersalne aplikacje będą odgrywać bezsprzecznie najważniejszą rolę w Windows 10. Deweloperzy będą je tworzyć jednorazowo z myślą o każdym typie urządzenie - podkreśla Kozłowski.

Uniwersalny ma być też pakiet Office obejmujący Worda, Excela, PowerPointa, OneNote i Outlooka.

Co się zmieni?

Windows 10 będzie pełen nowości. Jedną z najważniejszych będzie asystent głosowy, Cortana. Na razie jest on dostępny na platformie dla smartfonów, ale jeszcze nie w języku polskim. Cortana rozumie naszą mowę. Jeżeli np. będziemy chcieli do kogoś zadzwonić przez Skype’a wystarczy powiedzieć „Zadzwoń do…” a Cortana automatycznie otworzy program i wybierze numer żądanego przez nas rozmówcy. Ta funkcja pozwoli nam także na szybkie wyszukanie konkretnego zdjęcia na naszym dysku czy sprawdzenia w kalendarzu najważniejszych dla nas wydarzeń. Windows 10 zyska też gruntownie odświeżony interfejs, który automatycznie dopasowuje się do aktualnie wykorzystywanych przez nas metod komunikacji z systemem. Przykład? Dzięki funkcji Continuum, po odczepieniu klawiatury, włącza się tryb dotykowo-tabletowy, zaś po jej ponownym podłączeniu pojawia się wersja przystosowana do klawiatury i myszki, z wysuwanym Menu Start i aplikacjami w oknach.

Microsoft zdecydował się też na zastąpienie Internet Explorera nową przeglądarką o nazwie Project Spartan. Jej najważniejsze funkcje, to np. dodawanie notatek i rysowanie na stronach internetowych. Taką stroną, wzbogaconą o nasze komentarze i rysunki będziemy mogli dzielić się z innymi użytkownikami.

Kolejnym nowym rozwiązaniem, które ucieszy przede wszystkim miłośników gier to możliwość strumieniowania gier na komputer, czy tablet z konsoli Xbox One.

Pewny sukces rynkowy?

W opinii Gajewskiego Windows 10 jest skazany na sukces. - Jest to lekki, funkcjonalny, bezpieczny, znakomicie wyposażony i wręcz rewolucyjny system, a na dodatek darmowy dla posiadaczy Windows 7 lub nowszego - wymienia. Zastrzega jednak, że „łaska pańska na pstrym koniu jeździ”, a platformy takie, jak Android i iOS zdążyły już podbić serca dziesiątek milionów konsumentów.

Zdaniem Kozłowskiego “powrót do korzeni”, czyli ukłon w stronę korzystających z poprzednich wersji użytkowników może się tylko Microsoftowi opłacić. - Przy okazji dostaniemy także pokaźną listę innowacyjnych rozwiązań, które mogą, choć nie muszą przyczynić się do wzrostu popularności Windows 10 - dodaje.

Gajewski zwraca uwagę, że każdy nowy Windows jest krytykowany i na dowód tego odnosi się do eksperymentu marketingowego, jakim był Project Mojave. - Microsoft, widząc jaką krytykę zbiera następca Windows XP, a więc Windows Vista, zaprosił przypadkowe osoby, krytykujące Vistę, do testowania jego następcy, a więc Windows Mojave. W rzeczywistości była to Vista z inną tapetą i kolorystyką okien. Owi krytykanci wyszli zachwyceni, oceniając system pozytywnie - przypomina.

- Wydaje mi się, że “dziesiątka” na tle poprzednika będzie sukcesem, ale czy stanie się legendą na miarę XP, a później Windows 7? Z taką oceną musimy się jeszcze wstrzymać - zaznacza Kozłowski.

Powrót do przeszłości

Porównania nowego Windowsa do XP czy „siódemki” nie pojawiają się bez przyczyny. Windows XP, który trafił na rynek w 2001 roku przez wielu użytkowników uważany jest za jeden z najlepszych systemów w historii Microsoftu. Był tak popularny, że gigant z Redmond aż do kwietnia 2014 roku wspierał go udostępniając pomoc techniczną oraz aktualizacje. Z kolei Windows 7, który zadebiutował w październiku 2009 roku przyniósł Microsoftowi świetne wyniki sprzedaży i ogromne zyski. Była to także ulga dla użytkowników Visty - systemu, który nie został dobrze przyjęty przez rynek. Przez pierwszych dziewięć miesięcy od momentu pojawienia się w sprzedaży „siódemka” rozeszła się w liczbie 175 mln egzemplarzy, co przyniosło koncernowi łącznie 3,1 mld dolarów.

Wiele sentymentów wzbudza też Windows 95. Interfejs, który zaprojektowano na potrzeby tego systemu, dziś uważany jest właściwie za standard. Okna z kontrolkami w ich nagłówku, pasek zadań na dole ekranu z uruchomionymi aplikacjami czy wysuwane z lewego dolnego rogu menu są rozwiązaniami, które funkcjonują nadal nawet w Windows 10 i nikt nie widzi potrzeby ich zmian. Windows 95 wprowadził też mechanizm Plug&Play jako standard, a więc możliwość podłączania urządzeń przy włączonym komputerze i natychmiastowego z nich skorzystania.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl