Tech
Partner serwisu

Telefon wszczepiony pod skórę, wątroba z drukarki 3D, farmaceuta-robot. Te technologie zmienią nasze życie

Rewolucja dokonuje się na naszych oczachmat. prasowe, Shutterstock

Samoprowadzące się samochody czy pracownicy - roboty brzmi jak melodia odległej przyszłości. Może ona jednak nadejść szybciej niż się tego spodziewamy. Wiele wschodzących technologii do 2025 roku osiągnie punkt zwrotny - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Rewolucja dokonuje się na naszych oczach.

W ramach badania przepytano 800 prezesów i ekspertów sektora technologicznego. Poproszono ich o wskazanie na osi czasu momentu, w którym poszczególne technologie staną się dostępne dla szerokiej masy odbiorców. Wszystkie z nich, według prognoz, pojawią się do 2030 roku.

Oto najciekawsze i najważniejsze technologie, które wkraczają w nasze życie:

1. 90 proc. populacji będzie miało możliwość darmowego przechowywania danych - do 2018 r.

Usuwanie plików, by zwolnić miejsce na nowe - to będzie niedługo przeszłością. Niektóre firmy już dzisiaj oferują darmowe bądź tanie przechowalnie plików. W dużej mierze jest to możliwe dlatego, że koszt twardego dysku w przeliczeniu na gigabajt wciąż spada. Umożliwia to tworzenie tak dużej ilości danych, jak nigdy wcześniej. Raport wskazuje, że ok. 90 proc. wszystkich danych zostało stworzonych w ostatnich dwóch latach.

2. Pierwszy robotyczny farmaceuta pojawi się w USA w 2021 roku

Obecność robotów w wielu ośrodkach przemysłowych jest silnie zauważalna. Stają się coraz bardziej zaawansowane i lepiej przygotowane do bardziej skomplikowanych zadań. Wielce prawdopodobne, że pojawią się także w sektorze usług. Eksperci uważają, że do 2021 roku będziemy mieć do czynienia z robotem-farmaceutą. Będzie potrafił wypełnić receptę czy podać klientowi odpowiednie lekarstwo.

3. Bilion czujników połączonych z Internetem do 2022 roku

Cena czujników regularnie spada, zaś moc komputerów rośnie. Coraz większa liczba urządzeń będzie coraz częściej podłączana do internetu. Od ubrań, które nosisz, do ziemi, po której stąpasz - wszystkie dane będą dostępne online. Mamy to do czynienia z internetem rzeczy (ng. Internet of Things – IoT) – koncepcją, wedle której dzięki dostępowi do sieci, możliwa jest nie tylko komunikacja między ludźmi, ale również między różnymi urządzeniami. Świat fizyczny łączy się ze światem wirtualnym, a każdy przedmiot będzie potencjalnie zarówno „inteligentny", jak i podłączony do sieci. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze.

4. 10 proc. populacji będzie nosiło ubrania podłączone do internetu do 2022 r.

Nie tylko samochody czy inne przyrządy codziennego użytku coraz częściej mają łączność z internetem. Już niedługo nawet nasza odzież będzie podłączona do sieci. Do 2022 roku 10 proc. ludzi będzie nosiło ubrania z wbudowanym chipem.

5. Pierwszy samochód drukowany w 3D wejdzie do produkcji do 2022 r.

Drukarki 3D stają się coraz bardziej znaczące. Wiele koncernów samochodowych stosuje już tę technologię do produkcji prototypów oraz efektywnego tworzenia konkretnych części pojazdów.

Ostatnio firma Audi pochwaliła się miniaturką swojego pojazdu, który stworzony został przy użyciu metalowych drukarek. Motoryzacyjny startup Local Motors w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć produkcję samochodów w rzeczywistych rozmiarach. Firma już stworzyła kilkanaście prototypów, ale w 2016 roku zacznie zbierać zamówienia na produkcję jej własnego modelu.

6. Pierwsze wszczepialne telefony komórkowe będą dostępne komercyjnie w 2025 r.

Przywiązanie do smartfonów może nabrać zupełnie nowego znaczenia w 2023 roku. Ok. 80 proc. badanych przewiduje, że w ciągu siedmiu lat dostępny będzie telefon, który można wszczepić pod skórę. Urządzenia będzie mogło dokładniej śledzić stan zdrowia użytkownika i jednocześnie pozwalać mu na komunikację poprzez fale mózgowe lub sygnały. Wszczepialne urządzenia zdrowotne takie jak rozruszniki serca czy implanty ślimakowe już stały się faktem. Bardzo prawdopodobne, że technologie wszczepialne staną się bardziej powszechne przed 2025 rokiem.

7. 10 proc. okularów będzie podłączone do internetu w 2023 r.

Interakcja ze światem wokół nas będzie wyglądała zupełnie inaczej, gdy okulary będzie można podłączyć do sieci. 86 proc. respondentów przewiduje, że ta technologia będzie dostępna w 2023 roku. Pozwoli ona użytkownikowi na bezpośredni dostęp do aplikacji internetowych oraz umożliwi kontrolowanie interfejsu za pomocą wzroku. Google przedstawił już podobną technologię, prezentując Google Glass, a obecnie pracuje nad soczewkami kontaktowymi z dostępem do internetu. 8. 80 proc. ludzi na ziemi będzie obecna w internecie w 2023 r. Ze względu na coraz powszechniejszy dostęp do internetu swoją tożsamość cyfrową zyska więcej osób. Respondenci szacują, że do 2023 roku ponad 80 proc. światowej populacji będzie obecna w sieci. Według raportu "cyfrowe życie staje się nierozerwalnie związane z fizycznym życiem człowieka, a jego znaczenie będzie tylko rosło". Bardzo duży w tym udział mają takie firmy, takie jak Facebook i Google, które za pomocą różnych projektów starają się podłączyć do internetu najodleglejsze części świata. 9. Dostęp do internetu będzie podstawowym prawem w 2024 r. Według badania 79 proc. respondentów przewiduje, że do 2024 roku większość świata będzie miała stały dostęp do internetu. Google i Facebook starają się za pomocą różnych kreatywnych rozwiązań podłączyć do internetu 4 mld ludzi, którzy nie mają możliwości skorzystania z sieci. Facebook stworzył siatkę dronów i satelitów, które będą dostarczać internet z powietrza. Google używa gigantycznych balonów stratosferycznych. Project Loon ma pozwolić osobom żyjącym pod szlakiem balonowym na korzystanie z usług internetowych.

google loon_20140227-3B6B0762 (1).jpgGoogle

10. Pierwszy przeszczep wątroby wydrukowanej na drukarce 3D - w 2024 r. Drukarki 3D są już coraz częściej stosowane w służbie zdrowia do tworzenia części ludzkiego ciała takich jak kości czy implanty organów. Lekarze skorzystali już z drukarek 3D do stworzenia części klatki piersiowej pacjenta i innych implantów kostnych. Ale biodrukowanie, które łączy w sobie bioinżynerię z drukiem 3D, umożliwi branży medycznej tworzenie sztucznych narządów. 11. 30 proc. korporacyjnych audytów będzie wykonywanych przez sztuczną inteligencję w 2025 r. Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu zastępuje szereg zadań wykonywanych dzisiaj przez ludzi. Z raportu wynika, iż jest tak skuteczna, jeśli chodzi o dopasowanie wzorców i automatyzację procesów, że nadaje się do wykonywania wielu zadań w dużych organizacjach. Według ostatnich badań McKinsey Global Institute około 45 proc. obowiązków wykonywanych przez opłacanych pracowników może być zautomatyzowane poprzez dostosowanie obecnej technologii. Stanowi to ok. 2 bln rocznych wynagrodzeń w USA. Zagrożone są nie tylko stanowiska nisko opłacanych i niewykwalifikowanych osób. Według badań McKinsey "zadania wykonywane przez nawet najlepiej opłacanych pracowników, takich jak menedżer finansowy, lekarz czy prezes mogą być zautomatyzowane". Do roku 2025 roku sztuczna inteligencja będzie odpowiedzialna za 30 proc. kontroli korporacyjnych.

"Świat technologii": bransoletka sterowana smartfonem
"Świat technologii": bransoletka sterowana smartfonemTVN24 Biznes i Świat

Autor: gal, tol//km / Źródło: Techinsider, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP