Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie na ropie, handlu ludźmi i... cementem

Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
TVN24 Biznes i Świat
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocieTVN24 Biznes i Świat

Ropa, gaz, handel organami, wymuszenia, haracze i porwania - to tylko niektóre źródła zarobków tzw. Państwa Islamskiego, które przyznało się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Paryżu. Szacuje się, że zyski IS mogą wynosić kilka milionów dolarów dziennie, co czyni ją zdecydowanie najbogatszą organizacją terrorystyczną na świecie.

1. Ropa

Państwo Islamskie (IS) zarabia miesięcznie do 50 mln euro ze sprzedaży ropy naftowej. Organizacja jest w stanie dzięki temu utrzymać władzę nad opanowanym przez siebie terytorium w Syrii i Iraku.

Według "International Business Times" sprzedaż ropy stanowi największe źródło finansowania grupy, co pozwala jej na odbudowę infrastruktury i prowadzenie działań wojskowych.

IS sprzedaje ropę przemytnikom po 10-35 dolarów za baryłkę, podczas gdy cena surowca na międzynarodowych rynkach oscyluje wokół 50 dolarów za baryłkę.

Przemytnicy sprzedają ropę pośrednikom w Turcji. Ankara oświadczyła w październiku, że podjęła działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa granic. Do końca września tureckie siły bezpieczeństwa udaremniły 3319 prób przemytu ropy.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami IS jest w stanie wyprodukować ok. 30 tys. baryłek ropy dziennie w Syrii i ok. 10-20 tys. baryłek ropy dziennie w Iraku. Dla porównania kraje należące do kartelu OPEC pompują na rynek 30 mln baryłek ropy dziennie.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku IS może zarobić rocznie na ropie od 730 mln dolarów do 1 mld 460 mln dolarów rocznie.

2. Gaz ziemny

Gaz ziemny to kolejne duże źródło zarobków IS, który zyskał kontrolę nad kilkoma polami wydobywczymi w Syrii i Iraku, w tym do największych irackich rezerw w prowincji Al-Anbar.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku sprzedaż gazu z tych pól może wygenerować zysk w wysokości 979 mln dolarów rocznie lub 489 mln dolarów rocznie po udzieleniu 50-proc. rabatu.

3. Fosforan, cement i siarka

Poprzez kontrolę na bardzo dużym obszarze bogatym w zasoby naturalne, Państwo Islamskie jest w stanie powiększyć swoje zyski na produkcji m.in. fosforanu, siarki i cementu.

IS przejęło kontrolę m.in. nad kopalnią fosforanu w prowincji Al-Anbar. Według właściciela kopalni jej pełna zdolność produkcyjna wynosi 3,4 mln ton rocznie, choć w październiku 2014 roku wynosiła tylko milion ton rocznie.

Rezerwy kopalni wynoszą ponad 10 milionów ton. Handel fosforanem po obniżonej cenie 50 dolarów za tonę (rynkowa cena wynosi 110 dolarów za tonę) może przynieść co najmniej 50 mld dolarów dochodu rocznie. Państwo Islamskie zyskało ponadto kontrolę nad zakładem Al-Qaim. Fabryka produkuje zarówno kwas siarkowy (1,5 mln ton rocznie), jak i fosforowy (400 tys. ton rocznie). Kwas siarkowy sprzedawany jest po średniej cenie 200 dolarów za tonę, a kwas fosforowy za 800 dolarów za tonę. Generuje to roczny dochód w wysokości 620 mln dolarów lub ok. 300 mln po 50-proc. zniżce. IS przejęło też pięć największych cementowni w Syrii i Iraku o łącznej produkcji 3 mln ton rocznie. Teoretyczny zyski ze sprzedaży cementu mogłyby wynieść 583 mln dolarów rocznie (przy średniej cenie rynkowej 80 dolarów za tonę) lub 292 mln dolarów z 50-proc. zniżką.

4. Rolnictwo

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prowincje Iraku kontrolowane przez Państwo Islamskie, zwłaszcza prowincje Niniwa i Salah ad-Din, należą do najbardziej żyznych w kraju. Te tereny odpowiadają za 30proc. krajowej produkcji pszenicy i 40 proc. krajowej produkcji jęczmienia. W sumie, tereny pod kontrolą IS, w tym irackie prowincje Niniwa, Salah ad-Din i Al-Anbar odpowiadają za 40 proc. rocznej produkcji pszenicy i 53,3 proc. rocznej produkcji jęczmienia. Ponadto, IS przejął kontrolę na rządowymi silosami w prowincji Niniwa i Al-Anbar w Iraku zawierające ponoć 1,1 mln ton pszenicy, czyli 1/5 rocznej konsumpcji tego zboża w Iraku. Według irackich źródeł rządowych IS przetransportowało część pszenicy do Syrii, gdzie wyprodukowało z niej mąkę przeznaczoną do lokalnej sprzedaży. Inne źródła mówią, że Państwo islamskie próbowało sprzedać zboże przez pośredników irackiemu rządowi. Handel pszenicą na czarnym rynku z 50-proc. zniżką może wygenerować roczny przychód w wysokości ok. 120 mln dolarów rocznie - czytamy w raporcie Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku. Cena rynkowa pszenicy wynosiła wówczas 170 euro za tonę. Autorzy raportu szacowali, że IS zarabia na handlu pszenicą i jęczmieniem ponad 200 mln dolarów rocznie (przy założeniu, że cena jest o połowę niższa od rynkowej, wynoszącej wówczas dla pszenicy 170 euro za tonę pszenicy i 147 euro za tonę jęczmienia).

5. Narkotyki, wymuszenia, porwania, pranie pieniędzy

IS zarabia także, stosując techniki znane lepiej organizacjom mafijnym niż rewolucjonistom.

Amerykańska organizacja Council on Foreign Relations szacowała w sierpniu 2014 roku, że kiedy Mosul był jeszcze pod kontrolą władz Iraku, IS każdego miesiąca zgarniało 8 mln dolarów poprzez wyłudzanie pieniędzy oraz podatków od lokalnych firm. Teraz, kiedy teren zajęty przez islamistów jest zdecydowanie większy, ta suma znacznie wzrosła. Dżihadyści przejmują także pomoc humanitarną od grup pracujących w Iraku i północnej Syrii.

Terroryści pozyskują też fundusze z porwań, rabunków i kradzieży. Zaangażowani są też w handel narkotykami i - jak przekonuje CNN - mają opracowany cały program prania "brudnych" pieniędzy.

6. Handel zwłokami i organami

W lutym b.r. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poinformował, że ze względu na spadające wpływy z handlu ropą naftową i antykami, Państwo Islamskie (IS) sprzedaje zwłoki swoich przeciwników, a także nie cofa się przed handlem ludzkimi organami. Według gazety bojownicy sprzedają zwłoki zabitych Kurdów, żądając od 10 do 20 tys. dolarów za sztukę. Z kolei ambasador Iraku przy ONZ zwracał uwagę na przypadki handlu organami ludzkimi. W grobach na terenie Iraku odkryto okaleczone zwłoki bez nerek. Kilkudziesięciu lekarzy, którzy odmówili udziału w nielegalnym pobieraniu organów, zostało podobno zamordowanych.

Część ekspertów wątpi jednak, by terroryści dysponowali medycznymi i technicznymi możliwościami pozwalającymi na przechowywanie pobranych organów i szybkie dostarczenie ich potencjalnym odbiorcom.

7. Handel kobietami i dziećmi W sierpniu b.r. wysoka rangą przedstawicielka ONZ Zainab Bangura przekazała, że dżihadyści z Państwa Islamskiego rozprowadzają w swoich szeregach cennik niewolników.

Bangura poinformowała, że podczas swojej kwietniowej wizyty w Iraku otrzymała kopię broszury Państwa Islamskiego, która zawierała ceny oferowane za kobiety i dzieci. Lista miała pochodzić sprzed około ośmiu miesięcy.

- Jedna dziewczyna może być sprzedawana i kupowana przez nawet pięciu lub sześciu różnych mężczyzn. Często dżihadyści odsprzedają dziewczynki ich rodzinom za tysiące dolarów - powiedziała Bangura.

IS najwyżej ceni dzieci od pierwszego do dziewiątego roku życia. Płacą za nie 165 dolarów. Według cennika ten przedział dotyczy także małych chłopców. Następny przedział wiekowy to od 10 do 20 lat. Za kobiety w tym wieku dżihadyści żądają 124 dolarów. Z kolei kobiety w wieku 20-30 lat są dla nich warte nieco ponad 80 dolarów. Za kobiety między 30 a 40 rokiem życia dżihadyści chcą ponad 60 dolarów. Najmniej za te powyżej 50 roku życia - 41 dolarów. Autentyczności cennika nie udało się jednak potwierdzić.

Źródła zarobków Państwa Islamskiego wg raportu Reuters Thomson Accelus z 2014 roku: Ropa - 38 proc. Gaz - 17 proc. Wymuszenia - 12 proc. Fosforan - 10 proc. Cement - 10 proc. Pszenica i jęczmień - 7 proc. Porwania i rozboje - 4 proc. Darowizny - 2 proc.

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters, The Independent, Frankfurter Allgemeine Zeitung, CNN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji za kwiecień, Ministerstwo Finansów przeprowadzi aukcję długu, a rząd przyjmie założenia makroekonomiczne na lata 2025-29 i pierwsze sprawozdanie dotyczące procedury deficytu. Z kolei w piątek pojawi się odczyt wskaźnika PMI z przemysłu.

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP