Najnowsze

Najnowsze

Polska pobije rekord? Tylu aut nie wyprodukowaliśmy od lat

W 2015 roku produkcja samochodów w Polsce przekroczy 610-615 tys. sztuk i powróci do poziomu z rekordowych lat, gdy kraje graniczące z Polską dumpingowo wspierały zakupy nowych samochodów - uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Rafał Hirsch: ciekawe zakamarki polskiej gospodarki

Stopa bezrobocia spadła w październiku do 11,3 procent, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 procent. To najpopularniejsze dane statystyczne spośród całego Biuletynu Statystycznego, który co miesiąc publikuje GUS. Może nawet i najważniejsze. Ale na pewno nie najciekawsze.

W Niemczech nadal brakuje rąk do pracy. Najwięcej ofert jest na południu kraju

Niemiecka gospodarka wciąż potrzebuje rąk do pracy. Z analizy dwóch milionów ofert pracy portalu Stepstone, którą opisuje "Deutsche Welle" wynika, że większe szanse na znalezieni pracy są na południu Niemiec. Najbardziej poszukiwani specjaliści to informatycy, inżynierowie, ekonomiści i specjaliści w dziedzinie dystrybucji.

"Milion w portfelu", 26.11

Gościem "Miliona w portfelu" był Paweł Homiński z Noble Funds TFI. Łączny wzrost wartości jego portfela sięgnął 10 proc.

Ukrainę dobije gospodarczo brak węgla, a nie gazu

To niedobór węgla może spowodować kłopoty Ukrainy podczas tegorocznej zimy. Wszystko z powodu konfliktu na wschodzie kraju, który spowodował brak samowystarczalności Ukrainy. Dodatkowo Rosja zawiesiła dostawy swojego węgla - pisze Reuters.

Strona Sejmu z problemami. "Atak na infrastrukturę operatora"

Od godzin porannych strona internetowa Sejmu działała z kłopotami, bądź nie działała w ogóle. Jak poinformowało nas Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, "dzisiejsze trudności z dostępem do strony internetowej były wynikiem ataku na infrastrukturę operatora telekomunikacyjnego obsługującego Kancelarię Sejmu".

Rynki czekają na OPEC. Jak to przełoży się na ceny paliw?

Paliwa na stacjach są najtańsze od trzech lat. Spadający ceny ropy naftowej mogą zmusić jej producentów do zmniejszenia produkcji, w związku z nadpodażą paliwa. Jutro szczyt krajów OPEC, które są odpowiedzialne za 40 proc. światowego wydobycia ropy. Jaka decyzja zapadanie? Czy kraje uwzględnią prośbę Iranu w sprawie cięcia limitów wydobycia?

Co da nam szczyt klimatyczny? To "zaczyn" energetycznej transformacji

Postanowienia październikowego szczytu UE ws. polityki klimatycznej 2030 dla Polski oznaczają potrzebę przemyślenia, jak ten system ma funkcjonować w kraju - powiedział wiceminister środowiska Marcin Korolec, rozpoczynając w PAP debatę na temat nowej polityki klimatycznej UE.

S&P: Rosja może uniknąć recesji, ale jej "znaczące" ryzyko istnieje

Rosyjska gospodarka uniknie recesji i odnotuje skromne ożywienie PKB, jeśli rubel przestanie tracić na wartości, a ceny ropy naftowej ustabilizują się na poziomie 90 dolarów za baryłkę - przewiduje agencja ratingowa Standard & Poor's. Szef ratingów w S&P Moritz Kraemer zastrzega jednak, że choć recesja "to nie jest główny" scenariusz dla Rosji, to istnieje jej "znaczące ryzyko".

W niedzielę szwajcarskie referendum. Jak zareaguje frank?

W najbliższą niedzielę, 30 listopada, Szwajcarzy zdecydują w referendum czy chcą, aby szwajcarski bank centralny utrzymywał 20 procent swoich rezerw walutowych w złocie. Ta decyzja będzie miała wpływ na rynek walutowy, a więc także na polskich kredytobiorców, którzy spłacają kredyty hipoteczne zaciągnięte we franku szwajcarskim.

"Za prawem Amerykanów do broni stoi silne i bogate lobby"

- Konstytucja gwarantuje Amerykanom prawo do noszenia broni. Za tym prawem stoją bardzo silne wpływy i interesy. Są to nie tylko producenci broni, ale także Amerykańskie Stowarzyszenie Strzeleckie, które ma ponad 4 mln członków. To bardzo bogata i wpływowa organizacja, które finansuje kampanie wyborcze kandydatów do Senatu i Izby Reprezentantów. Jeżeli to stowarzyszenie obróci się przeciwko jakiemuś kandydatowi, to ten jest skazany na porażkę - uważa amerykanista prof. Longin Pastusiak.

Merkel: trzeba utrzymać sankcje wobec Rosji. Choć uderzają też w europejską gospodarkę

Angela Merkel, kanclerz Niemiec stwierdziła we wtorek, że pokój w Donbasie jest fikcją i że trzeba utrzymać sankcje wobec Rosji, bo tylko one mogą skłonić Moskwę do zmiany polityki. - Niestety, integralność terytorialna Ukrainy jest wciąż naruszana. Dopóki Rosja nie podejmie wystarczających działań w celu rozwiązania tego kryzysu, sankcje gospodarcze są nieuniknione - powiedziała Merkel. Dodała jednak, że dotykają one także niemiecką i europejską gospodarkę. - Być może na grudniowym szczycie unijni przywódcy będą znów rozmawiać na temat sankcji - mówi Maciej Sokołowski, brukselski korespondent TVN 24.

Ceny gryki w Rosji szybują. "To barometr nastrojów społecznych"

Władimir Putin musi zmagać się z konsekwencjami zachodnich sankcji, spadającymi cenami ropy naftowej i tracącym na wartości rublem. Jednak jakby tego było mało do listy kłopotów musi dopisać gwałtownie rosnące ceny gryki. Część komentatorów uważa, że gryka jest swojego rodzaju barometrem nastrojów społecznych. A ostatnie wzrosty jej cen wywołane paniką sugerują, że Rosjanie boją się niepewnych czasów.

26.11 Złoty najmocniejszy od miesiąca, rekord na obligacjach

Dolar poniżej 3,34 PLN, euro po 4,17 PLN, złoty jest najsilniejszy od miesiąca. Do tego mamy rekordowo niską rentowność obligacji pięcioletnich i dziesięcioletnich i wzrosty na giełdzie. Na świecie Arabia nie chce ciąć wydobycia ropy, a rubel znów się osłabia. Za to domy w USA są rekordowo drogie. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch