Najnowsze

Najnowsze

Goldman Sachs: w lipcu Ukrainę czeka bankructwo

Analitycy amerykańskiego banku Goldman Sachs Group oceniają, że Kijów nie będzie w stanie w przyszłym miesiącu dokonać płatności za obligacje, powiększy swój dług o kolejne miliardy dolarów i ostatecznie ogłosi bankructwo.

"Świat", 25.06

Kolejne spotkanie eurogrupy w sprawie programu pomocowego dla Grecji w najbliższą sobotę. Zdaniem polskiego Ministra Spraw Zagranicznych impas w rozmowach Aten z wierzycielami to tylko przejściowe turbulencje a przyszłość Grecji nierozłącznie wiąże się z Unią Europejską. Grzegorz Schetyna był gościem programu "Świat".

Izrael wyrzuca afrykańskich imigrantów. "To zdrada tradycji i zły interes"

"Jerozolima potrzebuje imigrantów z Afryki. Dlaczego więc ich wydala" - pyta Bloomberg. W Izraelu mieszka ponad 45 tys. Afrykańczyków ubiegających się o azyl. Są to głównie chrześcijanie i muzułmanie, co ma zagrażać żydowskiej tożsamości. Niedawno rząd wprowadził program, który przyspiesza deportację imigrantów a ci, którzy odmawiają wyjazdu są wtrącani do więzień.

Morska woda ratunkiem na suszę. Kalifornia stawia na odsalanie

Trwająca już czwarty rok susza w Kalifornii skłoniła tamtejsze władze do podjęcia kroków, które jeszcze niedawno byłoby nie do pomyślenia. Aby zwiększyć dostawy wody amerykański stan postanowił wykorzystać wodę morską - pisze "Fortune". Nad budową własnych zakładów tego typu pracują też Arabia Saudyjska, Indie i Australia.

"Biznes dla Ludzi", 25.06

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu? Czy ekspedient odpowiada za kradzież w sklepie? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

"Jabłka niezgody" między Grecją a jej wierzycielami. O co toczy się gra?

W prowadzonych pod ogromną presją czasu negocjacjach pomiędzy Grecją a wierzycielami wciąż daleko do ostatecznych rozwiązań. Główne rozbieżności dotyczą podatków i emerytur. Wierzyciele proponują, by obniżona 13-procentowa stawka VAT nie obejmowała usług gastronomicznych, a ogólne dochody z tytułu zmian w VAT sięgnęły 1 proc. PKB wobec ok. 0,75 proc. w propozycji Aten. Ponadto wierzyciele chcą, by Ateny zrezygnowały z jednorazowego nadzwyczajnego 12-proc. podatku od zysków firm wyższych niż 0,5 mln euro i podniosły podatek CIT z 26 do 28 proc., a nie do 29 proc., jak zaproponowali Grecy. Strony różnią się, jeśli chodzi o skalę i tempo zmian w systemie emerytalnym. Wierzyciele nalegają m.in. na szybsze niż proponują Ateny wygaszanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Kolejna rozbieżność to skala cięć wydatków na wojskowość: Grecy proponują 200 mln euro, wierzyciele chcą dwa razy więcej.

Sejm otwiera bramki na autostradach. "Mam nadzieję, że posłowie wiedzą, co uchwalili"

- Mam nadzieję, że ministerstwo wie, jaki projekt przygotowało, a posłowie wiedzą, jaki projekt uchwalili - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Skomentował w ten sposób przyjętą przez Sejm ustawę, która daje możliwość odstąpienia od pobierania opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w sytuacjach zwiększonego natężenia ruchu drogowego.

Eurogrupa kończy posiedzenie. Fiasko rozmów ws. długu Grecji

Eurogrupa kończy obrady bez porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca pakietu pomocowego dla zagrożonej bankructwem Grecji. Ministrowie finansów spotkają się później, ale już nie w czwartek - poinformował minister finansów Finlandii Alexander Stubb.

Tusk: mam dobre przeczucie ws. Grecji. Wierzę, że ta tragedia zakończy się "happy endem"

Wierzę, że ta grecka historia będzie miała szczęśliwe zakończenie - powiedział Donald Tusk. W ten sposób przewodniczący Unii Europejskiej odniósł się do kolejnego spotkania przedstawicieli eurogrupy z Grekami. Mimo, że w rozmowach wciąż brak przełomu, o kompromisie przekonany jest również grecki premier Aleksis Cipras. Sceptyczna za to jest kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"Wolę krwawić, ale walczyć". Grecja nie ma planu B

Członkowie greckiej Syrizy bacznie obserwują negocjacje, jakie ich rząd prowadzi w Brukseli. Niektórzy oskarżają UE o spisek mający na celu obalenie lewicowego rządu. W Atenach coraz częściej słychać dwa słowa: godność i walka.

Ks. Stryczek do przedsiębiorców: założyliście firmę? To zgrzeszyliście

- Zamknij firmę. Stań się bezrobotnym i oddaj się pod opiekę państwa. Wtedy masz szansę stać się dobrym człowiekiem - pisze w odezwie do przedsiębiorców ks. Jacek Stryczek, duszpasterz ludzi biznesu i pomysłodawca „Szlachetnej paczki”. - Idealną Polskę wyobrażam sobie jako kraj pozbawiony przedsiębiorców - dodaje. Ks. Stryczek był też gościem TVN24 Biznes i Świat. Podczas rozmowy z Mateuszem Walczakiem ksiądz podkreślił: - Chciałbym się przyznać, zgrzeszyłem myślą - powiedział.

Szef eurogrupy: mamy ofertę dla Grecji, ale Ateny jej nie chcą

Grecja nie zgadza się na propozycje przedstawione przez eurogrupę - powiedział w czwartek szef grupy Jeroen Dijsselbloem. Wcześniej wysoko postawiony przedstawiciel greckiego rządu powiedział, że różnice między propozycjami Aten a kredytodawców nie są na tyle duże, żeby można było uzasadnić ewentualny brak porozumienia.

„Mieszkanie dla Młodych” nie tylko od dewelopera

Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Mieszkanie dla Młodych" obejmie także rynek wtórny mieszkań - zdecydowali w czwartek posłowie wprowadzając zmiany do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Sejm uwolnił sto zawodów

Obejmująca sto zawodów trzecia - najobszerniejsza - transza deregulacji została przyjęta w czwartek przez Sejm. Łącznie dotychczas deregulacja w trzech transzach objęła 247 zawodów, 70 z nich przestało być regulowanych, zaś do pozostałych ułatwiono dostęp.

Nie tylko A1. Minister będzie mógł znieść opłaty na autostradach przy dużym ruchu

Sejm przyjął dzisiaj nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zapewnia ona ministrowi infrastruktury i rozwoju możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach. Umożliwia m.in. odstąpienie od poboru opłat w sytuacji dużego natężenia ruchu. Ustawa została przyjęta przez rząd i parlament w ekspresowym tempie.