Umowy o przyznanie dotacji m.in. na finansowanie w tym roku urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych podpisali w piątek przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Spółki Restrukturyzacji Kopalń – podała w komunikacie SRK.
Oznacza to, że w najbliższych dniach może ruszyć proces wypłaty świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zweryfikował już 278 wniosków górników chcących skorzystać z urlopu bądź odprawy i wydał decyzje w ich sprawach. Dotąd górnicy z kopalń, które trafiły do SRK, złożyli łącznie 1548 takich wniosków.
Styczniowe protesty
Jak przekazał w piątek Witold Jajszczok z biura prasowego SRK, tego dnia w resorcie gospodarki podpisano trzy umowy o przyznanie dotacji budżetowej na finansowanie w 2015 r. świadczeń z tytułu urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, świadczeń na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych, a także umowę ws. pokrycia bieżących strat produkcyjnych generowanych przez kopalnie Makoszowy i Brzeszcze. Chodzi m.in. o świadczenia uzgodnione między związkami i rządem po styczniowych protestach w górnictwie, które wybuchły w kontekście restrukturyzacji Kompanii Węglowej. W następstwie zawartego wówczas porozumienia do SRK trafiły już kopalnie przynoszące Kompanii największe straty: Brzeszcze, Centrum i Makoszowy. Perspektywą działań SRK wobec nich jest m.in. ograniczenie wielkości zatrudnienia.
1548 wniosków
W styczniu br. uzgodniono m.in., że wszyscy górnicy dołowi z kopalń przekazywanych do SRK mają gwarancje pracy. Odprawy w wysokości 12-miesięcznej pensji przysługują natomiast pracownikom przeróbki i pozostałym osobom pracującym na powierzchni (dodatkowo przysługują im odprawy ustawowe). Środki na wszystkie odprawy mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Górnicy dołowi z zakładów trafiających do SRK mają możliwość skorzystania z jednorazowych urlopów górniczych (zgodnie z planem naprawczym dla KW to ok. 2,1 tys. osób, którym do emerytury zostanie mniej niż 4 lata – w tym czasie mają dostawać 75 proc. pensji z możliwością pracy poza branżą). Porozumienie przewiduje też urlopy (w tej samej wysokości) dla pracowników przeróbki, którym do emerytury zostanie mniej niż 3 lata). Źródło finansowania urlopów to dotacja budżetowa. Jajszczok przekazał, że do piątku wnioski ws. któregoś ze świadczeń przewidzianych znowelizowaną ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego złożyło 1548 pracowników przejętych przez SRK kopalń. Najwięcej - 1235 wniosków - dotyczy urlopów górniczych, 122 - urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, a 178 - jednorazowych odpraw pieniężnych.
Lutowa nowelizacja
Łącznie 1264 wnioski skierowane już zostały do weryfikacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. „ZUS wydał do dzisiaj 278 decyzji, a to oznacza, że osoby, które mają pozytywne decyzje (…), będą mogły w najbliższych dniach skorzystać z ustawowych rozwiązań dotyczących urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla” - wskazał Jajszczok. Sfinansowanie przez państwo działań SRK wobec przejętych kopalń (w tym uzgodnionych świadczeń wobec pracowników) umożliwiła lutowa nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W kwietniu opublikowano rozporządzenia do tej ustawy dotyczące dotacji: na finansowanie świadczeń z tytułu urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki, na finansowanie jednorazowych odpraw, a także na pokrycie bieżących strat produkcyjnych kopalń przejętych przez SRK.
Autor: mb / Źródło: PAP