Najnowsze

Najnowsze

Anonymous hakują rządowe strony. Tym razem stają w obronie wielorybów

Japonia stała się kolejną ofiarą serii cyberataków za prowadzenie rzezi na wielorybach. Aktywiści z grupy Anonymous na celownik wzięli co najmniej 97 japońskich stron internetowych. Pośród nich znalazła się osobista strona premiera kraju. Wszystkie te działania są częścią zorganizowanej akcji, której celem jest walka z polowaniem na te morskie ssaki.

"Świat", 25.12

Gościem specjalnego, świątecznego odcinka programu "Świat" był Daniel Olbrychski. Dzielił się swoimi przemyśleniami, ubolewał nad niską frekwencją w ostatnich wyborach oraz komentował podziały polityczne w Polsce. Odniósł się także do ostatnich nastrojów społecznych. - Z wielką radością brałem udział w tej demonstracji 12 grudnia. Mimo smutku, poczułem radość bycia razem - komentował aktor.

Rosja zwraca się ku słońcu i łapie energię z wiatru

Fińska firma Fortum wybuduje elektrownię wiatrową w rosyjskim Uljanowsku, leżącym 680 km na południowy wschód od Moskwy i zamieszkałym przez 620 tys. osób. Wartość farmy sięga ok. 65 mln euro, a prąd ma z niej popłynąć w 2017 roku. Inwestycja jest częścią rządowego programu, którego celem jest wzrost udziału odnawialnej energii elektrycznej na poziomie 4,9 proc. do 2020 r.

Okazjonalni ojcowie, przemęczone kobiety. RPO: w Polsce nie ma równości płci

Badania i statystyki dowodzą, iż odpowiedzialnością za opiekę nad dziećmi i pracę w domu obarczane są przede wszystkim kobiety; ojcowie angażują się w tych obszarach raczej okazjonalnie - podkreśla rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w swoim raporcie. I dodaje, że trzeba wprowadzić nowe zasady dotyczące płac i urlopów rodzicielskich.

Sprawdź jakość powietrza. Dzięki apce na smartfony resortu środowiska

Ruszyła bezpłatna aplikacja na telefony „Jakość powietrza w Polsce”, która została przygotowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dzięki niej można sprawdzić dane ze 140 automatycznych stacji pomiarowych w całej Polsce. Jak deklaruje Ministerstwo Środowiska, rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o osobach, które nie mają eksperckiej wiedzy na temat ochrony powietrza.

Co zrobić z niechcianym prezentem? Radzi rzecznik konsumentów

Święta to m.in. czas obdarowywania bliskich prezentami - obok tych wymarzonych zdarzają się też niestety nietrafione. Robiąc świąteczne zakupy pamiętajmy, że polskie prawo co do zasady nie nakazuje sprzedawcy przyjęcia zwrotu towaru, jeśli został on kupiony w sklepie stacjonarnym.

ONZ z nowym budżetem. "Fundusze się kurczą a żądania rosną"

Złożone z przedstawicieli 193 państw Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło podstawowy budżet ONZ na lata 2016-2017 w kwocie 5,4 mld dolarów, czyli nieco mniejszej niż przeznaczone na lata 2014-2015 5,5 mld dolarów - poinformował w czwartek Reuters.

Artystyczny projekt Lexusa. Auto otrzymało koła wyciosane z lodu

Młotek, dłuto i zamarznięta bryła. W okresie świąt często powstają zimowe, lodowe rzeźby. Tym razem jednak, pewien londyński artysta wyciosał z lodu... koła, które później założono w Lexusie NX 300h. Prace nad projektem trwały trzy miesiące. Wyzwaniem było nie tylko prawidłowe oddanie kształtu, ale zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości. Zamrożone koła musiały bowiem udźwignąć ważący ponad dwie tony samochód.

Mediolan zakazuje jazdy samochodami. A Rzym idzie w jego ślady

Władze Rzymu, idąc w ślady Mediolanu, postanowiły z powodu alarmującego poziomu smogu wprowadzić całkowity zakaz ruchu samochodów w dużej części miasta 28-29 grudnia od godz. 10 do 16. W stolicy Lombardii nie będzie można jeździć przez trzy dni.

Najbardziej wyczekiwany prezent? Gotówka i książki

W tym roku polska rodzina wyda średnio na organizację świąt Bożego Narodzenia 1280 zł. Jest to 11 proc. (120 zł) więcej niż w roku ubiegłym - wynika z badań firmy doradczej Deloitte. - Najwięcej wydajemy na jedzenie i prezenty - mówi w programie "Biznes dla Ludzi" Grzegorz Sencio z Deloitte. Najbardziej wyczekiwanym prezentem przez Polaków są książki (46 proc.). Kolejnym okazały się pieniądze (38 proc.). Pozostali Europejczycy wybierają odwrotnie – więcej czeka na pieniądze niż książki.

"PiS ma wyjątkową szansę, by pomóc górnictwu". Nie będzie likwidacji kopalń?

Przedłużenie możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r. - zakłada nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W nocy ze środy na czwartek Senat nie wprowadził do niej poprawek. Pojawiły się pomysły, by np. wprowadzić zakaz prywatyzacji polskich złóż węgla do konstytucji.

Program 500 plus. Dużo nadziei, ale i niepewności

Rządowy i szeroko reklamowany w kampanii wyborczej dodatek na dzieci wciąż budzi sporo kontrowersji. Wersji programu było już kilka - 500 złoty miało być już na pierwsze dziecko, potem na drugie i kolejne. Ostatecznie wybrano wariant drugi, ale nadal nie wiadomo, jak rząd miałby sprawdzać, czy rodzina odpowiednio wydaje te pieniądze. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Świat", 23.12

- Mamy spapraną opinię – powiedziała w programie "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat Róża Thun. - To odium spada na wszystkich Polaków – zaznaczyła eurodeputowana PO i dodała: „mam wrażenie gorzkiego rozczarowania – mieliśmy być motorem Unii”. Z kolei drugi gość programu Paweł Kowal komentował aktualną sytuację w Polsce ze względnym spokojem: "Różni ludzie, wyrażają różne opinie – to tez jest polityka. (...) Będą głosy krytyki, ale to nie przyniesie teraz katastrofy. Gdyby to trwało kilka miesięcy – to będzie problem”, zaznaczał były wiceszef MSZ.