"Stawiamy na energetykę". Ale nowego ministerstwa nadal brak

"Stawiamy na energetykę". Ale nowy minister jeszcze poczeka
"Stawiamy na energetykę". Ale nowy minister jeszcze poczeka
tvn24
"Stawiamy na energetykę". Ale nowy minister jeszcze poczekatvn24

- Stawiamy na energetykę. Chcemy żeby takie ministerstwo funkcjonowało - podkreśla Beata Szydło, desygnowana na premiera. Aby możliwe było powołanie nowego resortu, jednym z głównych zadań Sejmu ma być zmiana projektu ustawy o działach administracji rządowej, która dostosuje liczbę i zakres odpowiedzialności ministerstw. Do głosowania w tej sprawie miało, wg nieoficjalnych informacji, dojść dziś. Ale tak się nie stało.

W ustawie zapisanych jest ponad 30 działów, z których można tworzyć ministerstwa. Nowelizacja jest potrzebna do wydzielenia "działu energetyka", który obecnie jest częścią "działu gospodarka", co umożliwi utworzenie zapowiedzianego przez PiS resortu energetyki.

Według zapowiedzi przedstawicieli zwycięskiego ugrupowania obie izby parlamentu do końca tygodnia miały zająć projektem zmian w ustawie o działach administracji rządowej. Nie udało się tego zrobić, a w pierwszym posiedzeniu Sejmu zarządzono przerwę.

Jeszcze w czwartek Henryk Kowalczyk, który ma być szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów podkreślał, że Ministerstwo Energetyki musi zacząć działać jak najszybciej, bo stoją przed nim poważne i pilne zadania. Jednym z palących problemów jest górnictwo, a właściwie kończące się w tym miesiącu fundusze na wypłaty dla górników.

Kompetencje

Ministerstwo energetyki zajmie się elektroenergetyką, gazownictwem i górnictwem. Ma także zapewnić ścisłą współpracę sektorów energetycznego i węglowego. Część kompetencji odbierze Ministerstwu Skarbu Państwa.

- Mamy poważną sytuację w górnictwie i musimy zająć się nim poważnie. Trzeba, żeby było to w jednych rękach. Są kwestie związane z tym, co stanie się również w Paryżu, dotyczącymi klimatu, więc bardzo szybko potrzebny jest ten instrument do działania - tłumaczy Szydło.

Pewne wątpliwości przy tworzeniu nowego resortu budzi jednak rozwiązanie dotyczące nadzoru nad samymi spółkami energetycznymi, które dziś znajdują się we władztwie ministra skarbu państwa.

- Tu będą musieli się porozumieć minister gospodarki Krzysztof Tchórzewski i minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz - mówi tvn24.pl jeden z czołowych polityków PiS.

Spółki energetyczne tradycyjnie należą do najbogatszych i każdy minister skarbu państwa chce nominować bliskich sobie prezesów. Zarazem trudno wyobrazić sobie ministra energetyki, który będzie odpowiadał za politykę państwa, nie mając jednocześnie realnych instrumentów wprowadzania jej w życie - właśnie nadzoru nad spółkami.

Ministerstwatvn24

PiS porzuciło projekt "tańszego państwa"

Powołanie resortu energetyki to nie jedyna zmiana. Ministerstwo Gospodarki podzieli się na trzy odrębne resorty, oprócz resortu energetyki, powstanie ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ministerstwo rozwoju.

Łącznie w wyniku fuzji i przejęć powstanie 7 resortów. Opozycja krytykuje te decyzje, bo jak mówi sama podczas swoich rządów dążyła do integracji resortów.

- To jest zupełne niepotrzebne mnożenie stanowisk. Myśmy raczej łączyli ministerstwa, a nie dzielili, żeby zmniejszyć aparat urzędniczy, ale widocznie PiS porzuciło projekt "tańszego państwa" - mówi Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej.

Potrzeba wyodrębnienia gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej budzi odmienne opinie u ekspertów. - Jest to na pewno szansa na jakieś znaczenie narodowe, znaczenie dla tworzenia produktu krajowego brutto. Może ministerstwo może wykreować jakieś nowe rozwiązania w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - ocenia prof. Marian Noga.

Tymczasem zdaniem politologa dr. Tomasza Słupika, "to ewidentny serwitut w kierunku interesów partii, obdzielenia polityków poszczególnymi resortami, a nie zmiana jakościowa".

Powstaną kolejne

Ministerstwo rozwoju ma przejąć zadania od ministerstwa Gospodarki i części resortu infrastruktury i rozwoju, które przekształcone zostanie w ministerstwo infrastruktury i rozwoju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma podzielić się na dwa resorty - MSZ oraz ministerstwo ds. europejskich.

Zmiany czekają także MSW i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, z których po przekształceniu powstaną ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz ministerstwo cyfryzacji.

Zdaniem ekspertów zmiany są po prostu powrotem do starego systemu, ale całkowite wydzielenie ministerstwa cyfryzacji może przynieść pozytywne skutek zwłaszcza pod przewodnictwem Anny Streżyńskiej. - Mam nadzieję, że ona (przyszła minister - red.) w dobie e-administracji i infrastruktury szerokopasmowego internetu będzie działała profesjonalnie - twierdzi dr Słupik.

Ministerstwa z "klocków"

W ustawie o działach administracji rządowej z 1997 roku istnieje ponad trzydzieści działów, z których, niczym z "klocków", można tworzyć ministerstwa.

Te działy to: administracja publiczna; budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; budżet; finanse publiczne; gospodarka; gospodarka morska; gospodarka wodna; instytucje finansowe; informatyzacja; członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Są to ponadto: kultura fizyczna; łączność; nauka; obrona narodowa; oświata i wychowanie; praca; rolnictwo; rozwój wsi; rozwój regionalny; rynki rolne; rybołówstwo; Skarb Państwa; sprawiedliwość; szkolnictwo wyższe; transport; turystyka; środowisko; rodzina; sprawy wewnętrzne; wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne; zabezpieczenie społeczne; sprawy zagraniczne; zdrowie. Jedno ministerstwo może być stworzone z kilku działów lub tylko z jednego, ale nie można tworzyć ministerstw, uwzględniając kompetencje zawarte wewnątrz jakiegoś działu. Wśród wymienionych w ustawie działów nie ma jednak energetyki. Zadania związane z energetyką zawarte są w dziale gospodarka, który zgodnie z art. 9 ustawy obejmuje "sprawy gospodarki, w tym konkurencyjności gospodarki, współpracy gospodarczej z zagranicą, energetyki, oceny zgodności, miar i probiernictwa, własności przemysłowej, innowacyjności, działalności gospodarczej, promocji gospodarki polskiej w kraju i za granicą, umów offsetowych oraz współpracy z organizacjami samorządu gospodarczego.

W rządzie Prawa i Sprawiedliwości znajdzie się łącznie 20 ministerstw, to o 3 więcej niż w gabinecie Ewy Kopacz.

Beata Szydło ogłosiła proponowany skład rządu:

Autor: mb//km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP, materiały prasowe

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

- Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu - donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

Źródło:
TVN24, PAP

Sejm uchwalił we wtorek zmiany ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił w czasie prac sejmowych wiceminister finansów Jarosław Neneman, dotychczasowe przepisy były niejasne i nie pasowały do rzeczywistości.

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Źródło:
PAP

Po dobrym otwarciu wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie doszło do załamania nastrojów. Większość spółek traci na wartości, a największe spadki dotyczą banków oraz spółek paliwowych. Nagłe osłabienie zbiegło się z informacjami o zatwierdzeniu przez Rosję nowej doktryny nuklearnej.

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W październiku 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 20 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy podkreślają, że już tylko w siedmiu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młodzież ma zbyt łatwy dostęp do wszystkich produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu - wynika z opublikowanych we wtorek badań. Co ciekawe, młodzież częściej aniżeli rodzice ocenia dostęp tych produktów jako "zbyt łatwy".

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Źródło:
PAP

Dwa z pięciu bloków w dwóch fińskich elektrowniach atomowych pozostają odłączone z powodu awarii – podali we wtorek operatorzy obu obiektów. Żadna z awarii - jak zapewnili ich operatorzy - nie wpływa na bezpieczeństwo radiacyjne.

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Źródło:
PAP

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl zaproponuje klientom ugody gwarantujące zwrot 100 procent powierzonych środków w uzgodnionym terminie plus ustawowe odsetki - poinformowała we wtorek firma. Dodała, że jest to propozycja dla osób "poszukujących dodatkowego zabezpieczenia".

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP