Najnowsze

Najnowsze

Kiedy przewalutować kredyt? Bankowcy pracują nad nowym mechanizmem

- ZBP do 11 marca przedstawi koncepcję dot. rozwiązania problemu kredytów we frankach - mówił we wtorek prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Wskazał, że przedstawiona będzie też propozycja mechanizmu sprzyjającego podjęciu decyzji o przewalutowaniu takich kredytów. Wiceprezes ZBP Jerzy Bańka zapewnił, że banki powinny stosować ujemny LIBOR przy wyliczaniu oprocentowania kredytu walutowego.

Petru: celem kontroli nie może być dochód dla budżetu. Przedsiębiorcy nie są przestępcami

- Notatka pokazuje, że celem kontroli skarbowych nie jest sprawdzenie, czy podatnicy właściwie płacą podatki, ale zapewnienie dochodu dla budżetu państwa. To podejście zakłada, że kontrolowani zapewne są przestępcami i bardzo źle się kończy - Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich komentuje sprawę notatki, która wyciekła ze spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych.

Ministerstwo finansów "motywuje" skarbówki do kontroli. "Nie będziemy ścigać podatnika, który oszukuje na 100 zł"

"Należy zmienić tok myślenia w sprawie kontroli podatkowych - nie ma kontroli w celach prewencyjnych, kontrola ma przynosić wpływy budżetowe" - czytamy w notatce ze spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych, która wyciekła do internetu. Resort stwierdził, że za mało urzędów skarbowych decyduje się na takie kroki i zagroził, że skarbówki, które będą miały najwyższy procent negatywnych kontroli w skali kraju, będą pozbawiane pracowników. - Nie mogę potwierdzić autentyczności tej notatki. Nie wiem, kto i w jakim celu ją sporządził - mówił w TVN24 Biznes i Świat wiceminister finansów Jacek Kapica. - Nie taki przekaz poszedł do kontrolerów - podkreślił.

Banki sprzedawały franki, których nie miały? "Problem nie tam, gdzie szuka go prof. Modzelewski"

Banki, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich powinny być skontrolowane m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego - uważa prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, obecnie członek rady programowej PiS. Według niego trzeba sprawdzić, czy banki udzielając takich kredytów miały franki, czy "sprzedawały klientom to co nie istniało" i na tym zarabiały. Wymienia on też kilka innych zarzutów m. in. wobec państwa.

Sekrety finansowe Polaków. Dlaczego nie ufamy partnerom?

Jak wynika z badania ING, co piąty Polak ma sekrety finansowe w swoim związku. Jedna trzecia Europejczyków uważa zaś, że nieinformowanie partnera o kwestiach finansowych jest normalne. - Żeby zapobiec konfliktom, warto na ten temat porozmawiać - mówi Monika Dreger, psycholog, mediator rodzinny.

Grecja obiecała nie wycofywać się z procesów prywatyzacyjnych

W przedstawionym wierzycielom planie reform Grecja zobowiązała się, że nie wycofa się z trwających i ukończonych prywatyzacji oraz zapewniła, że żadne działania w celu poprawy sytuacji Greków nie odbiją się na budżecie kraju - podała we wtorek agencja Reutera.

W styczniu bezrobocie w górę

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12 proc., wobec 11,5 proc. w grudniu ubiegłego roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ropa wciąż dołuje. Znowu poniżej 50 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki i znów są poniżej 50 dolarów - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 48,91 dolarów.

Rozejm na Ukrainie i greckie reformy. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy drugie porozumienie z Mińska zmniejszyło intensywność wymiany ognia na wschodniej Ukrainie. Tak twierdzi przedstawiciel OBWE w Europie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy lista reform przedstawiona przez Grecję rozwiąże problemy Aten. Postaramy się obliczyć też, ile kosztowały kreacje, które miały na sobie gwiazdy filmowe podczas wręczania Oscarów.

Walka z korupcją, mniej biurokracji i porządek z podatkami. Grecja wysłała trojce plan walki z kryzysem

Grecki rząd wysłał o północy list zawierający propozycje reform gospodarczych, które Ateny wdrożą w zamian za dalszą pomoc finansową. List otrzymali przedstawiciele tzw. trojki - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. List ma być potwierdzeniem kompromisu osiągniętego w Brukseli w sprawie kontynuacji wsparcia finansowego dla Aten. Grecja ustaliła z pozostałymi krajami strefy euro, że program pomocy finansowej zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Centra miast bez starych aut? Prace trwają, kierowcy już się buntują

Stare auta z zakazem wjazdu do centrów miast? To na razie pomysł, ale może wejść w życie, bo nad zmianą przepisów pracują posłowie Platformy Obywatelskiej. Chodzi o ograniczenie samochodowych spalin. Prace trwają, kierowcy już się buntują, bo nie każdego stać na nowy samochód, a dojechać do centrum trzeba. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Opaska na nogę noworodka. By uchronić go przed porwaniem

Elektroniczna opaska na nodze - nie kojarzy się najlepiej. Ale takie właśnie elektroniczne urządzenia zaczęto zakładać noworodkom w jednym ze szpitali w Belgii. Podobno chodzi o to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo maluchów. Rozwiązanie - nie bez powodu - budzi spore kontrowersje, bo sprawdza gdzie znajduje się małe dziecko.

"Jeśli powstanie iCar, doświadczenia konsumentów będą niezwykłe"

- Jeśli Apple zdecyduje się wejść do branży motoryzacyjnej, doświadczenia konsumentów będą niezwykłe - uważa były dyrektor generalny giganta z Cupertiono John Sculley. Jego zdaniem "wymyślanie koła na nowo" to domena tej firmy. - Apple definiuje na nowo doświadczenia użytkowników istniejących technologii - wyjaśnia.

Nabici w gluten. A rynek i tak będzie rósł

Wszystko wskazuje na to, że moda na żywność bezglutenową wśród osób, które nie cierpią na nietolerancję glutenu, czyli celiakię, przeminie, ale i tak rynek będzie rósł - czytamy w „Pulsie Biznesu”. Okazało się jednak, że nie jest to dieta dla zdrowych.

Przybędzie płatnych dróg

Od 30 czerwca na kolejnych 251 km dróg szybkiego ruchu zostanie wprowadzony system elektronicznych opłat za przejazd ciężarówkami i autobusami – pisze wtorkowa "Gazecie Wyborczej".

Płacimy za opieszałość sądów. Grube miliony

Przedsiębiorcy, oskarżeni o korupcję, alimenciarze – niemal wszyscy skarżą się na powolne sądy. 4,8 mln złotych wyniosły odszkodowania zapłacone w ubiegłym roku ponad 1,7 tys. obywatelom za przewlekłe postępowania sądowe – informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Kawiarnie na fali. Zostawimy tam prawie 500 mln zł

Polacy coraz chętniej odwiedzają kawiarnie. W 2015 r. wydamy w lokalach, w których kawa ma największy udział w obrotach, 490 mln zł, o 4,8 proc. więcej niż w roku ubiegłym – wynika z badania firmy Euromonitor International, a informuje o tym „Rzeczpospolita”.