Tech
Partner serwisu

Telefon wszczepiony pod skórę, wątroba z drukarki 3D, farmaceuta-robot. Te technologie zmienią nasze życie

Rewolucja dokonuje się na naszych oczachmat. prasowe, Shutterstock

Samoprowadzące się samochody czy pracownicy - roboty brzmi jak melodia odległej przyszłości. Może ona jednak nadejść szybciej niż się tego spodziewamy. Wiele wschodzących technologii do 2025 roku osiągnie punkt zwrotny - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Rewolucja dokonuje się na naszych oczach.

W ramach badania przepytano 800 prezesów i ekspertów sektora technologicznego. Poproszono ich o wskazanie na osi czasu momentu, w którym poszczególne technologie staną się dostępne dla szerokiej masy odbiorców. Wszystkie z nich, według prognoz, pojawią się do 2030 roku.

Oto najciekawsze i najważniejsze technologie, które wkraczają w nasze życie:

1. 90 proc. populacji będzie miało możliwość darmowego przechowywania danych - do 2018 r.

Usuwanie plików, by zwolnić miejsce na nowe - to będzie niedługo przeszłością. Niektóre firmy już dzisiaj oferują darmowe bądź tanie przechowalnie plików. W dużej mierze jest to możliwe dlatego, że koszt twardego dysku w przeliczeniu na gigabajt wciąż spada. Umożliwia to tworzenie tak dużej ilości danych, jak nigdy wcześniej. Raport wskazuje, że ok. 90 proc. wszystkich danych zostało stworzonych w ostatnich dwóch latach.

2. Pierwszy robotyczny farmaceuta pojawi się w USA w 2021 roku

Obecność robotów w wielu ośrodkach przemysłowych jest silnie zauważalna. Stają się coraz bardziej zaawansowane i lepiej przygotowane do bardziej skomplikowanych zadań. Wielce prawdopodobne, że pojawią się także w sektorze usług. Eksperci uważają, że do 2021 roku będziemy mieć do czynienia z robotem-farmaceutą. Będzie potrafił wypełnić receptę czy podać klientowi odpowiednie lekarstwo.

3. Bilion czujników połączonych z Internetem do 2022 roku

Cena czujników regularnie spada, zaś moc komputerów rośnie. Coraz większa liczba urządzeń będzie coraz częściej podłączana do internetu. Od ubrań, które nosisz, do ziemi, po której stąpasz - wszystkie dane będą dostępne online. Mamy to do czynienia z internetem rzeczy (ng. Internet of Things – IoT) – koncepcją, wedle której dzięki dostępowi do sieci, możliwa jest nie tylko komunikacja między ludźmi, ale również między różnymi urządzeniami. Świat fizyczny łączy się ze światem wirtualnym, a każdy przedmiot będzie potencjalnie zarówno „inteligentny", jak i podłączony do sieci. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze.

4. 10 proc. populacji będzie nosiło ubrania podłączone do internetu do 2022 r.

Nie tylko samochody czy inne przyrządy codziennego użytku coraz częściej mają łączność z internetem. Już niedługo nawet nasza odzież będzie podłączona do sieci. Do 2022 roku 10 proc. ludzi będzie nosiło ubrania z wbudowanym chipem.

5. Pierwszy samochód drukowany w 3D wejdzie do produkcji do 2022 r.

Drukarki 3D stają się coraz bardziej znaczące. Wiele koncernów samochodowych stosuje już tę technologię do produkcji prototypów oraz efektywnego tworzenia konkretnych części pojazdów.

Ostatnio firma Audi pochwaliła się miniaturką swojego pojazdu, który stworzony został przy użyciu metalowych drukarek. Motoryzacyjny startup Local Motors w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć produkcję samochodów w rzeczywistych rozmiarach. Firma już stworzyła kilkanaście prototypów, ale w 2016 roku zacznie zbierać zamówienia na produkcję jej własnego modelu.

6. Pierwsze wszczepialne telefony komórkowe będą dostępne komercyjnie w 2025 r.

Przywiązanie do smartfonów może nabrać zupełnie nowego znaczenia w 2023 roku. Ok. 80 proc. badanych przewiduje, że w ciągu siedmiu lat dostępny będzie telefon, który można wszczepić pod skórę. Urządzenia będzie mogło dokładniej śledzić stan zdrowia użytkownika i jednocześnie pozwalać mu na komunikację poprzez fale mózgowe lub sygnały. Wszczepialne urządzenia zdrowotne takie jak rozruszniki serca czy implanty ślimakowe już stały się faktem. Bardzo prawdopodobne, że technologie wszczepialne staną się bardziej powszechne przed 2025 rokiem.

7. 10 proc. okularów będzie podłączone do internetu w 2023 r.

Interakcja ze światem wokół nas będzie wyglądała zupełnie inaczej, gdy okulary będzie można podłączyć do sieci. 86 proc. respondentów przewiduje, że ta technologia będzie dostępna w 2023 roku. Pozwoli ona użytkownikowi na bezpośredni dostęp do aplikacji internetowych oraz umożliwi kontrolowanie interfejsu za pomocą wzroku. Google przedstawił już podobną technologię, prezentując Google Glass, a obecnie pracuje nad soczewkami kontaktowymi z dostępem do internetu. 8. 80 proc. ludzi na ziemi będzie obecna w internecie w 2023 r. Ze względu na coraz powszechniejszy dostęp do internetu swoją tożsamość cyfrową zyska więcej osób. Respondenci szacują, że do 2023 roku ponad 80 proc. światowej populacji będzie obecna w sieci. Według raportu "cyfrowe życie staje się nierozerwalnie związane z fizycznym życiem człowieka, a jego znaczenie będzie tylko rosło". Bardzo duży w tym udział mają takie firmy, takie jak Facebook i Google, które za pomocą różnych projektów starają się podłączyć do internetu najodleglejsze części świata. 9. Dostęp do internetu będzie podstawowym prawem w 2024 r. Według badania 79 proc. respondentów przewiduje, że do 2024 roku większość świata będzie miała stały dostęp do internetu. Google i Facebook starają się za pomocą różnych kreatywnych rozwiązań podłączyć do internetu 4 mld ludzi, którzy nie mają możliwości skorzystania z sieci. Facebook stworzył siatkę dronów i satelitów, które będą dostarczać internet z powietrza. Google używa gigantycznych balonów stratosferycznych. Project Loon ma pozwolić osobom żyjącym pod szlakiem balonowym na korzystanie z usług internetowych.

google loon_20140227-3B6B0762 (1).jpgGoogle

10. Pierwszy przeszczep wątroby wydrukowanej na drukarce 3D - w 2024 r. Drukarki 3D są już coraz częściej stosowane w służbie zdrowia do tworzenia części ludzkiego ciała takich jak kości czy implanty organów. Lekarze skorzystali już z drukarek 3D do stworzenia części klatki piersiowej pacjenta i innych implantów kostnych. Ale biodrukowanie, które łączy w sobie bioinżynerię z drukiem 3D, umożliwi branży medycznej tworzenie sztucznych narządów. 11. 30 proc. korporacyjnych audytów będzie wykonywanych przez sztuczną inteligencję w 2025 r. Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu zastępuje szereg zadań wykonywanych dzisiaj przez ludzi. Z raportu wynika, iż jest tak skuteczna, jeśli chodzi o dopasowanie wzorców i automatyzację procesów, że nadaje się do wykonywania wielu zadań w dużych organizacjach. Według ostatnich badań McKinsey Global Institute około 45 proc. obowiązków wykonywanych przez opłacanych pracowników może być zautomatyzowane poprzez dostosowanie obecnej technologii. Stanowi to ok. 2 bln rocznych wynagrodzeń w USA. Zagrożone są nie tylko stanowiska nisko opłacanych i niewykwalifikowanych osób. Według badań McKinsey "zadania wykonywane przez nawet najlepiej opłacanych pracowników, takich jak menedżer finansowy, lekarz czy prezes mogą być zautomatyzowane". Do roku 2025 roku sztuczna inteligencja będzie odpowiedzialna za 30 proc. kontroli korporacyjnych.

"Świat technologii": bransoletka sterowana smartfonem
"Świat technologii": bransoletka sterowana smartfonemTVN24 Biznes i Świat

Autor: gal, tol//km / Źródło: Techinsider, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl