Najnowsze

Najnowsze

Agencje ratingowe wydadzą werdykt. Polska z wyższą oceną?

Jeszcze nie w tym roku, ale już w przyszłym Polska ma szansę na wyższe noty agencji. Najpierw jednak musi się pozbyć procedury nadmiernego deficytu – informuje "Puls Biznesu". Agencje ratingowe rozpoczęły cykliczne przeglądy wiarygodności kredytowej poszczególnych krajów. W najbliższy piątek Fitch i Standard & Poor's przedstawią najnowsze oceny Polski.

Spadki na Wall Street. To koniec ery stabilnych wzrostów?

Środa na Wall Street zakończyła się lekkimi spadkami większości indeksów. W trakcie sesji kursy mocno wahały się, a zdaniem analityków jest to potwierdzenie powrotu do większej zmienności rynku po dwóch latach stabilnych wzrostów na giełdach.

Zmiany w Anwilu. Będą zwolnienia

Z początkiem maja we włocławskim Anwilu, spółce z grupy kapitałowej PKN Orlen, wprowadzony zostanie czterobrygadowy system pracy zamiast obowiązującego obecnie pięciobrygadowego. W związku ze zmianą planowana jest restrukturyzacja zatrudnienia.

W Wenezueli brakuje prezerwatyw. Przez kryzys gospodarczy

Wenezueli brakuje prezerwatyw - pisze “Business Insider”. Kraj jest bankrutem - gospodarka prawdopodobnie zmniejszy się o 7 proc. w tym roku, w dużej mierze z powodu niskich cen ropy. Kryzys ekonomiczny odbija się też na zdrowiu obywateli - czytamy.

Świat technologii: Chiny kontra internet

Władze Chin kontra wolny internet. W tym starciu szala zwycięstwa przechyliła się na stronę chińskiej partii komunistycznej. Najnowszy pomysł Pekinu na ograniczenie dostępu do sieci to rejestrowanie się pod własnym nazwiskiem i blokowanie ostatniego sposobu, dzięki któremu Chińczycy korzystali z Facebooka, Twitera czy Youtuba.

"Świat", 4.02

Jacek Rostowski został szefem zespołu doradców politycznych premier Ewy Kopacz. Z byłym ministrem finansów i wicepremierem w programie "Świat" rozmawialiśmy o kryzysie w Europie i o bieżącej sytuacji na Ukrainie.

Rostowski o protestach górników i rolników: musimy twardo trzymać wydatki budżetowe

- Musimy twardo trzymać wydatki budżetowe – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Jacek Rostowski, szef doradców politycznych premier Ewy Kopacz. Gość Jacka Stawiskiego zaznaczył, że jest to konieczne, aby „utrzymać wzrost gospodarczy”. Odnosząc się do protestów górników i rolników oraz zapowiedzi protestów nauczycieli Rostowski podkreślił, iż „mimo, że jesteśmy otwarci na dialog, nie ma mowy, aby odstąpić od polityki twardego trzymania wydatków publicznych”.

Co dalej z Ukrainą? Stanisław Ciosek w "Otwarciu dnia"

Pocisk artyleryjski uderzył w środę w budynek szpitala miejskiego w Doniecku; są zabici i ranni - poinformowały władze opanowanego przez prorosyjskich separatystów miasta na wschodzie Ukrainy. O sytuacji na Ukrainie w "Otwarciu dnia" Karolina Hytrek-Prosiecka rozmawiała ze Stanisławem Cioskiem, byłym ambasadorem RP w Moskwie.

"Biznes dla Ludzi", 04.02

Co zrobić, jeśli przelaliśmy pieniądze na błędne konto; jakie należy się odszkodowanie za wypadek podczas wykonywania pracy; rozdzielność majątkowa i co z niej wynika; zaliczka na podatek - o tym w programie “Biznes dla Ludzi” mówił Paweł Blajer.

Umowa handlowa USA-UE otwiera drzwi koncernom? Aktywiści protestują

Kwestie związane z dostępem do usług publicznych, m.in. w edukacji i ochrony zdrowia nie powinny być regulowane w negocjowanej między UE a USA umowie o wolnym handlu - uważają przedstawiciele tych sektorów. W środę w Brukseli protestowali przeciwnicy TTIP. Aktywiści twierdzą, że umowa handlowa TIPP między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, będzie faworyzowała wielkie przedsiębiorstwa kosztem małych biznesów.

UE umorzy Grecji dług? Cipras szuka sojuszników

Premier Grecji Aleksis Cipras, który w środę odwiedził Brukselę oświadczył, że jest optymistą i ma nadzieję, że uda się znaleźć kompromis w sprawie złagodzenia ciężaru zadłużenia dla jego kraju. - Żadne państwo nie zgodzi się na to, aby umorzyć długi Grecji i doprowadzić do tego, że kolejne kraje będą dążyły do czegoś podobnego - ocenił w TVN24 Biznes i Świat dr Robert Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej.

Propozycja KNF to ratunek dla "frankowiczów"? Analizują Hirsch i Samcik

- Propozycja KNF ułatwiłaby odzyskanie mobilności przez zadłużonych we frankach. Kredyt hipoteczny obciążający mieszkanie zmalałby o tyle, że można by je sprzedać i przeprowadzić się do innego - powiedział Rafał Hirsch, dziennikarz tvn24bis.pl. - Jest jednak wiele niewiadomych. Z kolei Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej" stwierdził: Ta propozycja jest tak sprawiedliwa, że aż boli. Boli klientów. Goście TVN24 Biznes i Świat skomentowali w ten sposób propozycję dla "frankowiczów" dotyczącą sposobu przewalutowania kredytów.

Za kredyt zapłacisz tyle samo. Stopy RPP bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

"Frankowicz" "frankowiczowi" nierówny. KNF pokazuje dane

Na niekorzystne zmiany kursów walut najbardziej narażeni są "frankowicze", którzy zaciągali kredyty w 2007 roku i w pierwszej połowie 2008 roku - wynika z prezentacji, którą podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przedstawił szef KNF Andrzej Jakubiak.