Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie na ropie, handlu ludźmi i... cementem

Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
TVN24 Biznes i Świat
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocieTVN24 Biznes i Świat

Ropa, gaz, handel organami, wymuszenia, haracze i porwania - to tylko niektóre źródła zarobków tzw. Państwa Islamskiego, które przyznało się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Paryżu. Szacuje się, że zyski IS mogą wynosić kilka milionów dolarów dziennie, co czyni ją zdecydowanie najbogatszą organizacją terrorystyczną na świecie.

1. Ropa

Państwo Islamskie (IS) zarabia miesięcznie do 50 mln euro ze sprzedaży ropy naftowej. Organizacja jest w stanie dzięki temu utrzymać władzę nad opanowanym przez siebie terytorium w Syrii i Iraku.

Według "International Business Times" sprzedaż ropy stanowi największe źródło finansowania grupy, co pozwala jej na odbudowę infrastruktury i prowadzenie działań wojskowych.

IS sprzedaje ropę przemytnikom po 10-35 dolarów za baryłkę, podczas gdy cena surowca na międzynarodowych rynkach oscyluje wokół 50 dolarów za baryłkę.

Przemytnicy sprzedają ropę pośrednikom w Turcji. Ankara oświadczyła w październiku, że podjęła działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa granic. Do końca września tureckie siły bezpieczeństwa udaremniły 3319 prób przemytu ropy.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami IS jest w stanie wyprodukować ok. 30 tys. baryłek ropy dziennie w Syrii i ok. 10-20 tys. baryłek ropy dziennie w Iraku. Dla porównania kraje należące do kartelu OPEC pompują na rynek 30 mln baryłek ropy dziennie.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku IS może zarobić rocznie na ropie od 730 mln dolarów do 1 mld 460 mln dolarów rocznie.

2. Gaz ziemny

Gaz ziemny to kolejne duże źródło zarobków IS, który zyskał kontrolę nad kilkoma polami wydobywczymi w Syrii i Iraku, w tym do największych irackich rezerw w prowincji Al-Anbar.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku sprzedaż gazu z tych pól może wygenerować zysk w wysokości 979 mln dolarów rocznie lub 489 mln dolarów rocznie po udzieleniu 50-proc. rabatu.

3. Fosforan, cement i siarka

Poprzez kontrolę na bardzo dużym obszarze bogatym w zasoby naturalne, Państwo Islamskie jest w stanie powiększyć swoje zyski na produkcji m.in. fosforanu, siarki i cementu.

IS przejęło kontrolę m.in. nad kopalnią fosforanu w prowincji Al-Anbar. Według właściciela kopalni jej pełna zdolność produkcyjna wynosi 3,4 mln ton rocznie, choć w październiku 2014 roku wynosiła tylko milion ton rocznie.

Rezerwy kopalni wynoszą ponad 10 milionów ton. Handel fosforanem po obniżonej cenie 50 dolarów za tonę (rynkowa cena wynosi 110 dolarów za tonę) może przynieść co najmniej 50 mld dolarów dochodu rocznie. Państwo Islamskie zyskało ponadto kontrolę nad zakładem Al-Qaim. Fabryka produkuje zarówno kwas siarkowy (1,5 mln ton rocznie), jak i fosforowy (400 tys. ton rocznie). Kwas siarkowy sprzedawany jest po średniej cenie 200 dolarów za tonę, a kwas fosforowy za 800 dolarów za tonę. Generuje to roczny dochód w wysokości 620 mln dolarów lub ok. 300 mln po 50-proc. zniżce. IS przejęło też pięć największych cementowni w Syrii i Iraku o łącznej produkcji 3 mln ton rocznie. Teoretyczny zyski ze sprzedaży cementu mogłyby wynieść 583 mln dolarów rocznie (przy średniej cenie rynkowej 80 dolarów za tonę) lub 292 mln dolarów z 50-proc. zniżką.

4. Rolnictwo

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prowincje Iraku kontrolowane przez Państwo Islamskie, zwłaszcza prowincje Niniwa i Salah ad-Din, należą do najbardziej żyznych w kraju. Te tereny odpowiadają za 30proc. krajowej produkcji pszenicy i 40 proc. krajowej produkcji jęczmienia. W sumie, tereny pod kontrolą IS, w tym irackie prowincje Niniwa, Salah ad-Din i Al-Anbar odpowiadają za 40 proc. rocznej produkcji pszenicy i 53,3 proc. rocznej produkcji jęczmienia. Ponadto, IS przejął kontrolę na rządowymi silosami w prowincji Niniwa i Al-Anbar w Iraku zawierające ponoć 1,1 mln ton pszenicy, czyli 1/5 rocznej konsumpcji tego zboża w Iraku. Według irackich źródeł rządowych IS przetransportowało część pszenicy do Syrii, gdzie wyprodukowało z niej mąkę przeznaczoną do lokalnej sprzedaży. Inne źródła mówią, że Państwo islamskie próbowało sprzedać zboże przez pośredników irackiemu rządowi. Handel pszenicą na czarnym rynku z 50-proc. zniżką może wygenerować roczny przychód w wysokości ok. 120 mln dolarów rocznie - czytamy w raporcie Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku. Cena rynkowa pszenicy wynosiła wówczas 170 euro za tonę. Autorzy raportu szacowali, że IS zarabia na handlu pszenicą i jęczmieniem ponad 200 mln dolarów rocznie (przy założeniu, że cena jest o połowę niższa od rynkowej, wynoszącej wówczas dla pszenicy 170 euro za tonę pszenicy i 147 euro za tonę jęczmienia).

5. Narkotyki, wymuszenia, porwania, pranie pieniędzy

IS zarabia także, stosując techniki znane lepiej organizacjom mafijnym niż rewolucjonistom.

Amerykańska organizacja Council on Foreign Relations szacowała w sierpniu 2014 roku, że kiedy Mosul był jeszcze pod kontrolą władz Iraku, IS każdego miesiąca zgarniało 8 mln dolarów poprzez wyłudzanie pieniędzy oraz podatków od lokalnych firm. Teraz, kiedy teren zajęty przez islamistów jest zdecydowanie większy, ta suma znacznie wzrosła. Dżihadyści przejmują także pomoc humanitarną od grup pracujących w Iraku i północnej Syrii.

Terroryści pozyskują też fundusze z porwań, rabunków i kradzieży. Zaangażowani są też w handel narkotykami i - jak przekonuje CNN - mają opracowany cały program prania "brudnych" pieniędzy.

6. Handel zwłokami i organami

W lutym b.r. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poinformował, że ze względu na spadające wpływy z handlu ropą naftową i antykami, Państwo Islamskie (IS) sprzedaje zwłoki swoich przeciwników, a także nie cofa się przed handlem ludzkimi organami. Według gazety bojownicy sprzedają zwłoki zabitych Kurdów, żądając od 10 do 20 tys. dolarów za sztukę. Z kolei ambasador Iraku przy ONZ zwracał uwagę na przypadki handlu organami ludzkimi. W grobach na terenie Iraku odkryto okaleczone zwłoki bez nerek. Kilkudziesięciu lekarzy, którzy odmówili udziału w nielegalnym pobieraniu organów, zostało podobno zamordowanych.

Część ekspertów wątpi jednak, by terroryści dysponowali medycznymi i technicznymi możliwościami pozwalającymi na przechowywanie pobranych organów i szybkie dostarczenie ich potencjalnym odbiorcom.

7. Handel kobietami i dziećmi W sierpniu b.r. wysoka rangą przedstawicielka ONZ Zainab Bangura przekazała, że dżihadyści z Państwa Islamskiego rozprowadzają w swoich szeregach cennik niewolników.

Bangura poinformowała, że podczas swojej kwietniowej wizyty w Iraku otrzymała kopię broszury Państwa Islamskiego, która zawierała ceny oferowane za kobiety i dzieci. Lista miała pochodzić sprzed około ośmiu miesięcy.

- Jedna dziewczyna może być sprzedawana i kupowana przez nawet pięciu lub sześciu różnych mężczyzn. Często dżihadyści odsprzedają dziewczynki ich rodzinom za tysiące dolarów - powiedziała Bangura.

IS najwyżej ceni dzieci od pierwszego do dziewiątego roku życia. Płacą za nie 165 dolarów. Według cennika ten przedział dotyczy także małych chłopców. Następny przedział wiekowy to od 10 do 20 lat. Za kobiety w tym wieku dżihadyści żądają 124 dolarów. Z kolei kobiety w wieku 20-30 lat są dla nich warte nieco ponad 80 dolarów. Za kobiety między 30 a 40 rokiem życia dżihadyści chcą ponad 60 dolarów. Najmniej za te powyżej 50 roku życia - 41 dolarów. Autentyczności cennika nie udało się jednak potwierdzić.

Źródła zarobków Państwa Islamskiego wg raportu Reuters Thomson Accelus z 2014 roku: Ropa - 38 proc. Gaz - 17 proc. Wymuszenia - 12 proc. Fosforan - 10 proc. Cement - 10 proc. Pszenica i jęczmień - 7 proc. Porwania i rozboje - 4 proc. Darowizny - 2 proc.

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters, The Independent, Frankfurter Allgemeine Zeitung, CNN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

Ministra pracy Kuby Marta Elena Feito-Cabrera została zmuszona do dymisji, gdy wywołała oburzenie słowami, że w kraju nie ma żebraków – poinformowała w środę stacja BBC.

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na brazylijskie towary. Nie ukrywa, że to rodzaj odwetu za to, że władze Brazylii ścigają byłego prezydenta Jaira Bolsonaro za próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Przedsiębiorcy jednak mają nadzieję, że uda się cłom zapobiec i zaapelowały do władz obu państw o podjęcie "rokowań na wysokim szczeblu".

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt zapewniający poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zmiany będą dotyczyć także rachunków.

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Administracja USA rozpoczęła formalny proces poszukiwania następcy Jerome'a Powella, czyli kolejnego szefa Fed – poinformował we wtorek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla agencji Bloomberga. Prezydent Donald Trump od dawna rozważał zwolnienie Powella.

Trump nazwał go "kretynem", szukają następcy

Trump nazwał go "kretynem", szukają następcy

Źródło:
PAP

Podatek od nieruchomości pójdzie w 2026 roku w górę. Skala podwyżki wynika z danych o inflacji za pierwsze półrocze 2025 roku, jakie we wtorek przedstawił Główny Urząd Statystyczny. - Wskaźnik ten wynosi 4,5 procent, czyli dużo mniej niż w 2022 i 2023 roku, ale więcej niż w roku 2024 - zauważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wygrana drugiego stopnia, wynosząca ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 lipca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wciąż nie ma porozumienia krajów Unii Europejskiej w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Przeszkodą pozostaje sprzeciw Słowacji, która obawia się między innymi gigantycznych kar ze strony Gazpromu w związku z rezygnacją z rosyjskiego gazu.

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy działają nieustannie. Część z nich chce się szybko wzbogacić i nas po prostu okraść. Z nimi mamy do czynienia na co dzień. To o nich myślimy, gdy słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Ale są też inni - groźniejsi. Tacy, którzy działają na zlecenie państw i przeprowadzają ataki mające daleko idące konsekwencje. Często długo pozostają w ukryciu, by cios wymierzyć w idealnym momencie.

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Źródło:
TVN24+

W ramach testu holenderski przewoźnik lotniczy KLM wprowadził nową taryfę, w której przewidziano miejsce jedynie na mały bagaż podręczny. Organizacja konsumencka ostrzega, że to rozwiązanie nie tylko wprowadza w błąd klientów, ale może być również sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - przekazał dziennik "Algemeen Dagblad".

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski we wtorek wrócił na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Polak w kosmosie na swój sukces pracował niemal całe życie. Ale bycie astronautą to także wysokie wynagrodzenie. Ile Sławosz Uznański-Wiśniewski może zarobić dzięki swojej kosmicznej misji?

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Źródło:
tvn24.pl, Space Insider

Grupa szwajcarskich posłów chce, by podróżni, którzy nie zatrzymują się na dłużej w ich kraju, ponosili opłaty za korzystanie z tamtejszych dróg. Pomysł ten pojawia się w Szwajcarii po raz kolejny, jego ewentualne wprowadzenie nie będzie jednak możliwe przed końcem wakacji.

Kolejny europejski kraj rozważa opłaty za przejazd samochodem

Kolejny europejski kraj rozważa opłaty za przejazd samochodem

Źródło:
Deutsche Welle, RND, Die Zeit

W Rosji w ciągu pięciu lat może zabraknąć niemal 11 milionów pracowników - ostrzegł rosyjski minister pracy, cytowany przez serwis Business Insider. Poważny kryzys demograficzny jest rosnącym wyzwaniem dla gospodarki tego kraju, który już obecnie "balansuje na granicy recesji".

Brakuje 11 milionów ludzi. Rosja ma poważny problem

Brakuje 11 milionów ludzi. Rosja ma poważny problem

Źródło:
Business Insider, Meduza, BBC, tvn24.pl

Inflacja w czerwcu 2025 roku wyniosła 4,1 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.

Wzrost cen w Polsce. "Inflacja z przytupem spadnie"

Wzrost cen w Polsce. "Inflacja z przytupem spadnie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zespół CSIRT NASK ostrzegł we wtorek przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się usługę kurierską Pocztex, by wyłudzić dane lub pieniądze. Oszuści wysyłają wiadomości SMS oraz iMessage, informując o rzekomym problemie z dostarczeniem przesyłki.

Uwaga na takie SMS-y. "Dane trafiają do cyberprzestępców"

Uwaga na takie SMS-y. "Dane trafiają do cyberprzestępców"

Źródło:
PAP

Meta przeznaczy setki miliardów dolarów na budowę centrów danych do rozwoju sztucznej inteligencji - zapowiedział założyciel firmy Mark Zuckerberg.

Zbudują "superinteligencję" w centrum o powierzchni Manhattanu

Zbudują "superinteligencję" w centrum o powierzchni Manhattanu

Źródło:
PAP

Z łyżki cedzakowej przenoszą się substancje mogące zagrażać zdrowiu, dlatego nie należy używać jej do kontaktu z żywnością - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Produkt wycofywany jest ze sklepów TEDi w Polsce.

Znana sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Znana sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od początku lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 420 tysiącom osób ponad 1,4 miliarda złotych brutto, z czego prawie 150 milionów złotych to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń. Dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 356 złotych - poinformował ZUS.

Połączone świadczenia. Tyle można zyskać

Połączone świadczenia. Tyle można zyskać

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek wprowadzenie ponad 17-procentowego cła na świeże pomidory sprowadzane z Meksyku. Może to spowodować wzrost cen, bo zza południowej granicy pochodzą dwie trzecie pomidorów na amerykańskich stołach.

Trump wprowadza cła na pomidory

Trump wprowadza cła na pomidory

Źródło:
PAP

Podaż lokali na wynajem była w czerwcu mniejsza o 3 procent miesiąc do miesiąca, a zainteresowanie potencjalnych najemców największe od 2020 roku - wynika z raportu Otodom. W ocenie ekspertów może to zwiastować zwiększenie oferty sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.

Dla właścicieli mieszkań to może być idealny moment

Dla właścicieli mieszkań to może być idealny moment

Źródło:
PAP

Na portalach rekrutacyjnych w czerwcu było o 9 procent mniej ofert pracy rok do roku - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton i firmy Element. Jest to pierwsza ujemna dynamika od listopada ubiegłego roku.

Dołek na rynku pracy? Pierwsza taka sytuacja od listopada

Dołek na rynku pracy? Pierwsza taka sytuacja od listopada

Źródło:
PAP

Cła Donalda Trumpa mogą spowodować globalne straty w eksporcie sięgające 337 miliardów dolarów - szacują eksperci. Taryfy mają dotknąć najmocniej Wietnam, Meksyk, Kanadę, Tajlandię oraz Koreę Południową.

Setki miliardów strat. Niepokojące szacunki

Setki miliardów strat. Niepokojące szacunki

Źródło:
PAP