Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie na ropie, handlu ludźmi i... cementem

Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
TVN24 Biznes i Świat
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocieTVN24 Biznes i Świat

Ropa, gaz, handel organami, wymuszenia, haracze i porwania - to tylko niektóre źródła zarobków tzw. Państwa Islamskiego, które przyznało się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Paryżu. Szacuje się, że zyski IS mogą wynosić kilka milionów dolarów dziennie, co czyni ją zdecydowanie najbogatszą organizacją terrorystyczną na świecie.

1. Ropa

Państwo Islamskie (IS) zarabia miesięcznie do 50 mln euro ze sprzedaży ropy naftowej. Organizacja jest w stanie dzięki temu utrzymać władzę nad opanowanym przez siebie terytorium w Syrii i Iraku.

Według "International Business Times" sprzedaż ropy stanowi największe źródło finansowania grupy, co pozwala jej na odbudowę infrastruktury i prowadzenie działań wojskowych.

IS sprzedaje ropę przemytnikom po 10-35 dolarów za baryłkę, podczas gdy cena surowca na międzynarodowych rynkach oscyluje wokół 50 dolarów za baryłkę.

Przemytnicy sprzedają ropę pośrednikom w Turcji. Ankara oświadczyła w październiku, że podjęła działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa granic. Do końca września tureckie siły bezpieczeństwa udaremniły 3319 prób przemytu ropy.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami IS jest w stanie wyprodukować ok. 30 tys. baryłek ropy dziennie w Syrii i ok. 10-20 tys. baryłek ropy dziennie w Iraku. Dla porównania kraje należące do kartelu OPEC pompują na rynek 30 mln baryłek ropy dziennie.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku IS może zarobić rocznie na ropie od 730 mln dolarów do 1 mld 460 mln dolarów rocznie.

2. Gaz ziemny

Gaz ziemny to kolejne duże źródło zarobków IS, który zyskał kontrolę nad kilkoma polami wydobywczymi w Syrii i Iraku, w tym do największych irackich rezerw w prowincji Al-Anbar.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku sprzedaż gazu z tych pól może wygenerować zysk w wysokości 979 mln dolarów rocznie lub 489 mln dolarów rocznie po udzieleniu 50-proc. rabatu.

3. Fosforan, cement i siarka

Poprzez kontrolę na bardzo dużym obszarze bogatym w zasoby naturalne, Państwo Islamskie jest w stanie powiększyć swoje zyski na produkcji m.in. fosforanu, siarki i cementu.

IS przejęło kontrolę m.in. nad kopalnią fosforanu w prowincji Al-Anbar. Według właściciela kopalni jej pełna zdolność produkcyjna wynosi 3,4 mln ton rocznie, choć w październiku 2014 roku wynosiła tylko milion ton rocznie.

Rezerwy kopalni wynoszą ponad 10 milionów ton. Handel fosforanem po obniżonej cenie 50 dolarów za tonę (rynkowa cena wynosi 110 dolarów za tonę) może przynieść co najmniej 50 mld dolarów dochodu rocznie. Państwo Islamskie zyskało ponadto kontrolę nad zakładem Al-Qaim. Fabryka produkuje zarówno kwas siarkowy (1,5 mln ton rocznie), jak i fosforowy (400 tys. ton rocznie). Kwas siarkowy sprzedawany jest po średniej cenie 200 dolarów za tonę, a kwas fosforowy za 800 dolarów za tonę. Generuje to roczny dochód w wysokości 620 mln dolarów lub ok. 300 mln po 50-proc. zniżce. IS przejęło też pięć największych cementowni w Syrii i Iraku o łącznej produkcji 3 mln ton rocznie. Teoretyczny zyski ze sprzedaży cementu mogłyby wynieść 583 mln dolarów rocznie (przy średniej cenie rynkowej 80 dolarów za tonę) lub 292 mln dolarów z 50-proc. zniżką.

4. Rolnictwo

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prowincje Iraku kontrolowane przez Państwo Islamskie, zwłaszcza prowincje Niniwa i Salah ad-Din, należą do najbardziej żyznych w kraju. Te tereny odpowiadają za 30proc. krajowej produkcji pszenicy i 40 proc. krajowej produkcji jęczmienia. W sumie, tereny pod kontrolą IS, w tym irackie prowincje Niniwa, Salah ad-Din i Al-Anbar odpowiadają za 40 proc. rocznej produkcji pszenicy i 53,3 proc. rocznej produkcji jęczmienia. Ponadto, IS przejął kontrolę na rządowymi silosami w prowincji Niniwa i Al-Anbar w Iraku zawierające ponoć 1,1 mln ton pszenicy, czyli 1/5 rocznej konsumpcji tego zboża w Iraku. Według irackich źródeł rządowych IS przetransportowało część pszenicy do Syrii, gdzie wyprodukowało z niej mąkę przeznaczoną do lokalnej sprzedaży. Inne źródła mówią, że Państwo islamskie próbowało sprzedać zboże przez pośredników irackiemu rządowi. Handel pszenicą na czarnym rynku z 50-proc. zniżką może wygenerować roczny przychód w wysokości ok. 120 mln dolarów rocznie - czytamy w raporcie Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku. Cena rynkowa pszenicy wynosiła wówczas 170 euro za tonę. Autorzy raportu szacowali, że IS zarabia na handlu pszenicą i jęczmieniem ponad 200 mln dolarów rocznie (przy założeniu, że cena jest o połowę niższa od rynkowej, wynoszącej wówczas dla pszenicy 170 euro za tonę pszenicy i 147 euro za tonę jęczmienia).

5. Narkotyki, wymuszenia, porwania, pranie pieniędzy

IS zarabia także, stosując techniki znane lepiej organizacjom mafijnym niż rewolucjonistom.

Amerykańska organizacja Council on Foreign Relations szacowała w sierpniu 2014 roku, że kiedy Mosul był jeszcze pod kontrolą władz Iraku, IS każdego miesiąca zgarniało 8 mln dolarów poprzez wyłudzanie pieniędzy oraz podatków od lokalnych firm. Teraz, kiedy teren zajęty przez islamistów jest zdecydowanie większy, ta suma znacznie wzrosła. Dżihadyści przejmują także pomoc humanitarną od grup pracujących w Iraku i północnej Syrii.

Terroryści pozyskują też fundusze z porwań, rabunków i kradzieży. Zaangażowani są też w handel narkotykami i - jak przekonuje CNN - mają opracowany cały program prania "brudnych" pieniędzy.

6. Handel zwłokami i organami

W lutym b.r. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poinformował, że ze względu na spadające wpływy z handlu ropą naftową i antykami, Państwo Islamskie (IS) sprzedaje zwłoki swoich przeciwników, a także nie cofa się przed handlem ludzkimi organami. Według gazety bojownicy sprzedają zwłoki zabitych Kurdów, żądając od 10 do 20 tys. dolarów za sztukę. Z kolei ambasador Iraku przy ONZ zwracał uwagę na przypadki handlu organami ludzkimi. W grobach na terenie Iraku odkryto okaleczone zwłoki bez nerek. Kilkudziesięciu lekarzy, którzy odmówili udziału w nielegalnym pobieraniu organów, zostało podobno zamordowanych.

Część ekspertów wątpi jednak, by terroryści dysponowali medycznymi i technicznymi możliwościami pozwalającymi na przechowywanie pobranych organów i szybkie dostarczenie ich potencjalnym odbiorcom.

7. Handel kobietami i dziećmi W sierpniu b.r. wysoka rangą przedstawicielka ONZ Zainab Bangura przekazała, że dżihadyści z Państwa Islamskiego rozprowadzają w swoich szeregach cennik niewolników.

Bangura poinformowała, że podczas swojej kwietniowej wizyty w Iraku otrzymała kopię broszury Państwa Islamskiego, która zawierała ceny oferowane za kobiety i dzieci. Lista miała pochodzić sprzed około ośmiu miesięcy.

- Jedna dziewczyna może być sprzedawana i kupowana przez nawet pięciu lub sześciu różnych mężczyzn. Często dżihadyści odsprzedają dziewczynki ich rodzinom za tysiące dolarów - powiedziała Bangura.

IS najwyżej ceni dzieci od pierwszego do dziewiątego roku życia. Płacą za nie 165 dolarów. Według cennika ten przedział dotyczy także małych chłopców. Następny przedział wiekowy to od 10 do 20 lat. Za kobiety w tym wieku dżihadyści żądają 124 dolarów. Z kolei kobiety w wieku 20-30 lat są dla nich warte nieco ponad 80 dolarów. Za kobiety między 30 a 40 rokiem życia dżihadyści chcą ponad 60 dolarów. Najmniej za te powyżej 50 roku życia - 41 dolarów. Autentyczności cennika nie udało się jednak potwierdzić.

Źródła zarobków Państwa Islamskiego wg raportu Reuters Thomson Accelus z 2014 roku: Ropa - 38 proc. Gaz - 17 proc. Wymuszenia - 12 proc. Fosforan - 10 proc. Cement - 10 proc. Pszenica i jęczmień - 7 proc. Porwania i rozboje - 4 proc. Darowizny - 2 proc.

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters, The Independent, Frankfurter Allgemeine Zeitung, CNN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET