Najnowsze

Najnowsze

Trzy stawki "podatku od hipermarketów". Znamy szczegóły projektu ustawy

Sklepikarze będą płacić trzy stawki podatku od obrotów; stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną, wynoszącą 18 mln zł rocznego obrotu - wynika z poniedziałkowego komunikatu Ministerstwa Finansów. Podatek będzie miał charakter progresywny.

Ile będzie kosztowała pomoc frankowiczom? KNF pyta banki

Komisja Nadzoru Finansowego wysyła do banków ankiety, dzięki którym będzie mogła dokonać oceny skutków wejścia w życie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej frankowiczów - poinformował w poniedziałek rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

Pracodawcy: wyjdziemy naprzeciw nowym władzom RP

Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw nowym władzom Rzeczpospolitej Polskiej - mówił w poniedziałek szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Chce on służyć wskazówkami, jak uniknąć "horrendalnej biurokratyzacji", która utrudnia jego zdaniem prowadzenia biznesu w Polsce.

Irański prezydent na europejskich zakupach. Może zostawić miliardy dolarów

Włochy są pierwszym miejscem na liście irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, który rozpoczął europejskie tournee mające zaowocować nowymi kontrahentami i podpisaniem intratnych kontraktów. Prezydent przywozi ze sobą worek miliardy dolarów, które uwolniło zniesienie sankcji. Za główny cel irański prezydent bierze przemysł lotniczy.

PLL LOT z nowym szefem? Ruszają rozmowy

W środę rozpoczną się rozmowy z kandydatami na prezesa i dwóch członków zarządu PLL LOT; po ich zakończeniu rada nadzorcza rozstrzygnie konkurs - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki.

Chcesz kupić mieszkanie? Musisz mieć więcej gotówki

Podniesienie wysokości wkładu własnego do 15 proc. przy kredytach hipotecznych zgodnie z rekomendacją S utrudni zakup mieszkania. Niektórzy eksperci widzą jednak plusy - konsekwencją podwyższenia wkładu własnego może być niższe oprocentowanie, zatem niższe koszty kredytu.

Patowa sytuacja na GPW. Niedźwiedzie w okopach, woły dość bezradne

Wiele wskazuje na to, że na warszawskiej giełdzie chwilowo mamy patową sytuację. Ani niedźwiedzie, cierpiące tej zimy na chroniczną bezsenność, ani nadzwyczaj łagodne byki, przypominające od kilkunastu tygodni raczej woły, od piątku nie są wstanie przejąć inicjatywy i ustawić rynku. Sytuację komentuje analityk tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

W pierwszą rocznicę zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i przejęcia władzy przez Syrizę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział, że jego rząd nie odstąpi od reform, w tym także systemu emerytalnego. "Musimy iść do przodu" - podkreślił Cipras.

Przegląd prasy: Deficyt spadnie dopiero za dwa lata

O finansowych planach rządu, sposobach na ściągnięcie do kasy państwa uciekających miliardów z podatków i ryzykach dla budżetu - mówi w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" wiceminister finansów Leszek Skiba.

Już nie tylko KE ma Warszawę na oku. "USA przyglądają się wydarzeniom w Polsce"

- Stany Zjednoczone przyglądają się wydarzeniom w Polsce - powiedział w niedzielę Michael Froman, amerykański przedstawiciel ds. handlu w Polsce, jak informuje Reuters. Gość był pytany m.in. o to, czy Waszyngton jest zaniepokojony wszczęciem unijnej procedury praworządności w Polsce oraz decyzją agencji S&P o obniżeniu ratingu w Polsce.

Rosnieft, VTB i Sbierbank do prywatyzacji? Kasa pustoszeje, Kreml szuka ratunku

Rosyjscy urzędnicy widzą szansę na ratunek finansów państwa w nowej fali prywatyzacji. Liczą na to, że pozwoli ona załatać dziurę budżetową, którą wydrążyły m.in. niskie ceny ropy, jak czytamy w "The Moscow Times". Jest to okazja do nabycia udziałów kilku rosyjskich gigantów, takich jak naftowy potentat Rosnieft czy banki - VTB i Sbierbank.

Historyczna śnieżyca w USA. "Zaskakuje skala zjawiska"

USA sparaliżowane przez zimę. - To [burza śnieżna] nie jest nic nowego dla Amerykanów, natomiast . Mieszkańcy USA doświadczają burz śnieżnych, zwanych nor’easterami (układy niskiego ciśnienia przemieszczający się w kierunku północno-wschodnim) każdego roku. Od późnej jesieni do wiosny - tłumaczyła Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery. Zauważyła również, że w tym regionie rejestruje się mniej opadów ogółem, jednak większą ilość tych ekstremalnych, co wynika ze zmian klimatycznych.

Fiskus znów może zwlekać z decyzją, a podatnik musi płacić odsetki

Nawet jeśli urząd skarbowy się myli, to w czasie gdy podatnik odwołuje się od jego decyzji i tak rosną odsetki od zaległości. Przepis, który miał być zaporą przed opieszałością urzędników, właśnie został zmieniony. Zmiany w Ordynacji podatkowej tłumaczy Agnieszka Kobas, doradczyni podatkowa z kancelarii Tax Matters.