Odbywające się dziś w Szwajcarii referendum ma między innymi pokazać, co obywatele tego kraju myślą o ewentualnym wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego dla wszystkich. Ale to nie pierwszy kraj, gdzie pojawił się taki pomysł. Wcześniej rozważano, to m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Finlandii. Mimo jednak podejmowanych inicjatyw żadna nie zakończyła się sukcesem. Szwajcarzy zatem mogą pierwsi, wszystko zależy jednak od wyników niedzielnego referendum.
Idea bezwarunkowego dochodu podstawowego, jako instytucji zastępującej rozbudowany system różnych państwowych zasiłków i ulg dyskutowana jest na świecie od kilku dziesięcioleci, ale na razie nigdzie nie doczekała się realizacji.
Finowie dementują
W ubiegłym roku głośno zrobiło się o pomyśle fińskiego zakładu ubezpieczeń społecznych KELA.
Proponowane przez KELA rozwiązanie miało wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.
Ubiegłoroczne doniesienia zostały jednak zdementowane.
Wysiłki Kanadyjczyków
Wysiłki w celu wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego podjęto za to w kanadyjskiej prowincji Ontario.
Według planów tamtejszych władz, już w tym roku ma tu wystartować program w ramach którego, każdy obywatel otrzyma od państwa pieniądze niezbędne do życia. Środki te mają zagwarantować każdej osobie socjalne minimum, pokryć koszty transportu oraz czynszu. W Ontario obecnie niemal 13 proc. mieszkańców prowincji żyje bowiem w biedzie.
Na razie brak jednak konkretów. Nie wiadomo m.in. jaka będzie wysokość dochodu zagwarantowanego dla mieszkańców.
Takie inicjatywy były już zresztą podejmowane w Kanadzie w latach 70. ubiegłego wieku. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, jednak w obu przypadkach bezskutecznie.
Szwajcaria pierwsza?
Szwajcaria zatem może być pierwszym krajem w którym zostanie wprowadzony bezwarunkowy dochód podstawowy. Stanie się tak jeżeli za tym pomysłem opowiedzą się obywatele w niedzielnym referendum.
Autorzy tej inicjatywy proponowali w dyskusjach, by każdy dorosły mieszkaniec Szwajcarii niezależnie od swych dochodów otrzymywał co miesiąc od państwa nieopodatkowaną kwotę 2,5 tys. franków, natomiast osoby w wieku do 18 lat 625 franków. Stawiane w referendum pytanie dotyczy jednak tylko wprowadzenia takiego świadczenia, a nie jego wysokości, która - jak formułuje to przedstawiony projekt nowelizacji konstytucji - "ma umożliwić całemu społeczeństwu godny człowieka byt i udział w życiu publicznym". Do głosowania w sprawie bezwarunkowego dochodu podstawowego dojdzie w efekcie społecznej kampanii, w której trakcie do października 2013 roku zebrano ponad 126 tys. podpisów. Jednak obie izby parlamentu odrzuciły tę inicjatywę przeważającą większością głosów, czyniąc referendum nieuchronnym.
Zobacz materiał o tym, jak przedstawiają się wynagrodzenia Polaków na tle Europy:
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock