Telefon wszczepiony pod skórę, wątroba z drukarki 3D, farmaceuta-robot. Te technologie zmienią nasze życie

Rewolucja dokonuje się na naszych oczachmat. prasowe, Shutterstock

Samoprowadzące się samochody czy pracownicy - roboty brzmi jak melodia odległej przyszłości. Może ona jednak nadejść szybciej niż się tego spodziewamy. Wiele wschodzących technologii do 2025 roku osiągnie punkt zwrotny - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Rewolucja dokonuje się na naszych oczach.

W ramach badania przepytano 800 prezesów i ekspertów sektora technologicznego. Poproszono ich o wskazanie na osi czasu momentu, w którym poszczególne technologie staną się dostępne dla szerokiej masy odbiorców. Wszystkie z nich, według prognoz, pojawią się do 2030 roku.

Oto najciekawsze i najważniejsze technologie, które wkraczają w nasze życie:

1. 90 proc. populacji będzie miało możliwość darmowego przechowywania danych - do 2018 r.

Usuwanie plików, by zwolnić miejsce na nowe - to będzie niedługo przeszłością. Niektóre firmy już dzisiaj oferują darmowe bądź tanie przechowalnie plików. W dużej mierze jest to możliwe dlatego, że koszt twardego dysku w przeliczeniu na gigabajt wciąż spada. Umożliwia to tworzenie tak dużej ilości danych, jak nigdy wcześniej. Raport wskazuje, że ok. 90 proc. wszystkich danych zostało stworzonych w ostatnich dwóch latach.

2. Pierwszy robotyczny farmaceuta pojawi się w USA w 2021 roku

Obecność robotów w wielu ośrodkach przemysłowych jest silnie zauważalna. Stają się coraz bardziej zaawansowane i lepiej przygotowane do bardziej skomplikowanych zadań. Wielce prawdopodobne, że pojawią się także w sektorze usług. Eksperci uważają, że do 2021 roku będziemy mieć do czynienia z robotem-farmaceutą. Będzie potrafił wypełnić receptę czy podać klientowi odpowiednie lekarstwo.

3. Bilion czujników połączonych z Internetem do 2022 roku

Cena czujników regularnie spada, zaś moc komputerów rośnie. Coraz większa liczba urządzeń będzie coraz częściej podłączana do internetu. Od ubrań, które nosisz, do ziemi, po której stąpasz - wszystkie dane będą dostępne online. Mamy to do czynienia z internetem rzeczy (ng. Internet of Things – IoT) – koncepcją, wedle której dzięki dostępowi do sieci, możliwa jest nie tylko komunikacja między ludźmi, ale również między różnymi urządzeniami. Świat fizyczny łączy się ze światem wirtualnym, a każdy przedmiot będzie potencjalnie zarówno „inteligentny", jak i podłączony do sieci. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze.

4. 10 proc. populacji będzie nosiło ubrania podłączone do internetu do 2022 r.

Nie tylko samochody czy inne przyrządy codziennego użytku coraz częściej mają łączność z internetem. Już niedługo nawet nasza odzież będzie podłączona do sieci. Do 2022 roku 10 proc. ludzi będzie nosiło ubrania z wbudowanym chipem.

5. Pierwszy samochód drukowany w 3D wejdzie do produkcji do 2022 r.

Drukarki 3D stają się coraz bardziej znaczące. Wiele koncernów samochodowych stosuje już tę technologię do produkcji prototypów oraz efektywnego tworzenia konkretnych części pojazdów.

Ostatnio firma Audi pochwaliła się miniaturką swojego pojazdu, który stworzony został przy użyciu metalowych drukarek. Motoryzacyjny startup Local Motors w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć produkcję samochodów w rzeczywistych rozmiarach. Firma już stworzyła kilkanaście prototypów, ale w 2016 roku zacznie zbierać zamówienia na produkcję jej własnego modelu.

6. Pierwsze wszczepialne telefony komórkowe będą dostępne komercyjnie w 2025 r.

Przywiązanie do smartfonów może nabrać zupełnie nowego znaczenia w 2023 roku. Ok. 80 proc. badanych przewiduje, że w ciągu siedmiu lat dostępny będzie telefon, który można wszczepić pod skórę. Urządzenia będzie mogło dokładniej śledzić stan zdrowia użytkownika i jednocześnie pozwalać mu na komunikację poprzez fale mózgowe lub sygnały. Wszczepialne urządzenia zdrowotne takie jak rozruszniki serca czy implanty ślimakowe już stały się faktem. Bardzo prawdopodobne, że technologie wszczepialne staną się bardziej powszechne przed 2025 rokiem.

7. 10 proc. okularów będzie podłączone do internetu w 2023 r.

Interakcja ze światem wokół nas będzie wyglądała zupełnie inaczej, gdy okulary będzie można podłączyć do sieci. 86 proc. respondentów przewiduje, że ta technologia będzie dostępna w 2023 roku. Pozwoli ona użytkownikowi na bezpośredni dostęp do aplikacji internetowych oraz umożliwi kontrolowanie interfejsu za pomocą wzroku. Google przedstawił już podobną technologię, prezentując Google Glass, a obecnie pracuje nad soczewkami kontaktowymi z dostępem do internetu. 8. 80 proc. ludzi na ziemi będzie obecna w internecie w 2023 r. Ze względu na coraz powszechniejszy dostęp do internetu swoją tożsamość cyfrową zyska więcej osób. Respondenci szacują, że do 2023 roku ponad 80 proc. światowej populacji będzie obecna w sieci. Według raportu "cyfrowe życie staje się nierozerwalnie związane z fizycznym życiem człowieka, a jego znaczenie będzie tylko rosło". Bardzo duży w tym udział mają takie firmy, takie jak Facebook i Google, które za pomocą różnych projektów starają się podłączyć do internetu najodleglejsze części świata. 9. Dostęp do internetu będzie podstawowym prawem w 2024 r. Według badania 79 proc. respondentów przewiduje, że do 2024 roku większość świata będzie miała stały dostęp do internetu. Google i Facebook starają się za pomocą różnych kreatywnych rozwiązań podłączyć do internetu 4 mld ludzi, którzy nie mają możliwości skorzystania z sieci. Facebook stworzył siatkę dronów i satelitów, które będą dostarczać internet z powietrza. Google używa gigantycznych balonów stratosferycznych. Project Loon ma pozwolić osobom żyjącym pod szlakiem balonowym na korzystanie z usług internetowych.

google loon_20140227-3B6B0762 (1).jpgGoogle

10. Pierwszy przeszczep wątroby wydrukowanej na drukarce 3D - w 2024 r. Drukarki 3D są już coraz częściej stosowane w służbie zdrowia do tworzenia części ludzkiego ciała takich jak kości czy implanty organów. Lekarze skorzystali już z drukarek 3D do stworzenia części klatki piersiowej pacjenta i innych implantów kostnych. Ale biodrukowanie, które łączy w sobie bioinżynerię z drukiem 3D, umożliwi branży medycznej tworzenie sztucznych narządów. 11. 30 proc. korporacyjnych audytów będzie wykonywanych przez sztuczną inteligencję w 2025 r. Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu zastępuje szereg zadań wykonywanych dzisiaj przez ludzi. Z raportu wynika, iż jest tak skuteczna, jeśli chodzi o dopasowanie wzorców i automatyzację procesów, że nadaje się do wykonywania wielu zadań w dużych organizacjach. Według ostatnich badań McKinsey Global Institute około 45 proc. obowiązków wykonywanych przez opłacanych pracowników może być zautomatyzowane poprzez dostosowanie obecnej technologii. Stanowi to ok. 2 bln rocznych wynagrodzeń w USA. Zagrożone są nie tylko stanowiska nisko opłacanych i niewykwalifikowanych osób. Według badań McKinsey "zadania wykonywane przez nawet najlepiej opłacanych pracowników, takich jak menedżer finansowy, lekarz czy prezes mogą być zautomatyzowane". Do roku 2025 roku sztuczna inteligencja będzie odpowiedzialna za 30 proc. kontroli korporacyjnych.

"Świat technologii": bransoletka sterowana smartfonem
"Świat technologii": bransoletka sterowana smartfonemTVN24 Biznes i Świat

Autor: gal, tol//km / Źródło: Techinsider, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rząd pracuje nad wdrożeniem nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego. - Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby spalać w kotłach elektrowni pełnowartościowe drewno, które może trafić do polskiego przemysłu drzewnego" - wyjaśnił wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Zmiany mają wejść w życie już w najbliższych tygodniach.

Zmiany w spalaniu drewna coraz bliżej. Wiceminister wyjaśnia

Zmiany w spalaniu drewna coraz bliżej. Wiceminister wyjaśnia

Źródło:
PAP

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca weszły w życie zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim kierowców ciężarowych. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w centrum Barcelony w proteście przeciwko masowej turystyce. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto padły dwie główne wygrane. Do graczy trafi prawie po 1,4 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 6 lipca 2024 roku.

Padły dwie szóstki w Lotto

Padły dwie szóstki w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

W Wenecji turyści dostają ulotki po angielsku z ostrzeżeniami przed grą "w trzy kubki" oraz innymi oszustwami i kradzieżami, na które są narażeni w trakcie zwiedzania. To nowa inicjatywa weneckiej policji.

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP

Skoro nie ma konkurencji to Google dyktuje warunki w sprzedaży reklamy online, Meta dyktuje warunki sprzedaży reklamy w mediach społecznościowych, a media tradycyjne dostają taki kawałek tego tortu, na jaki muszą się zgodzić, bo nie mają z kim tak naprawdę o tym dyskutować - stwierdziła na antenie TVN24 Sylwia Czubkowska, Techstorie, Tok FM, komentując zmiany w prawie autorskim.

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Źródło:
tvn24.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało siedem osób, podejrzewanych o oszukanie ponad 6 tysięcy klientów poprzez fałszywe sklepy internetowe. "Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe za których pośrednictwem oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne" - informuje polska policja.

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Za niewydanie Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2 rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym konflikcie - donosi piątkowy "Puls Biznesu".

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Źródło:
PAP

Samochody Tesli po raz pierwszy w historii znalazły się na liście zakupów chińskiego rządu - przekazał państwowy portal Paper.cn. Chodzi o Model Y, który jak podkreślają tamtejsze władze, jest "autem krajowym, a nie importowanym", produkowanym w Szanghaju.

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Źródło:
CNN