Najnowsze

Najnowsze

Polska dolina lotnicza powstanie pomiędzy Łodzią a Radomiem

W ciągu dwóch lat w okolicach Łodzi i Radomia ma powstać nowy region gospodarczy, skupiający firmy z branży lotniczej - Wyżyna Lotnicza. Nowe inwestycje planują tam firmy lotnicze. Zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób - mówi szef PAIiIZ Sławomir Majman.

W niedzielę zagłosujesz, ale nie zrobisz zakupów

W najbliższą niedzielę wypadają Zielone Świątki, co wiąże się z ustawowym zakazem handlu. Nie zrobimy więc zakupów w supermarketach, hipermarketach, galeriach handlowych, czy innych sklepach zatrudniających pracowników na umowę o pracę.

Etykiety na jajach i mięsie? Bruksela chce "dobrowolności"

Koszty umieszczania na etykietach niektórych produktów żywnościowych informacji o kraju pochodzenia mogą przewyższać korzyści z takiego rozwiązania, dlatego najlepsza byłaby dobrowolność - oceniła KE w raportach, dot. mniej powszechnych rodzajów mięsa i nabiału.

Czeka nas truskawkowe lato. Już za dwa tygodnie

W tym roku zbiory truskawek zapowiadają się dobrze, ale ostateczny plon zależy od pogody - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki Janusz Andziak. Truskawki z upraw polowych powinny pojawić się w sprzedaży w większej ilości za ok. 2 tygodnie.

"Biznes, który sprzedajesz, nie był Twoim prawdziwym marzeniem"

Szefowie Snapchata znów tłumaczą się z decyzji, że nie oddają swojego biznesu w ręce wielkich firm. - Gdy zdecydowaliśmy się, że nie sprzedajemy naszej firmy, zarzucano nam wiele rzeczy, z których "szaleństwo" było najprzyjemniejszą. Nazywano nas arogantami i ważniakami. Dokładnie te słowa słyszę nieustannie w odniesieniu do naszego pokolenia, do millenialsów - mówił podczas ceremonii zakończenia roku akademickiego na kalifornijskiej USC Marshall School of Business, dyrektor generalny Snapchata Evan Spiegel. W 2013 Facebook chciał kupić Snapchat za 3 mld dolarów. Jego twórcy odrzucili ofertę. Dziś szacuje się, że aplikacja warta jest ok. 15 mld dolarów.

Chiny hamują. Przemysł dalej w złym nastroju

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 49,1 pkt. wobec 48,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia HSBC Holdings i Markit Economics. To trzeci kolejny miesiąc, w którym PMI znajduje się poniżej 50 pkt, co oznacza zmniejszenie się dynamiki sektora.

L'Oreal chce drukować skórę w 3D

Francuski producent kosmetyków firma L'Oreal łączy siły z bioinżynieryjnym start-upem Organovo. Chcą razem pracować na drukarką do ludzkiej skóry - pisze BBC News. Skóra ma zostać użyta przy testach produktów tej znanej firmy.

Poznańska fabryka Volkswagena przestawia się na nowy model

Z linii produkcyjnej fabryki Volkswagena w Poznaniu zjechał w środę ostatni model VW Caddy 3. Jego następcą, dostępnym w salonach od lipca, będzie Caddy 4. Fabryka w stolicy Wielkopolski jest jedyną na świecie, gdzie produkowany jest ten model samochodu.

Białoruś poleży na polskich materacach

Wielkopolska grupa Com40 z Nowych Skalmierzyc, która kilka lat temu otworzyła fabrykę w USA, teraz idzie na Wschód - informuje "Puls Biznesu". Zainwestuje w specjalnej strefie ekonomicznej Homel-Raton na Białorusi.

Niechciana Kompania Węglowa

Brakuje chętnych do wyłożenia pieniędzy na utworzenie nowej spółki, której powstanie wymusiły górnicze strajki. Wyjątkiem są Polskie Inwestycje Rozwojowe, firma należąca w całości do państwa. To się nie spodoba Brukseli, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Niewielkie zmiany na Wall Street po posiedzeniu Fed

Sesja na giełdach w USA zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Rynek poznał w środę zapisy z kwietniowego posiedzenia Fed, w których bank centralny ocenił, że podwyżka stóp procentowych w USA w czerwcu jest mało prawdopodobna.

Turystyczny boom w Portugalii. Dzięki rewolucji w przepisach

Wprowadzenie prawa pozwalającego oferować prywatne mieszkania niczym hotelowe pokoje stymuluje portugalską turystykę. W ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów liczba łóżek dla turystów zwiększyła się w tym kraju z 3 tys. do 11,5 tys.

"Ustawa krajobrazowa jest niewykorzystaną szansą"

Ustawa krajobrazowa jest niewykorzystaną szansą zbudowania sytemu ochrony krajobrazu rozumianego jako dziedzictwo kulturowe - uważa Adam Jankiewicz, członek rady ds. dziedzictwa kulturowego przy MKiDN.

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Sprawdź, co się zmieni

Dotychczasowe zwolnienia lekarskie w formie papierowej stają się powoli przeszłością i będą stopniowo zastępowane wersją elektroniczną. Ostatecznie znikną w 2018 roku. Ma to przyspieszyć pracę lekarzy oraz usprawnić przepływ dokumentów między pracownikiem, pracodawcą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. O szczegółach zmian opowiadał Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

"Król Słońca" stracił 20 mld dolarów. W 24 minuty

Chińska spółka Hanergy Thin Film Power Group jest pod kontrolą regulatora rynków z Hongkongu - informuje Reuters, powołując się na swoje źródła. Wszystko w zaledwie kilka godzin po tym, jak firma w 24 minuty straciła połowę swojej wartości rynkowej.

"Biznes dla Ludzi", 20.05

Kiedy można anulować alimenty na małżonka? Jakie zmiany zaszły w zasiłku chorobowym? Czy paragon jest niezbędny do reklamacji? Ile wynosi okres składkowy w stażu pracy? Na te pytania, wraz z ekspertami, odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

Obywatele Kultury protestują. "Media publiczne są wspólnym dobrem"

"Media publiczne są naszym wspólnym obywatelskim dobrem. Uważamy, że czas skończyć z ich upolitycznieniem" - podkreślają w specjalnym "Apelu do mediów" Agnieszka Odorowicz, Jacek Weksler i Robert Kozak. Chcą poddania szczegółowej społecznej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych, w szczególności trwającego konkursu na członków zarządu TVP.

Ekonomiści zaskoczeni danymi z gospodarki. Ale uspokajają

Ekonomiści są zaskoczeni gorszymi od spodziewanych danymi GUS dotyczącymi produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W obu tych kategoriach nastąpił widoczny spadek dynamiki. Eksperci tłumaczą gorsze wyniki m.in. układem dni roboczych i Świętami Wielkanocnymi.

Gazprom chce budować Turecki Potok. Bez umowy z Turcją

Gazprom zamierza przystąpić do układania gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) już w czerwcu, choć Rosja i Turcja nie podpisały jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie tej magistrali - informuje w środę dziennik "Kommiersant".